Vezba NATO i Hrvatske, nuklearne podmornice unistavaju Jadran

ilkebgd

Primećen član
Poruka
855
NATO vojna vežba u Hrvatskoj, protest zelenih
Ponedeljak, 1. oktobar 2007. 12:38

U Hrvatskoj u ponedeljak počinje najveća ovogodišnja vojna vežba snaga NATO pakta pod nazivom "Plemeniti Mida" u kojoj će učestvovati oko 8.000 vojnika iz 12 zemalja članica Alijanse, medju kojima i oko 2.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga.

Nevladnini aktivisti mirovnih i ekoloških organizacija najavili su proteste pred zgradom Ministarstva odbrane u Zagrebu zbog mogućeg zagadjiivanja okoline.

Vežba će trajati 12 dana, a održavaće se u medjunarodnim vodama srednjeg i južnog Jadrana i na vojnim poligonima "Eugen Kvaternik" kod Slunja i "Crvena zemlja" kod Knina, dok će se za potrebe vežbe koristiti i pomorska baza Lora i vazduzšne baze Divulje i Zemunik.

Oko 2.000 vojnika Hrvatske vojske biće posredno ili neposredno uključeno u izvodjenje vežbe u kojoj učestvuje 40 brodova i šest podmornica od kojih su tri na nuklearni pogon, ali te podmornice neće ulaziti u hrvatske teritorijalne vode.

Vazdušne snage učestvuju s 29 borbenih aviona, 23 helikoptera i devet aviona za različite namene.

Hrvatske oružane snage učestvuju s deset brodova i 250 pripadnika Hrvatske ratne mornarice, jednom četom kopnene vojske, dva aviona MIG-21, četiri helikoptera Mi-8 i četiri aviona PC-9 Pilatus.

Sam početak vežbe održava se u Splitu odakle NATO brodovi prepodne otplovljavaju prema područjima održavanja vežbe.

Dok službeni Zagreb ističe kako je ovo prvi puta da se vežba održava van područja zemalja članica NATO, mediji ističu da vežba neće imati nekog uticaja na brzinu prijema Hrvatske u NATO.

Nevladine organizacije Zelena akcija i Centar za mirovne studije organizuju mirne proteste pred zgradom ministarstva u Zagrebu kako bi ukazali na neslaganje s održavanjem vežbe i upozorili javnost o mogućnim štetnim uticajima na hrvatsko društvo i okolinu.

U Ministarstvu odbrane tvrde da su na vreme sprovedene studije o štetnosti uticaja na okolinu i provedene sve mere zaštite okoline i mora na mestima održavanja vežbe.

(Tanjug)
 
Srbija je i do sad bila kontinentalna zemlja, Crna Gora nije ni bila deo Srbije vec samo 2. clanica savezne drzave.
ako ti je stalo da ides na jadran, Crna Gora ti ej jednako daleka kao i do sad i viza ti ne treba... a ne treba ni za hrvatsku...

Srbija nema mornaricu, vec kao i sve kontinentalne zemlje- recnu flotilu.

I jeste me briga za ovo, jer natovci vozaju podmornice-nuklearke po jadranu i ja posle da idem da se kupam u CG ili u hrvatskoj...
 
Srbija je i do sad bila kontinentalna zemlja, Crna Gora nije ni bila deo Srbije vec samo 2. clanica savezne drzave.
ako ti je stalo da ides na jadran, Crna Gora ti ej jednako daleka kao i do sad i viza ti ne treba... a ne treba ni za hrvatsku...

Srbija nema mornaricu, vec kao i sve kontinentalne zemlje- recnu flotilu.

I jeste me briga za ovo, jer natovci vozaju podmornice-nuklearke po jadranu i ja posle da idem da se kupam u CG ili u hrvatskoj...



Па баш зато ми немамо море...... У инат свима.......:wink:
 
Srbija je i do sad bila kontinentalna zemlja, Crna Gora nije ni bila deo Srbije vec samo 2. clanica savezne drzave.
ako ti je stalo da ides na jadran, Crna Gora ti ej jednako daleka kao i do sad i viza ti ne treba... a ne treba ni za hrvatsku...

Srbija nema mornaricu, vec kao i sve kontinentalne zemlje- recnu flotilu.

I jeste me briga za ovo, jer natovci vozaju podmornice-nuklearke po jadranu i ja posle da idem da se kupam u CG ili u hrvatskoj...

Pa ti idi u Spaniju , Egipat, Italiju...........saraj malo, sta si se uhvatio CG i HR???:confused:
 
Hahaha, sa 4 ovakva Hrvatska ucestvuje u vezbi sa Nato-om...

Pilatus_at_vZagreb_airport.JPG


:):)
 
Ne znaci da necu ici i tamo, ali ovo mi najblize...

Ilke, batice.......davno su braca Rajt izmislili cudesnu spravu, koja leti ......nazvali je avion.
Do danas se to cudo toliko usavrsilo, da do Spanije mozes da doletis za 2.5 sata.......brze nego CG ibarskom magistralom..:D

Dok stignes do CG kolima, odavno se vec kupas u Loret de Maru:D
 
Prije dva dana bio sam u Splitu i vidio
ispred Splita jedno oko desetak ratnih brodova
uglavnom krstarice 80 tak metara, ima i neka
grdosija od broda, nešto manjih poput glisera
i tako. Stvarno impresivno.

Ne vjerujem da će doći do zagađenja,
pa po toj logici more Španjolske Italije Grčke
je odavno već kontaminirano.

P.S. nisam za nuklearne podmornice ("ali ko će mene da pita???")
 
Nisu frustracije, nego mi je iz razumljivih razloga krivo sto ne vode racuna o lepom jadranu, o prirodi, zivotnoj sredini... kao da baš moraju nuklearne podmornice da koriste i ko da nema pogodnijih lokacija za vojne vezbe, nek vezbaju po atlantiku...

a ovo mi je stvarno mnogo smesno kako se ceo avion u sahovnicu ofarbali... ili kad im vaterpolisti igraju pa na gacama nose sahovnicu... :)

stvarno preteruju :)
 
Nisu frustracije, nego mi je iz razumljivih razloga krivo sto ne vode racuna o lepom jadranu, o prirodi, zivotnoj sredini... kao da baš moraju nuklearne podmornice da koriste i ko da nema pogodnijih lokacija za vojne vezbe, nek vezbaju po atlantiku...

Sto tebe, Ilketa iz BG zabole kita za lepi plavi Jadran ????
Mislim, tom logikom bi mogao i da dignes glas protiv globalnog zagadjenja......sto bi ti Jadran bio miliji od Crnog mora, ili Indijskog okeana??:confused:
 

Back
Top