Otezano disanje

_cat_

Početnik
Poruka
33
veliki pozdrav!
trazila sam po forumu nesto na ovu temu i pronasla jedino neke teme vezane za alergije, sto smatram da kod mene nije problem, pa sam resila da otvorim novu temu.
moj problem je sto sam vec nedelju dana blago prehladjena, mozda kinem jednom dnevno, mozda ni toliko, ne kasljem, ali sve vreme otezano disem. ne mogu lepo da udahnem vazduh, imam utisak da udahnem samo "do pola" i odmah moram da izdahnem. cesto imam potrebu da duboko udahnem (a nikako ne mogu) kao i da zevam iako mi se nimalo ne spava. osecam i blagi pritisak u predelu 10-ak cm ispod vrata. disanje se dodatno pogorsava kad legnem i pred spavanje.
sta bi to moglo da bude? da li je mozda nesto bezazleno ili bi ipak trebalo da odem kod lekara? (mozda na snimanje pluca......)
hvala :)
 
fafra, hvala na savetu!
jos uvek nisam bila kod lekara jer sam u strasnoj guzvi oko fakulteta...ispitni je rok i necu moci do kraja ove nedelje, ali u ponedeljak odlazim najverovatnije....stanje mi se poboljsalo...i to sam povezala sa cinjenicom da mi je prosao ispit od koga mi je zavisio upis u narednu godinu i kao da mi je pao kamen sa srca :) ne osecam vise pritisak i lakse disem....prosto ne mogu da verujem da je u pitanju psihicko opterecenje...to mi se nikad nije desilo...
ipak, otici cu da proverim!
citala sam o koksaki virusu ovde na forumu i jedini simptom koji ja imam je otezano disanje i to ne kao posledica brzog zamora, vec jednostavno "plitko" disem...nemam lupanje srca....
hvala na upozorenju :)
 
Zdravo!

Meni se sve isto desava,ali to vec traje mesecima,nekada je stvarno tesko,pogotovo po noci,pred spavanje,imam osecaj da nemam vazduha i da cu se ugusiti,da negde koci na pola da vazduh prodje...
Bila sam kod lekara,vise puta,snimala pluca,vadila krv,bukvalno sam sve pregledala i nista,"sve je u redu",na kraju me jedan doktor uputio kod psihijatra na "mali razgovor" i propisao mi nesto za smirenje(sto nisam uzela,niti sam isla kod psihologa),dobro poznajem sebe i nisam sklona depresivnom stanju,niti se previse opterecujem,nisam pod stresom.Pa sta je onda??Stvarno ne znam.
Jedina razlika je sto sam ja pusac...ko zna mozda je meni od toga...
Ja se bavim plesom,jogom,redovno treniram....ovo mi bas smeta,ne znam sta jos da uradim.

Pozdrav!
 
Meni se ovo što opisuješ dešava kada sam pod velikim stresom. Verovatno je to i kod tebe bio slučaj zbog ispita. Naravno, idi kod lekara čisto provere radi. A ako te ne mrzi pročitaj i temu o stresu na ovom podforumu. Stvarno je dobra. (Možda sam ovaj tekst trebala da stavim tamo).
ANTISTRES DISANJE

Za zdrava pluća potrebna je gimnastika.
Da je disanje ključno za život znaju i djeca, no malo tko misli da je način na koji dišemo važan za zdravlje barem koliko i način prehrane i životni stil koji vodimo.

Disanje je proces kojim opskrbljujemo krv kisikom i eliminiramo 'smeće' iz organizma. Doduše, ne umire se zbog plitkog disanja, ali ono je kao da dišete s pola kapaciteta i nikad ne razvijete sve svoje zdravstvene kapacitete.

Plitko disanje muči mnoge, a da toga nisu svjesni, ali oko važnosti pravilnog disanja složni su liječnici zapadne medicine, stručnjaci koji primjenjuju komplementarne i tradicionalne metode, psiholozi, sportski treneri, majstori joge i meditativnih tehnika…

Postoje dokazi da tjeskoba (anksioznost), napadi panike, stalna ili pretjerana zabrinutost, nemogućnost opuštenosti, pa čak i izostanak orgazma imaju veze s nepravilnim, uglavnom plitkim disanjem.

