stomatoloski fakultet u Pancevu

Na Beogradskom stomatoloskom fakultetu se uce notorne gluposti koje nikome u zivotu nece trebati pocev od toga kakva je koja celija i gde joj se nalazi koja organela, pa onda preko cuvenih maratonskih formula iz biohemje koje sam ucio 2 meseca ko ludak, i da ne nabrajam dalje. Naravno da treba imati neko opste znanje ali ovo sto se uci u Beogradu nije opste znanje nego je to ko da specijaliziras biohemiju, fiziologiju, histologiju i da ne nabrajam dalje. I na kraju pitas vrhunskog hirurga cemu sve to sluzi a on ti kaze da na te prve 3 godine rade idioti. I sta dalje reci. Mislim razumem ja da treba da se zna interna, da treba da si upoznat, ali ne bre u sitna crevca, pa ja hocu da budem stomatolog, a ne da sutra postavljam hematoloske dijagnoze, kardioloske dijagnoze i ne znam sta vec. I od tolokog ubacivanja informacija glavu, sta ne kraju ostane NISTA.
A praksa iz stomatoloskih predmeta katastrofa. Vazno da ucimo polozaj C atoma u nekom temo molekulu, kako je postavljen , sa koje strane, pod kojim uglom, to je mnogo bitno. Jako je vazno da 2 sata moze da deklamuje anafalakticki sok ali kad mu pacijent zapadne u isti e onda frka panika ne zna sta da radi.
A to sto ljudi jeda skrpe 3 pacijenta za vadjenje zuba i sto ne znaju ogledalce da drze to nema veze.

Pancevo je teoretski lakse na tim prvim godinam, ali se uci ono sto treba u zovotu, a ne neke formule, polozaji C atoma i slicne gluposti. I mogu vam reci da pancevacki studenti mnogo vise znaju od beogradskih. Beogradski izvetri brzo iz glav, zato sto se sabija mnogo informacija od jednom, kako krenu nove da ulaze, novi detaljcici tako predhodni krenu da vetre.

Ono gde se Beograd ne moze meriti sa Pancevom, je praksa. U Pancevu je praksa vrhunska, posla za studente ima toliko da padaju na nos sto je vrlo bitno. Sami stomatologki premeti su u pancevu rigorozni. I tu dosta ljudi zna da padne godinu. Dakle tu zaista nema popustanja. Sto i treba tako. Ali zato su kad zavrse sposobni da rade svoj posao.
 
Likovi iz moje srednje,oni sto su padali na popravni redovno sveke godine,su bez problema upisali taj fax.
Eno ih sad,zavrsavaju sa desetkama,devetkama...Takmice se ko ima vise desetki :)
Interesantan fakultet,ubuduce kad budem isla kod stomatologa,trazicu mu diplomu da vidim gde je zavrsio stomatologiju.
Ono gde se Beograd ne moze meriti sa Pancevom, je praksa.
Ovo si mozda u pravu.
 
Likovi iz moje srednje,oni sto su padali na popravni redovno sveke godine,su bez problema upisali taj fax.
Eno ih sad,zavrsavaju sa desetkama,devetkama...Takmice se ko ima vise desetki :)
Interesantan fakultet,ubuduce kad budem isla kod stomatologa,trazicu mu diplomu da vidim gde je zavrsio stomatologiju.

Ovo si mozda u pravu.

Vrlo sam u pravu.
A teorije sto se tice. Veliko je pitanje koliko od sve one silne teorije ostaje u glavi studentima stomatologije u Beogradu posle duzeg vremena. Iz mog iskustva vrlo malo.

Praksa je najvaznija od svega.
 
Jel to ti hoces da kazes da je neko ko je zavrsio fakultet u Pancevu losiji stomatolog i da losije radi zube od nekog ko je zavrsio u Beogradu?
Znala sam da ces se osetiti prozvan :lol:
Da,mislim bas to.Imam dosta poznanika tamo ,znam kakvi likovi su to upisali,ne bih im dala da mi pridju sa klestima ni na 10 metara,razmisljala sam cak i ja da ga upisem, ali nisam jer sam odustala od stomatologije,inace sam zavrsila Zubotehnicku.
Nemoj da se cimas,to je moje misljenje,ne moras da se slazes samnom.
 
