Prehrana maceta

BOEING

Obećava
Poruka
53
Zanima me, ako neko ima iskustva kako i cime prehraniti mace. Naravno, ono je bilo izbaceno pored kontejnera i pokupio sam ga. Medjutim nisam ocekivao da je bas toliko malo, tek je prohodalo, cini mi se. Ne mogu nikako da mu procenim starost. Kupio sam flasicu sa cuclom i dajem mu mleko. Da li neko zna sta jos moze i sta bi bilo najbolje za njega. Kako ide i sa parazitima kod njih, tablete ili sta. Hvla unapred na informacijama.
 
Што се тиче исхране маце, као што сам многима саветовала а тај савет сам добила од самог ветеринара, Срђана, аутора теме "Питајте ветеринара", а пошто већ имам искуства са исхраном баш малих мачића .... Дакле, у питању је мешавина од једне чаше млека, жуманцета и кашике шећера. Млеко обавезно треба да буде топло. Најбоље је хранити путем шприца, тако што ћеш врх да ставиш маци у уста, али са стране, у углу и полако истискујеш течност. Тако ће сигурно да поједе. Млеко је сувише слабо за мало маче. После, кад напуни неких 3 недеље, можеш да пређеш на чвршћу храну, у виду меса ... на пример Whishas кесица за јуниоре. Такође можеш и после храњења да маци мало убациш и водице, да не буде жедна, мада није неопходно.
За старост ћеш морати да консултујеш ветеринара, због чишћења од паразита, јер је прво чишћење са месец дана. Не би било лоше ако би успео да га сликаш и поставиш слику овде, можда и ми провалимо колико је старо.
У међувремену, обиђи мало тему "питајте ветеринара", има доста корисних савета.
 
Nesto me zezaju slike pa ne ide..pa i ja sam cuo da se mleko razblazuje sa malo vode ali mi pre neki dan opet neki veterinar rece daje to apsurd meati sa vodom jer ionako kravica iy tetrapaka nije ni priblizno gusta majcinom mleku i da u mleko treba umesati pavlaku, zumance..
 
Буди сигуран да је она рецепт који сам ти дала проверен. Моје маце су баш лепо напредовале од тога и не би тако брзо огладнеле као са обичним млеком, таман посла да се још и разблажује. Ниједна маца није угинула од крављег млека, па неће ни твоја. Твоја маца је отприлике стара око 10, 12 дана, рекла бих.
А за слику ... ако ти не иде, пошаљи је мени на мејл (имаш у мом јавном профилу опцију за слање мејла), ја ћу је закачити на одговарајући сајт и копирати линк и тај линк дати теби да га постујеш. Може?
 
Eto to je to macheeee!
 

Prilozi

  • DSC00165.JPG
    DSC00165.JPG
    45,5 KB · Pregleda: 17
  • DSC00166.JPG
    DSC00166.JPG
    45,6 KB · Pregleda: 18
Kazi mi kada mogu poceti sa nesto konkretnijom hranom? I koja je to hrana? Kako da postupam sa njom sto se piskenja i kakenja tice? Trenutno mi je u jednoj kutiji gde ima svoj neki peskiric i tu vidim da ide da piski, samo tu. Medjutim jedno jutro se ukakilo (tj nasli smo) i to mu je bilo prvi put..svo se siroto umazalo..i od tada vise nije kakilo..ne znam da li je to normalno ili nesto ne valja.. I kako ja sada njega, ovako malo da kao ucim da mozda ide napolje da piski i kaki ili u kupailo..
 
Znaš kako - probaj da kupiš neku hranu (meso) u kesici, npr. Whishas (košta oko 90 din.) za juniore, sipaj u tanjirić i ponudi maci. Ako treba, malo joj usmeri njuškicu na tu hranu, možeš i iz ruke da joj daš, trebalo bi da krene da jede. Ako to uspeva, onda je sposobna sama da jede. Nije loše da povremeno daješ i onu mešavinu. Inače ta hrana je super, ja sam uvek samo to koristila, sve su mi mace imale divnu i sjajnu dlaku, a to je pokazatelj da im je zdravlje na nivou.
Što se tiče nužde, to će biti malo nezgodno, ali možeš odmah maci da napraviš neko mesto gde će to da radi. Mnogi koriste novine, ali ja ne bih, nije se baš pokazalo pametnim, bolje staviti neku posudu sa peskom i onda macu stalno usmeravati ka tom mestu, sama će ona tražiti da ide tu pošto im je to urodjeno (da zatrpavaju svoj izmet). I moje mace bi bile sve "umeljane", ja sam rastvarala sirće u vodi i time ih brisala. Ona je još mala da bi tako lako održavala svoju higijenu. A to što nije više kakilo ... mislim da je možda našlo neko drugo mesto (skrivenije), pa pogledajte da se nije negde zavukla gde je niko ne vidi. Ja sam obično mace, pošto bi se probudile odmah stavljala napolju jer tada hoće da obave nuždu. I posle jela. Ako imaš dvorište i mesto gde bi mogla da obavi nuždu, biće dobro.
 
