SHVATANJE STVARNOSTI

Zdravo Zola2,

Dugo te nije bilo.
Ja ne gledam tekmu, već slušam muziku i razmišljam o jednoj, naoko različitoj priči.
Pa opet, nekako na kraju sve priče ispadnu slične. Tragedija je tragedija, bez gradacije.
Moj prijatelj je pre neki poginuo u saobraćajnoj nesreći, u jednoj dalekoj prekookeanskoj zemlji. I malo je reći da mi je bio prijatelj. Bio je nešto drugo, pre mnogo, mnogo godina... Ali to nije toliko bitno za ovu priču.
Vozio je pijan. Naime, poslednjih godina se propio. Zbog toga mu se raspao brak, propao mu je posao, izgubio je ugled. Ne znam zašto je to uradio sa sobom; slutim da je zapao u tešku životnu krizu i da se slomio a da nije bilo nikog da mu pomogne.
U mojim očima nikada nije izgubio ni ugled, ni sjaj.
Prekjuče sam saznala za njegovu pogibiju, i setila se kakav je bio – pun života i ambicija, uvek raspoložen za razgovor, pošten i dobar.
Prosleđen mi je i njegov poslednji mejl, upućen zajedničkom prijatelju, u kome, u jednom pasusu kaže da je shvatio da mora da se okrene nekim drugim vrednostima jer mu je postalo neizdrživo da čami u životu u kome je izgubio ideale. Šta je pod tim mislio – nije obrazložio. I poslao mi je pozdrave, zola2. Nazvao me je 'Zvezdana', iako se ja ne zovem tako. Tako me je oduvek zvao.
Eto, to ti je moja priča, jedna od 1001 iz svakodnevnog života. Ne Šeherezadina bajka, već surova u svojoj istinitosti. Nisam se trudila da je ulepšam stilskim figurama.
Nemam nijedan drugi zaključak, niti uopšte imam zaključak. Imam samo gorčinu u srcu.
Pa i ona će da prođe, a moj prijatelj će nastaviti da živi u sećanjima.
Zvuči patetično, zar ne? Ali, u suštini, nije.

N.F.
 
@Zola
Ništa nije zapisano i unapred predodređeno. Mi smo dio stvarnosti kojom vladaju zakoni (Božji) i oni deluju i na nas, kao i na sve drugo. Mi uistinu imamo slobodnu volju i sami određujemo svoju sudbinu. Spoznajom ovih zakona mi možemo (svakog momenta) poboljšati ili pogoršati svoju sudbinu, zavisno od našeg konkretnog izbora.
Nametljivošću se postiže negativan egekat i za sebe i za druge.
(Pogledaj moje zadnje postove na temi Fenomen budućnosti).
 
Ćao,
Još jedno kris-kros razmišljanje.
Priča br. 2 :
Čuo sam je od čoveka koji je propovednik u Švedskoj.
Starac, jedan iz parohije gde je on radio, je umirao. Najteža bolest, nije mogao da se pomeri, već mu je pojela telo i svest. Nije mogao ni da govori-bile su mu raznete glasne žice. Jedne noći žena je zvala propovednika : Umire, brzo dodjite.
U umirućem je postojao još samo dašak života. Sedeli su u tišini i čekali...
I odjednom starac je otvorio oči (ne više mutne-već bistre kao nikad do tada), i nešto rekao. Medjutim bio je tako tih da nisu razumeli, pa su pomislili da je to još jedan neartikulisani zvuk. Žena se nadvila i pitala : Šta si rekao ?
Prelepe plave oči (koje kao da ne pripadaju hrpi kože i kostiju, na krevetu), su gledale u vis.
Pevaju - rekao je. Sad glasno i razgovetno.
Ko ? Ko peva ? - pitala je žena.
Par minuta tišine. Oči koje šetaju. Trude se da vide.
Još jednom je ponovio : Pevaju.
Tad je otišao...
A propovednik je razmišljao o apostolu Stefanu, koga su ga kamenovali.
" Čuvši ovo veoma su se ljutili u svojim srcima i škrgutahu zubima na njega. A on pun Duha Svetoga pogleda na nebo i vide slavu Božiju i Isusa gde stoji s desne strane Bogu, i reče: evo, gledam otvorena nebesa i Sina čovečijeg kako stoji s desne strane Bogu."
Dela apostolska 7:55-56

Ovu priču sam čuo pre godinu dana. Bilo je prisutno još 100 ljudi. Propovednik je stariji gospodin, četvoro dece, i oči koje ne lažu.

p.s. ne moraš pratiti moju nit, piši šta god ti padne na pamet. (naravno ako ne smaram).
p.s.s. a ako pomisliš, šta je zola navalio pisati o smrti - znaj ja ne pišem o smrti - pišem o životu.
 