Jesi li mozda razmisljala o tome da je taj fakultet laksi zbog bolje organizacije rada , posvecenosti profesora i tome slicnom. Student u pancevu moze da vezba da popravlja zube kad god ima slobodna stolica, a stolica ima na pretek. Dakle kad god pozeli nezavisno od vezbi dodje i radi tu su asistenti tu su profesori ako treba neka pomoc. Student u Beogradu moze to da sanja.

Sto se likova tice. Pazi sad ovo. Doktor koji drzi jednu od najboljih ordinacija po kvalitetu usluge kod nas prvenstveno a posle i dijagnostike i svega ostalog gde su svi radovi par ekselans i gde se radi punom parom, je nekada u skoli bio probisvet i to samo takav. Njegovi profesori kojima je skakao po mozgu danas popravljaju zube kod njega.
 
Doktor koji drzi jednu od najboljih ordinacija po kvalitetu usluge kod nas prvenstveno a posle i dijagnostike i svega ostalog gde su svi radovi par ekselans i gde se radi punom parom, je nekada u skoli bio probisvet i to samo takav. Njegovi profesori kojima je skakao po mozgu danas popravljaju zube kod njega.
Jedan u hiljadu
Ostali i kad vide da im ne ide,da nisu za to,ipak hoce da budu stomatolozi,jer DR ispred imena lepo izgleda.
Sujeta je cudo.
 
Ma sta se prepucavate bre.....

stomatologija je zanat i to me niko ne moze ubediti u suprotno... a zanat se uci od dobrog majstora.... sto bolji majstor i sto vise ponavljanja to si bolji i ti sam.... a kakav ce sbiti zubar sutra to ce se rascuti po gradu za 5 dana ;)
 
Pricao sam sa ljudima iz panceva.

U Pancevu je oglomna prednost sledece. Oni rade 1 lak i jedan tezak predmet zajedno (uglavnom) mesec - dva i po meseca zavisi. Prvo im ide anatomija pa onda biohemija, odma iza toga histologija i anatomija pa onda patologija i patofiziologija. Sve je vrlo vezano. Posle svakog otslusanog predmeta imaju 7 dana pauze i odma ispit. Kako sam cuo dosta ljudi pada nije bas neka prolaznost po roku.

Sta je tu prednost.

1. Maksimalno si skoncentrisan na 1 - 2 predmet (a ne na 5 i vise ko na drzavnom)
2. Predmeti su vezani, tako da u svaki sledeci uzlazis sa velikim pred znanjem. Dakle anatomiju otslusaju (2 meseca) ide odma biohemija i onda krece histologija deo i pocinje fiziologija. Histologija ide deo paralelno sa fiziologijom ali je uvek ispred nje. Dakle tamo studenti kad krenu sa fiziologijom imaju fenomenalno pred znanje iz anatomije, biohemije i histologije. A kad znate dobro anatomiju, histologiju i biohemiju fiziologija je pesma ko pokusa fiziologiju da uci napamet taj je pukao. Kada nauce fiziologiju. Ulaze u patologiju i patofizu. Dakle sve je vezeno. Pred znanje iz predhodnih predmeta se samo nadogradjuje.

Mane:

Ono na sta se masa ljudi zali je da je gladivo malo vise sabijeno, i da je dosta zeznuto spremiti anatomiju za dva dva i po meseca.

Inace ovaj nacin rada na med i stom fakultetima u svetu po sistemu intenzivog rada od mesec dva na 1 do 2 predmeta uz momentallno nadovezivanje na dalje je sve popularniji.

DRZAVI FAKS:
Ono sto sam ja primetio na drzavnom fakultetu je da ljudi usled ucenja nekoliko teskih predmeta paralelno uz par laksih znaci 4-5 po roku i velike kolicije informacija dosta stvari cak i bitnih zaborave. A to dosta koci. Masa udje u pripremu patofize a da su zaboravili fiziologiju. Ili krenu da spremaju fiziologiju a zaboravili anatomiju, biohemiju. I onda pokusaju da uce napamet.
 
