Najbolje oruzje II sv. rata (optimalnija anketa)

Najbolje oruzje ww2

  • Mp 40 (Schmeisser)

    glasova: 2 9,5%
  • PPSh 41

    glasova: 4 19,0%
  • Thompson M1A1

    glasova: 2 9,5%
  • Mp 44 (STG 44)

    glasova: 7 33,3%
  • Karabiner 98k

    glasova: 1 4,8%
  • Fg 42 (Fallschirmjager)

    glasova: 2 9,5%
  • M1 grand

    glasova: 1 4,8%
  • Mg 42

    glasova: 1 4,8%
  • Gewehr 43

    glasova: 0 0,0%
  • Sten

    glasova: 1 4,8%

  • Ukupno glasova
    21
  • Anketa je zatvorena .
Oruzja ww2 :

Mp 40 (Schmeisser)
 

Prilozi

  • 300px-BNZ-MP40s.jpg
    300px-BNZ-MP40s.jpg
    5,9 KB · Pregleda: 9
pa najbolje ne posoji, postoji oruzje koje navise odgovara nekoj armiji.
uzecemo dva primera nemacki i ameruku!
nemacka je kao osnovni pistoljski kalibar koristila 9mm PARA i u tom je kalibru imala i pistolj i automat; srednji kalibar je bio rezervian za Stg 44 ( 7.92x33 ); dok su u tezem 7.92x57 bili karabini mauzer m.98k, gewerh 43 i mg34, mg42. poslednji pomenuti nemacki je fg 42, sto je budimo ralno misticno oruzje jer ga je prozvedeno manje od 10000. s tim nije mu mesto u nekom ozbiljnom poredjenju, cak je i njegova konkretna borbena upotreba diskutabilna.
amerika je kao osnovni pistoljski kalibar imala .45ACP, i u tom je kalibru imala pistolj ( colt m.11, i nekoliko tipova revolvera ) i automat ( thompson i m3 ), srednji metak ima je bio 7.62x33 i u njemu je bio odlicni .30m1 carabine; za teze oruzje garand, bar i mitraljeze m.1919 su koristili .30-06 spr.( ili ti 7.62x63 ).
poenta mog izlaganja da svaka vojska ima svoj koncept oruzja i time se ne moze reci koje je oruzje najbolje, samo mozemo reci koje se oruzje pokazalo kao najbolje u odredjenim uslovima. jer tesko da stg 44 moze preko 300 metara da parira garandu, jer ovaj drugi ima mnogo jaci metak i veci domat istog, isto tako garand ne moze u uslovima gradske borbe da praira stg-u.
 
Fg 42 je bilo opasno oruzje na srednjim i velikim daljinama, nije on za blisku borbu mislim kalibar
7,92 x 57 mm koji je koriscen je veliki kalibar, vise namenjen za puskomitraljeze kao sto su MG 34.
FG 42 je bilo oruzje koje je proizvedeno u malom broju i davano je samo "specijalnim jedinicama"- padobrancima koji su se zvali isto kao i puska (Fallschirmjager) . Fg 42 je odlicna puska, mada preskupa za masovnu proizvodnju. Kada bi poredili Smajser i Tompson ko je bolji za ulicnu borbu-bolji je smajser, iako Tompson ima vecu zaustavnu moc od smajsera, a to da on glavi, da mu se zaglavi zatvarac, to je nemoguce, jer jedina verzija koja je glavila je MP38 a mi pricamo o MP40. Iako je u kalibru 9 mm PARA, imao je zadoljavajucu brzinu vatre 500 metaka/min. Sa svim verzijama, napravljeno je preko 1.000.000 primeraka. tezio je 3.4 kilograma. Iako se lose pokazao u Rusiji, bio je odlican izbor u ardenskoj bitci, invaziji na poljsku, i na nasim prostorima, bio je odlican i u bitci za Berlin, posebno u odbrani Rajhstaga. O Sten-u necu ni da komentarisem, bila je dobra samo SAS verzija sa prigusivacem Sten (mark 2) i to samo za extra blisku borbu. Mp 44 je napravio preokret u dizajniranju oruzja, po meni moze da se poredi i sa danasnjim Ak-47. Bio je u kalibru 7.92 x 33 mm (kratki), smatram da je mogao da parira M1 grand-u ali samo kada je brio prebasen na pojedinacnu paljbu, sa brzinom ispaljivanja od 600 metaka/min, amatram ga revolucionarnim oruzjem. Bilo je proizvedeno 425,977 komada. Karabiner 98k je bio izuzeno precizan, ali u magacinu je imao samo 5 metaka, i posto je imao onako nepraktican zatvarac (2-akcioni) , smatram da je bio dobar samo sa optickim nisanom. Gewehr 43 je takodje doneo "evoluciju" u dizajnu oruzja, sa sistemom gasne pozajmice. Nastao je kao "odgovor na ruski Tokarev SVT38. Smatram da je bio bolji od M1 grand, o kome necu ni da komentarisem. Mg 42 i danas koristi Nemacka armija, i najcesce ga montira kako na tenkove, tako i na mobilna vozila pesadije. tokom II sv. rata napravljeno je 400,000 komada, imao je opciju dobosa, a i hranjenja trakastim redenikom. Ispaljivao je 1,200 metaka/min. i za mene jedan od najboljih puskomitraljeza ikada.
 
