Program za vođenje Magacina

Iskreno nisam cula da postoji program samo za magacin, vec celokupni knjigovodstveni program (robno i materijalno knjigovodstvo) u okviru kog se normalno obradjuje i ta stavka (lager lista, artikli, jedinica mere, kolicine, robne kartice, ulazi, izlazi, finansijske kartice itd).
Ako ti je to ista od pomoci idi na sajt Bluesofta i mozes da skines trial verziju programa, pa isprobaj.
Ili nadji nekog da ti napravi to sta zelis....
 
Ajde?
Bas lagano?
I to u Accessu?

Eh, sto volem takve "programere" u Accessu i slicnim "programerskim" alatima
Tipican primer stanja nase profesije u Srbiji. "Mali sa 5. sprata" ce sve sta treba sklepati u Accessu ili onako neki temoplate iz VB i da te Bog vidi,...

Ti ocigledno imas sasvim nejasne ideje sta je programiranje, sta je dizajn baza podataka, sta je optimizacija i dinamicko povezivanje elemenata, sta je sagledavanje io projektovanje sistema. Ah da, zaboravih - pa radi se samo o magacinu zaboga! Nista dramaticno. 1-2-3 i gotovo, sta tu ima da se filozofira? Voleo bih da vidim programe koje si ti napisao i prodao nekome a u Accessu, pa da imam cime da se zabavljam kad nadjem vremena i da placem nad IT sudbinom Srbije, kad pocnu depresivne jesenje kisurine i magla......

Zbog takvih se i desava da i srednje forme nemaju informacioni sistem, ni u zametku, sem neke aplikacije tamo u kancelariji broj 12, neko uradio za 50 evra i eto, snalaze se nekako. Jeste da nema analize i povezanosti sa drugim delovima preduzeca, jeste da nema mogucnosti kao drugi, ali sta ima veze, sve se to drzi u glavi.
Pa kad se ozbiljan programer pojavi sa ozbiljnom IT ponudom, naravno sa ozbiljnom cenom, biva zatecen cenom na koju moze da racuna za debeo rad. I odustaje naravno a na njegovo mesto uklizava strucnjak poput tebe.

Jedna od razloga sto mi ni na pamet ne pada da kresnem masinu za neko srpsko preduzece ili firmicu.

Samo napred rodjace, ima mesta za Access programere - jer boljih i nema u bari...
Vi ste buducnost srpskog IT trzista!
 
Ma kakav Access, to moze i u Excelu da se zavrsi-LAGANO :mrgreen: .

Malo udje, malo izadje, malo se zabrojis....ups....manjak....ma odma' peglaj....prosto ko pasulj
lol.gif
.
 
codemaker u principu si potpuno u pravu i slazem se sa tobom, narocito za onaj deo o komsijinom malom i 5. spartu :lol: ali ovo je jednostavna baza, podsistem - magacin. To se stvarno laganica moze odraditi u accesu.
E sad tu dolazimo do tvoje price i onoga sta ljudi ne znaju. To je moguce za skolske primere i eventualno mala preduzeca (citaj ekstremno mala preduzeca) jer access ne moze da radi sa ogromnim brojem podataka Ali ostavimo to malom sa pocetka price da lupa glavu :lol:
 
Razumeli smo se nas dvojica, znam ja to :)

Naravno da moze Access, samo hocu da kazem, da se nijedan od takvih programa ne pravi da bi neko brojao dzakove pasulja i znao kad ih je primio i gde su.... Ima tu mnogo vise logistike, samo sto me nervira da u firmama ljudi ne vide dalje od tog dzaka pasulja... I onda je i Access odlican.
ALi i magacin nije aplikacija koja je bas tako naivna - naravno ako se radi kako valja. Ima tu mnogo vise posla od "laganica" otaljavanja Accessom. Sad, ako ce magacin biti napisan po sistemu "udjes, izadjes i gotovo", onda dzaba pricam ovde..

I to odradjivanje u Accessu, ako se traze mnogostruke pretrage, kompleksni izvestaji itd, da sad ne nabrajam, ne moze se to raditi tako. Osim naravno ako neko zeli da broji dzakove pasulja i napravi spisak kad i koliko je uslo/izaslo...

Al' dobro, nije ovde rasprava o Accessu, vec o pristupu resavanja problema od vaznosti za bilo koju firmu. Ako cemo to resavati Access "aplikacijama" onda yebes IT u Srbiji - nazalost

Uf, uvek me muka spopadne kad cujem i vidim da se poslovne aplikacije pisu u Accessu. Pa da to tako moze, sto bi neko radio u bilo kom jeziku, uzmes lepo Windows Office i sve odradis - masala!
Dok sam pisao programe za nase trziste, cega sam se sve nagledao, ne bi mi verovao kad bi ti pricao :)
 
Veruj mi, mnogo godina iskustva u pisanju programa za "male" kupce i "male" potrebe, a vrlo brzo se postavi ono sudbonosno pitanje: "... a moze li jos i ovo.." I krece lavina zahteva koje naravno Accessom nece moci da ispuni, i eto belaja...
A to pitanje ce se neminovno postaviti kad-tad.
 
