pre (planirane) trudnoće?

scarlet.ohara

Zainteresovan član
Poruka
454
Drage mame i drage devojke/žene koje još niste mame ali želite to da budete, pozivam vams srdačno na ovu temu. prve, da ispričaju svoje iskustvo, prokomentarišu, posavetuju, da uporedimo njihova iskustva. druge, da pitamo sve što nas zanima, muči, kopka, da nađemo podršku i savet, kao i informacije od stručnih lica, koja takođe pozivam na temu. dobrodošli :)

tema je sledeća - šta pre trudnoće? kako se pripremiti što bolje, i psihički i fizički i materijalno i organizaciono,...? kako ste se vi pripremale? kako ste se osećale? da li ste imale neke zablude i nedoumice i kako ste ih razrešile? takođe, veoma bih volela da neko stručno lice (psiholog, ginekolog, ...) da savete šta sve treba da zna i uradi žena koja želi da ostane u drugom stanju? ja lično imam jedno godinu dana (manje-više) vremena pre ostajanja u drugom stanju i želela bih da se što bolje informiše, pripremim, organizujem, u svakom mogućem pogledu pomognem i olakšam i sebi i budućem tati i detetu. imam dovoljno vremena, volje, želje i odgovornosti :)
 
Beba se zacne onda kad ona hoce, ne kad roditelji to zele. Rodi se isto tako, kad sazri dovoljno da udahne..
Jedini savet-mir u glavi. Smirena mama vlada situacijom, ne panici, izbegava stresove i od starta kapira sta znaci biti odgovoran roditelj, i prema sebi i prema detetu koje tek treba da vasitava i obrazuje. Smirena mama nosi i radja smirenu bebu. Zapamti to. Nervoza mame se zacas prenese na bebu a to je onda zacarani krug. Trudnoca je divno stanje i osecanje, posebno kad je prva, uzivajte u svakom danu i verujte svom dr. Tako cete najbolje pomoci sebi i buducem tati, jednako isprepadanom od novog i nepoznatog koje dolazi..
 
Ma ne postavljam ja rokove, sve mislim ima vremena - to je najveći problem .... I nekako se ja ne osećam spremnom.... uvek razmišljam o tome kakva ću majka biti, da li ću biti dovoljno dobra, da li sam uopšte spremna za takav zadatak, da li ću negde pogrešiti ... ma 1000 pitanja .....
 
ok, ali ipak ja moram da odlučim o tome, za početak da prestanem da pijem kontraceptivne pilule, npr. mislim, ima tu stvari koje treba isplanirati. recimo, nisam ni znala da neko vreme pre začeća treba piti folnu kiselinu. npr, ne znam koje kontrole/testove treba da obavim pre toga? da li smem da držim dijetu? šta mogu da očekujem?...
 
Pa sve smo prosle kroz to, i one koje su trudnocu planirale i one sto su se zaigrale.. I kad rodis imas 1000+n pitanja sta i kako dalje, pa kad dete poraste bar jos toliko... beskrajan krug ali najlepsi na svetu. To za pilule, pa najbolje je pitati dr koji ih je prepisao, to je moj stav. A folna kiselina inace ne skodi, samo treba imati meru. Jos je lepse unositi je kroz hranu. Folna kis. u trodnoci ima zadatak da zatvori neuralnu cev fetusa, i zato se pije veca doza nego sto se unosi samo hranom. Ajde da ne kazu posle da pametujem... ali mi je drago da podelim ono sto znam, kao trudnica sam bila bas dobro informisana o svemu sto me je zanimalo..
 
Prvo da odgovorim Nataši - imam kolegenice u dobrim tridedetim (34 i ...) koje nemaju dece i nemaju materinski instikt, neke su udate, neke ne, i ne stide se toga, a meni je to sasvim OK, te stvari se ne rade na silu.
Što se tiče teme, odlična je! Kao mama dva deteta, prvo je planirano a drugo je isplanirao tata, ja nešto nisam bila protiv, ali ni za. Elem, kada smo rešili da imamo dece, kao mlađi par (po 26 oboje) nismo nešto bili finansiski situirani, a sa drugim jesmo, pa smo i preterali, ja pogotovo, sve što mi je bilo krivo i nisam mogla da kupim sa prvim ( a shvatila da je korisno) kupila ja, kad ono - dete neće ogradicu, neće dubak, hteo je samo da sisa - kada nema trpeo gladan, i tako, sve u svemu - deca su mi sušta suprotnost karakterno, a veoma liče likom. Na kraju sam se opametila i kada je mlađe dete polomilo kolica koja su ostala od starijeg- ja kupim polovna. Znači, u potragu po oglasima, mogu se naći očuvane a ponekad i nove (ako naletite na nekog kao ja) stvari za pristojan novac, markirane, što je manje bitno, ali kvalitetne, čuvajte novac bez obzira koliko ga imate za npr. zajednička putovanja, verujte mi beba će biti,a i vi, srećnija zbog toga. garderobu isto ko ima sve od familije ili drugarica uzmite i koristite, to je tek bačen novac, evo ja sve što Petru (mlađe) omali dam godinu dana mlađem detetu u komšiluku, zašto bi mi stajalo. Znači, ne bacajte novac na gluposti!
Drugo, kada se već planira toliko unapred, osluškujte forum i sajtove o trudnoći (ima odličnih hrvatskih) i bebama, i čujte tuđa iskustva, a VI odlučujute šta vama i vašem okruženju odgovara.
Treće, ali ne i manje važno, kvalitetna ishrana, rekreacija (ja lično volim da pešačim i vozim biciklu) i priuštite sebi ono što možete, sitna zadovoljstva -ta ko voli - neko zajedničko putovanje, ako se može, JER ćete to moći i kada budete imali bebu, ali nikada kao sada, uvek će vam negde u glavi biti šta mi radi dete, možda treba da požurim, itd. Znači, uživajte u životu udvoje da bi ste kasnije još više uživali u životu utroje! Lepo je i jedno i drugo, samo sam želela da vas podsetim da posle bebe nema više udvoje.
 