mala digresija... g43 nije bio bolj od garanda, jer je on najbolja pouautomatska puska drugog svetskog rata. g43 je ima problema sa mehanizmom i bio je kopija sovjetske svt 40 a ne 38!
odbrane rajhstaga i nije neka ozbiljna bitka da moze da se poredi sa recimo ardenima. najveca problem sa stg44 jr bio taj sto ne bio veoma tezak, citao sam da je komplet od osam punih okvira i puska vezio skoro desetak kilograma.
i na kraju probaj u ruke da uzmes thpomson, mp40 i pps41... tompson je najtezi i ima naveci zaustavni moc,uz to ima zavidnu tuzinu cevi, za razliku do njega mp40 je u manjem kalibru, ima kracu cev... i na kraju u rusiji je nemacki vojnik pre koristio pps41 neko mp40. cak je postojala konverzaciona jedinica za pps40 da se prebaci u 9mm, moslim da to dovoljno govori o kvalitetu mp40.
a fg42... ajde ovako ta puska je po meni bastard, pokusaj da se napravi efikasna automatska puska u kalibru puskomitraljeza, jbg, to ne ide, cak je ni padobranci nisu mnogo koristili, nisam nigde procitao ni kako je pokazala u borbrnim uslovima... ponavljam premalo je napravljeno, jos manje aktivno korisceno bi se o njoj moglo pricati kao o ozbiljnom oruzju u ratu... ona pre spada u reritete drugog svetskog rata! ima tu jos takvog oruzja npr. Johnson M1941 LMG, Johnson M1941, Reising M50...
nemoj da se uvredis ali poredenje koje si izvukao kao da je iz CoD ili neke druge igre na temu drugog svetskog rata.
 
djeco!
prvo,treba te isprobat svaku od tih pušaka,a onda se može vodit ozbiljna diskusija. ako mena pitate,mauzerka je definitivno najbolje oružje! imam M-24 i kar98(imao sam i tandžaru m-48). a nigdje nije napisano dali je to "najbolje oružje"namjenjeno bliskoj borbi,u urbanim područjima,šumi,za rovovsku borbu...naravno,špagin(imam i tu pi*dariju) je savršen za borbu u urbanim područjima,al troši previše municiju. mp-40 je pak dosta zgodna stvar za blisku borbu,ali ne u zimskim uvjetima i ne baš za urbane sredine...al može poslužit. sten je komad željeza,to bi trebalo sve pobacat u smeće. thompsona sam nedavno imao u rukama i moram priznat da je jako ljepo građen,al težak...
 
karabini su inače moja velika strast,pa bih među bolje,osim spomenutog mauzera,uvrstio i moskovku(mosin-nagant). jako simpatična stvar. i talijanku(carcano),iako ne vrijedi nizašta,jako mi je interesantna!

Možda je bilo bolje otvoriti temu "moje omiljeno oružje iz WWII" :roll:

(pošto ionako više pričamo o emocijama nego o činjenicama :wink: )
 
original postavio dejina881 : nemoj da se uvredis ali poredenje koje si izvukao kao da je iz CoD ili neke druge igre na temu drugog svetskog rata.