Jedan od uzroka plitkog disanja je i pogrbljeno držanje – dijafragma je pritisnuta, pluća uvučena pa se ne koristi puni kapacitet pluća. Ispravljanjem kralježnice i zabacivanjem ramena unatrag, pluća i dijafragma se oslobađaju nepotrebnih pritisaka

Disanje je najlakši i najbrži način oslobađanja od stresa. Što ste manje pod stresom, brže i jednostavnije ćete obavljati dnevne poslove i rješavati sve probleme. Najvažnije je udisati tako da se iskoristi puni kapacitet pluća (iz trbuha) te izdisati dovoljno polako i koncentrirano da se sav zrak izbaci iz pluća. Vježbe disanja možete prakticirati bilo kada i bilo gdje, jer postoje lagani i brzi načini vježbanja koje nitko neće opaziti (ako vi to ne želite).

Kad vas uzrujaju na poslu, umjesto pauze za kavu napravite pauzu za disanje

Najlakše ćete naučiti pravilno disati i osjetiti razliku između plitkog i punog, dubokog disanja maksimalnim kapacitetom pluća tako da legnete na leđa ispruženih udova ili udobno sjednete i ispravite leđa.

1. Ruku (ispruženog dlana) položite na trbuh.
2. Dišite uobičajeno i uočite podiže li se ruka i spušta.
3. Pravilno disanje je ono u kojem se ruka, tj. trbuh, podiže kod udisaja (jer se dijafragma širi), a kod izdisaja spušta.
4. Kako biste postigli pravilno disanje, polako udahnite kroz nos i brojite do pet dok trbuhom nježno gurate ruku prema gore.
5. Zadržite dah također brojeći do pet.
6. Polako izdahnite kroz usta, opet brojeći do pet, gurajući trbuh rukom prema unutra.
7. Ponavljajte proces pet minuta.

Osjetite li laganu vrtoglavicu, paniku ili osjećaj kao da vam glava 'lebdi', ne brinite, to je normalno jer većina ljudi ne diše pravilno – ovaj osjećaj posljedica je promijenjenog odnosa kisika i ugljičnog dioksida u mozgu, tj. u krvi. Osjećaj će nestati s vremenom, no nema potrebe da se neugodno osjećate pa počnite disati minutu ili dvije te postepeno produžujte trajanje vježbe do pet minuta.

Svaki izlazak u prirodu iskoristite za svjesno, duboko disanje


VJEŽBA U STOJEĆEM POLOŽAJU

1. Ustanite i duboko udahnite na način kako ste naučili sjedeći, ali bez ruke na trbuhu: ruke se nalaze uz tijelo pa ih lagano počnite širiti prema gore, skroz dok se ne nađu paralelno iznad glave – brojite do pet dok udišete i polako dižete ruke.
2. Zadržite se u tom položaju brojeći do pet.
3. Izdišite brojeći do pet, ali tako da ruke počnete spuštati (vraćati u suprotnom smjeru), uz istovremeno spuštanje gornjeg dijela tijela; brojite do pet, a završni položaj bit će takav da glava, obje ruke i čitav donji dio tijela vise prema tlu.
4. Ponovite udah dižući se iz tog položaja opet u uspravni s podignutim rukama, i tako najviše tri puta za početak, uz povećanje za 1-2 udaha tjedno. Ovo je izrazito važno kako biste izbjegli vrtoglavicu i druge neugodne simptome.

bug.gif
 
Zdravo!

Meni se sve isto desava,ali to vec traje mesecima,nekada je stvarno tesko,pogotovo po noci,pred spavanje,imam osecaj da nemam vazduha i da cu se ugusiti,da negde koci na pola da vazduh prodje...
Bila sam kod lekara,vise puta,snimala pluca,vadila krv,bukvalno sam sve pregledala i nista,"sve je u redu",na kraju me jedan doktor uputio kod psihijatra na "mali razgovor" i propisao mi nesto za smirenje(sto nisam uzela,niti sam isla kod psihologa),dobro poznajem sebe i nisam sklona depresivnom stanju,niti se previse opterecujem,nisam pod stresom.Pa sta je onda??Stvarno ne znam.
Jedina razlika je sto sam ja pusac...ko zna mozda je meni od toga...
Ja se bavim plesom,jogom,redovno treniram....ovo mi bas smeta,ne znam sta jos da uradim.

Pozdrav!

