Pinova vila Zrenjanin OTETO-PROKLETO

Dulle_Bagljas

Aktivan član
Poruka
1.910
naslov1copy-1.jpg



Zrenjanin, ulica Ive Lole Ribara broj 13 (i broj nesto govori).Ukleta ili ne???


Pinova vila,sagradjena je 1894. godine.Zamak u francuskom stilu,sagradio je budimpestanski arhitekta Laslo Djalush .Gradjevinu je podigao Leon Shtegervald,a dve godine kasnije vilu je kupio Ferenc Danijel u cijem je vlasnistvu bila do 1919.godine.Tada je kupuje izvesni Marko Bakalich.

U medjuvremenu,vila postaje vlasnistvo udruzenja zemljoradnika,trgovaca i industrijalaca.Shesti vlasnik ove velelepne gradjevine bio je geometar Paja Pin,1928.godine pod cijim imenom je i danas poznata.1943. nemacki okupatori su iselili porodicu Pin i od tada vila je promenila mnoge vlasnike,a medju njima i danasnji SUP.

PTICE0158-1.jpg


SPOLJ6675-1.jpg


spoljasnhi6-1.jpg


spoljashni30-1.jpg


Spoljashnji1-1.jpg


spoljashni4-1.jpg


spoljashni3-1.jpg


spoljashni2-1.jpg


Ova gradjevina-po istoricarima i umetnicima,definise se kao kombinacija romantizma i secesije sa primesama gotike.Savrsenstvu su doprinele kule sa kupastim krovom i blago zakrivljenom strehom.Posle privatnog vlasnistva,sluzila je u razne svrhe:Sluzila je zdravstvu-1964. godine u ovoj zgradi bio je smesten Higijenski zavod,a 1967. u vilu se useljava i ATD (antituberkulozni dispanzer).Pocetkom devedesetih godina iseljavaju se medicinari i vila dobija nove, mnogobrojne stanovnike.Od kada je pala pod vlasnistvo drzave,smisao joj se ogleda u divljoj deponiji,javnom,gradskom toaletu na otvorenom,i kao idealno mesto za narkomaniju,okupljanje sektasa,orgijasa i kao dom za beskucnike koji za svog zivota nisu obezbedili sebi krov nad glavom.

KROVADGLAVU3-1.jpg


KROVNADGLAVY-1.jpg




Bez obzira odakle dolazite i kuda idete,ne mozete,a da je ne vidite-napustena,oronula,razvaljenih vrata i razbijenih prozora,Pinova vila postaje ogledalo nemara i unistenja.A lepa je...Iako je od nje malo ostalo.
Od detalja koji su krasili vilu,malo toga se jos moze videti.Raskosno drveno stepeniste unisteno je malo po malo zahvaljujuci beskucnicima koji su ih,zajedno sa podom koristili kao ogrev za zimu.Od kamina koji je,predpostavljamo,ranije bio lepsi,ostao je samo kostur koji se moze nadograditi samo u masti gledaoca(inace,bio je zelene boje sto se moze videti na par preostalih plocica).

KAMIN-1.jpg



Sam ulazak u vilu podseca na zonu sumraka-grmlje,siblje okiceno djubretom ***

UZA-1.jpg






sa kapijom kojoj malo fali da se srusi.Ranije fascinantna-danas zastrasujuca.
Kada su izvesni umetnici resili da ozive ovo zdanje,napravili su izlozbu i nazvali je :"Muzej destrukcije" .Na zidovima se mogu naci objasnjenja i "uputstva " za koriscenje prostora. ***
UPUP-1.jpg


DEMON3-1.jpg


DEMON-1.jpg


BUDI-1.jpg


BLODD-1.jpg



Iako nije preporucljiv silazak u podrum ***

NEPREPO-1.jpg


PODRUM-1.jpg



mi smo ipak usli da bismo Vam docarali trenutnu " sliku" ovog dela zgrade.***

PODRUM2-1.jpg


SADA-1.jpg


SAA-1.jpg


PODRUM22-1.jpg


NOZH-1.jpg





Iznenada,zaprepastio nas je prizor paucinaste mase smestene na kamenoj ploci ***

PLOCA-1.jpg




Bio je to mali pas,sklupcan u uglu,promrzao ko zna kad i onako mrtav,lezao je sirom otvorenih usta,verovatno jos uvek u potrazi za hranom ***

KERE-1.jpg



Stara kotlarnica koja je grejala vilu (nije sluzila za spaljivanje leseva,kako mnogi kazu-ljudsko telo NE MOZE da stane unutra)sada samo stoji i skuplja prasinu koje ima i previse. ***

PECCC-1.jpg


PEC-1.jpg




Na nase razocarenje,nismo nasli grobnice,nismo culi zvuke klavira i violine niti obrise pluca koji lebde iznad zgrade,ali ona kao sama pojava deluje dovoljno jezivo da nam je laknulo kad smo izasli odatle.
Na tavanu smo pronasli fascikle iz vremena kada je vila bila plucna bolnica...***

ovo su ostale slika ... ima ih puno postavicu ih vremenom...