Ok sve to sto si napisao...ali zar ne mislis da ipak od tebe zavisi koliko ces se ti truditi i zapamtiti i koliko ce ti ostati u glavi.
Ne mogu profesori da nauce umesto tebe.
Ja misim da Stomatoloski i Medicinski fax ipak treba da zadrze neki renome,kvalitet...da ne moze bas svako da ga upise i zavrsi.
 
Ok sve to sto si napisao...ali zar ne mislis da ipak od tebe zavisi koliko ces se ti truditi i zapamtiti i koliko ce ti ostati u glavi.
Ne mogu profesori da nauce umesto tebe.
Ja misim da Stomatoloski i Medicinski fax ipak treba da zadrze neki renome,kvalitet...da ne moze bas svako da ga upise i zavrsi.

Koliko ce ti ostati u glavi, zavidi od te, od nacina ucenja i od kolicine informacija. Ako preteras sa informacijama samo ce da cure. Najbolje je naci zlatnu sredinu i uciti sa razumevanjem.

U Americi imas dva testa tokom studija USML1 i USML2. Prvi obuhvata prve 2 godine a drugi zadnje 3. Dakle moras da ih polozis da bi dobila licencu. Obuhvataju kompletno gradivo. I to je po meni pravi pokazatelj znanja. Dakle posle 2 godine cega se ti secas. Ali naravno i njihovo gradivo je prilagodjeno tome da mozes gradivo od 2 godine da celokupno drzis u glavi.

Nisam bas siguran da bi iko polozio da se takvi testovi uvedu kod nas. Obicno kad pitas nekog starijeg kolegu on ti kaze "u brate znas kad je to bilo"
 
U Americi imas dva testa tokom studija USML1 i USML2. Prvi obuhvata prve 2 godine a drugi zadnje 3. Dakle moras da ih polozis da bi dobila licencu. Obuhvataju kompletno gradivo. I to je po meni pravi pokazatelj znanja.
Amerikanci?!?
Da,oni su bas pametnjakovici.
Treba slediti njihove svetle primere.Zatupljavanje ljudi,ne daj boze da budemo kao Amerikanci,a na dobrom smo putu,samo da se olaksa sto vise,da sto manje znamo,ako moze i da se uzme diploma bez muke...pa onda je stomatologija stvarno zanat kao sto rece neko iznad.
 
Amerikanci?!?
Da,oni su bas pametnjakovici.
Treba slediti njihove svetle primere.Zatupljavanje ljudi,ne daj boze da budemo kao Amerikanci,a na dobrom smo putu,samo da se olaksa sto vise,da sto manje znamo,ako moze i da se uzme diploma bez muke...pa onda je stomatologija stvarno zanat kao sto rece neko iznad.

Glupi ili ne.
Amerkanci imaju jedne od najjacih medicinskih fakulteta u svetu i vrlo pridaju znacaj medicinskim fakultetima i stomatoloskim a narucito praksi. Tamo studenti imaju praksu kakvu nemaju nigde u svetu.

A praksa je po meni najvaznija. Sta vredi bilo kome sto ti mozes 2 sata da meljes o recimo Anafalaktickom soku, kada ti imas 3 minuta da odreagujes i das terapiju da spases nekome zivot u tom slucaju. U medicini se to racuna. Spasao si zivot nisi spaso zivot. To sto ti znas 2 sata teorije da meljes, sto znas maratonske formule, sto znas pod kojim uglom je koji ugljenik u kojoj reakciji. To na zalost pacijentu ne vredi nista a jos mu manje vredi ako je mrtav.

Dakle spaso si zivot nisi spaso zivot, pomogao si nisi pomogao , popravio si zub ili nisi popravio zub to se racuna.

Dobar doktor mora da zna da iz mora informacija prepozna ono sto je krucijelno i najvaznije i da to ima u glavi, kako bi reagovao sto pre i sto bolje i sto preciznije.

E ovo se recimo kod amerikanaca mnogo forsira.
 

Back
Top