Duborez?

novembar06039-1.jpg
 
Ma guglao sam ja vec odavno al nikako da naletim na neki dobar sajt, domaci npr...Izgleda da Srbi koji se bave duborezom ne koriste internet..i obratno...Ima dosta stranih al oni samo reklamiraju svoje casopise, nista besplatno, cist kapitalizam....Ziveo Staljin i svetska revolucija! :-)
 
Ma guglao sam ja vec odavno al nikako da naletim na neki dobar sajt, domaci npr...Izgleda da Srbi koji se bave duborezom ne koriste internet..i obratno...Ima dosta stranih al oni samo reklamiraju svoje casopise, nista besplatno, cist kapitalizam....Ziveo Staljin i svetska revolucija! :-)
j.b.sh revoluciju nego skalpel i dleto u ruke, dasku na sto i za 20 sati rada znaces sta mozes od onoga sta zelilis. nema tu ko sta da ti kaze sve moras sam da uradis a dali ces biti zadovoljan to je ????????????
 
super zorane,alat ti je prva liga,gde si ga kupio?
hvala za link odlican je

Alat sam kupio u prodavnici ULUS-a u Knez Mihailovoj ulici, ali ih treba naostriiti.
Kupio sam i neka holadnska dleta, komplet za modelarenje, ali su ona tek tupa. Ima ih josh video sam juche u prizemlju rk Merkur, marka silverline, 750din 10kom, ali nisam siguran koliko vrede, verovatno koliko i koshtaju. Ako odesh da pogledash ne pitaj prodavce, nemaju pojma, pribor se nalazi u drugom trecem rafu skroz pri dnu, tamo gde su shrafcigeri i neki kljuchevi u plastichnom pakovanju, videcesh.

Da li znash ko oshtri dleta, ili gde moze da se nabavi oksid za ostrenje profilisanih dleta?
 
@zorane
ova dleta iz merkura ne mogu da se naostre,los celik, srecom nije puno bacenih para.
na sajtu samsvojmajstor.com (forum) ima slicna tema i tema o drvetu i tu ima solidnih saveta kako da naostris dleta
 
Hvala za sajt samsvojmajstor, uchlanio sam se.

Ja sam oshtrio ona ravna, nisam josh probao sa njima da radim. Ali od onih profilisanih ochigledno nema nikakve koristi. Ruka mi je otekla oshtreci ali nista nisam uradio.
 
Nisam duze vreme bio na netu, ali..

Ta dleta u Mercuru, kupio sam i odneo kod coveka koji ih je izdubio, naostrio i napravio nesto sto lici na duborezako dleto. Naravno da nije kao original, naravno da ne zelim da polemisem o tome da li uopste treba raditi sa takvim alatima, ali kada nema bolje...
Na netu sam nasao Stubai firmu iz Austrije koja poizvodi alate, imaju jako dobar katalog, sa profilima pojedinih dleta, ali SKUPOOOO
 
Nisam duze vreme bio na netu, ali..

Ta dleta u Mercuru, kupio sam i odneo kod coveka koji ih je izdubio, naostrio i napravio nesto sto lici na duborezako dleto. Naravno da nije kao original, naravno da ne zelim da polemisem o tome da li uopste treba raditi sa takvim alatima, ali kada nema bolje...
Na netu sam nasao Stubai firmu iz Austrije koja poizvodi alate, imaju jako dobar katalog, sa profilima pojedinih dleta, ali SKUPOOOO

Kao sto sam napisao i ja sam ravna naostrio, spremam se da nadjem majstora za ona profilisana, imam komplet pfeil dleta, bio sam na njihovom sajtu, a nashao sam i na netu kako se oshtre profilisana dleta. Opisao sam na sajtu
http://www.samsvojmajstor.com/

Sto se tiche ovih dleta za modeliranje iz merukura od 750din. ova ravna sam naostrio i dobro su ostra, sechu novinu kao zilet, sto je jedna od proba, samo ne znam koliko ce drzati oshtricu, inache ja radim sa orahom. Sad trenutno neshto radim pa nemam vremena da isprobavam trajnost, inache prva proba je ok. Koliko sam prichao sa ljudima koji rade duborez. povodom ovog "da li uopste treba raditi sa takvim alatima", ne treba ni polemisati, ljudi, ali svi od reda, kazu: " marka nije bitna, vazno je da li zavrshava posao", i vecina njih sama pravi dleta, inache su ljudi profi.

pozdrav
 
Ja sam u Merkuru kupio dleta marke "BAHCO" svedska, profil "U", i naravno ravna, i rade perfektno, tako se i oshtre, mada su tesarska. Duza su, a meni je recheno da se lakshe radi sa duzim, lakse se kontrolisu, i za vece povrshine to je istina, imam u profil 6, 12, 16 i 20mm. Oshtrim ih kako sam dao na semi na sajtu:
http://www.samsvojmajstor.com/

Za manja se snalazim.

Pored toga danas sam u Metrou kupio komplet dleta, 12kom, 223din raznih profila. Mogla bi se nazvati mikro dletima da su kvalitetnija, ali poenta je, ostra su kaon nozici, jesu tanka, ali za fine detalje mogu se upotrebiti, a cena, pa i da se bace nije steta velika.
 
Ako moze neko da mi pojasni detaljnije o graviranju metala.Naime,mene interesuje na koji nacine se dobijaju jaki kontrasti izmedju podloge i neke sare(konkretno mislim na recimo gravure na puskama i to na sare sa liscem-nemogu da se setim kako se tacno zove ta vrsta sare)poneki put kontrast je toliki da je pozadina skoro crna,a sama sara u boji metala i kako dobijaju one jasne senke i prelive na motivima iz lova,recimo,gde taj motiv izgleda kao da je fotografija?Da li se koriste neka sredstva slicna sredstvima za bruniranje,ili neke kiseline ili nesto sasvim drugo se radi?Hvala!!!:D
 

Back
Top