ЋИРИЛИЦА

Reg

Elita
Poruka
24.712
Marko Vidojković
Ćirilica

Počeo sam da potpisujem knjige na ćirilici! Otprilike svaku drugu. I to uglavnom onima kojima se ćirilica zgadila. „Ej, bio si super u Peščaniku!" „Je l′? Evo, stiže jedan autogram na ćirilici"! Nismo smeli da dozvolimo da nam otmu celo pismo. To je dokaz da na „našoj" strani ima podjednako velikih idiota kao i na „suprotnoj". Dozvolili smo da padnemo na šibicarsku foru. Dovoljna je bila šačica iskompleksiranih izdanaka neonacističke omladine, što uz pomoć šablon-papira i auto-laka prete po trotoarima svim pešacima koji ne pišu ćirilicom. Naša reakcija na ovakve gluposti ostavila nas je bez trideset fantastičnih slova. E, otimam ćirilicu nazad! Verovali ili ne, na ćirilici može da se napiše i „Mladića u Hag"! i „Pahomija u zatvor"! Kakve veze ćirilica ima s njima? Otkad je ćirilica zaštitnik ratnih zločinaca? Otkad je latinica zaštitnik demokratije? Naravno da je svađanje oko pisma vrhunac idiotizma. Ah, koliko je samo idiotizama koji upravljaju našim životima! Svađanje oko toga ko je koje vere? Vrhunac idiotizma. Ko je za koga glasao? Vrhunac idiotizma. Ko navija za Zvezdu, a ko za Partizan? Romantično, ali ipak vrhunac idiotizma. Da li to znači da smo idioti? Do juče si pisao i ćirilicom i latinicom i danas ti neka budaletina kaže da nisi Srbin ako ne pišeš ćirilicom i ti od sutra iz inata počneš da pišeš samo latinicom? Da, idioti smo.

E, pošto smo otkrili toplu vodu, da vidimo i da li ima kamenca u bojleru. Prvo što se nameće je teorija zavere (Srbi smo, mora se). Dok se jedan deo debila odučava od pisanja slova Š sa crtom ispod, a drugi deo oštri kame da bi kaznio svakog ko piše slovo Š sa kvačicom iznad, šta se dešava iza svih tih debilnih leđa? Najverovatnije krađa para, kao i u svim ostalim slučajevima nametnutih idiotskih podela. Ali, ni teorija zavere ne bi bila moguća da građani Srbije prosto ne obožavaju da ih neko naloži na neku glupost, samo da se ne bi bavili životom. Građani Srbije prosto obožavaju da zauzmu stav, ma koliko glupav bio. Toliko volimo da nam neko baci kosku, da nećemo ni primetiti da su nam stavili povodac dok smo je glodali.

Naravno, naša država nije operisana ni od morona među političarima (štaviše), koji su pitanje ćirilice i latinice upropastili na najvišem nivou. Naime, „najodgovorniji" među nama osetili su da je pravi trenutak za konačni obračun sa odvratnim, degenerično nakrivljenim, ubilačkim ustaškim slovima. I latinica je izbačena iz ustava. U Srbiji je danas zvanično pismo ćirilica, čime smo konačno formalno uspeli da odstranimo pismo-uljeza, iz naših života. Još samo da izbacimo latinicu i sa kompjuterskih tastatura, sa interneta, iz video igara, sa teleteksta na televizorima, i još sedamdesetak hiljada drugih mesta i na konju smo!

Primenjena ćirilica može se videti na tablama u centru Beograda, na kojima putnik namernik može da vidi svoju poziciju u odnosu na glavne beogradske atrakcije. Na ovim mapama sva imena ulica i nazivi objekata su na ćirilici, što će reći da služe strancima sa odličnim poznavanjem srpskog jezika i ćirilice, đacima iz provincije koje su dovukli na sajam knjiga, kao i narodnim poslanicima, koji imaju problem da pronađu narodnu skupštinu i naplate milionske dnevnice.

