NE TUGUJ

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

U-sutonu-tihom

Početnik
Poruka
8
Es-Selamu 'alejkum i pozdrav.

Posto je ramazan, mjesec posta za muslimane, da malo osvjezim ovaj podforum jednom temom za muslimane, a i za nemuslimane moze biti itekako korisna, ako neko zeli da je cita. Posto sam uooci da ne postoji specifican podforum kao sto je religija gdje bih mogao smjestiti ovu temu, odlucio sam otvoriti istu na ovom podforumu, jer u stvari tema "ne tuguj" malte moze ici bilo na koji podforum, dom i porodica, kultura, i sl., jer sve to ona ce da sadrzi.

Ukoliko ovoj temi ne bude ovdje mjesto po odredbi moderatora, molio bih da se prebaci mi tema tamo gdje oni misle da je najbolje, i ako je moguce da me o tome obavijeste.

Tema ce se konstantno obnavljati, a oni koji budu je pratili, zasigurno ce se moci okoristiti, duhovnoscu, medicinskim lijekovima i za zdravlje fizicko, psihicko i duhovno, upute neke oko ophodjenja, opce kulture i sl., prozetu kroz vjersko gledanje svega toga - ovog i buduceg zivota, ko u iste vjeruje.

Svako dobro...
 
O ALLAHU

4326wide.jpg


" Njemu se mole oni koji su na nebesima i na Zemlji; svakog casa On se zanima necim." ( Er-Rahman, 29. )

Kada se mora uznemire, valovi nasrnu, oluje nastupe, ljudi na ladji uzviknu: "O Allahu!" Kada se vodic deva u pustinji izgubi, kad putnici skrenu sa staze i kravana zaluta, svi oni dozivaju: "O Allahu!" Kada se desi nesreca, nastupi ocaj, jad zavlada, covjek sav slomljen zavapi: "O Allahu!" Kada se kapije pred prosjacima zatvore i tama prekrije njihova lica, oni povicu: "O Allahu!" Kad nestane staza i puteva, kad zgasnu nade, ljudi dozivaju: "O Allahu!" Kada ti zemlja postane tijesna, i dusa se sva skupi, zajecaj: "O Allahu!"

"Sjetih Te se kad nedaca crna ko noc me sazgala,
Kad prasnjavi cador prekrio je lice vremena,
Tvoje ime izgovorih, dusa mi zajeca,
I svaka je briga najednom nestala."



Do Allaha dopire lijepa rijec, iskrena dova, istinski uzdah, nevina suza i bolna patnja. Njemu zorom u dovi pruzamo dlanove, ruke sirimo sta god nam je potrebno, Njega oci pogledaju kad udes nas pregazi i Njemu molitve saljemo kad nesrece nastupe. Njegovo ime zazivamo, njime dove i pjesme pocinjemo. Sjecanje na Njega srca nam smiruju, duse uspokojava, unosi mir u osjecanja, razboritost povecava i u nama cvrsto uvjerenje, jekin, postojanim cini, Allah je blag prema robovima Svojim.

Allah, ime najljepse, sazdano od slova krasotnih, najiskrenija i najvrednija rijec: " Znas li da ime Njegovo ima iko!" ( Merjem, 65. )

Allah, najvece bogatstvo, vjecnost, pomoc i snaga, uzvisenost, moc i mudrost: " Ko ce imati vlast toga dana ?" - "Allah, Jedini i Svemocni!" ( El-Mu'min, 16. )

Allah! To ime oznacava blagost i brigu, pomoc i potporu, ljubav i dobrotu: " Od Allaha je svaka blagodat koju uzivate." ( En-Nahl, 53. )

" Koliko god svetih rijeci o Tvome velicanstvu da skladamo,
Da si uzviseniji, uvijek saznamo.
I sva znacenja, Gospodaru, s Tobom postaju more beskrajno. "


Gospodaru nas, nasu bol zamjeni utjehom, tugu radoscu, a strah sigurnoscu. Gospodaru nas, neka jekin zgasne pozudu srca, neka rijeka imana utrne zar duse. Boze, umornim ocima podari siguran san, nemirnim dusama spokoj i obraduj ih skorom pobjedom. Boze, neka Tvoj nur prosvjetli izgubljene oci, neka zalutali nadju Tvoj put, a izgubljeni Tvoju uputu.