Opet sam poludeo jer je piskilo gde je stiglo! Ali dobro, to pripisujem tome sto je jeos beba. Da, u kuci zivim i imam dvoriste, mislis da bi uspelo to kada vidim da se uzmuvalo jer sam provalio kako se ponasa kada hoce da piski da ga iznesem napolje da to odradi? Kada bi to upalilo ja bih bio presrecan jer bih najradije voleo da to ne obavlja u kuci ako bas ne mora. A sto se one velike nuzde tice nije mogla da nadje skriveno mesto jer je kuca malo i kada je pustena ili nam je po rukama jer cucla mleko ili se zezamo na podu, nikada nije bez nadzora pa da se sada negde skemba i ukaki!
 
Ок, онда, чим се узврти - правац у двориште! Стави неку посуду са песком, наћи ће она сама или само песак и ту је стави. Кад је притера и кад не буде знала куд ће - ту ће обавити. Само треба бити мало упоран и стрпљив. Па и људска беба носи пелене до своје друге године, не научи да пишки одмах у ношу, зар не? Само што, хвала Богу, код животињских беба тај период краће траје. :)
 
tako je i moj macak piskio gde stigne a sada sve zna ali on je samo na cuvanju kod nene ja sa mu davala konkrentniju hranu tek sa mecec ipo ali malo.... mili verovala ili ne moj mali brat ima 3 god i idalje piski u pelene a kaki u nosu staces mozda i njena maca kasnije nauci usput mnogo je cakana maca......pozz
 
Sinoc sam je izneo u pola 2 nocu da piski..smrzli smo se oboje ali ne - nije se dala i nije piskila..a motala se po kuci i namestala da piski! Ovako mi je lako, iznesem je i molim je da obavi te stvari, nahranim i nazad u krevet u kutiju. Ali se plasim sta ce biti kada ne bude vise htelo u kutiju, pa kad bude vrsljalo po kuci i to radilo gde stigne..uffff sta cu..samo se zalim!
 
Ako maca nije kakila od onda kada si primetio, možda ima zatvor pa se zato vrti i namešta, a ne može ništa. Ja sam par maca morala da nosim na klistiranje, bile su male, promenile sredinu i ishranu i od šoka im je stala probava. Da je naučiš da obavlja nuždu na određenom mestu, treba da pokupiš (papirom, naravno) ono što je piškila ili kakila i ostaviš tamo gde treba to da obavlja. Onda joj pokaži to mesto i ona će po mirisu prepoznati o čemu se radi. Ali tako mala maca još nije u stanju da se traži napolje kada zatreba, bolje joj i u kući namesti neku činiju sa peskom ili posipom i bićeš miran. Posle nekoliko meseci, ma koliko da su naviknute na kućni wc, svaka maca koja ima dvorište tražiće se napolje. Do tada ne dozvoli da piški gde stigne jer taj miris zauvek ostaje u podovima, pa iako ga mi možda ne osećamo, njima još kako miriše, i od nevolje (recimo kada nema ko da je pusti napolje) obaviće nuždu na isto mesto.
I još nešto: kažeš da ima plave oči; svi mačići ih imaju, a kako rastu i oči menjaju boju.
Za prvu čvršću hranu ja macama skuvam ređi griz, kasnije im dajem sitno seckanu barenu piletinu, i tako redom, sve uz mnogo mlakog mleka, a ponudim im i vodu.
Srećno sa malom macom, a red je i da proveriš kog je pola pa da je krstiš.:lol:
 
Hvala K aja!! Videcemo kako cemo da se izborimo sa tim piskenjima i kakenjima..ali fora je sto macu necu moci da zadrzim (a to imace nisam ovde napomenuo) jer je kuca mala, imam zeku, a i supruga mi je trudna! Tako da joj moram naci neki dom!! I bas ne volim da se odvajam tako od zivotinja za koje se vezem ali sta cu. U stanu kod majke vec imam macku od nekih 8 godina koja samo sto ne prica..ali kada joj odnesem ovo malo ona hoce da ga pojede! Valjda zbog teritorije!!
 

Back
Top