Naravno da je u slučaju „Ćirilica - zvanično pismo" ponovo reč o neuništivoj sposobnosti naših političara za šlihtanjem svima koji se malo jače deru i ne treba to shvatati tragično. Boli nas uvo, volimo i ćirilicu i latinicu, možemo da zamislimo da nam je ćirilica recimo sin, a latinica recimo ćerka, ili da nam je ćirilica recimo brat, a latinica recimo sestra, ili da nam je ćirilica recimo otac, a latinica recimo majka. U svakom slučaju, nema nijednog valjanog razloga zašto ne bismo obilato koristili obe. Samo ne u istoj reči.


Marko Vidojković
[Politika,objavljeno: 03.10.2007.]


Interesantan tekst, htela sam da podelim sa vama.
 
Pa ponajvise osvrt na samoga sebe, govori o njemu i njegovim rastrkanim pogledima misaonog prihvatanja ili neprihvatanja u haosu licne retorike gde ni sebi na kraju nije bas dovoljno jasan.Takvi nejasni na kraju sebi i odgovaraju, jer u jasnoci ne bi se snasli..................
A da ima morona svuda ima, samo je preskocio i usmerene pisaono prozno izrazajne "knjizevnike"koji dela ne stvaraju iz dozivljenog ili vizuelnog oslikanog dogadjaja u bojama reci, vec na tacnu dostavljenih tema pa onda uvod, razrada i kraj uz licni krah................:lol::lol::lol:
Preskocio je "knjizevnike" morone........da se ne bi dirnuo u dusu...............;)
 
pa dobro je napisao covek ja kad pisem rukom pisem iskljucivo cirilicom i pisano i stampano a na kompu latinicom mada taj cirkus kostunicin ustav ionako niko ne yebe ni qrca cim sva dokumenta u drzavnim institucijama ukljucujuci i sup mozes da popunjavas i potpisujes na latinici ako to je stalo te se ne treba uzbudjavati zbog idiotskih odredbi tzv. ustava
 
Marko Vidojković
Ćirilica
......
Interesantan tekst, htela sam da podelim sa vama.

Извини, Регистра, онолико колико те познајем с Форума, чудим се како можеш да се одушевљаваш овим ликом, и његовим писањем.
Ово је, у ствари, благо речено - конфузно.

Али, потура перфидно - и не на први поглед видљиво, али кад се пажљивије прочита у ствари - нетрпељивост према - ћирилици.

Плитка иронија, недуховитост...

Што га, иначе, "краси" и као писца. Боље рећи "писца".

I latinica je izbačena iz ustava. U Srbiji je danas zvanično pismo ćirilica, čime smo konačno formalno uspeli da odstranimo pismo-uljeza, iz naših života. Još samo da izbacimo latinicu i sa kompjuterskih tastatura, sa interneta, iz video igara, sa teleteksta na televizorima, i još sedamdesetak hiljada drugih mesta i na konju smo!
Рецимо, ово је и пука неистина.
И опет неуспела иронија.
 
Извини, Регистра, онолико колико те познајем с Форума, чудим се како можеш да се одушевљаваш овим ликом, и његовим писањем.
Ово је, у ствари, благо речено - конфузно.

Али, потура перфидно - и не на први поглед видљиво, али кад се пажљивије прочита у ствари - нетрпељивост према - ћирилици.

Плитка иронија, недуховитост...

Што га, иначе, "краси" и као писца. Боље рећи "писца".


Рецимо, ово је и пука неистина.
И опет неуспела иронија.



Ne, ne i ne. Niti se oduševljavam likom, niti književnim delom Marka Vidojkovića. Pročitala sam "Kandže" i bila duboko razočarana idejom da se takvoj knjizi dodeli nagrada (čini mi se Kočićevo pero, izvinjavam se ako grešim). Knjiga je krajnje jeftina, pisana vulgarnim i uličnim rečnikom, koji ne koristi niko koga poznajem. Zaista sam je jedva dovršila.