Gospodaru nas, neka istinska zora Tvoje svjetlosti odagna sejtanska saputanja, neka Istina prevlada zlo u nama i neka Tvoja vojska odbrane skrsi sve spletke sejtanske. Boze, sacuvaj nas od tuge i brige, a iz nasih dusa odagnaj nemir. Samo se Tebe bojimo, Tebi robujemo, na Tebe se oslanjamo i od Tebe svaku pomoc trazimo. Ti si nas Gospodar i Zastitnik, pa divnog li Gospodara i Pomagaca.

________________
 
RAZMISLJAJ I BUDI ZAHVALAN

4178wide.jpg


Covjek bi svakako trebao mnogo razmisljati o blagodati koja mu obilno dolazi sa svih strana - "Ako vi budete brojili Allahove blagodati, necete ih nabrojiti." ( En-Nahl, 18. ) Ove blagodati ogledaju se u zdravlju tijela, sigurnosti u drzavi, hrani i picu, zraku i vodi. Ti posjedujes ovaj svijet, a to ne osjecas. Vladas zivotom, ali to ne znas.

"... i da vas darezljivo obasipa miloscu Svojom, i vidljivom i nevidljivom ?" ( Lukman, 20. ) Imas oci, jezik, usne, ruke i noge: " Pa, koju blagodat Gospodara svoga poricete! " ( Er-Rahman, 13. ) Mislis da blagodat hodanja nije velika stvar, pogledaj u invalide bez nogu, ili bar jednog stopala! Zar mislis da tvoj cvrst san ne vrijedi nista, dok bol sprecava mnoge ljude da spavaju ? Ti punis svoj stomak slasnim jelima, i pijes hladnu vodu, dok mnogi zbog bolesti ne mogu ni jesti ni piti ? Razmisli o svom sluhu na spram gluhoce, o svom vidu naspram sljepoce, o zdravoj kozi, koja nije ni sprzena ni zarazena, i o bistrini svoga uma koji nije zahvatilo ludilo.

Da li bi samo vid zamijenio za planinu zlata ? Da li bi svoj sluh prodao za dvije poljane pune srebra ? Da li bi svoj jezik dao za prekrasne palace i dvorce, i bio nijem zbog toga ? Zelis li ruke odsjeci za smaragdne ogrlice ? Znaj da te okruzuju nebrojene blagodati i beskrajna dobrota. No, ti to ne shvatas. Zivot ti je pun tuge, briga i nedaca, a imas vruceg hljeba, hladne vode za pice, miran san i potpuno zdravlje. Razmisljas o onome sto nemas, a nezahvalan si na onome sto imas. Rastrgan si zbog odredjenih materijalnih gubitaka, a u ruci drzis kljuceve srece, posjedujes sehare dobra, talenta i blagodati. Stoga, razmisljaj i budi zahvalan: " A u vama su ajeti, zar ne vidite ? " ( Ez-Zarijat, 21. ) Razmisli o sebi, svojoj porodici, domu, radu, zdravlju, prijateljima i svijetu oko sebe. "Oni priznaju da je blagodat od Allaha, pa je poslije poricu." ( En-Nahl, 83. )

