Posledice osiromasenog uranijuma: Nato vojnici umiru od raka

ilkebgd

Primećen član
Poruka
855
Italijanski vojnici oboleli od raka
Radio Srbija - Pre 5 sati

Prema zvaničnim podacima italijanskog ministarstva odbrane, 255 italijanskih vojnika, koji su u poslednjih 10 godina učestvovali u misijama u inostranstvu obolelo je od raka, a 37 je umrlo. Vojni odbor zadužen za praćenje bolesti italijanskih vojnika, koji su bili u dodiru sa osiromašenim uranijumom, međutim, tvrdi da je stanje daleko teže. To naučno telo, koji se bavi zaštitom i priznavanjem prava pripadnika oružanih snaga i njihovih porodica, navodi da je obolelo 2.500, a umrlo 150 vojnika, piše rimski list "Republika".Zvanične podatke je izneo italijanski ministar odbrane Arturo Parizi u Senatu, pred istražnom komisijom o uticaju osiromašenog uranijuma na zdravlje vojnika.
 
Ljudi to zracenje je jeziva stvar setimo se samo cernobilja ili hirosime i nagasaki...

hmmm ... ova tema me bas inspirise da otvorim svoju temu tipa napredak u pronalazenju leka za rak...

mada mozemo o tome i ovde popricati , sto da ne , neverujem da bi se iko bunio... dake...
dokle se stiglo sa pronalazenjem leka za rak... prvenstveno mislim na univerzalne lekove za sto veci broj vrsta raka ili tome slicno...

poslednje sto sam cuo o tome je da su cini mi se Englezi nasli vakcinu protiv raka grlica materice kod zena ... to je bilo pre jedno sest meseci od tada nisam cuo nista... vi?
 
gledam i ne vjerujem...

ilke postavio temu a da nije rijec o hrvatskoj...

ljudi moji dali je to moguce ?:-D


ovako bi glasila moja reakcija na prvu loptu:
evo i ja šokiran...nemogu da dođem k sebi ...srce kuca...tlak raste....;)
hm...šta je za snižavanje tlaka kava ili crno vino?

al kad se malo bolje razmisli ima ova tema veze sa Hrvatskom i nedavnom vježbom NATOa u Jadranu i nuklearnim podmornicama, dakle:mrgreen:
 
Italijanski vojnici ipak dobili rak na Kosovu
Cetvrtak, 11. oktobar 2007. 10:48

Italijanski ministar odbrane Arturo Parisi izjavio je pred anketnim odborom da je 255 italijanskih vojnika obolelo, a 37 umrlo posle boravka u zonama u kojima je korišćeno oružje sa osiromašenim uranijumom.

Ministar je naglasio da parlamentarnom istragom još nije pouzdanoutvrdjeno da postoji veza izmedju osiromašenog uranijuma i malignih oboljenja.

Jedan od inicijatora istrage i poslanik Zelenih u italijanskom parlamentu Tana de Zuleta izjavila je za Bi-Bi-Si da je još 1999. godine parlament uočio "zabrinjavajući" porast broja malignih oboljenja kod italijanskih vojnika koji su služili na Kosovu, pre svega Hočkinsovog sindroma, ali i drugih malignih obolenja.

"Problem je u tome što naši vojnici, kada su ušli na Kosovo, gde je, prema podacima NATO-a, bačeno 300 tona municije sa osiromašenim uranijumom, za razliku od američkih i britanskih vojnika nisu dobili nikakva uputstva ni zaštitu", rekla je De Zuleta.

Ona je dodala da su poslanici u parlamentu "digli buku" i uspeli da dodju da dragocenih informacija o tome koliko je i gde osiromašeni uranijum korišten, kako na Kosovu tako i u BiH.

De Zuleta je osporila podatke o broju obolelih i umrlih vojnika koje je izneo ministar odbrane, ukazujući na to da se oni odnose samo na aktivne pripadnike vojske, ali ne i na one koji su u medjuvremenu napustili oružane snage.

Poslanica Zelenih rekla je da su se u okviru istrage naučnici posebno bavili "nanočesticama".

"Naime, posle eksplozije, osiromašeni uranijum, ali i delovi metala pogodjenog cilja, razbijaju se u ogroman broj sićušnih nanočestica. Takve čestice nadjene su u organima obolelih vojnika, što svakako treba dalje podrobno proučavati", rekla je De Zuleta.

Ona je naglasila da "niko ne čini ništa za civile koji su bili žrtve tog oružja - od BiH, preko Kosova, do Iraka i Somalije".

"Pentagon će do kraja oktobra podneti izveštaj o obolevanju od raka u američkim oružanim snagama, i to je dobro, ali ne smemo da se zaustavimo samo na vojnicima. Smatram da ima dovoljno naučnih i kliničkih dokaza da se, iz preventivnih razloga, zabrani upotreba municije sa osiromašenim uranijumom. To bi trebalo da bude uslov za pokretanje budućih zajedničkih operacija NATO-a", rekla je poslanica Zelenih.

(Srna/MONDO)
 
Ma ovo je procurelo u italijansku javnost još pre par godina...šta reći...žao mi je svakog bolesnog čoveka, ali gde smo mi...k'o oni obolevaju, a mi bili isto izloženi tome i nikom ništa...nek' umiremo.:evil:

Inače u mirovne snage, a to je opšte poznato, idu sve sam ološ i šljam i...koga briga od čega će da riknu...dal' na ulici od pajsera il' od raka...svejedno.:roll:
:mrgreen:
 

Back
Top