Prestani da pusis
 
eto mene opet i mog disanja.....ne znam da li PONOVO ima veze sa fakultetom, ali ja ponovo tesko disem, mozda cak i teze :(....saznala sam neke neprijatne vesti i eto pritiska ponovo....cak me ponekad i zaboli kad pokusam da udahnem duboko...da li je zbog faxa ili imam nesto na plucima, nemam pojma.....saznacu uskoro, nadam se....samo znam da pokusavam sebe da smirim maksimalno i da stavim zdravlje na prvo mesto!!! a sve ostalo....
inace, te vezbe disanja su mi poznate od ranije...mislim da je u pitanju bila neka knjiga o jogi ili slicno....
u svakom slucaju, trudicu se da ih sto cesce primenjujem i nadam se da ce mi posle nekog vremena pravilno drzanje i disanje preci u naviku....
hvala xiaoyu :)
 
A zasto cim lekar nije u stanju da utvrdi sta je pacijentu,odmah salje istog kod psihijatra???
Najlakse je tako,nakljukajte se sedativima i sve ce biti superiska...Od njih 10,9 me je slalo kod psihijatra,naravno apsolutno bez ikakvog osnova,tek deseti lekar mi je utvrdio Koksaki virus tj. posumnjao na njega.Eto zasto,nije vam dobro sa 26 godina,kao u mom slucaju,radio bih sve i svasta, a ne mogu od gusenja i malaksalosti,a oni me gledaju kao da sam jeo bunike.
Unapred se ogradjujem od toga da su svi lekari isti,ali moje iskustvo je upravo ovakvo tj, nikakvo!!!
Pozdrav i svako dobro!!!

Zato sto se u 9 od 10 puta radi o psihickom poremecaju a ne o koksaki virusu, ukoliko somaticari pregledaju temeljno coveka i ne pronadju somatski (telesni) uzrok za fizicke zalbe. To sto si ti bio onaj jedan od deset samo potvrdjuje pravilo.
 
mislim da bih trebala otici kod psihijatra,cito da malo procaskamo:)jos kada bi bio neki zgodan psihic:)
nije ovo za salu,ali smeha nikad dovoljno!!

bay the way i da hocu kod doka kako da ja jednom Vjetnamcu objasnim sta mi se desava,a da me ne posalje direktno u ludaru????
 
Losa vam je statistika,ali hajde da razumem posto branite profesiju :lol:
Mozemo to da kazemo i drugacije,da je 1 od 10 lekara jedini pedantno,strucno i savesno obavio svoj posao i pogledao istoriju bolesti od pre 4 godine,u kojoj jasno stoji da sam imao virusni miokarditis.Ostali su rekli da je nemoguce dobiti ga ponovo i poslali su me kod psihijatra!!!
Pozdrav!!!

Procitaj ti ponovo sta sam ja napisala, nisi pazljivo savladao gradivo. Da ponovimo, dakle: citaj naglas, mozda ti to pomogne: ukoliko se somatskim pregledima ne pronadje uzrok fizickih tegoba, u 9 od 10 slucajeva po pravili se radi o tegobama na nervnoj bazi a ne o koksaki virusu. Uopste ne komentarisem tvoj slucaj, niti je on bio predmet mog odgovora; vec pitanje zbog cega lekari kad ne znaju sta je pacijentu posalju pacijenta kod psihijatra.
 
A ovaj forum je mesto da iznesete svoje frustracije na temu sopstvene profesije?
I da sve to usmerite na moderatore zato sto svet jos nije nasao lek protiv bilo kog virusa a narocito koksaki virusa.
Molim Vas!
 
Ne bih rekla da je bas tako, uz svo razumevanje prema Vama zbog problema sa zdravljem ipak ne mozemo da dozvolimo da se na svakoj temi vodi prica o koksaki virusu, da iskljucujemo mogucnost postojanja psihicke strane problema.
Moderatori nisu cinicni i nisu ti koji vode polemiku samo ne dozvoljavaju da se daje prostor panici gde joj nije mesto.
Prosto da zadovoljim svoju radoznalost ,da li bih mogla da znam kojoj grupaciji pripadate posto vec navodite da ste i sami zdravstveni radnik?
 
Prilazem duzno izvinjenje zbog obracanja na Ti i povrede Vaseg lika i djela time.
A Vase negodovanje na zdravstveni sistem mozete odneti na temu Politika, SUP, Ministarstvo, Inspekciju zdravlja, ombucmana za pacijentska prava ili sud. Jos jedan slican post i Vasi komenatri ce biti izbrisani. Ne samo da su besmisleni i bespotrebno pezorativni po celu profesiju, vec se bave generalizacijom koja je uvek najbolji nacin za beg od licne odgovornosti za postojece probleme koje neko smatra da ima. Ako iamet problem, ili ako ga vidite - uradite nesto po tom pitanju. Zalite se, kandidujte se za poslanika, menjajte - niko Vam ne brani. Ali ne na ovaj nacin, i ne na ovom podforumu. U medjuvremenu, umesto sto penite na sav glas na mene, pokusajte (jos jednom kazem!) da se vratite i p o l a k o, procitate pazljivo VAs komentar i odgovor koji je nakon njega usledio. Sricite, ako niste u stanju drugacije. I nemojte mi se obracati uopste, sve dok ne nadjete adekvatan komentar koji ODGOVARA onome sto je receno a ne VAsoj fantaziji o onome sto je receno!