______________
 
STO JE BILO, BILO JE

1169725854.jpg


Jedna vrsta ludila i ljudske gluposti jeste cesto spominjanje proslosti, nostalgija za njom, zelja da se ona vrati i padanje u ocaj zbog nje. Ovako se ubija volja i unistava stvarnost u kojoj zivimo. Za pametne ljude knjiga proslosti zatvorena je i vise se na nju ne osvrce. Ona je zauvijek zatocena u tamnici zaborava i jakim halkama okovana. Nema joj vise izaci, niti svjetlo dana ugledati, jer je to proslost, zavrsena stvar. Tuga je nece vratiti, briga i nedaca je nece oporaviti, ispraviti niti oziviti. Proslosti naprosto nema, zato ne zivi u kosmaru proslosti, u minulim sjenama. Spasi se i napusti avet proslosti. Pa, zar zelis rijeku vratiti na izvor, Sunce na izlazak, dijete u majcinu utrobu, mlijeko u dojku i suzu u oko ? Ako zalis za minulim i zbog toga si nespokojan i ojadjen, onda je tvoje stanje zabrinjavajuce, jadno i ocajno.

Ako prelistavas stranice proslosti, gubis sadasnjost, unistavas trud i uzaludno trosis dragocjeno vrijeme. Spominjuci prijasnje narode Allah kaze u prijevodu znacenja: "Taj narod je bio i nestao" ( El-Bekare, 134. ). To znaci da je stvar bila, prosla, zato nema nikakve koristi da preturamo po lesini minulog vremena, i da pokusavamo vratiti tocak povijesti.

Onaj ko se vraca proslosti slican je mlinaru koji melje vec samljeveno zito, ili drvosjeci koji reze piljevinu. Davno su govorili onome ko place za minulim: "Mrtvi ne ustaju iz mezarja." Takodjer se prenosi da su jednom davno upitali magarca: "Zasto ne prezivas ?" A on im odgovorio: " Ne volim lagati. "

Nasa nesreca jeste u tome sto se predajemo proslosti i tako gubimo sadasnjost, umjesto da gradimo prekrasne palace, zamisljamo drevne satore. No, da se skupe svi ljudi i dzini da vrate ono sto je proslo, ne bi uspjeli, jer je to samo po sebi nemoguce.

Ljudi ne gledaju i ne osvrcu se iza sebe, jer vjetar puse pravo, rijeke i karavani teku naprijed. Stoga, ne opiri se zakonu zivota.

______________
 
Kako sam iznad pojasnio, postavio sam ovu temu ovdje, a ako urednici foruma ili ovog podforuma misle da joj nije mjesto na ovom podforumu, onda neka je prebace gdje oni misle da je najbolje.

Sto se tice spomena 666 majmuna koji ce se naci da me provociraju zbog ove teme, ta, ne plasim ih se niti me to moze toliko smarati jer ja imam i zivaca - zato sto citam knjigu NE TUGUJ koju i vama ovdje postiram :), a i znam da ima onih koji vise vole da mrze sve oko sebe nego da vole, iako je ovo drugo mnogo lakse, ali jednostavno neki to ne umiju i ne znaju. Najbolji primjer jeste na podforumu politika gdje se pozivaju mnogi da se pocini genocid nad muslimanima odnosno nesrbima, gdje se poziva na rusenje dzamija, na bacanje svinjskih glava na temelje porusenih u ratu u BiH dzamija, gdje se poziva na mrznju, netrpeljivost, gdje se izmislja i laze na islam i muslimane, i da vise ne nabrajam.

Sve je to zalosno da tako neki razmisljaju, jer jednostavno treba biti umjeren u svemu, ali ovi na politici mnogi to ne znaju. A preporucujem im dvije stvari:

Kada mrzite, nemojte mnogo mrziti, budite umjereni, jer mozete i sami da izgorite u toj mrznji i moze osoba koju mrzite jednog dana da vam postane voljena, pa ce te se kajati zbog vase prijasnje mrznje, i

kada volite, budite u tome, takodjer, umjereni, jer nekada osobu koju mnogo volite i sa time pretjerate, moze vas iznenaditi mnogo i kasnije doci vrijeme da je mrzite, a to je velika nesreca i preokret, zato izaberite zlatnu sredinu - srednji put, on vam je najlaksi.
 