Tacno tako!
Zato je i glupo posmatrati magacin kao odvojenu stavku poslovanja jer on to svakako nije.

Primer: Pojavi se manjak u magacinu i ti sad zelis da udjes u trag toj robi.Prvo trazis da ti izlista stanje od poslednjeg popisa do danas.Onda trazis da ti izlista sve ulaze i sve izlaze tog artikla od popisa stanja. Onda trazis kupce kojima je isporucena roba u tom periodu.Pa ti tu padne na pamet da uporedis fakturu sa otpremnicom jer kolicine na ta dva dokumanta moraju da se podudaraju. A mozda ti i zatreba pretraga kartica dobavljaca, pa se setis da si od firme "Traktori za buducnost" narucio i primio 5 traktora, al' da se neko zaje*bo kad je pravio ulaz i uneo cifru 6 kod kolicine....pa ti onda padne na pamet da pregledas finansijska zaduzenja i razduzenja kupaca i shvatis da se tu nesto ne podudara.....itd.itd.

U bilo kom drugacijem/pojednostavljenom smislu vodjenje magacina je besmisleno i malo se razlikuje od vodjenja "rucne-rukopisne" evidencije.
 
Ni ja ne znam, ali mi lici na omasku u pisanju, valjda je mislio na "kalo, rastur, lom" radi korigovanja stanja u magacinu....
Ako je mislio na to, tek bi tada voleo da vidim resenje pisano u Accessu, jer te kategorije nije bas tako jednostavno obuhvatiti. Treba imati tabelu vrsta gubitaka, pa zatim tabelu limita vrednsot kad se nesto smatra za "kalo,rastur ili lom" pa nacin na koji se to belezi, posebna tabela, pa korekcija svega na finansijskom i materijalnom nivou, pa generisanje i cuvanje izvestaja o tome, pa pravljenje upita po tim kategorijama, pa pisanje izvestaja vise vrsta, pa... Da, da - to se elegantno resava u Accessu, samo zvizdi...
Nem nista od toga, dok necije programersko dupe ne zagrejes... i platis...
 
A cemu to sluzi i kakva je veza sa magacinom?
Kakva je to baza? Sta znaci ubacivanje rasterizovane slike u razter bazu?
Imas li neke informacije u vezi toga?
Ovako kako vidim, nikako ne mogu da sklopim ideju za sta je to i o cemu se zapravo radi.
Moracu malo da progooglam, da vidim sta kazu...
 
namemal
Ne budi cinican...
Zapeo si za raster... vidim da zelis da prises o rasteru, ali raster nije tema, vec samo jedan vise nejasan dio koji se trazi u temi.. Ukoliko imas znanja i volje da napises kompletno sta je to sto cini cjelinu pomenutog rastera i baze podataka izvoli, i bez ovakvih upada koji nisu ni dolicni a ni argumentovani...

Hvala
 
I sta je raster, iskusni programeri?
Budi ljubazan pa objasni ako znas i da li se to moze koristiti u Accessu. Ako ne znas, moraces ipak da shvatis da svako ima stvari koje ne zna, nije sramota pitati, sramota je NE pitati kad ne znas i NE nauciti...

Odlicno zivim od programiranja sa nekim drugim bazama podataka, veruj mi i bez poznavanja "raster baze" ali me svakako zanima sta je to, jer mozda mogu da iskoristim za svoj posao.
 
Budi ljubazan pa objasni ako znas i da li se to moze koristiti u Accessu. Ako ne znas, moraces ipak da shvatis da svako ima stvari koje ne zna, nije sramota pitati, sramota je NE pitati kad ne znas i NE nauciti....
A da ne pricam praviti se da znas i pricati o tome a takvih ovde ima podosta.
Normalno je ne znati nesto ali je isto tako normalno to priznati i kao sto si i sam rekao videti da li mozes imati neke koristi od toga.
Nego su se sada ti "sitni" uhvatili kao pijan plota.
Da znao sam za taj izraz jer se ja globalno vise bavim projektovanjem i grafikom (a programiranje i baze podataka znam taman koliko mi je potrebno za moje licne potrebe) ali nikad nisam pravio takve baze podataka jer mi nisu trebale niti sam imao dodirnih tacaka sa njima. PA sta. Da li me je sramota da priznam da ne znam. Nije. Da li je vas druge koji kritikujete sramota da to isto priznate? E to je sada pitanje.
 

Back
Top