Colin McRae DiRT

toma_gts

Zainteresovan član
Poruka
225
Prva prava next generation vožnja za PC je šesti nastavak Codemastersovog hit serijala koji tokom dobrog dela protekle dekade postavlja standarde u žanru arkadnih reli-simulacija. Kada su Kodni majstori obećali da neće zaspati na lovorikama i da će novog Colina praviti od nule, počev od dana kada je CMR 2005 pušten u prodaju, malo ko ih je shvatao ozbiljno. Posle DiRTa, verovaćemo u sve što kažu.Specijalitet kojem se raduju svi kompjuterski vozači.


Colin McRae: DiRT je istinski sveže „meso”, specijalitet kojem će se obradovati svi kompjuterski vozači, bez obzira na žanr koji preferiraju. Iako u grudima novog izdanja još uvek kuca srce off-road simulacije, širi izbor vozila raznih kategorija i trkačkih disciplina, novi grafički engine i model oštećenja privući će širu mainstream publiku, naročito u Americi. S druge strane, promene u strukturi igre koja ima jasno profilisanu, gotovo „zaluđenu” publiku nose rizik od gubitka najvernijih navijača, identiteta i koncepcijske oštrine. Iako se nešto slično dogodilo ToCA Race Driveru, slična sudbina ne mora nužno da zadesi i novog Colina.S tehničke strane pažnju privlači izuzetna grafika, kvaliteta koji dosad nije postignut ni u jednoj simulaciji vožnje za PC.


Prvi simptom „amerikanitisa” je voice-over podloga realizovana glasom Trevisa Pastrane, mladog motokros vozača i jednog od idola mladeži s Kolumbovog kontinenta. Srećom, Pastrana i napucani trejleri koji potenciraju drifting i druge cool manevre od kojih se poznavaocima reli-trka diže kosa na glavi, strogo su u službi marketinga. U biti igre i dalje živi stari Colin, ovoga puta u šest disciplina koje obuhvataju: Rally, CORR (Championship Off-Road Racing sa bagijima i kamionima), Rallycross, Crossover, Hillclimb i Rally Raid. Novi režimi znače nova vozila i strukturno raznolike staze i tehnički zahtevniji Career režim, koji podrazumeva uravnoteženo vozačko umeće u svim disciplinama. Šampionat je i dalje vezan za reli-trke na evropskom, internacionalnom ili globalnom nivou, dok za brzo isprobavanje vozila i staza, odnosno privikavanje na upravljački sistem služi Rally World mod. Mada AI model nikada nije bio slaba karika serijala, online multiplayer režimi su nešto bez čega se ne može zamisliti moderna simulacija vožnje. DiRT ima solidnu online podršku, zasnovanu na jednostavnoj registraciji i izboru između dva slična point-to-point režima, u kojima vozači ne dolaze u direktan kontakt.Već minimalni hardverski zahtevi daleko prevazilaze ono što se smatra prosečnom PC konfiguracijom na našim prostorima.


Kultni status drugog nastavka Colin McRae Rallyja, koji se istakao verodostojnom fizikom i odličnim osećajem za volanom, nije bio narušen ni petim izdanjem, a sigurno ga neće ugroziti ni DiRT, koji pravi još jedan iskorak u smeru manje verodostojnosti. Dalje pojednostavljivanje fizičkog modela i insistiranje na driftovina i oversteeringu sigurno će zasmetati prekaljenim vozačima koji očekuju prave izazove. Simulacijske elemente ne treba tražiti ni u opcijama za podešavanje vozila, gde još uvek nešto „škripi” i ne dopušta promene ključnih voznih karakteristika. Mnogi igrači se žale na kilavo upravljanje i preosetljive komande, negodujući zato što su primorani da prilagođavaju stil vožnje karakteristikama vozila, umesto da taj proces ide u obrnutom smeru. Kada je već reč o upravljanju, treba naglasiti da je za iole normalan osećaj neophodan dobar analogni kontroler, po mogućstvu Xbox 360 džojped za koji postoji unapred definisan profil (ne treba posebno naglašavati da je igra optimizovana samo za Microsoftovu „kutiju”). Bez dobrog upravljača više ćete se rvati s drvećem i reklamama nego što ćete kliziti stazom.


