Operacija zucne kese sa 16 godina

Joan

Obećava
Poruka
69
Moj sin je operisan (u svojoj 16-toj godini) laparoskopski 15. avgusta i operacija je umesto uobicajenih sat do sat i po trajala tri i po sata zbog brojnih priraslica na jetri i crevima.
Na strogoj dijeti je od uskrsa i izgubio je 25kg.
Nakon poslednje kontrole (posle mesec i po dana) receno mi je od strane lekara koji ga je operisao da ce do kraja svog zivota morati ostati na dijeti na sta sam ja ostala zapanjena, a on je videvsi moju reakciju izjavio da ako mislim da treba potrazim misljenje drugog lekara. Onda je izjavio da to sto je on (moj sin) imao jednu takvu operaciju u svojoj 16-toj godini UOPSTE NIJE NORMALNO i to pogotovo zato sto je muskarac.
Napominjem da mi do sada tako nesto nije receno vec da ce posle operacije postepeno "prosirivati" svoj jelovnik.

Sto se tice samih simtoma (bolova) on ih i dalje ima (njega nikada nije bolela zuc tj. nije osecao bolove u tom delu), ako je potrebno objasnicu naknadno.

Molim strucne savete u vezi ovog pitanja.

Unapred hvala
 
Evo citirane dijagnoze iz Otpusne liste:

"Dete je primljeno na Kliniku za deciju hirurgiju radi operativnog lecenja holelitijaze. U toku predhodnog klinickog ispitivanja na Klinici za deciju hirurgiju ultrasonografskim pregledom abdomena verifikovano je postojanje holelitijaze sa brojnim sitnim kalkulusima. Klinickim pregledom abdomena verifikuje se postojanje palpatorne bolne osetljivosti koja je najizrazenija u desnom hipohondrijumu i epigastrijumu. Nakon operativne pripreme, dete je operisano u opstoj anesteziji kada je ucinjena laparoskopska eksploracija trbusne duplje kojom se verifikuje da je zucna kesica brojnim priraslicama srasla sa velikim omentumom. Nakon deliberacije priraslica ucinjena je laparoskopska holecistekomija.
Materijal (zucna kesica) poslat na PH analizu (Holecista velicine 6x2cm glatke seroze zida obicne debljine, lumena ispunjenog velikim brojem kalkulusa mm dim.). Plasiran dren u foramen Winslovi. Operacija protekla uredno. Postoperativno dete je smesteno na odeljenje abdominalne hirurgije gde je uvedena antibioticka terapija (Tolycar 2x1,0 pet dana). Postoperativan tok uredan. Drugog postoperativnog dana uspostavljena je crevna pasaza i odstranjen abdominalni dren. Operativne rane redovno previjane, uredno zarastaju. Dete se otpusta kuci u dobrom opstem stanju, urednog lokalnog nalaza."

Od Februara su poceli bolovi u vidu jakih grceva u stomaku i posete toaletu, koji su bili svakodnevni. Tek krajem Marta se ultrazvucnim nalazom doslo do toga da ima kamenje u zuci. I ako je od tada na rigoroznoj (cajnoj dijeti) problemi se javljaju i dan danas.
 
Moj sin je operisan (u svojoj 16-toj godini) laparoskopski 15. avgusta i operacija je umesto uobicajenih sat do sat i po trajala tri i po sata zbog brojnih priraslica na jetri i crevima.
Na strogoj dijeti je od uskrsa i izgubio je 25kg.
Nakon poslednje kontrole (posle mesec i po dana) receno mi je od strane lekara koji ga je operisao da ce do kraja svog zivota morati ostati na dijeti na sta sam ja ostala zapanjena, a on je videvsi moju reakciju izjavio da ako mislim da treba potrazim misljenje drugog lekara. Onda je izjavio da to sto je on (moj sin) imao jednu takvu operaciju u svojoj 16-toj godini UOPSTE NIJE NORMALNO i to pogotovo zato sto je muskarac.
Napominjem da mi do sada tako nesto nije receno vec da ce posle operacije postepeno "prosirivati" svoj jelovnik.

