GPS - satelitsko pracenje i lociranje

Galvano

Početnik
Poruka
34
Global Positioning System познатији као GPS, заснован је на 24 Земљина сателита, који круже орбитом и шаљу прецизне микроталасе који омогућавају GPS пријемнику (модему) да на основу добијених информација одреди свој положај на земљи.

GPS у новије време све више добија на популарности, велику помоћ пружа у саобраћају и навигацији уопште. Услуга GPS је бесплатна, пошто сателити континуирано емитују сигнале где је веза типа broadcast (трансмитер емитује сигнал у етар, без повратне информације о пријемнику који детектује те сигнале, нешто слично као емитовање ТВ и радио сигнала).

Приликом срачунавања положаја, ријемник одређује кашњење сигнала које прима са појединих сателита где је грешка у мерењу времена реда 10 нано секунди, што обзиром на брзину светлости (којом се преноси сигнал са сателита) даје грешку у положају од 3 метара. Уз већу брзину (bit rate) емитовања сателитских сигнала, ова грешка се може смањити на 30цм што представља задовољавајућу тачност у одређивању положаја.
Постоје још неки ефекти који се тичу услова у атмосфери а који такође могу утицати на тачност одређиавња позиције.

Примене су разне. Нпр у војне сврхе, нпр праћење и навођење испаљених пројектила, спашавање полита (авантуриста који се изгубе). Цивилне сврхе, навигација у сабраћају у непознатом граду, мерење брзине кретања, временска синхронизација (обзиром да GPS користи и временску димензију) итд.....

У новије време постоје разне шпекулације о злоупотреби GPSa у циљу глобалне присмотре и нарушавања приватности физичких лица од стране државе или других физичких лица. О овим стварима било је доста речи на православним трибинама а све у контексту новина које доноси глобализација и развој технологије заједно са RF чиповима и осталим системима за "лакше" функционисање појединца и друштва уопште.

Да ово нису само приче можете се и лично уверити (као што сам се ја уверио, и слободно могу рећи запрепастио када сам пронашао сајт на којем се нуди бесплатна услуга надгледања преко мобилног телефона). Наиме, у овом систему се користи google earth технологија у оквиру GISa која омогућава да приликом уношења броја мобилног телефона и одговарајућим просесирањем коришћењем GPSa одредите тачну локацију особе која поседује мобилни телефон са бројем који сте унели (наравно њен телефон мора бити упањен, али може бити утишан).

Систем ради са задивљујућом прецизношћу, испробао сам неколико бројева који су ми били интересантни (особе за које ме интересовало где би могле бити) и ниједном није било грешке, резултати су ме одушевили.

Сајт је

http://sat-gps-locate.freehostia.com

да би сте неког лоцирали потребно је да (ако је његов број нпр 064 123 456)

1. Одаберете земљу у којој се он налази, (код нас Yugoslavia) из Select Country падајућег менија

2. У првој кућици укуцате 063, 064, или ове нове 062, 061, 065 (ради и са њима), чиме већ започиње број особе коју желите да лоцирате (у овом примеру то је 064) (не треба 381 јер је то одређено у тачки 1. аутоматски)

3. У другој кућици куцате остатак броја (у овом примеру 123 456)

4. На крају кликнете Start Searching и сачекате резултате претраге

то је то.

дакле

http://sat-gps-locate.freehostia.com
 

Back
Top