TVOJ DAN JE SAMO TVOJ

1169725029.jpg


Covjece, kada osvanes, ne ocekuj noc. Zivjet ces samo ovaj dan, ne prethodni koji je prosao zajedno sa svojim dobrom i zlom, niti buduci koji tek treba da nastupi. Sunce ce te zasigurno grijati samo danas. Znaj da je citav tvoj zivot sadrzan u jednom danu. Stoga, sve svoje misli podredi ovome danas, kao da si u njemu rodjen i da ces u njemu umrijeti. U suprotnom, tvoj ce zivot biti na raspucu izmedju opsesije za prosloscu, njenim brigama i nedacama, i ocekivanja buducnosti, njenih utvara i strasnih opsjena. Svu svoju koncetraciju, zalaganje, kreativnost i trud usmjeri samo danu u kojem zivis. Danas moras skruseno obavljati molitve, podrobno citati i razumijevati Kur'an, temeljito izucavati, srcem zikr ciniti, biti umjeren u svim stvarima, pristojan u ophodjenju s ljudima, zadovoljan stecenim, brinuti o svom izgledu, cuvati zdravlje i biti od koristi drugima.

U danu u kojem zivis, rasporedi svoje vrijeme. Od minuta nacini godine, od sekundi mjesece. U njemu posij dobro, lijep primjer daj, trazi oprost za grijehe svoje, sjeti se Gospodara, za put na drugi svijet pripremi se. U ovom danu zivi sretno i radosno, spokojno i sigurno, budi zadovoljan opskrbom koja ti je data, svojom zenom, djecom, poslom, domom, znanjem i polozajem na kojem se nalazis. "Ono sto ti dajem, uzmi i zahvalan budi!" ( El-E'raf, 144. ) Ovaj dan provedi bez tuge, nemira, srdzbe, mrznje i zavisti.

U svoje srce uklesi jednu recenicu i nek ti stalno bude na umu: "Tvoj dan je samo tvoj dan." Kada jedes vruc i svjez kruh/hljeb danasnji, stetu ti nece pribaviti suh i prokisao hljeb jucerasnji, niti onaj sutrasnji koga ocekujes.

Zasto zalis za jucerasnjom nepitkom vodom, i brines se za sutrasnju, kada pijes slasnu i ugodnu vodu danasnju ?

Ako u svoju dusu usadis nepokolebljivu i snaznu volju, ona bi prihvatila cinjenicu da "zivis samo danas". Tada bi iskoristio svaki trenutak ovog dana da sebe izgradis, iskoristis svoj talenat i svoj posao usavrsis. Zato kazi: "Lijepo cu kazivati samo za ovaj dan, necu psovati, grditi, nepristojno se izrazavati ni ogovarati druge. Samo za ovaj dan kucu cu svoju urediti jer ne zelim nered i zapustenost vec urednost i cistocu. Samo danas zivim, stoga cu paziti na cistocu svoga tijela, urednost svoga izgleda i na umjerenost u svome drzanju, hodu i govoru.

Samo danas zivim, zato cu se potruditi da budem pokoran svome Gospodaru, da molitve izvrsavam sto potpunije, da ucinim sto vise dobrih djela, da se druzim s Kur'anom sto vise i da citam i proucavam kakvu korisnu knjigu.

Samo danas zivim, zato cu u svoje srce usaditi sjeme dobra i ocistiti ga od korova zla i grijeha, od oholosti, samoljublja, licimjerstva, zavisti, mrznje, zlobe i losih misli.

Samo cu danas zivjeti, zato cu biti od koristi drugima, lijep primjer i mdavati, bolesnika posjetiti, ici na dzenazu, izgubljenog uputiti, gladnog nahraniti, covjeku u nevolji pomoci, za mazluma se zauzeti, za nemocnog zalagati, nesretnika utjesiti, ucenome postovanje ukazati, djetetu se smilovati i starca uvazavati.

Samo danas zivim, a prolost se okoncala, nestala, zasla poput Sunca. Zato za njom necu plakati, necu joj ni trenutak svoje paznje pokloniti jer ona nas je napustila, otisla i nece nam se vise nikada vratiti."

