studiranje na engleskom...

Ne trazi svaki Univerzitet da imas polozeni test.
Njima treba dokaz da znas engleski da bi mogao pratiti nastavu... a sta je taj dokaz to zavisi od Univerziteta...
Ja sam za Masters studije u USA imala telefonski intervju i to je bilo dovoljno - nisam trebala polagati TOEFL, IELTS ili nesto slicno...
 
Ja sam polagao TOEFL za upis na Anglo-American University (AAVŠ) u Pragu. Inače prihvatali su i FCE i ostale. Najbolje je da se raspitaš na svakom univerzitetu (ili koledžu) šta oni traže i šta prihvataju.

Inače TOEFL je po meni bolja solucija ukoliko do sada nisi polagao Cambridge ispite. Tako je bar sa mnom bilo. Ukoliko već imaš položene neke Cambridge ispite, onda je FCE bolja varijanta (naravno ukoliko ga škola prihvata) jer si onda verovatno već prilično upoznat sa samom formom njihovih ispita, šta se koliko traži...... jednostavno samo treba da se "nadogradiš" na nivo za FCE.

Takođe bih naveo da TOEFL pokriva reči i izraze iz dosta različitih stručnih oblasti tako da sam se ja zahvaljujući tome vrlo brzo uklopio na AAVŠ-u na Business Administration studijama. Sa druge strane ne znam kakva je situacija po tom pitanju sa FCE i ostalim ispitima, mada ne sumnjam da te i oni pripreme na sličan način.
 
Cao Калиста,
Planiram ove godine da apliciram za jedan univerzitet u Italiji koji izmedju ostalog prihvata toefl i fce.Mozes li mi, molim te, reci da li postoje odredjene beneficije prilikom upisa, apliciranja za stipendiju ako imas polozen toefl, tj. fce?

Hvala puno:)
 
Cao Калиста,
Planiram ove godine da apliciram za jedan univerzitet u Italiji koji izmedju ostalog prihvata toefl i fce.Mozes li mi, molim te, reci da li postoje odredjene beneficije prilikom upisa, apliciranja za stipendiju ako imas polozen toefl, tj. fce?

Hvala puno:)

Pa, kao što sam napisao u predhodnom postu, sve zavisi od škole. Meni su na primer zahtevali da pložim toefl (ili neki drugi test, mislim da su prihvatali nekih 5-6 testova) da bih se upisao. A kada sam se upisao, onda su gledali moj uspeh u toku prvog semestra i na osnovu toga sam dobio pravo na stipendiju. I onda su svaki sledeći semestar gladali prosek ukupnog uspeha do tada kako bi mi odobrili stipendiju. Ovo je bilo tokom bachelor studija u Pragu.
Kada sam otišao na Master u Barselonu, oni mi nisu tražili nikakve testove engleskog, ali takođe nisu ni nudili stipendije već samo kontakte sa firmama koje su spremne da stipendiraju studente. E tu je onda već zavisilo od firme do firme šta oni zahtevaju od tebe kako bi te stipendirali, ali ti uslovi su obično bili potpisivanje ugovora sa njima da ćeš imati određeni prosek tokom studija i da ćeš raditi za njih neko vreme po završetku školovanja.

Znači stvarno je najbolje da se za sve zahteve škole kao i za sve uslove i beneficije raspitaš na svakom univerzitetu pojedinačno. Samo u tom slučaju ne možeš nikako pogrešiti.

Želim ti puno sreće sa upisom:D
 
Poslednja izmena:
A šta upisuješ?

Ako su biznis studije, onda još mogu da dodam par stvari koje su mene profesori savetovali prilikom izbora škole za Master.

Kao prvo, ako planiraš da posle toga ostaneš u Italiji i ako nemaš nameru da u skorije vreme menjaš prebivalište, onda ti struktura kadrova na faksu i ne znači mnogo. Sa druge strane, ukoliko planiraš da ideš iz Italije posle studija ili jednostavno još uvek nisi sigurna da li ćeš tu i ostati, onda je veoma bitno da pogledaš koliki broj profesora na faksu nije iz Italije. Najbolje je da veliki procenat profesora bude sa strane. Na ovaj način ćeš biti spremnija da kasnije kada se zaposliš razumeš razlike u kulturi i običajima kolega, nadređenih i podređenih.

Drugo, koje je isto važno kao i prvo :D , jeste da pogledaš međunarodne akreditacije koje škola ima. Ovo je veoma bitno ukoliko se kasnije odlučiš za rad van Italije.

I još jedna stvar jeste struktura studenata. Koliko ima "domaćih" studenata, koliki je procenat devojaka itd.; a od onih koji nisu "domaći", treba videti odakle dolaze i u kojim procentima dolaze iz svojih zemalja. Iz sopstvenog iskustva mogu da kažem da što je više raznolikosti mađu studentima, to će ti biti lakše da se uklopiš.
 

Back
Top