Stručnost iznad politike

SargeBG

Aktivan član
Poruka
1.708
Partije složne podeli plena
Stranačka preduzeća su raj za korupciju
Autor: N. M. Jovanović | 11.10.2007 - 08:00
Stranačka preduzeća su raj za korupciju

Vladajuće stranke u Srbiji DS, DSS i G17 plus odlučile su prekjuče da rukovođenje najvažnijim preduzećima u zemlji u potpunosti prepuste stranačkim kadrovima bez obzira na stručnost. Lideri ovih stranaka, znajući da nema zakonskih sankcija, ne samo da se nisu uplašili reakcije javnosti, već su to bez ikakvog ustezanja stavili u koalicioni sporazum i potpisali.

Opravdanje da se radi o „spremnosti da se preuzme odgovornost“ ne stoji jer će eventualne posledice od loše, stranačke politike u preduzećima poput EPS ili NIS, direktno pogađati građane, a upućeni tvrde da je ovakva odluka po sistemu „jedna stranka jedno preduzeće“ istovremeno i idealno tle za korupciju.
Prema koalicionom sporazumu, stranka koja dobije direktora javnog preduzeća imaće i većinu u upravnom odboru. Nijedna od stranaka nije zvanično potvrdila da je autor ovog predloga, ali nezvanično iz DS se čuje da je to bio predlog DSS, a ova stranka poručuje da je reč o ideji demokrata. Na pitanje čija je ovo bila ideja izvor iz vrha G17 plus odgovara da „to nije bio njihov predlog, „ali da su morali da se usaglase sa partnerima“.
Potpuno vlasništvo jedne stranke u nekoj instituciji ili „feudalizacija“ nije novina u Srbiji. Prethodna vladajuća koalicija DSS, G17 plus i SPO-NS sprovela je taj sistem u ministarstvima, a ovaj put je osvanula u javnim preduzećima.
- Čista podela plena - bio je prvi komentar Čedomira Čupića, profesora sa fakulteta političkih nauka u Beogradu. On za „Blic“ kaže da se u Srbiji demokratija pretvara u ogoljenu vladavinu stranaka koje za to ne snose bilo kakvu odgovornost.
- Stranke očigledno moraju da udome svoje ljude i zadovolje stranačke interese. Ovakav dogovor samo govori da upravljanje javnim servisima treba zakonski bolje regulisati. Čupić, slično ljudima iz „Transparentnosti Srbija“, smatra da bi direktore i menadžment trebalo birati na konkursima, a da bi dve trećine članova upravnih odbora javnih preduzeća trebalo da čine stručni ljudi iz firme, dok bi samo jednu trećinu birao parlament.
- Ti članovi odbora ne bi smeli da primaju naknade za rad u tim preduzećima, odnosno to bi morale da budu neplaćene funkcije - smatra Čupić i navodi da ova odluka vladajućih stranaka samo pogoduje špirenju korupcije, pogotovo kada u Srbiji nisu uspostavljeni stvarno nezavisne institucije i mehanizmi za kontrolu vlasti.

Aligrudić: Ne razmem pitanje
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić juče je samo rekao da je zadovoljan što su članice vladajuće koalicije potpisale sporazum o raspodeli mesta u upravnim odborima javnih preduzeća. On nije video problem u činjenici da stranka koja daje direktora preduzeća ima i većinu članova u upravnim odborima.
- Čuo sam vaše pitanje, ali ga ne razumem - bio je odgovor Aligrudića uz objašnjenje da „do podele odgovornosti uvek dolazi po nekom ključu, ali i da je uvek cela koalicija odgovorna za fukcionisanje nekog sistema“, a da postoje zakoni kojima je utvrđeno poslovanje i kontrola poslovanja javnih preduzeća.

izvor:blic
 
... To mi je, da ne upotrebim rec glupo jer je blaga, skroz retardirajuce i nelogicno. Ma da kako vidim svi to olako prihvataju ... Nema sarkasticnog izraza lica kod voditelja, niko od naroda ne reaguje , kada dodash i kishu ovih dana ... pasivno sivilo......Ja toj parazitskoj profesiji plitici ne bih dao ni ministarstva i sl, Predsednik , potpredsednik i jos poneko da se nategnu ... ali ovo ostalol ... Sve kroz konkurs .. Sta koj moj narod zna pa ce on da bira .... Otvara se pitanje korupcije neki kazu ...hmmmm ovako kad ih izaberemo na izborima vidim mirni ko bubice .. nema korupcije ni za kasicicu ... Sastavi se jedna komisija koja ce to sprovoditi i biti odgovorna direktno premijeru i cao .... Samo strucnost politika niht ... ali stvarno ... time bi se izbeglo i strancarenje sto bi u ja mislim neverovatnoj meri posiitivno uticalo na sve ....
 
Pa posto su bratski podelili ono plena sto je ostalo, otisli su da se napiju u skupstinsku kafanu, i da zaliju dil veka, uz biftek od 10 dinara, i francuska vina od 20 dinara...........

U sali su ostavili nekoliko najsmesnijih likova , da se satro svadjaju, i pljuju,,,,,,,a raja se pali..!!!!!!!

Kada zavrsi sednica, i oni ce da sidju u kafanu , cuvaju im prikani mesto, pa ce zagrljeni da zapevaju neku patriJotsku.......svi skupa. Zasluzili su, vala !!!!

Za to vreme, amorfna , glupa masa, koju mnogi , narocito politicari vole da zovu "narod" ce da prepricava kao je onaj "nas" bas onako , yebao kevu , onom "njihovom".......ne damo Kosovo , breeee

Poslednji cin, rasprodaje Srbije , pocinje, a kada zavrsi , neka vlada ko hoce.......onda mogu i radikali, koji jadni, i cemerni, jedini sa strane gledaju cerecenje mrce, u kojem ne ucestvuju......a i oni bi malo, ako moze.........

Pa kada se rasproda i NIS i Telekom, i Srbijasume, i mooda od labuda, nece ni radikali u vlast......nisu ni oni od juce......yebo vlast u zemlji gde nema vise tranzicije........
 
A na konkursu će, kao, da prođu najstručniji :wink:

u pitanju je nacin na koji se dolazi tih mesta .... to da li ce biti korupcije je drugo pitanje ... ova sadasnji ja ne vidim kao logican nimalo ... sve se strancarenjem zavrsava ....
drugo taj stav na konkursu ce svi strucni da prodju mozes primeniti na svaku mogucu zivu stvar ... mislim ko ti garantuje ... bitno je da bar koren bude dobar ...
 

Back
Top