Ispričaću ti jedan svoj san...
Bilo je to pre 4-5 godina.
Retko (ali, baš retko) se setim snova - ne verujem u njih.
Ali...
Bilo je to vreme mog bezBožničkog života, sa velikim B.
Mnogo poroka, i jedan(oko mene lete, lete svi...) koji je Ozbiljno zapretio da mi unište zdravlje.
I tad se desio san...
Nalazio sam se u hodnicima. Okolo mrak, hodnici kao lavirint, iz jednog se ulazilo u drugi...
Svi su bili od betona, a dugačke cevi na plafonu su curele, kapala je voda.
Ipak se naziralo neko svetlo, išao sam ka njemu. To mi je pomoglo da ne polomim noge u mraku...
I odjednom (kako u snu i biva), našao sam se pred izvorom tog svetla. Otvorena vrata jedne prostorije, iz koje je sijala elektr. svetlost 1.000 sijalica.
Ispred tih vrata je staja....
Time-aut :
Pričam ti istinu. Ništa ne lažem, ne unosim dramske momente u san...
Ispred tih vrata je stajala srednovečna časna sestra (monahinja, kaluđerica...priznajem da se mnogo ne razumem u ljudsku hijerarhiju).
Izvinite-pitao sam-gde je izlaz iz ovih hodnika ?
Ovde-pokazala je vrata iz kojih je izbijala svetlost.
A šta je to ? - upitah.
Biblioteka - reče žena.
Koliko tu ima knjiga ? - opet ja.
- 66.

To je taj san. Pretpostavljam da ti nije ništa jasno, kao što nije ni meni bilo dok nisam progledao.
Hodnici su predstavljali svetovni život koji sam živeo. Iz jednog u drugi, pa sve u krug...Život kakvim bi se mnogi dičili, a zapravo čemer i jad. Posuda blistava spolja, a prljava iznutra...
Biblioteka - skup knjiga - Biblija.
66 knjiga - Novi zavet sadrži 66 knjiga.
(Veruj mi, kad sam usnio ovaj san, ja to nisam znao).
 
Lepa je Indonezija - daleka zemlja,
borba za slonove...
i lep je svet
al' to je malo, kratak je život
pevač bi rekao - minuta pet.

A ti mi kažeš da Njega nema
i da On ne može biti,
i kažeš mudar si, pošten i bogat,
zar i to moraš kriti...
Danas ljudi znaju da je sve to samo izmaglica i dim :
Znaš li da je On samo čovek ispred svog vremena bio
i ništa drugo,
hipik i pastir sa početka eona ?
Znaš li da je varao ljude i da je to Njegov greh ?
A ja odgovaram, draga,
- da li je grešan, ili ne, to ne znam,
ali znam,
DA BEJAH SLEP; A SADA VIDIM.

...I gledam zemlju koju je obećao On...
daleku zemlju iza uzburkane reke,
vesele predele - zelene i meke...
gde nema laži,
gde ne postoji dim
gde smo slobodni
- i živimo sa tim...
gledam Nevidljivig...
baš kao da ga vidim...

Prijatelj zove...
čuješ li i ti...
Nastasja F...
 
...To je taj san. Pretpostavljam da ti nije ništa jasno, kao što nije ni meni bilo dok nisam progledao.
Hodnici su predstavljali svetovni život koji sam živeo. Iz jednog u drugi, pa sve u krug...Život kakvim bi se mnogi dičili, a zapravo čemer i jad. Posuda blistava spolja, a prljava iznutra...
Biblioteka - skup knjiga - Biblija.
66 knjiga - Novi zavet sadrži 66 knjiga.
(Veruj mi, kad sam usnio ovaj san, ja to nisam znao).

Gle, u mom sandučetu za privatne poruke ima ih tačno 66:D
Pitam se, šta li to može da znači???
 

Back
Top