In Memoriam:Laza Ristovski (1956-2007)

Careca

Zainteresovan član
Poruka
277
Izvor: Tanjug

Beograd -- Poznati muzičar i kompozitor, klavijaturista Laza Ristovski preminuo rano jutros u Beogradu u 51. godini.

Ristovski je svirao u najpoznatijim muzičkim rok grupama, kao što su "Smak" i "Bijelo dugme" i pripada muzičarima koji su obeležili jugoslovensku rok scenu krajem prošlog veka.

Rođen je 23. januara 1956. godine u Novom Pazaru, muzikom je počeo da se bavi još u petoj godini, a tri godine kasnije počeo je da pohađa muzičku školu. Održao je 1975. godine prvi koncert s kragujevačkom grupom "Smak" na Filološkom fakultetu u Beogradu.

U oktobru 1976, na nagovor Gorana Bregovića, prešao je u "Bijelo dugme". Sredinom 1978. je napustio tu grupu, a u proleće 1979. godine se vratio u "Smak".

Posle raspada "Smaka" u jesen 1981, Ristovski počinje da radi kao studijski muzičar i ubrzo je postao najtraženiji klavijaturista u zemlji, a spisak ljudi sa kojima je radio ili ih pratio na turnejama izuzetno je veliki.

Sarađivao je s Džez orkestrom Radio televizije Beograd, a nekoliko godina radio je na solističkoj karijeri u elektronskoj muzici..

U "Bijelo Dugme" se vratio u februaru 1985. i snimio dva albuma.

Komponovao je muziku za više domaćih filmova, od kojih su najpoznatiji "Lazar" (1984), "Sveto mesto" (1990), "Velika frka" (1990), "Mrav pešadinac" (1993), "Paket aranžman" (1995), "Lepa sela lepo gore" i "Nečista krv" (1996).

U saradnji s klavijaturistom "Bajage i Instruktora" Sašom Loknerom,1994. godine objavio je veoma zapažen album "Naos".

Izdao je i CD klasične muzike s operskom pevačicom Dubravkom Zubović.

Zbog teške bolesti, Ristovski je bio vezan za invalidska kolica nekoliko godina, ali je nastavio rad i čak učestvovao na povratničkoj turneji "Bijelog dugmeta" 2005. godine.


Lazo,neka ti je laka zemlja i vecna slava.
 
Е баш хтедох да отворим тему... Сањао сам ноћас да те немам, уз Child in Time, јесте песма са најбољим клавијатурским делом коју сам икада чуо. Био је сјајан. :( :( :( Бог да му душу прости.
 
Laza mi je bio prijatelj od kad se doselio na NBGD u nas kraj. Ne samo sto je bio vanserijski klavijaturista, vec je bio i fantastican covek. Nase porodice su se druzile godinama, i nikada necu zaboraviti veceri uz Lazino prebiranje po pijaninu u kasne nocne sate... Kako je taj covek umeo da napravi atmosferu i uziva u svakom satu zivota...
Cesto smo pricali o muzici i jednom mi je rekao nesto sto cu pamtiti: "Ja muziku disem, jedem i zivim - voleo bih da umrem za klavijaturom..."
Malo je poznato da je on bio i vrstan gitarista, imao je i jako mnogo talenta za udaraljke i jos duge instrumente. Cega god se docepao, umeo je na tome da svira. Cesto smo se salili da bi i na pegli mogao da izvede neku numeru.

Svoju bolest je nosio sa takvim optimizmom i snagom da nikako nisam mogao da verujem da je to moguce. Ne znam nikog drugog, ko bi mogao da uprkos teskoj bolesti, stvara i dalje sa takvom snagom i zarom da vec sama ta cinjenica zasluzuje da ga postujem.

Strasno mi je zao sto nece jos uzivati u svom unuku i cerki Sandri.
Prerano je otisao veliki muzicar i covek...

Pocivaj u miru, druze moj - siguran sam da ces negde visoko gore, zajedno sa andjelima svirati neke nove melodije za sve nas...
Oni koji te vole, cuce te...
 
Laza mi je bio prijatelj od kad se doselio na NBGD u nas kraj. Ne samo sto je bio vanserijski klavijaturista, vec je bio i fantastican covek. Nase porodice su se druzile godinama, i nikada necu zaboraviti veceri uz Lazino prebiranje po pijaninu u kasne nocne sate... Kako je taj covek umeo da napravi atmosferu i uziva u svakom satu zivota...
Cesto smo pricali o muzici i jednom mi je rekao nesto sto cu pamtiti: "Ja muziku disem, jedem i zivim - voleo bih da umrem za klavijaturom..."
Malo je poznato da je on bio i vrstan gitarista, imao je i jako mnogo talenta za udaraljke i jos duge instrumente. Cega god se docepao, umeo je na tome da svira. Cesto smo se salili da bi i na pegli mogao da izvede neku numeru.

Svoju bolest je nosio sa takvim optimizmom i snagom da nikako nisam mogao da verujem da je to moguce. Ne znam nikog drugog, ko bi mogao da uprkos teskoj bolesti, stvara i dalje sa takvom snagom i zarom da vec sama ta cinjenica zasluzuje da ga postujem.

Strasno mi je zao sto nece jos uzivati u svom unuku i cerki Sandri.
Prerano je otisao veliki muzicar i covek...

Pocivaj u miru, druze moj - siguran sam da ces negde visoko gore, zajedno sa andjelima svirati neke nove melodije za sve nas...
Oni koji te vole, cuce te...

Odlaze polako pravi muzicari.......Ej od cega je Laza umro?
 
Ja se ne razumem u medicinu ali nesto poput misicne distrofije.
Odjednom je poceo osecati bolove u misicima i vremenom je sve teze mogao koristiti noge. Na kraju je doslo do opsteg pogorsanja koje je rezultiralo time da se vise nikako nije sam mogao kretati i stalno je koristio kolica. Uprkos tome je vredno radio i sa velikim optimizmom gledao u buducnost.

Da, dobro si rekla, pravi muzicari. Oni koji su svirali iz srca i za srce. Oni ciji je jedini smisao zivota bila muzika.
 
Poštovanje velikom muzičaru - Lazi Ristovskom.
Pustili su pre neki dan reprizu emisije "Balkaskom ulicom" sa Lazom. Tada je već bio u kolicima. Bio je izvrstan čovek po onome što sam mogao da zaključim i onome što sam saznao pre o njemu.

Negde tamo gore počivaj u miru.

Legenda ostaje da živi!
 

Back
Top