Sto se tice samih simtoma (bolova) on ih i dalje ima (njega nikada nije bolela zuc tj. nije osecao bolove u tom delu), ako je potrebno objasnicu naknadno.

Molim strucne savete u vezi ovog pitanja.

Unapred hvala

Dok ne dobijete neko kompetentnije misljenje,osvrnuo bih se samo na dva detalja,koja sam obelezio:
Naime,ne znam da li vam je lekar bas ovako dramaticno predocio neophodnost dijete i "nenormalnost" takve operacije u slucaju vaseg sina,ili ste vi to samo dramaticno doziveli,ali mislim da tu zapravo i nema potrebe za tolikom dramatikom,jer u sustini se retko desava operacija zucne kesice u decijem uzrastu,a jos redje kod decaka.ali to ne znaci da "nije normalno"!To je samo statisticki podatak.
A sto se tice dijete...pa svima se ona savetuje nakon operacije zucne kesice,tako da ni to nije nista cudno.Druga je stvar da li ona mora biti tako rigorozna.
Da li je vas sin imao jos nekih problema,osim navedenih?Recimo pankreas?
I kakvi su ti problemi danas?Isti kao i na pocetku ili malo blazi?Sta je tacno u pitanju?
Koliko je vas sin imao kg pre operacije,uopste i koliko je visok?Koliko je bio fizicki aktivan?
Da li ste se obracali lekaru u vezi ovih problema nakon operacije?
 
Kolko ja shvatam stvar, odstranjena je cela zucna kesa. Normalno da ce ceo zivot morati biti na odredjenom nacinu ishrane, odnosno na odredjenom dijetetskom nacinu ishrane. KAd se kaze dijeta ne misli se na onu dijetu sa smanjenim br kalorija za smanjenje tezine nego na tip ishrane koji ce omogucavati normalno varenje i apsorpciju hranjljivih materija u odsustvu zucne kese. Ne znam sta u stvari nije jasno, ali svakako da mozete potraziti drugo misljenje ukoliko niste zadovoljni ponudjenim odgovorom hirurga. Istina je da nije nimalo uobicajeno (termin da nije normalno ne bih mozda upotrebila ali nije nimalo uobicajeno i prava je retkost) da se ovako mladom dectetu odstranjuje zucna kesa, da je ona srasla sa omentumom i da je ispunjena tolikom brojem kalkulusa.....
 
Kao prvo HVALA svima na odgovorima, inace tekst koji ste oznacili crvenim slovima je autentican odnosno tacan citat, a evo i mojih odgovora na vasa pitanja:

Da li je vas sin imao jos nekih problema,osim navedenih? Recimo pankreas?

Ne koliko ja znam ni pre ni posle operacije nista drugo nije pomenuto osim na zadnjem ultrazvucnom nalazu se spominje slezina "Slezina je glatkih kontura, homogene ehostrukture, urednih dimenzija. U hilusu akcesorna slezina 16mm..." to je sa jucerasnjeg ultrazvuka, lekar kaze da je u redu, ali mi je malo cudno sto se doktorica "zadrzala" tj. prosireno opisala slezinu.

I kakvi su ti problemi danas? Isti kao i na pocetku ili malo blazi?

I dalje su ucestali, ali blazi.

Sta je tacno u pitanju?

Na ovo pitanje sam gore dala odgovor:
"Od Februara su poceli bolovi u vidu jakih grceva u stomaku i posete toaletu, koji su bili svakodnevni. Tek krajem Marta se ultrazvucnim nalazom doslo do toga da ima kamenje u zuci. I ako je od tada na rigoroznoj (cajnoj dijeti) problemi se javljaju i dan danas"

Koliko je vas sin imao kg pre operacije, uopste i koliko je visok?

