Jezik gluvonemih

koll

Početnik
Poruka
6
Da li neko zna kako bih mogao da naucim jezik gluvonemih (znakove)?
Da li postoji neka malo ozbiljnija brosura na srpskom( racunam da verovatno postoje razlike u odnosu na engleski, bar mislim)?
Ne poznajem ni jednu gluvonemu osobu koja bi mi mogla pomoci u tome i zahvalan sam na svakoj pomoci.(knjige ,video i sl.)
Pozdrav.
 
da ali na engleskom (ako to uopste moze biti na razlicitim jezicima)
Uglavnom citao sam na raznim forumima da postoje razlike izmedju raznih jezika, odnosno da jedan znak na jednom jeziku(drzavi) je jedno slovo a na drugom drugo)
Sad vidim tu postoje i reci , pa da li su ti znakovi jednaki u svim jezicima?
Ako bi mi neko moga o da potvrdi da je to unifikovan jezik, ne bi meni bio problem da nadjem neku knjigu na engleskom.
Mislim ne znam apsolutno nista o tome.
Treba mi nesto bar osnovno na srpskom (sto ne mogu da nadjem).
 
Verujte mi, u BG-u nema nikakav centar za obuku jezika gluvonemih! Jos kao srednjoskolka sam imala zelju da naucim jezik. Buduci da nisam poznavala nikoga ko je gluvonem, zaustavila sam ljude u GSP-u koji su govorili jezikom gluvonemih i oni su me uputili u Svetog Save. Sluzbenice su bile izuzetno ljubazne i objasnile mi da se nikakav kurs nikada nije organizovao. . . Cinjenica je da se jezik razlikuje od drzave do drzave, pa cak i u istoj zemlji...
 
Ima na youtube jedna devojka kaci snimke kako nauciti gluvo nemi jezik.Ja sam dobio savet da ako poznajem neku osobu koja je gluvonema,da je zamolim da me nauci a to savetujem i vama.Pitajte nema sta da izgubite
 
Hteo sam i ja to da naucim... Razmisljao sam da odem do tog centra u kom se gluvoneme osobe okupljaju, ali me je malo bilo strah, niti sam znao kako bismo se sporazumeli, niti bilo sta. Mislim, nisam imao kontakta sa gluvonemom osobom, pa ne znam kako bi se ko ponasao, da li bih nekog mogao da uvredim nekim svojim postupkom (recimo, ako se ne sporazumevamo najbolje, da izvadim blokce) i tome slicno...
 
Naravni da postoji način da se nauči znakovni govor gluvih. Postoji video i CD sa azbukom i znakovima koji objašnjavaju pojedine pojmove odnosno reči. Savez gluvih i nagluvih Srbije organizuje seminare na kojima se može naučiti znakovni govor.Takođe postoje seminari, koji licima zapošljenim u javnim preduzećima i ustanovama omogućavaju lakšu komunikaciju sa gluvim licima, a u isto vreme gluvim licima omogućavaju da lakše završe svoje potrebe u ustanovama bez angažovanja tumača.Sve bliže informacije možete naći na sajtu Saveza gluvih i nagluvih.Ja kao prevodilac gestovnog govora posedujem ovo o čemu sam vam pisao ali sva prava na materijal ( CD i video izdanja) ima SGNS te se njima obratite.
 
Postoji skola za ucenje znakovnog jezika.Stola je UTLOSS i nalazi se u Beogradu.
Isto tako mozes na youtube da nadjes znakovni jezik u delovima,ali kada pogledas sve delove imaces jasan pregled celog znakovnog jezika.Zvanicno,vise ne postoji jezik za gluvoneme (jer se osobe ne dijagnostikuju kao gluvonemi,vec kao osobe sa ostecenjem sluha),vec znakovni jezik.
Mozda ti je bio problem da nadjes na internetu zbog obrazlozenja koje sam ti stavila u prosloj recenici.
 

Back
Top