A sto se tice buducnosti, ona lezi u svijetu nepoznatoga, zato se ne zelim zamarati snovima i dusu iluzijama predavati, jer sutra je nista, jos nije stvoreno, niti ikakvog spomena ima.

Covjece, tvoj dan jeste samo tvoj. Kako li je divna ova recenica sto stoji u rijecniku srece za one koji zele ljepsi i svjetliji zivot.


___________________
 
Pa koliko ja znam,na ovom podforumu se piše o filozofiji,a ne o religiji.Ne zaglupljujte ljude religijskim glupostima,religija je prošlost.Molim moderatora da zatvori i ovu temu!!!
 
Slazem se. Sto se pre iskoreni religija, tim pre ce nasa civilizacija krenuti na bolje. Ja sam za to da se ukinue veronauka u skolama, s obzirom na to da ne moze sve u skole da se strpa, ipak je zdravstveno vaspitanje x puta potrebnije deci, od veronauke koja je nazadna.

I hirscanstvo i i islam nista lepo ovoj civilizaciji nisu doneli, osim sto su zbog tih religija izgubljeni na milione i milione zivota. Kao i da su crkve i dzamije zauzele elitna mesta po gradovima, a na tim mestima se mogao izgraditi jedan dobar mega market robna kuca tipa super vero. Jos apeluju da dajemo pare za izgradnju ovog ili onog hrama. E ocu boli me tooki. Mislim, ako su manastiri, crkve i slicne ustanove jedino za sta vezujemo nas identitet, onda je shnostra.
 
Dabome.Uveli veronauku i građansko,a ukinuli važnije predmete ko što reče zdravstveno vaspitanje,domaćinstvo,poljoprivredu,opštu bezbednost...Malo je novaca popovima.Nisu hteli u mom gradu da sahrane čoveka jer je bio siromašan,pa ne bi imali od koga novca da uzmu (ovo ne lažem,100% posto je istina).
 
Не лупај, Здравствено постоји, уведено је кад и верско, тек пре неку годину. Домаћинство је укинуто десетак година пре увођења верског, а пољопривреда и та ''општа безбедност'' никада се нису ни изучавале по школама....

А видела сам својим очима како изгледа забрана религије (у некадашњем СССР), и како излгедају цркве претворене у музеје револуције и како је срећно и просперитетно било совјетско друштво због тога...
Могу мислити тек како би било много лепше и корисније претворити их у супермаркете! А позоришта у куплераје! А бублиотеке у кафане! А музеје у коцкарнице! Их, где би нам био крај!?
 
Ej sestro, nemoj da mesas kultru-umetnost sa religijom.

A supermarket je cinicno receno kao primer da je aman zaman vise dosta sa gradnjom verskih objekata.

Ne lupaj ti. Zdravstveno vaspitanje u skolama ne postoji, ne znam da li se to obradjuje u ovkiru gradjanskog vaspitanja; ali ako je tako to opet nije isto jer zahteva poseban predmet.
 
PUSTI BUDUCNOST DA DODJE

218.jpg




"Ono sto je Allah odredio - dogodit ce se; zato to ne pozurujte!" ( En - Nahl, 1. ) Covjece, ne prizivaj dogadjaje, zar zelis da dijete umre prije nego sto se rodi ? Zar hoces da plod uberes, prije nego sto sazrije ? Sutra je neizvjesno, nestvarno. Ono ne postoji, nema boje ni okusa. Zasto se onda toliko zaokupljamo njime, bojimo se njegove nesrece i onoga sto se treba zbiti ? Ocekujemo da ce ono doci s puno nedaca, a ne znamo sta stoji izmedju nas i sutra i da li cemo ga dozivjeti. A sta ako nam ono nosi radost i srecu ? Najbitnije jeste shvatiti da sutra pripada svijetu nepoznatog i da jos nije stiglo na Zemlju. Nije na nama da gradimo cuprije kako bi do njega dosli . A ko zna, mozda cemo pred cuprijom zastati, mozda ce se ona srusiti prije nego sto do cilja stignemo, ili cemo je pak sigurni preci ?

