KOME SMETAJU OBRAZOVANI SRBI???

Online skole su novost i u svetu, a mi ipak malo kasnimo. Opet, lakse je napraviti kurseve za ovo ili ono uvece - nesto kao vecernja skola. To na zapadu nije tako nebicno, a i ne bude samo na pocetku, nego i tokom celog radnog staza.
A kod nas, kome smetaju pametni? Svima onima koji samo lupetaju u skupstini, i koji ne prestaju da pricaju - znaci ne pocinju da rade nesto. Svima koji muvaju, koriste veze i protekcije, zaposljavaju rodjake, prijatelje i komsije... Proces koji je nametnut i koji je pojeo sam sebe.
 
Naše obrazovanje koje se nudi u školama do fakulteta nije uopšte loše. Problem je što opadaju kriterijuma nastavnika.

Ne može se reći ni za fakultete da su loši, problem je više u neskladu sa zapadnim akademijama, gde se uže stručno obrazuju, ne idu u širinu kao ovde. Zato na kraju ispadne oni kao stručniji, a opšte obrazovanje im je nula. Sve ima svoje prednosti i mane.

U krajnjoj liniji, naši visoko obrazozovani ljudi se veoma dobro uklapaju u zapadne zemlje i pokazuju se kao odlični stručnjaci.
 
gde su "online" obrazovni programi?
vecernje skole za zaposlene?
master i doktorski programi DOSTUPNI svima koji zele da se usavrsavaju u oblasti u kojoj rade?
istrazivacki projekti?
...

Malo je ljudi koji žele da se usavršavaju, u smislu školovanja, u toku karijere. Obično je to stav tipa "ja sam školu završio kad mi je vreme bilo i tačka". I to je čak prisutno i kod onih koji su ostali bez posla i jedina im je šansa da se dokvalifikuju ili prekvalifikuju.
Sećam se neke priče kad je 1.maj tražio neki neverovatan broj tekstilaca, pa pošto nisu mogli da popune ljudima sa biroa, organizovali su besplatni kurs-večernju školu + zaposlenje po završetku i prijavio se neki sramotno mali broj ljudi.
 
Malo je ljudi koji žele da se usavršavaju, u smislu školovanja, u toku karijere. Obično je to stav tipa "ja sam školu završio kad mi je vreme bilo i tačka". I to je čak prisutno i kod onih koji su ostali bez posla i jedina im je šansa da se dokvalifikuju ili prekvalifikuju.
Sećam se neke priče kad je 1.maj tražio neki neverovatan broj tekstilaca, pa pošto nisu mogli da popune ljudima sa biroa, organizovali su besplatni kurs-večernju školu + zaposlenje po završetku i prijavio se neki sramotno mali broj ljudi.

Sa druge strane, imas slucajeve da su se ljudi usavrsavali ali firma u kojoj rade nije bila zainteresovana da im pruzi mogucnost da iskoriste to steceno znanje i doprinesu firmi jer nisu " od tetkine strane, onaj mali sto je bio kod Mirka na slavu"...
od toga ljudi izgube interesovanje
 
Sa druge strane, imas slucajeve da su se ljudi usavrsavali ali firma u kojoj rade nije bila zainteresovana da im pruzi mogucnost da iskoriste to steceno znanje i doprinesu firmi jer nisu " od tetkine strane, onaj mali sto je bio kod Mirka na slavu"...
od toga ljudi izgube interesovanje

Svakako, ima i toga.
Ovo mi je bio onako drastičan primer, jer su u pitanju nezaposleni ljudi, kojima od toga takoreći život zavisi. Ako neko u takvoj situaciji donese odluku da čami na birou umesto da završi neki npr.kurs pa da radi...
 
Nije to baš tako lako s biroom.

Čovek studira, završi fakultet, pa pošto biro ne može da mu nađe adekvatan posao onda ga tera na prekvalifikaciju ... ili da radi sa srednjom školom. Zaye8ano.

Svojevremeno smo imali najobrazovaniju firmu - taxi službu. Najveći broj njih s visokom školom a ne mogu da nađu zaposlenje.
 
Nije to baš tako lako s biroom.

Čovek studira, završi fakultet, pa pošto biro ne može da mu nađe adekvatan posao onda ga tera na prekvalifikaciju ... ili da radi sa srednjom školom. Zaye8ano.

Svojevremeno smo imali najobrazovaniju firmu - taxi službu. Najveći broj njih s visokom školom a ne mogu da nađu zaposlenje.

Covek treba da se opredeli za fakultet sa kojim je moguce naci posao po zavrsetku istog a ne da stvaramo 5 dobrih advokata i 10.000 osrednje zalosnih pravnika godisnje u drzavi velicine Srbije.
Taksisti su posebna sorta, a mnogi su mislili da je to lagan posao pa su se uclanili u iste sa diplomama fakulteta. Doduse, kakvi su nam danas taksisti, bio bi im najpotrebniji fakultet...;)
 

Back
Top