Sve je onako kako izgleda

Hari Poter

Zainteresovan član
Poruka
209
Razmisljajte o tome.
Cak i bukvalno.
Uspeh holivuda je u tome sto je suprotan stvarnom svetu. Ljudima treba bekstvo od stvarnosti, bekstvo u sablone, bekstvo od slobode...
Anestezija je tu da uspava svest i umrtvi savest. Anestezija koju neprestano smislja kreativni deo licnosti, sa toliko varijacija, i sa zvucnim imenom: umetnost.
Na zalost, nije sve tako jednostavno. Za srecu je potrebna pamet.
 
Naprotiv... za srecu ne treba pameti... za uspeh je potrebna pamet...
Sto se tice Hollywood-a to je sirok pojam... jos od 20-ih postoji... i naravno... Postoje razna filmska ostvarenja...
Zasto mesas pojam savesti sa umetnoscu?!
 
Sreca se ne moze doziveti u besvesnom stanju. Potrebna je svest da bi prepoznali srecu. Za "osetiti srecu" je potrebna svest, a za "prepoznati, doziveti i iskoristiti" je potrebna pamet.
Koji jos uspeh postoji za coveka osim licne srece?
Holivud je trapavo iskoriscena rec za simbol za citavu granu industrije zabave koja nam servira sablon "i bogati placu", "crnac predsednik usa", "ima srece za nesrecne", "budi ovca da bi posle smrti bio faca", "pametan a siromasan", "svima su gresi oprosteni a gresni ce goreti u vecnom ognju" i slicni oksimoroni. Manipulacija masama je laksa ako se jedinka oslabi, a to je posao pomenute industrije.
Ne mislim konkretno Holywood, to je i grand, drugi dnevnik, i da ne reklamiram dalje.
Savest je isterala na povrsinu razmisljanje, i trenutno stanje svesti je direktna posledica potisnute savesti. Nekriticko prihvatanje svakog oblika "anestezije" kao umetnosti, i gutanje iste u ogromnim kolicinama, je u suprotnosti sa definicijom umetnosti. Umetnost je ostvaren korak ka otkrivanju opste istine.
 
Poruka koju holivud forsira je: NISTA NIJE ONAKO KAKO IZGLEDA.
Stvarnost je upravo suprotna. SVE JE ONAKO KAKO IZGLEDA.
Poaro je retard, ali je na kraju najpametniji. Rambo je visok metar ipo, ali obara ruku sa kupolom na tenku. David lomi koske golijatu, Pepeljuga se udaje za princa.... Ko se ikada odmakao 100 metara od televizora zna da zivot izgleda dijametralno drugacije. Pa ipak:
95% ljudi voli ocigledan i ljigav sliht!!!
Pojedinac je svestan masine. Malo vise od standardne (svuda uobicajene) konverzacije stvara u glavi iluziju da je, bar na kratko, van masine, slobodan. Cuju se vapaji raznih sindikata "odnosite se prema nama kao prema ljudima, kao prema individuama, ne stavljajte nas u masinu!" Medjutim, ljudi se plase slobode. Kljucni izraz je "bar na kratko". Svako ko pokusa da ih stvarno probudi bice docekan vilama i bakljama.
U korenu svog zla stoji osecanje nemoci. A njega hrani svakodnevna laz "nista nije onako kako izgleda".
Ne mozemo srusiti sistem, urusice se sam kad sebe preraste. Ali ne pokusati osvescivanje, budjenje, nazivanje stvari pravim imenom, znaci odreci se svoje svrhe, razloga postojanja.
 
Постоје права и вештачка срећа. За праву је, наравно, потребна свест, а вештачка се може постићи дрогом и другим опијатима (попут холивудских лимунада). На жалост, ова вештачка кратко траје, распрши се у судару са стварношћу која уме да буде прилично груба.

Права срећа узима стварност у обзир, то је срећа упркос грубости стварног живота. Вештачка срећа је затварање очију пред стварношћу.
 