Znam o II sv ratu vise od tebe , imao sau u rukama i Mp 40 i Mg 42, Mg 34 i Fg42, Nisam pucao iz ovih oruzja sem iz Mp40 i Mg 34, i zato nemoj da previse da pricas. E, hoces da kazes da padobranci Fallschirmjager nisu koristili Fg-42???????????????? A hajde da se nadjemo u Divcima na onom napustenom aurodromu, nadji negde M1 granda, ja cu uzeti STG-44 pa da vidimo. Ili mozda M1 i Fg 42, pa rasturice te. Mislim da si igrao Medal of Honor ili Battlefield 1942, kad tako pricas o oruzju. a to da bitka za Berlin, pogotovu za odbranu rajhstaga "nije bila neka" nije tacno, rusi dva dana nemogu da predju Adolf Hitler Strasse! A tek borbe unutar rajhstaga, da neje bilo ruskih T-34 i T-85 Nemci bi razvalili boljsevike. A usput hajde da na crtu stavimo Mp40 i Tompson , ali bez kompenzatora, pa da vidimo, kako ce lepo metu da promasi oko 22-25 metaka, (tomsonov. magacin od 30 metaka). G43 je nastao kao odgovor na ruski SVT38 !!! A fg42 se pokazao odmah posle iskrcavanja na obale Normandije, na Francuskom terenu.
 
ma sta mi naprica!
pa o drugom ww2 se ne uci iz igara i sa interneta, vec iz knjiga ( izvora ), a ja cu uskoro magistrirati istoriju XX veka, tako da se nevredjamo, ali moraces jos malo da citas da stignes do moj nivio znanja, a po temam koje postavljas cinim mi se da si vise igrao igara nego kojga sto si procitao! Ameni se licno cini da je Branko Kitanovic ima prevelik uticaj na tebe u njegovim kranje melodramaticnim knjigama na temu drugog svetskog rata! ( bez da se neko uvredi, ali ovo je uopsten stav mnogih nasih istoricara novog veka, pre svega onih koji se bave ww2 )
koliko ja znam automati thompson koji je koristila us army nisu ni imali kompenzator!
i opet malo procesljaj literaturu pa ces videti da je g43 odgovor na svt 40 ( ili kopija, meni je ovo licno draza tvrdnja ), a ne svt38 koja je prethodnik pomenute svt40. sta ja imam sa tobom da se nalazim u divcima, jel ima tamo nesto da se vidi da promenim misljenje koje imam? i moras mi reci gde si imao prilike da drzis fg42 u rukama, kad to tesko da kod nas i moze da se vidi( a prijatelj mi radi u vojnim muzeju pa imam kod koga da se informisem iz prve ruke ). a ja koliko znam u normandiji je bio stacioniram samo sesti padobranski puk iz sastava druge para divizije, mislim da je komandant bio potpukovnik Friedrich August Freiherr von der Heydte ( kasnije ce biti zarobljen tokom bitke u ardenima )... a sto se tice dvoboja, moze... ali cenim da ti sa stg44 necem moci na 300m ni bure od 200 litara da pogodis ako nisi jako iskusan strelac, jer je 7.92x33 dosta brzo gubi snagu i visinu zbog tezine zrna, realno 7.62 m43 je efikasniji po tom pitanju!
P.S. ako nisi umeo nista paetnije da citiras od onoga sto si citirao, onda ne vidim sta sam i tacno pogresio u perthodnom izlaganju! i na kraju ja sam ot debe trazio izvore, gde su ti padobranci koristili fg42, ako znas reci, ako ne onda neoj da mi trosis vreme, ali samo nemoj da mi kazes da su ga koristili tokom oslobadjanja muslolinija, jer koliko znam tada i nije bili pucnjave, i sama je puska najpoznatija po slici upravo uslikanoj tokom te operacije, cak mislim da je davno i casopis kalibar ima tekst o fg42, pa procitaj sta su oni mali da kazu!
 