Ovo je bitan podatak posto je imao 95kg i visinu 176cm, a sada ima 70kg. Naravno prekomerna tezina. Predpostavljam da je i nasledan faktor u pitanju posto su moje obe Babe operisale zuc. Mozda i preterana nervoza zbog skole...

Da li ste se obracali lekaru u vezi ovih problema nakon operacije?

Nisam uspela posto se svaki put jako zuri...
 
Koje pojave? Kamenja u zucI? Ili srastanja sa omentumom? Srastanje je moglo da se desi zbog upale zucne kese i stvaranja fibroznih naslaga te formiranja priraslica. A mozda je i fizioloska specificnost, urodjena. A zuc i problemi - genetika, prekomerna tezina, nepravilni nacin ishrane itd.
 
Potrebno je uraditi metabolicko ispitivanje da bi se utvrdilo zasto se stvaraju kamenci u telu deteta,posto to svakako nije zbog stila zivota koje je vodilo jer je prekratko vremena,a svakako da je ta bolest neuobicajena u tom dobu.Takodje,lekar je rekao da je poseban entitet i pol vaseg deteta s obzirom da od zucne kese uglavnom oboljevaju zene.
Najverovatnije iz nekog razloga,organizam talozi "kamenac" i metabolicno ispitivanje bi tebalo da otkrije koji je poremecaj do toga doveo.
 
Ne mog da verujem od 113 vas koji je pogledao moju poruku odgovorilo samo vas 13!

Zahvaljujem jos sjednom doktorici "Doors of Perception" na ukazanoj kotroli metabolicnog ispitivanja za koju smatram da je veoma bitan podatak.

Ali i sto se tice mog drugo pitanja pretpostavimo da nije hipoteticno kakav bi bio odgovor?
 
Sta bi bilo kad bi bilo...kad Vam lekar to kaze onda znaci da ste postavili takvo pitanje na koje ne moze da da odgovor, postoji 1001 varijanta kako bi se to manifestovalo, zavisi od mesta, pozicije, velicine....
Slozicu se sa koleginicama, ako dete ima tegobe odvedite ga na kontrolu.
 
Priraslice na zucnoj kesi nastaju zbog hronicnog zapaljenja iste.To znaci da se zucna kesa jako cvrsto vezivnim tkivom poveze sa okolnim strukturam,u ovom slucaju je to bio omentum.Prilikom odstranjivanja zucne kese jednostavno se raskidaju i preseku sve priraslice i ona se izvadi.Znaci,vise nema priraslica tako da one ne mogu da izazivaju nikakve tegobe.
To je sto se priraslica tice.
 
Hvala Vam na preciznijem odgovoru, ali on je imao (kao sto sam na samom pocetku rekla) brojne priraslice na jetri i na crevima.
Razlog zasto sam naknadno postavila pitanje u vezi priraslica je sledeci; obzirom da sam citala da sami hirurzi "mnogo vise vole" obican nacin operacije zato sto je mnogo preglednije kako je navedeno, nego laparoski kod koga je mnogo manja "preglednost" gde hirurg ustvari prati operaciju na monitoru. Dakle zanimalo me je dali postoji mogucnost da je neku jednostavno nije video?
Za priraslice mi je receno da nije moguce videti ih na ultazvuku, pa me jos zanima na koji nacin one mogu da se otkriju?

Lep Pozdrav
 
Havala na odgovoru, ali evo citat jednog gastroentrologa:

"Nekada je priraslica toliko jaka da potpuno zatvori put crevnom sadrzaju. Tada nastaje ileus (narodni termin je "zavezana creva") kada ne postoji mogucnost da se uspostavi normalni prolaz sadrzaja kroz crevo. Deo koji je iznad mesta gde je priraslica pritisla crevo ocajnicki pokusava da protera crevni sadrzaj, ali se on vraca ka zelucu, pa dete povraca braon-crnu smesu. Bolovi su jaki, i stalno se pogorsavaju, pa dete treba brzo odvesti kod lekara."

