(Fizika, Pseudonauka) Vreme, prostor...

ako zelis da napravis deduktivnu(aksiomatski zasnovanu) teoriju sa prostorom i vremenom cini mi se da u tom slucaju ani moraju biti AKSIOME.
Oni su stvar koja je svima jasna iz svakodnevnog zivota, npr. vreme: zuris u skolu, na posao, ... da ne zakasnis(treba da stignes u neko veme),....itd
 
Voleo bih kad bi mi neko odgovorio imaju li vreme i prostor definiciju i ako imaju, kako glasi?

Oba pojma su predmet ogromne kolicine filozofskih i naucnih rasprava, i postoji jako mnogo razlicitih definicija. Ali evo ti funkcionalne definicije (moja verzija Britanikine definicije):

Prostor je bezgranicna, trodimenzionalna oblast u okviru koje se nalaze dogadjaji i predmeti sa specificnom relativnom pozicijom.

Vreme je sistem merenja pomocu koga se odredjuje sekvenca dogadjaja, poredi duzina dogadjaja i duzina intervala izmedju njih, i kvantifikuje kretanje objekata.
 
Vreme i prostor su kategorije i ne mogu se definisati.:dash:

? Sve se može definisati u određenim okvirima. Ovo nisu filozofske ili matematičke definicije, već radne ("rečničke") definicije koja sasvim lepo funkcioniše u...okviru tog okvira. :D

Recimo, gornja definicija prostora je sasvim ok za mnoge aspekte fizike. Ali čim se okviri prevaziđu, definicija samo delimično važi (recimo, ista definicija prostora bi bila pod velikim znakom pitanja u kvantnoj fizici).
 
? Sve se može definisati u određenim okvirima.
Definicija je definisana, ali za definiciju "radne" definicije nisam čuo
Recimo, gornja definicija prostora je sasvim ok za mnoge aspekte fizike.

"Prostor je bezgranicna, trodimenzionalna oblast u okviru koje se nalaze dogadjaji i predmeti sa specificnom relativnom pozicijom".

A šta je oblast?
 
Definicija je definisana, ali za definiciju "radne" definicije nisam čuo

Radna definicija se koristi kada baratamo pojmom koji se definiše, ali kada isti nije od neposrednog značaja za pojavu koju posmatramo.
Na primer, bavimo se kretanjem automatski vođene letilice. Letelica se kreću u prostoru, ali nam precizna definicija prostora per se, nije od interesa.Od interesa su nam prepreke u tom prostoru (npr. planine i visoko drveće, bandere, dalekovodi i fabrički dimnjaci), kretanje vazdušnih struja, vidljivost, itd.

Moja radna definija prostora je:
Skup svih tačaka u kojima važe nama poznati prirodni zakoni.


Moja radna definija vremena je:
Koordinata prostora, koja je bliže određena zakonima termodinamike i teorijom relativnosti.
 
Poslednja izmena:

Moja radna definija prostora je:
Skup svih tačaka u kojima važe nama poznati prirodni zakoni.

Moja radna definija vremena je:
Koordinata prostora, koja je bliže određena zakonima termodinamike i
teorijom relativnosti.
Hm, vrlo dobro. Cini mi se da su tvoje radne definicije bolje od endonucleaseovih definicija, ako za kriterijum uzmemo to koliko se elementi na kojima pocivaju takodje mogu zadovoljavajuce definisati. Ipak, cini se da prostorvreme ostaje za coveka pomalo nedokuciva determinanta univerzuma. Tvoja poruka me upucuje na zakljucak da je mozda zanimljivije govoriti o prirodi prostorvremena nego o definiciji istog... Na primer, interesantno bi bilo obraditi korelaciju koja postoji izmedju psihologije i (fizickog) vremena.
 
Čudna koordinata koja ima kraj u sadašnjosti i stalno raste:hahaha:

Nema kraj u sadašnjosti, ne za fizičke zakone. Da joj je kraj u sadašnjosti, ne bi mogao da izračunaš gde će Jupiter da bude u devet ujutru, petog juna 2053-ce godine.

Sve što se odigrava u fizičkom univerzumu ima četiri koordinate, tri prostorne i jednu vremensku. Sve četiri su relativne u skladu sa okvirom reference.