Uspeh holivuda je u tome sto je suprotan stvarnom svetu. Ljudima treba bekstvo od stvarnosti, bekstvo u sablone, bekstvo od slobode...
Anestezija je tu da uspava svest i umrtvi savest. Anestezija koju neprestano smislja kreativni deo licnosti, sa toliko varijacija, i sa zvucnim imenom: umetnost.
Na zalost, nije sve tako jednostavno. Za srecu je potrebna pamet.
Zar ljudi ne zive po sablonu i u svetu van Holywooda?
Umetnost: knjizevnost (narocito poezija), slikarstvo, vajarstvo...
Nisu li u pesmama velikana mnoge korisne i VRLO SVESNE misli onoga sto mi smatramo zivotom? Nije li na mnogim slikama verno prikazan svet i zivot? Nije li vajarstvo pokusaj vracanja apsolutnoj "ideji lepog"...
Da, za srecu, trajnu i duboku, koju pomenu Modruna, potrebana je pamet
 
Kako vi olako uzimate taj termin u usta... sreća... Kako se samo gađate tim izrazom, kao da ste je upoznali....
Ja evo ne znam šta je ta prava sreća, a imam prilične poteškoće da dokučim i kako izgleda veštačka.

Kako bi bilo lepo da smo svi u stanju a se suočimo sa stvarnošću onakvom kakva je zaista, bila ona očigledna ili ne. Nađe se poneki čovek koji je zapazi, ustvari svi je zapazimo povremeno... al' ja još nisam srela onog ko je u stanju da je takvu prihvati.
No..... divim vam se na slobodi :) tako opušteno disqtovati o njoj..... koliko vas je zaista srećno?

Narodu treba neka zanimacija... obično je to u vidu nade da iznad nas sja neka druga realnost, mislim da je samo bolja varijanta povremeno se prepustiti mašti. Pepeljuga je zanimacija za decu. I Rambo, i Grand takmičenja za "neotkrivene talente...
Ne verujem da su ti ljudi nesvesni zablude u svemu tome. Samo žele da malo odlutaju... inače bi poludeli.
 
Nisu li u pesmama velikana mnoge korisne i VRLO SVESNE misli onoga sto mi smatramo zivotom? Nije li na mnogim slikama verno prikazan svet i zivot? Nije li vajarstvo pokusaj vracanja apsolutnoj "ideji lepog"...

Namerno nisam rekao Shakespeare ili Goethe, nego holivud, stavljajuci akcenat na industrijsku granu koja se zove umetnost. Ta grana je osim holivuda izrodila i "estradne umetnike" (including MTV, princa i repera), umetnicke skulpture druga lenjina i druga kardelja, tekstove tipa "mali mrav", pink advertajzing, "kezual", in i out modu...
 
Namerno nisam rekao Shakespeare ili Goethe, nego holivud, stavljajuci akcenat na industrijsku granu koja se zove umetnost. Ta grana je osim holivuda izrodila i "estradne umetnike" (including MTV, princa i repera), umetnicke skulpture druga lenjina i druga kardelja, tekstove tipa "mali mrav", pink advertajzing, "kezual", in i out modu...

Covece... izmesa ovde gomilu stvari...
Ako pricas o hollywood-u naglasi tacno rezisera i njegov film a nemoj da spominjes nesto sto je veoma opsirno...
Kao drugo... Kako mozes da poredis MTV i nasu estradu...
Istina je da je vremenom MTV propao... ali sam taj MTV nije osnovan kao sund i kich televizija... vec je bila muzicka televizija koja je emitovala muziku za mlade... Dire Straits, Billy Idol-a i ostale... Sada stu dosle sund generacije... morala je da se promeni i sama televizija... vrlo jednostavno...

Ovaj tvoj komentar mi deluje mnogo izmesano...
Ako hoces da diskutujes o necemu kako treba uzmi i obrazlozi to...
Nemo ovakoj... spominjes mi Lenjina, Pink, malog mrava u istom redu...
 
Opet anestezija. "malo odlutati"
Biti anesteziran jeste izbor, ali sta u slucaju overdose-a? Provesti zivot pod opstom anestezijom?
ili pokusati bolno budjenje? Da li je vredno?
Da li je vredno? To se i ja pitam.