A što se tiče ćirilice i pompe koja se oko toga diže, člana Ustava koji propisuje ćirilicu kao zvanično pismo, imam zaista dubok otpor i prepoznala sam se u Vidojkovićevom tekstu, kao jedan od onih koji imaju otpor prema svemu onome što se silom nameće, a kosi se, po mojim kriterijumima, sa zdravim razumom.

Do juče smo svi znali i ćirilicu i latinicu i bilo nam je sasvim svejedno kojim pismom pišemo, mnogo puta sam pročitala neki tekst ne znajući uopšte da li je pisan ćirilicom ili latinicom. Jednostavno nisam primećivala, a ne primećujem ni sada, razliku.

Onda se pojave patriote i obrišu gumicom postojanje latinice kao pisma koje se koristi u Srbiji i ja ne mogu i neću da se složim sa tim.

Jednostavno ne vidim svrhu nametanja ćirilice, naročito zato što nam niko, ama baš niko, ni do sada nije branio da pišemo ćirilicu, čak je u vreme SFRJ, u Hrvatskoj bila obavezna u svim školama.

Prema tome, ćirilica, kao naše pismo postoji, ali postoji i latinica, koju današnje "patriote" ignorišu, a ja neću da dozvolim da mi bilo ko nameće neka besmislena pravila, da bi mi pokazao koliki je patriota.

Jednostavno ću, u zavisnosti od prilike, čitati i pisati i ćirilicu i latinicu i nije me briga za njihov besmisleni član Ustava.
 
Нека пише ко како хоће Ћирилицом!

srpkokez6bv.gif
 
Pa ponajvise osvrt na samoga sebe, govori o njemu i njegovim rastrkanim pogledima misaonog prihvatanja ili neprihvatanja u haosu licne retorike gde ni sebi na kraju nije bas dovoljno jasan.Takvi nejasni na kraju sebi i idgovaraju jer u jasnoci ne bi se snasli..................
A da ima morona svuda ima, samo je preskocio i usmerene pisaono prozno izrazajne "knjizevnike"koji dela ne stvaraju iz dozivljenog ili vizuelnog oslikanog dogadjaja u bojama reci, vec na tacnu dostavljenih tema pa onda uvod, razrada i kraj uz licni krah................:lol::lol::lol:
Preskocio je "knjizevnike" morone........da se ne bi dirnuo u dusu...............;)

E vala druže, baš si me obradovao da nisam jedini sličnog mišljenja. :lol:

Evo, potpuno nepolitično : Čovek je opsednut gomilom misli koje pokušava da nabaca i uz to bude i eventualno duhovit, pametan, razložan ... A moj utisak je da je u nekom šizofrenom stanju. Nabacuje poređenja, širi priču oko gluposti, uvlači sve i svašta ('ebote, gori je od mene :lol: ) Kuku majko. Ne bih ga čit'o taman da je trostruki Nobeloovac ....
Glup sam ja za to ! Ja sam iz "one" Srbije.

Eto, izvinjavam se ako se neko nađe uvređen zbog ovoga što rekoh.
 
Ne, ne i ne. Niti se oduševljavam likom, niti književnim delom Marka Vidojkovića. Pročitala sam "Kandže" i bila duboko razočarana idejom da se takvoj knjizi dodeli nagrada (čini mi se Kočićevo pero, izvinjavam se ako grešim). Knjiga je krajnje jeftina, pisana vulgarnim i uličnim rečnikom, koji ne koristi niko koga poznajem. Zaista sam je jedva dovršila.
У реду.Слажемо се у овом делу потпуно. Извини ако сам мало звучала "строже", али тај лик ми је доиста, мислим...

, člana Ustava koji propisuje ćirilicu kao zvanično pismo,
Не прописује као "званично". То не пише. Устав прописује - СЛУЖБЕНУ употребу.
А то је нешто друго.

imam zaista dubok otpor i prepoznala sam se u Vidojkovićevom tekstu, kao jedan od onih koji imaju otpor prema svemu onome što se silom nameće, a kosi se, po mojim kriterijumima, sa zdravim razumom.
Рекох, а и ти, да су његови текстови, у најмању руку - конфузни, да не наводимо поново даље мане.