Ako ne veruješ u vremensku koordinatu, probaj da odeš na relativne prostorne koordinate na kojima si rodjen, i da sebi kao detetu ostaviš upustva kako da se lepo obogati trgovinom na berzi. Spreman sam da se kladim da sebe tamo nećeš naći.

(I da, znam da ovo nije relativistički koncept prostorvremena, ali to je suviše komplikovano za vic.)

Opet: ne govorimo o filozofskim, logičkim ili matematičkim definicijama. Govorimo o radnim definicijama upotrebljivim u fizici, hemiji i drugim naukama. Nisu savršene, ne mogu biti savršene, padaju na nos čim izađeš iz uskih okvira pretpostavki na kojima si ih zasnovao... ali valjaju ponekad za ponešto. :)
 
  • Podržavam
Reactions: DJM

Ako nešto definišeš tim istim onda nisi učinio ništa.
Vreme je velika zavrzlama ako mu se proizvoljno pripisuju razna svojstva, a to
naročito mnogo čine razna škrabala "naučne" fantastike i njima slični zato što
to nije dokazivo. Mi, na primer, ne možemo dokazati najjednostavniju stvar kao
što je jednakost dvaju vremenskih itervala, akamoli nešto drugo.
Albert Ajnštajn je to uočio i iskoristio da bi sagradio grandioznu glupost u vidu
Teorije relativnosti.
 
Na osnovu aksioma da se iz ničega ne može dobiti nešto.

Brkaš filozofiju, matematiku i fiziku na veoma nesrećan način. :roll:
Tačka nije ništa, samo nema dimenzije.
Na primer, foton nema masu, ali može da interreaguje. ;)
Neutron nema naelektrisanje, ali može da interreaguje. ;)



Čudna koordinata koja ima kraj u sadašnjosti i stalno raste:hahaha:

Da vremenska koordinata ima kraj u sadašnjosti, ja ne bih mogao da pročitam ovo što si napisao. :rtfm:
Druga posledica je što bi nam noćno nebo bilo potpuno crno. Razmisli zašto. ;)


Sledeći put promisli o posledica koje bi nastale da je ono što pišeš tačno i promisli o svim posledicama definicija koje sam naveo. ;)
 
Albert Ajnštajn je to uočio i iskoristio da bi sagradio grandioznu glupost u vidu Teorije relativnosti.

Ah. Da.

Nego, pre par meseci čitam Science, i eno ih merenja dvostrukog pulsara u gravitacionoj interakciji. Iskoristili situaciju astronomi da naprave predviđanja i da premere stvari. I malo su popravili našu procenu teorije relativnosti - sada smo sigurni da je ona 99.99% tačna.

Ako ti nije jasno šta ovo znači, rezultati dobijeni teorijom relativiteta minimalo 99.99% odgovaraju stvarnosti. Bilo kakvi nedostaci teorije se mogu naći samo u onih preostalih 0.01%.

Teorija relativiteta se rutinski koristi u hiljadama laboratorija, u kojima eksperimenti funkcionišu zato što su ta predviđanja tačna. Globalni pozicioni uređaji sadrže čipove koji automatski uključuju u svoje kalkulacije jednačine specijalne relativnosti, pošto je relativno kretanje satelita u odnosu na površinu dovoljno brzo da izazove merljivu grešku usred dilatacije vremena. Svi GPS uređaju funkcionišu samo i jedino zato što teorija relativiteta opisuje univerzum u kome živimo.

No, lepo je videti ljude koji imaju ambiciju da otvore oči svim ovim fizičarima. Siguran sam da imaš objašnjenje zašto se ovako tačni rezultati dobijaju kroz teoriju koja je "grandiozna glupost"? Takođe, kako to da svi ti fizičari nisu primetili kakvu glupost koriste u svakodnevnom radu. Te dve stvari bih voleo da vidim, ako možeš da ih objasniš.

Onda, ako je to objašnjenje razumno, možemo da malo porazgovaramo o razlozima zbog kojih je teorija relativiteta "grandiozna glupost."

Može?
 
Ako nešto definišeš tim istim onda nisi učinio ništa.
A gde si ti tu video definiciju? To je samo bio odgovor na besmislicu.

ne možemo dokazati najjednostavniju stvar kao
što je jednakost dvaju vremenskih itervala,
Ne znam sta podrazumevas pod dokazom ali ako mozes da dokazes jednakost dve duzine onda mozes i dva vremenska intervala.
 

Back
Top