Marsej....

Živojin Mišić (1855 – 1921)

o Hrvatima

Izveštaj kralju Aleksandru po povratku iz Splita
(Iz beleške sekretara Živojina Mišića, g. Milorada Pavlovića)

„Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zažalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš….. stvar je propala…..

Ništa se ne može zajažiti, ničim što bi joj se ponudilo.

Ja sam sa tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu.

Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago.

A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajazljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.

Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”

Војници су људи који много јасније и прецизније сагледавају ствари од већине интелектуалаца. Камо среће да је послушао Живојина Мишића, уместо што је послушао интелектуалце...


"- У прилици смо да учимо и од свих оних с којима се суочавамо, и од пријатеља и непријатеља, уз услов да се у тој одвећ разгранатој школи живота не забунимо, да себе не изгубимо. Цео двадесети век стварана је (кроз крваве ратове, Пирове победе и преамбициозну политику, а њене жртве били су Срби) страховита пометња у историји српског народа. Њен исход је не само трагедија коју су преживела неколика поколења, и још је живимо, него тешки поремећаји у свести просечног Србина. Још више школованог, више ошамућеног доктрином, па и оних што су водили и воде државу, који су верујући да просипају нечисту воду испустили дете - наш народ. Другим речима, Срби су изгубили у Југославији, у првој и најумнији Срби, они што су допринели њеном стварању у епоси у којој је владала скоро савршена симфонија науке и политике.

Александар Први је само испунио снове и замисли најученијих међу ученима - Цвијића, Скерлића, Слободана Јовановића, Жујовића, Белића, чије су историјске процене ипак биле монументално погрешне.

Изгубили су Срби. Преварени и издани били су и у другој Југославији у којој су једини жртвовали, уз несразмерно бројне жртве, своје национално чувство и народну самосвест југословенском братству и јединству, и јос већој замисли - интернационали.

А, обе идеје су се потврдиле као химере, самообмане и варке, да би на крају парадоксално били оптужени за национализам, за оно што нису и чега су се несмотрено и по цену нестанка са историјске позорнице бесловесно одрекли.

Српски комунисти су, у име интернационализма и југословенства, извршили националну издају, а истовремено, на свој начин изневерила је српске интересе и краљевска влада у Лондону, жмурећи пред геноцидом, или га ублажавајући, да би по сваку цену спасила Југославију, односно заједницу са Хрватима. Онима који су увелико из разних праваца и различитим путевима, наступали ка своме циљу: независној, етнички и верски чистој Хрватској. Сад се, пак, потомци интернационалиста залажу за мондијализам, нову варку и ново беспуће."
Академик Драган Недељковић
 
Војници су људи који много јасније и прецизније сагледавају ствари од већине интелектуалаца. Камо среће да је послушао Живојина Мишића, уместо што је послушао интелектуалце...
strelo,desilo se nesto istorijsko-prvi put da se slozimo oko necega,da vojvoda mu je lepo rekao koliko nas mrze hrvati i bolje da se pravi kraljevina srbija,mogli smo da uzmemo kao pobednici sta hocemo od teritorija,kako hitler rece od slovenskih provincija carstva i imali smo kao saveznici ledja kod amerike,britanije,francuske...sve one saveznike koje sada siptari imaju...
 

Back
Top