Fizika

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imam pitanje o delovanju II Zakona Termodinamike. Kako ovaj zakon deluje na zemlji? Da li bi neko od fizičara bio ljubazan da mi objasni i 2. Molio bih da navede neki primer kako bih bolje razumeo.

:hvala:
 
Ja nisam fizicar ali mislim da mogu pomoci..Ovaj zakon kaze da toplota pontano prelazi sa tela vise temperature na telo nize temperature sto je i logicno.Ako stavis vrelu vodu u neki metalan lonac taj lonac ce se kad tad zagrejati..To je u stvari prelazak toplote vode na metalan lonac.Ili zasto kada se tusiras i sam isparavas kad izadjes iz kade...Upravo zsato sto sise prilikom tusiranja ,,pokupio,, deo toplote vode koji se zadrzao na tebi a ti si kasnije tu toplotu razmenio sa okolinom!Isto tu imas jos par stvari koje se pominju..npr entropija,Perpetuum mobile druge vrste itd....zasta bi mogai i google da upotrebis!
 
Ja nisam fizicar ali mislim da mogu pomoci..Ovaj zakon kaze da toplota pontano prelazi sa tela vise temperature na telo nize temperature sto je i logicno.Ako stavis vrelu vodu u neki metalan lonac taj lonac ce se kad tad zagrejati..To je u stvari prelazak toplote vode na metalan lonac.Ili zasto kada se tusiras i sam isparavas kad izadjes iz kade...Upravo zsato sto sise prilikom tusiranja ,,pokupio,, deo toplote vode koji se zadrzao na tebi a ti si kasnije tu toplotu razmenio sa okolinom!Isto tu imas jos par stvari koje se pominju..npr entropija,Perpetuum mobile druge vrste itd....zasta bi mogai i google da upotrebis!

Hvala ti za taj prvi deo o toploti. Entropiju si spomenuo, to me zanima. O čemu se tu radi?

Hvala!
 
Hvala ti za taj prvi deo o toploti. Entropiju si spomenuo, to me zanima. O čemu se tu radi?

Hvala!

Entropija je težnja sistema da spontano pređe u stanje veće NEuređenosti, dakle, entropija je merilo NEuređenosti sistema. Najveća uređenost sistema je temperatura apsolutna nula. (pogledaj: Magnetno hlađenje ) Pošto ona ne može da se postigne, prema Trećem principu termodinamike (Nernstova teorema) uzima se da entropija asimptotski teži nuli kada temperatura sistema prilazi apsolutnoj nuli.
 
Poslednja izmena:
Tермодинамичка дефиниција:

Ентропија је величина одређена количником топлоте и апсолутне температуре. Ова дефиниција не открива прави смисао ентропије, али омогућава њено мерење

Други принцип термодинамике описује последице ентропије: Није могућ перпетуум мобиле друге врсте. Или простије, не може се добити рад преносом топлоте са хладнијег на топлије тело.

Са етропијом се непрекидно срећемо у свакодневном животу. Свако је видео књигу како падне са стола при чему се њена кинетичка енергија претвоила у топлоту и малко угрејала подлогу на коју је пала. Али нико није видео да књига са пода полети на полицу уз спонтано хлађење пода. У првом случају ентропија система расте а у другом опада. Сви спонтани процеси се одигравају у смеру пораста ентропије. Нормално, нико нас не спречава да књигу подигнемо и вратимо у полицу. Али тада смо смањили ентропију на рачун рада који је извршен подизањем књиге. А да би се дошло до те енергије морала је да порасте ентропија на неком другом месту при чему је укупан резултат пораст ентропије у свемиру.
 
Ljudi meni neko treba da pojasni defekt mase i energije veze...Definiciju i preko nekog zadatka ili neke cake da mi pokaze, uopste da mi objasni sve to jer imamo kontrolni u sredu { dobro ne kontrolni dva zadatka } radila sam ga prosli put al' nije bilo bash....happy ending pa radim opet......so..Mercy on me? :)
Btw,drustvenjak sam,cetiri godine fizika i matematika dva,ostalo pet,da znate koji je moj nivo shto se fizike tiche so..take it slowly...
 
Ovo prvo ne mogu da ti objasnim jerbo i sam prvi put cujem za ovo a ovo drugo mogu:D
Dakle da ne bih tupio svojim primerima uzecu jedan iz skole....


Energija veze je merilo jacine kovalentne veze.To je energija potrebna za raskidanje odredjene vrste veze u molekulu koji se nalazi u gasovitom agregatnom stanju.Obicno se pod energijom podrazumeva molarna energija veze, koja se odnosi na 6*10[SUP]23[/SUP] veza.Dobija se mnozenjem energije jedne veze avogadrovom konstantom.A izrazava se u kj/mol.Energija veze u moleklu izgradjenom od dva razlicita atoma moze se izracunata sabiranjem doprinosa svakog od vezanih atoma energiji veze.
(Posle primer uvek sve biva jasnije)
Npr.
Izracunati energiju H-F veze(dakle u fluorovodoniku), ako je energija H-H veze 436kj/mol, a F-F veze 153 kj/mol.Uporediti izracunatu energiju sa experimentalno dobijenom vrednoscu(565 kj/mol)

Dakle, Energija H-F veze izracunava se tako sto se uzima da energiji ove veze atom odonika doprinosi sa polovinom H-H veze(zamisli to ovako: Znas vrednost kolka ti je za 2H a tebi treba samo za jedno jer u gradjenju HF ne ucestvuju 2 h vec samo jedno ok?) a atom fluora sa polovinom F-F veze:

E [SUB]H-F[/SUB]=(436+153)/2=294.5kJ/mol

Kao sto vidis experimentalno je dobijeno mnogo vise i to fizicari i hemicari tumace na sledeci nacin:Na energiju kov. veze uticu i drugi faktori kao npr stepen prekrivanja atomskih orbitala(on je najveci pri formiranju sigma veze, stoga je ona i najcvrsca).Energija veze takodje zavisi i od toga da li je veza jednostruka dvostruka ili trostruka.Takoe je npr energija C-C veze 333.8 a C=C 615 a C trostruka C=841kJ/mol


To bi bilo to najkrace moguce...A ti sad pitaj sta nije jasno i ako imas neki zadataak kojim mogu da ti pomognem!
 
Eto lepo covek objasnio. Defekt mase je inace pojava da dva odvojena protona imaju vecu masu nego jezgro sastavljeno od dva protona. Deo mase se "utrosi" odnosno predje u energiju veze u jezgru atoma. Nije povezano sa gore pomenutim hemijskim vezama.
 
Recimo saberi mase 2 protona i dva neutrona i uporedi ih sa masom alfa cestice. Videces da je njena masa malko manja, iako se satoji upravo od dva protona i dva neutrona (jezgro helijuma).
 
Ako bi neko umeo da mi resi ovaj zadatak bila bih mu neizmerno zahvalna. Vrlo je hitno.

Slobodno jezgro iridijuma (A=191) sa energijom ekscitacije 129 keV(kilo elektro volti) predje u osnovno stanje emisijom gama kvanta. Izracunati energiju gama kvanta.

Profesorka ga nikad nije resila jer je mutava krava, al ce ga vrovatno dati na kontrolnom
 
jel može neko meni da objasni šta je ZAMAJAC?! Profesor se ubio objašnjavajući i na kraju niko ništa nije skontao! ja ukapirala jedino da se nešto okreće.....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top