D
o juče smo svi znali i ćirilicu i latinicu i bilo nam je sasvim svejedno kojim pismom pišemo, mnogo puta sam pročitala neki tekst ne znajući uopšte da li je pisan ćirilicom ili latinicom. Jednostavno nisam primećivala, a ne primećujem ni sada, razliku.
У највећој мери, да. Поготово кад се ради о - приватној употреби писма.

Onda se pojave patriote i obrišu gumicom postojanje latinice kao pisma koje se koristi u Srbiji i ja ne mogu i neću da se složim sa tim.
То се не може десити, неће је нико "обрисати гумицом".

Jednostavno ne vidim svrhu nametanja ćirilice, naročito zato što nam niko, ama baš niko, ni do sada nije branio da pišemo ćirilicu, čak je u vreme SFRJ, u Hrvatskoj bila obavezna u svim školama
.
Нико је не "намеће", ипак страх је претеран.

Prema tome, ćirilica, kao naše pismo postoji, ali postoji i latinica, koju današnje "patriote" ignorišu, a ja neću da dozvolim da mi bilo ko nameće neka besmislena pravila, da bi mi pokazao koliki je patriota.
Тачно је, не мери се тиме патриотизам.

Ипак, зар не би требало, да ћирилица буде - примарно писмо, и у "благој предности"? Ипак је она наше прво и традиционално писмо.
Нарочито кад се ради о службеној употреби. Али, како ја мислим, и у јавној.
То не значи укидање латинице, поготово не, како рекох, у приватној употреби.

Jednostavno ću, u zavisnosti od prilike, čitati i pisati i ćirilicu i latinicu i nije me briga za njihov besmisleni član Ustava.
Слободно. То је твоје право. А у ствари, ни Устав ти то нигде не брани.
То је погрешно тумачење.
 
Bez zezanja, ako ne obratim pažnju ni ne zapažam da li je nešto pisano ćirilicom ili latinicom. Čak i kad pišem, kod prvog različitog slova zastanem i odlučim kojim ću, i onda nastavim automatski.

I dobro je da nije obavezno nego službeno ! Nema ataka na pojedinca.
 
Samo što atak na pojedinca nastaje kad neko ćirilicu vidi kao kriterijum "srpskosti". Mene to takođe jezivo nervira.
I iskrena da budem, ne znam ni zašto je ćirilica na taj način istaknuta baš u Ustavu.
Hajde de, zbog npr. računara ljudi zaboravljaju ćirilicu čim završe školu, pa makar u službenoj upotrebi da se eto, osigura, ali Ustav?
Meni je lično latinica podjednako srpska kao i ćirilica, to vidim kao još jednu prednost, fleksibilnost srpskog jezika da može ravnopravno na dva pisma da se izrazi.
 
Koristim i jedno i drugo pismo. Ćirilicu, kad je nešto jako važno i svečano. Takodje u službenoj prepisci. Latinicu koristim kad radim nešto na brzinu, kad hvatam beleške. Računar je posebna prica. Mrzi me da prebacujem čas ovo, čas ono. Yebi ga, kad mi počnemo da proizvodimo računare, biće i tastature drugačije, možda. Nije to politika. To ti je pravopis. Slova su simboli, znaci. Pa šta ako smo izmislili ćirilicu? Tesla je izmislio mnoge stvari koje koristi ceo svet. Mi smo jedini koji prevode strana imena ne pišući ih i ne čitajući pravilno. A da. Turci su još gori, sinhronizuju kaubojce, pa kad Dzon Vejn udje u saloon, kaže: Merhaba. Bez veze. Meni je uvek bila važnija suština od forma. Šta pišem-to je suština. Kako pišem-to je forma. Ako neko ne piše ćirilicom, ne znači da je debil. Ima tu i navike. To ti je to.
 

Back
Top