Serijatski je nedozvoljeno pretvarati nas mozak u veliki prostor za razmisljanje o buducnosti, iscitavanje knjige svijeta nepoznatog i nedaca koje bi nas mogle zadesiti. Naime, to je duga nada koju zdrav razum ne voli jer se u njoj krije propast. Vecina danasnjeg svijeta u svojoj buducnosti ocekuje glas, siromastvo, bolesti, oskudicu i nedace, a sve ovo su lekcije iz sejtanove skole.

"Sejtan vas plasi neimastinom i navraca vas da budete skrti, a Allah vam obecava oprost i nagradu Svoju; Allah je neizmjerno dobar i zna sve."
( El-Bekare, 268. )

Vecina ovih ljudi placu jer mnogi od njih misle kako ce sutra biti gladni, oboljeti za godinu i da ce svijet skoncati nakon stotinu godina. Onaj ciji je zivot u rukama nekog drugog ne treba razmisljati kako ce on nestati. Onaj koji ne zna kada ce umrijeti nema pravo da se bavi necim sto ne postoji.

Pusti buducnost da ti dodje. Ne raspituj se o njoj, ne ocekuj njen napad, jer trebas biti okupiran ovim danas.

Zaista se ne mogu nacuditi onima koji padaju u brige zbog dana cije Sunce ih nije ogrijalo, cije svjetlo nisu vidjeli. Zato se dobro cuvajte duge nade.

____________
 
Ne lupaj ti. Zdravstveno vaspitanje u skolama ne postoji, ne znam da li se to obradjuje u ovkiru gradjanskog vaspitanja; ali ako je tako to opet nije isto jer zahteva poseban predmet.

Здравствено васпитање је уведено пре 4 године као посебан предмет, а пре две је спојено са предметом физичко васпитање које се од тада зове физичко и здравствено васпитање!!

Ајд у гајбу пива!

Ош да ти скенирам ђачку књижицу мог детета?
 
Ne znam kakvo je to zdravstveno vaspitanje spojeno sa fizickim vaspitanjem; ali znam da ljudi u republickom zavodu za javno zdravlje spremaju razvojni plan za uvodjenje zdravstvenog vaspitanja u skole (pa sam zbog toga i rekao da ono ne postoji, miseci da ga nema uopste). Onda ocigledno sadasnje zdravstveno vaspitanje nije ono sto bi trebalo da bude.
 
Здравствено васпитање је уведено пре 4 године као посебан предмет, а пре две је спојено са предметом физичко васпитање које се од тада зове физичко и здравствено васпитање!!

Ајд у гајбу пива!

Ош да ти скенирам ђачку књижицу мог детета?
Ajd skeniraj detetovu đačku knjižicu,pa da vidimo to zdravstveno vaspitanje.Moja sestra koja je 3. osnovne to nikad nije ni imala.Nju smo dali na građansko,iako je to ista sprdačina ko versko.Opšta bezbednost je postojala u titovo vreme i tad su deca učila da pucaju iz puške,prvu pomoć,vožnju motora i tako dalje.
Poljoprivreda i dan danas postoji u nekim osnovnim školama,ako ne veruješ proveri.
 
pa pazi, ja konkretan plan i program rada tog buduceg predmeta nemam; al znam iz razgovora sa doktorima par stvari; gde ce, koliko sam ja skapirao, akcenat biti na pravilnoj ishrani. To znaci da se deca od malih nogu uce da jedu zdravu hranu, ukorenjuje im se u svest da je i zasto je bolje pojesti med i banane nego 7 dejs kiflice; ucice se o losim navikama tipa duvanjenje, ispijanje kafe, alkohol...sta sve to radi covekovom organizmu...dakle jedan predmet koji ce verovatno imati za cilj najpre da podigne nivo svesti jednog deteta kada je u pitanju njegovo sopstveno zdravlje.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Slične teme


Back
Top