Prvo. Fg 42 sam imao priliku da vidim u vojnom muzeju, kada sam isao kod novog tece u Nemackoj, ujak mi se zove Vojislav Arsenovic, i on je urednik istorijske arhive, pa sam tada imao i priliku da prvi put drzim i Mp40.
Drugo. Nebrini kakav sam strelac, samo nabavi M1.
Trece. Ja nisam ni rekao da Tompson ima kompenzator na ustima cevi, nego da bez njega neces pogoditi nista , u odnosu na smajser, jer tompson bez kompenzatora u rafalnoj paljbi vuce na gore i u desno, tako da i oni najiskusniji strelci ne mogu da ga sadrze.
Cetvrto. Nebrini, procitao sam da je G43 odgovor na superiorniji svt38.
Peto. Prva operacija gde je koriscen Fg 42 bila je aprila 1944 u Norveskoj, krenulo je 20 padobranaca avionom (transporterom) Junkers 52.
Sesto. Kada sam pucao iz Mp-40 i Mg-34, to mi je obezbedio zajedno sa mojim ocem Vladimir Krivoseev, direktor muzeja, pa me je uputio u kasarnu, gde imaju oba primerka, pa posto moj otac poznaje nadlezne, imao sam priliku da ih testiram.
Sedmo. Ako ti treba literatura o Fg 42, gde je koriscen, kada i tako to, kao i ono za G 43, pogledaj knjigu "Nazi projects 1939-45" Na omotu je V2 raketa.
Osmo. A ja nijedno oruzje neocenjujem po igricama, jer mogu i ja da npr izmislim igricu, gde ce MP 40 da bude precizniji i od M1 grand.
Deveto. ako hoces da se i dalje vredjamo, samo nastavi (ti si prvi poceo).
 
deseto... prva akcija puske fg42 je prilikom oslobadjanja musolinije, naravno to je bila premijera
jedanaesto... ne vidim cime sam te uvredio... nisi ti najpametniji, i ako ima ko da se vredja, to treba da budem ja!
dvanaesto... tvoja porodicna loza me bas nesto ne zanima!

ovo je forum, mesto za diskusije, niko ovde nije najpametniji, pa ni ti... naravno ni ja, zato se sputi na noge, jer ovde se skupljaju ljudi sa razlicitim iskustvima, a tvoje kao sto i vidis nije jedino, samo mi je zao sto sad nema zorana( jer i kako me nervira, uvek kaze nesto konkretno ), pa bi ti i on objasnio par stvari, a zao mi je i sto se jos neko nije ukljucio u ovu pricu!
 
pazi nemora niko meni nista da objasjava. Svako ima svoje misljenje, bar za mene Fg 42 ce ostati puska odlicnih performansi, a i meni je krivo sto Ivan Radivojevic neudje u diskusiju oko Fg 42, pa bi i on "objasnio" malo stvari. On obozava Fallschirmjagger. Zavisi kako gledas na situaciju gde je koriscen Fg 42, ja znam da je u Norveskoj, a ti isto znas da je prilikom oslobadjanja musolinija.
Kako si me uvredio? , rekao si da ja puske ocenjujem tako sto znas udjem u Call of Duty i ono, ako ih sve pobijem smajserom znaci on je najbolje oruzje, ma da, a zasto si rekao "ako ima ko da se vredja to treba da budes ti" ? A to da te moja "porodicna loza" ne zanima upravu si, mada da sam ti rekao samo da sam npr. isao i pucao iz Mp-40 , ti bi pitao a ko mi je dozvolio, kako sam dobio dozvolu za to... Izgleda da mi niokocega nemozemo da se slozimo. A iz kog si grada?
P.S. izvini ako sam te necim uvredio.
 
Naravno da se necete sloziti, oko teme koju ste zapoceli ima isto toliko misljenja koliko i onih koji su imali prilike da dodju u dodir sa svim tim oruzjima...
Treba li bi ovu temu rasclaniti jer u isti kos ste stavili puskomitraljeze, jurisne puske, automate, poluautomatske puske... ne razmisljajuci da im je namena potpuno drugacija te se stoga ne mogu uporedjivati...
tolhko od mene, nisam imao prilike da koristim ta oruzja a ne bih da izigravam papagaja...
 

Back
Top