(dr: Beli mag, moze biti?!)
 
Ajde da pomognem (mozda nije problem sa citanjem nego sa kognicijom?! :shock: )

"....Zato sto se u 9 od 10 puta radi o psihickom poremecaju a ne o koksaki virusu, ukoliko somaticari pregledaju temeljno coveka i ne pronadju somatski (telesni) uzrok za fizicke zalbe..."

Naglasak na TEMELJNO PREGLEDATI. Odgovor na temi o KOKSAKIJU. I na pitanje zasto doktori salju pacijente kojima nista ne mogu da pronadju kod psihijatra.

Koristiti dedukciju i logiku.
 
Ja uopste nisam nervozna. A Vi ste ocigledno vrlo frustrirani, sto mogu kao psihijajatr da razumem - stres cuda cini. Ali svoju gorcinu istresite na bokserskoj vreci, ili trcite, ili igrajte fudbal....ili radite nesto kreativno, nemojte svoje frustracije istresati ovde. Ili naprosto - posetite psihijatra. Sigurno ima pomoci za to sto se osecate kao Kalimero koga svi ugrozavaju nepravdeno - od lekara u Srbiji do moderatora na ovom forumu! Prijatan dan Vam zelim!
 
pomocicu oko toga,jer imam isti problem,,,pre godinu dana,odjenom mi je naislo da otezano disem,nemogu da udahnem duboko i nemogu da zevam....najgore mi je kad jedem i kad spavam...nocima nemogu da zaspem...stanje mi se pogorsalo,nisam imao izbor nego da odem kod doktora...otisao sam i prvo me je pregledao onim slusalicama,posle me je ispitivao...kako je nastalo...kasnije mi je dao neki sirup(ne secam se koji je bio,ali znam da je bio gorkog ukusa) posle mi je dao uput,da vadim krv..( naravno,nisam to uradio,jer me je strah od igle).i prepisao tablete ''bakterin'' pio sam te tablete i proslo me je...(to je bilo prosle godine) ove godine isto sranje,nemogu dalje...da sam bolestan i da imam nesto valjda bi to primetili jer sam letos imao operaciju...i vadili su mi krv i sve(operacija nije nista u vezi toga,nego sam imao pad koji me je doveo skoro do smrti)ali to sad nije biitno....ja mislim da je to zato sto mnogo pijem Coca-Colu... jer je ona za jetru smrt....ali sta znam ja nisam doktor . . . najverovatnije je da ce proci samo od sebe...ali ako neko zna kako moze na brzi i laksi nacin da prodje neka se javi faris_fanda94@hotmail.com.....hvala unapred :))
 
Imam isti problem sa disanjem i to od prosle zime...Zbog toga sam imala i vrtoglavice i znojenje... Uradila sam krvnu sliku i ispostavilo se da imam manjak gvozdja i da sam anemicna i neki lekari su rekli da je mozda od toga, dok drugi kazu da je to na nervnoj bazi. Opet su poceli isti simptomi od skoro (celog leta nisam imala). Brzo se iznerviram, mozda je malo i zbog skole ali i ranije sam se brzo nervirala i isla u skolu pa mi nije bilo tako. Nocu normalno disem, ponekad pre nego zaspim "zaboravim" da udahnem pa mi se malo zavrti u glavi. I ujutru normalno disem, a vec u toku dana krece otezano disanje bez obzira da li sam se iznervirala ili ne. Mada, primetila sam da jos teze disem u stresnijim situacijama. Mlada sam, imam nepunih 17 godina i mislim da ne bi trebalo da imam problema sa tim, ali imam. Inace, sve je to pocelo kada sam prosle zime imala veliki stres.
 
С обзиром да стрес наводиш као покретач свега, мислим да би требала да поразговараш мало са психологом или психијатром или неком блиском ти особом која би била у стању да ти помогне да превазиђеш стрес односно да га рационалишеш.
 
sinoc sam dobila alergiju od koje imam maaali spazam, a u nedelju uvece idem na ekskurziju, ne mogu reci mojima, nece da me puste da idem, danas ceo dan nisam kuci, pila sam 2 zalfije, bolje mi je sta da radim?
 
Дуња, имаш ли ти постављену неку дијагнозу?
Уз дијагнозу иде и терапија.
Немогуће ми је да имаш дијагностикован неки облик астме , а да немаш терапију за ту ситуацију коју описујеш.
Дакле, иди код пулмолога да ти лепо препише терапију.
 

Back
Top