Eto od cega zabrinutost! Mada za sada ne povraca. Obzirom da on jos uvek ima bolove niste mi odgovorili kako one mogu da se otkriju?

S postovanjem Joan
 
Havala na odgovoru, ali evo citat jednog gastroentrologa:

"Nekada je priraslica toliko jaka da potpuno zatvori put crevnom sadrzaju. Tada nastaje ileus (narodni termin je "zavezana creva") kada ne postoji mogucnost da se uspostavi normalni prolaz sadrzaja kroz crevo. Deo koji je iznad mesta gde je priraslica pritisla crevo ocajnicki pokusava da protera crevni sadrzaj, ali se on vraca ka zelucu, pa dete povraca braon-crnu smesu. Bolovi su jaki, i stalno se pogorsavaju, pa dete treba brzo odvesti kod lekara."

Eto od cega zabrinutost! Mada za sada ne povraca. Obzirom da on jos uvek ima bolove niste mi odgovorili kako one mogu da se otkriju?

S postovanjem Joan

Joan, odvedite dete lekaru na kontrolu!
Lakse ce Vam biti!
 
Ne, nisam Vragolasta Amfibija, a sto se citata tice - da li zelite spisak knjiga u kojima biste mogli pronaci najstrasnije od mogucnosti za razlicite komplikacije toga sto se, na proimer, nema zucna kesa?! Ili sto se na primer otkrije anomalija krvnog suda na mozgu (slucajno) Ili za sve mogucnosti najgorih scenarija za upalu slepog creva? Ili vec neki drugi organ i neko drugo stanje? Zaista Vam kazem, iscrpljujete se bezveze, dete Vam je u stanju kad i njemu i Vama treba mnogo energije a Vi je razbacujete na najrazlicitije strahove koji sa Vasim detetom i njegovim stanjem nemaju veze. Citanje raznih medicinskih knjiga i citata strucnjaka samo Vam kao laiku za medicinu otezava stvar jer se da tako kazem 'pronalazite' u stotinu raznih opisa i mogucnosti za komplikacije kojih realno nema u SLUCAJU VASEG deteta: nisu sve priraslice iste, nije svako dete isto, nije svako dete sa priraslicama u istoj poziciji za iste simptome itd. Izvuceno iz konteksta, ti citati nista ne znace sem sto Vam podizu adrenalin i strahove, a to Vam uveravam Vas nije ni potrebno niti korisno.

Da VAm ja ovde opisujem kako se mogu otkriti priraslice, stvarno ne mogu: zavisi od priraslica i od pacijenta (i od jos mali milion stvari). Sami ste dosli do bar dva nacina (jednog prostog: slucajno otkrivanje u toku intervencije zbog neceg sasvim treceg, i drugog: koji ste pronasli u navedenom citatu). Stvarno mislim da je neophopdno da dete odvedete lekaru zbog simptoma na koje se zali, i to bi trebalo da Vam bude apsolutni prioritet. LEpo Vam je hirurg rekao da potrazite i drugo misljenje ako nemate poverenja u njegovo, i to je upravo ono sto smo Vam i ovde (sad vec vise puta) predlozili. Tako cete se smiriti bar malo i mozda prestati da prevrcete knjige u potrazi za odgovorom, koji VAs po pravilu samo jos vise zabrine.
 
Postovana Joan,kao sto sam rekla u gornjem postu : U TOKU OPERACIJE PRIRASLICE SE PRESEKU !
tako da vise nema opasnosti od njih.Ako je i trebalo da bude opasnosti,onda je to pre operacije.Ako sumnjate eventualno da su njegove tegobe posledica zaostalih priraslica onda gresite,jer da bi se zucna kesa odstranila priraslice moraju da se pokidaju,na znam da li me razumete.
 

Back
Top