Jeste, radi se test na prisustvo toksoplazmoze, daje se krv kao i za ostale testove, redovna krvna slika, test na SIDU, testovi koji pokazuju stat. verovatnocu od pojave Down sindroma...Naviknes, dr pise uput a ti doneses rezultat. I ona kaze, lepo napreduje vasa trudnoca... a ti setas ulicom i pucas od ponosa, i jedva cekas da pozoves buduceg tatu i kazes mu... i on tebi da si najlepsa na svetu...
 
@ljupče ... i ja imam 33 :D Sebi sam rekla da neću imati dete dok ga stvarno u dubini svoje duše ne poželim, onako iskreno i jako. Volim decu, ali prosto se u meni nikada nije rodila želja da imam svoje dete. Možda sam egoistična, ali nekako mi je draže da ga nemam, nego da posle mi ono bude krivo za neke situacije u životu koje ne mogu da promenim.
 
Jeste, kao sto kaze ljupce, uzivajte u dvoje, pa kad vas bude troje uzivacete na drugaciji nacin.
Trudnoca je psihofizicko stanje, ne menja se sam vas spoljni izgled jer bebac raste... Hormoni diriguju tim slozenim orkestrom i najbolje je kad dirigent(ica) stvar drzi na razumnom nivou.. Eliminises ono sto ti smeta, pojacas ono u cemu uzivas, setas, druzis se, zivis normalno ali odgovorno... Trudnice razmenjuju stvari medju sobom, kao i decije stvari, sve je to kratkorocno i brzo se preraste... Moje farmerke su kod komsiice, bice slobodne u decembru, sa zadovoljstvom cu ih dati nekoj od vas kojoj budu trebale :)
 
ja sam takve sreće da nemam nijednu drugaricu koja planira što i ja. čak sam i dobila par "interesantnih" pogleda i komentara kad sam naivno i ponosno rekla šta želim i planiram. ali, dobro, ne žele svi isto. samo, eto, nemam nikog u svojoj okolini s kim bih mogla da pričam o tome. osim s mojom mamom, ali bi mi prijalo da čujem što više različitih iskustava, saveta, priča, komentara,...
 
Sad videh, imaš kucu, to je lepo, imala sam i ja, planiram ponovo da imam jer svi obožavamo životinje, a ako misliš zbog bebe, i ja sam imala kucu (mešanac -nešto kao vučjak) kada sam rodila prvo dete, to po mom mišljenju nije smetnja i ne shvatam ljude koji brane ili plaše decu životinjama. Mog Peru je letos ujela osa - hteo dečko da vidi kako joj mrdaju krila- pa nije osa kriva! Ali to je samo moje mišljenje, Srbija je čudna zemlja...
 
Ma šta te briga, ja sam počela da živim sa momkom (sada mužem), pa je njegova sestra imala frku sa mužem, a mi smo čuvali njenu devojčicu - nekad i po dve nedelje, a dete ne da ne pota za oca, nego ne pita ni gde mi je mama - što je meni bilo apsolutno nenormalno! Uglavnom, posle nekoliko meseci, kažem ja mužu-momku tada, a zašto ne bi čuvali svoje dete? kaže, ja sam za, mislio sam da si ti protiv! i tako posle jedno 14 meseci, mi dobili devojčicu. Prema tome, ako želite ti i tvoj partner, samo napred, a nataša ako ne želi, nema čega da se stidi, ja da nisam čuvala zaovinu ćeru, ne verujem da bi postala mama pre tridesete, ko zna možda ni dan danas...
 
Ja sam za planiranje porodice, a kad to kazem mislim pre svega na proveru zdravlja buduce majke, pa ako je sve ok...ok! A sve ostale stvari... od onog chasa kad budesh saznala da si trudna imash nepunih 8-9 meseci da sve pripremish, krpice, pelenice, kolica i ostalo...vishe nego dovoljno.
a shto se para tiche, kad je dete u pitanju, nikad ih nema dovoljno za sve ono shto ces pozeleti da mu kupish, zato se oko toga ne vredi sekirati. :)
 

Back
Top