FASCIKLA-1.jpg


FAS-1.jpg


neshto nalik bunaru

BUNAR-1.jpg


AA2-1.jpg


AAAAA1-1.jpg


AAAAA-1.jpg



AA1-1.jpg



2332-1.jpg



AA-1.jpg



11AA-1.jpg



11AAAA-1.jpg


na tavanu

ASAA-1.jpg


TAVAN-1.jpg


to je to za sad:D
 
niko ne chuva tu vilu ... to mesto ili ce da se srushi ili da se renovira ... nema terce kazhu da ima podrum sa dva nivoa osamdesetih godina tim nauchnika iz rusije je doshao i otkrio masovnu grobnicu gde su navodno sahranjivani bolesnici preminuli od tubrkuloze ... pa je kao ta grobnica zatrpana mozhete videti na slici gore dzombu ispred peci.
 
zashto morate uvek da trazhite dlaku u jajetu ? ocete sada da se raspravljate zashto sam napisao oteteo prokleto ? da li je drzhavino ili ne ?... bla bla relax i uzhivaj bre ;) btw to nije obichna kuca... prochitaj text pazhljivo pa onda kazhi nije oteto... a to prokleto se jednostavno rimovalo a ja volim da bacam rime ...

@duskas

hvala :) pozdravi ghosta kada ga vidis tamo ;)
 
Dule, jesi bio kad u Kronić palati u Somboru? Zgrada ima sličnu (tužnu) sudbinu samo što je u njoj sada smješten trgovinski sud. Oronula, balkon može da otpadne i ubije nekog ako na njega sleti malo teža ptica, Rebrača je hteo da je otkupi i uloži u nju ali država ne da, kažu, renoviraće je oni (kad na vrbi rodi grožđe......)
 
...a jel neko zna ko je taj privatni vlasnik, da li se oni sude ili su udareni u glavu kad to propada...
...to sve moze opusteno da se rekonstruise, jeste da bi trebalo isto para kao i nova da se izgradi...meni bi strava bilo za neki restoran u gotik stilu...

...negde u malom mozgu mi se cini da sam negde cuo da postoji "drustvo za rekonstrukciju pinove vile", jesam li ja to sanjao ili...?
 
Pa onda od koga je OTETO i zašto je PROKLETO? Vlasnici su jednostavno švorc, koliko običnih kuća je u takvom stanju.....

Pa može jedino da bude "oteto" od nekadašnjeg sopstvenika, od strane države... Što je i bilo... ATD... Ne kažem ni da je dobro, ni da nije, treba da se vrati...

A poenta je čini mi se, pošto je zgrada pod zaštitom države, da mora da se rekonstrujiše u istom onom obliku, u kome je bila... Za to treba dosta sredstava i pitanje je kome bi to bilo u interesu (restoran možda - Montezuma)?.
 
oteto od strane drzhave bash to spec, i tamo chetrdeset i neke nemci su uzeli kucu od porodice pin... pa je menjala vishe vlasnika posle .. pa je bila plucna bolnica... mislim i ko zna da li je chisto izgradjena .. jbg sve u svemu svideo mi se naslov hi hih ih i :D spec pichimo unutra da piuchimo paint !

@bakky bice kolega bice neshto jache sledeci put !
 
Koliko ja znam o toj zgradi, ona je oteta nekom doktoru čini mi se, ili nekom tako, od strane države, kasnije je bila plućna bolnica. Čovek je umro, ostala je živa njegova žena, koja je odbila zgradu kada joj je država vraćala, jednostavno nije htela da je primi u takvom stanju, tražila je da je srede, pa će je tek onda primiti nazad. Ne znam da li se na tome završilo, da li je žena umrla, i da li je ostala zgrada u državnom vlasništvu....
 
Da........ postoje vlasnici!ja sam jedna od njih.Paja Pin je bio moj pradeda.da ne duzim puno nasa je a i nije..... tako se stvari odvijaju u nasoj drzavi .da uzmemo prvi smo a kad treba da se vrati ..... e to je malo problem.pokusacu da postavim slike vile dok je bila u vlasnistvu mog pradede da vidite kako je izgledala tek cete onda shvatiti koliko je unistena.
 
...cool...
...jel ti neko rekao za ovu temu, ili si slucajno pronasla?...

...kazi malo vise...jel vam oni nude takvu kakva jeste sad...a vi trazite da je prvo renoviraju...ili...?
...i koje su brojke...odprilike...koliko treba da se ulozi u obnovu...i kolika bi onda bila njena vrednost...

...i obavezno postavi te slike...
 
slucajno sam pronasla.tu je sve veoma zamrseno postoje neki dugovi koji su ostali posle plucne bolnice(drzava duguje drzavi)-smesno!da je prodaju nemogu citala sam na netu da su imali kupca ali kad su dosli do potpisivanja papira.........gde su vlasnici?nije drzavno,a nije ni nase!cifre su abnormalno visoke ,predlagali smo gradu da je adaptira,plati dugove i koristi jedno vreme ali kako kazu opstina nema te pare.vodi se sud oko povracaja imovine ali sta ce od svega biti neznam.slike cu postaviti uskoro.POZDRAV
 

Back
Top