S tehničke strane pažnju privlači izuzetna grafika, kvaliteta koji dosad nije postignut ni u jednoj simulaciji vožnje za PC. Podjednako fascinantan je i novi sistem detekcije i prikazivanja oštećenja na mehaničkim elementima i karoseriji: igra beleži i najmanje potrese, a „zdravstveno” stanje vozila prikazuje u procentima – veće oštećenje neizostavno znači i teže upravljanje. Iz kalkulacije je izostavljen jedino efekat koji krivljenja lima ima na aerodinamičnost šasije, ali to su već sitnice koje su rezervisane za ultrarealistične simulacije. Grafički prikaz spoljnih deformacija postavlja nove standarde, a posvećenost detaljima je takva da se na limariji vide i najsitnije ogrebotine koje nastaju pri prolasku kroz oštro rastinje. Prilikom sudara putanja svakog elementa koji se odvaja od vozila proračunava se u realnom vremenu, što znači da ne postoje dva sudara sa identičnim oštećenjima. Grafika je nestvarno lepa i služi kao efektna reklama za novi Codemastersov multiplatformski Neon engine, koji se uspešno koristi i za projektovanje igara drugih žanrova (FPS, RPG). Teksture, osvetljenje, nešto naglašenije zamućenje usled kretanja (motion blur) i realne reprodukcije kokpita i najstrože kritičare ostavljaju bez daha.

Na kraju – tužne vesti. Šansa da ćete Colin McRae DiRT na svom kompjuteru videti u punom sjaju je veoma mala, osim ako niste pazarili konfiguraciju koja je ispala iz kamiona s opremom za NASA računski centar. Već minimalni hardverski zahtevi daleko prevazilaze ono što se smatra prosečnom PC konfiguracijom na našim prostorima, što znači da je igri potrebna ozbiljna optimizacija. Čak i na mašinama opremljenim po preporučenoj konfiguraciji primećena su usporenja i seckanja pri uključenom antialiasingu (u tom slučaju usko grlo je procesor). Loša optimizacija i propusti u upravljačkom sistemu PC igračima prenose jasnu poruku – da se lagano opraštate od svog mezimca i prigrlite neku od konzola nove generacije.
 
Kultni status drugog nastavka Colin McRae Rallyja, koji se istakao verodostojnom fizikom i odličnim osećajem za volanom, .

Ne znam odakle si prekopirao taj tekst ali ima par blagih gluposti.
Prvo. Kakva dvojka. Collin kec je bio kultna igra i dobre dve godine je suvereno vladao na polju relija. PA cak i sad kad bi ga pustio ako bi mogao da svaris losu grafiku video bi da malo koja simulacija i dan danas dohvata tu fiziku koju je imao collin kec.
Dalje. Ono na kraju za konzole i zahtevnost. Collin jeste prezahtevan ali takodje nije ni toliko zahtevan da ti treba NASA racunar. JA znam par likova koji ga pustaju u fulu. A za par meseci i 50% igracke poplacije na ovom forumu ce ga pustati ako nista drugo u midijum detaljima tako da poruka treba kupiti konzolu je veoma netacna. Za dve godine ta konzola ce pustati isti kvalitet grafike ali zato PC u to doba ce furati 10 puta bolju grafiku a ovog Collina ce pojesti za dorucak.
 
uuu...mnogo dobra igra...video sam je na par mesta...već sam negde napomenuo da je zahtevna za moj komp...ust. ne želim da mi seče...kupiću u skorije vreme RAM i grafičku pa ću da je nađem negde...
 
igrica je zaista sjajna,mada je rezolucija na mom kompu bila prilicno jadna.

imam tri ogromne zamerke:

1. nema Finske (svaki poznavalac WRC-a zna koliki je ovo propust)
2. nema Ford Focus
3. kola usporavaju slicno onim u TRD 3,dakle propast

presao sam je i izbacio iz kompa,vrativsi se na GTR 2
 
Fizika u DIRT-u nije dobra...ne pruza ti osecaj voznje...nego je vishe kao arkada samo da picish i picish....ne zahteva tehniku ni priblizno kao u Colin-u 2004 , koji je po meni sam vrh reli igara.
Igrao sam ama bas sve delove Colina....i toplo vam preporucujem 2004.Solidna ,lepa grafika, odlicna optimizovanost a osecaj voznje i ostecenja na automobilu su odlicni.
 

Back
Top