P. S. Ipak verujem da ništa nije onako kako izgleda. Ne u Holivud smislu (pravda) već u očiglednosti. Prostor, u kome se nalazi sve, je sam po sebi nezamisliv. Tako da iza svega mora bti nešto što nismo u stanju opaziti.
 
Istina je da je vremenom MTV propao... ali sam taj MTV nije osnovan kao sund i kich televizija... vec je bila muzicka televizija koja je emitovala muziku za mlade... Dire Straits, Billy Idol-a i ostale... Sada stu dosle sund generacije... morala je da se promeni i sama televizija... vrlo jednostavno...
Koliko sam ja razumela, on nije pričao o kvalitetu, već o popularnosti tih televizija. I Pink je, interesantno, počeo kao simpatična televizijica bez crtanih, politike i sporta.
Uopšte nije bitno da li "valja" to što se tamo pušta.
 
Kako vi olako uzimate taj termin u usta... sreća... Kako se samo gađate tim izrazom, kao da ste je upoznali....
Ja evo ne znam šta je ta prava sreća, a imam prilične poteškoće da dokučim i kako izgleda veštačka.

Ни случајно не узимам ту реч у уста ОЛАКО. Баш супротно хоћу да кажем (и већ сам причала о срећи на овом форуму, кад сам се тек учланила).

Прво: ја знам шта је срећа (јер сам је доживела, макар и привремено), што не значи да сам сад тренутно срећна (нисам!) али значи да знам куда треба да идем да бих је нашла. Дакле, знам пут, а то је најважније, и имам чврсту намеру и одлучност да стигнем тим путем што даље могу.

Међутим, не могу да дефинишем срећу, јер се може дефинисати само оно што је разумно а срећа је вишедимензионални доживљај, има ту много елемената који нису у границама разума па се не могу речима исказати. Једино могу да кажем да је срећа питање свести, нека врло широка и дубока свест која обухвата и поновну свест (присећање) о нашем припадању вишој сили (богу?) и/или природи. Свест о томе да смо интегрални део света који нас окручује, али без губитка идентитета (што би већ била болест),

Друго: знам и шта је вештачка срећа, јер понекад не могу да трпим грубост живота па побегнем у сањарије или тако нешто (и то без икаквих вештачких стимуланса, мени они нису потребни).

Права срећа је, дакле, будност, и права уметност је она која нас буди. Вештачка срећа је успаваност а лажна уметност (кич, шунад) јесте она која нас успављује.
 
Aman, znaš li ti o čemu pričaš..... onako, empirijski, ne teorijski?

Znam. Tesko ti je da poverujes u to?

Da li ljudi stvarno misle da ce iko ili ista drugo na ovom svetu ukljuciti happiness switch u njihovom svetu, bez njihove volje da osmisle i ozive svoju sopstvenu viziju srece, a da pri tome ni sami ne veruju u istu? I onda ophrvani nesposobnoscu da budu srecni proglasavaju svetske pseudo teorije po prirodi depresivnog sveta, nepostojanja, nedohvatljivosti i iluzije srece, a sve u zelji da sebi dokazu kako nisu najgori. I nisu, samo su pospani, lenji i uplaseni. Najgori su oni koji pevaju uspavanke.

Ako zelis empiriju baci se na posao, a moje iskustvo i ovako u tvom svetu predstavlja praznu pricu.

Da, tako je jednostavno... I jos jednom, life is a state of mind.
 
Права срећа је, дакле, будност, и права уметност је она која нас буди. Вештачка срећа је успаваност а лажна уметност (кич, шунад) јесте она која нас успављује.

A tako smo pospana civilizacija, predana zelji da objavimo san kao stvarnost.
 
Stvari sa ljudima su proste, srecni su dok cuju ono sto zele da cuju. A svaka bol nezeljanja da cuju ih ogranicava da napreduju.
Svi smo mi isti i jednako srecni, imali ili nemali, ali smo prokleti da uvek zelimo ono sto nismo imali, i uvek nam se cini da su neki drugi srecniji.

Citat:
Original postavio Modruna
Права срећа је, дакле, будност, и права уметност је она која нас буди. Вештачка срећа је успаваност а лажна уметност (кич, шунад) јесте она која нас успављује.
Amin.
 

Back
Top