Deklaracija Albanaca sa juga Srbije

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Preševo -- Učesnici Skupštine albanskih odbornika Preševske doline juče su usvojili Političku deklaraciju.

Osnovni zaključak deklaracije jeste da se u Bujanovcu, Preševu i Medveđi pogoršala politička situacija. Legitimni predstavnici Albanaca sa juga Srbije ovakvu ocenu su prihvatili uz obrazloženje da zvanični Beograd nipodaštava njihove zahteve izražene u Političkoj platformi usvojenoj na sednici Skupštine 14. januara 2006. godine.

U raspravi koja je prethodila usvajanju dokumenta i diskusiji koja je trajala tri sata, odbornici lokalnih skupština su najpre kazali da su izjave nekih srpskih zvaničnika "pretnja regionalnoj stabilnosti i miru".

Zato su oni, kako su naveli, u kontekstu srpskog "odugovlačenja" u procesu bržeg približavanja evroatlantskim integracijama, dali punu podršku planu Martija Ahtisarija, ocenjujući da samo on može rešiti kosovsko pitanje i "proizvesti trajan mir i stabilnost u reguionu".

"Svaki oblik militarizacije Preševske doline je pretnja regionalnoj stabilnosti i ekonomskom razvoju regiona", navodi se u Političkoj deklaraciji koju su juče albanski odbornici prihvatili u Preševu.

Oni su od međunarodne zajednice zatražili da bude prisutnija u ovoj oblasti jer to pozitivno deluje na "mir, regionalnu stabilnost i prosperitet u regionu".

Albanski odbornici u skupštinama Bujanovca, Preševa i Medveđe, uputili su oštre kritike na rad Koordinacionog tela za jug Srbije, okrivljujući to telo za "sporost u rešavanju političkog procesa koji je započet 2001. godine".

Učesnici Skupštine su najavili da Albanci neće učestvovati u reorganizaciji i radu Koordinacionog tela dok god se srpske vlasti i zvanični Beograd, kako su naveli, "ovako cinično poigravaju njihovim sudbinama".

U Političkoj deklaraciji se takođe navodi da je formiranje Nacionalnog saveta u interesu albanske nacionalne zajednice, zbog čega će uskoro to pitanje biti rešeno.

U Preševu su juče po prvi put za jednim stolom zajedno sedeli lideri svih pet albanskih stranaka koje imaju odbornike u skupštinama opština Bujanovac, Preševo i Medveđi: Skender Destani, Demokratska unije doline, Ragmi Mustafa, Demokratska partija Albanaca, Jonuz Musliu, Pokret za demokratski progres, Riza Halimi, Partija za demokratsko delovanje i Zijuš Ameti, Nacionalni pokret Albanaca.
B92
Uvek su gladni svega.Nema boljeg sutra s njima.:roll:
 
Problem sa njima je što smatraju da država treba da im poklanja pare i stanove,a oni samo da prave decu.To je išlo dok je bila velika Juga i pokojni Čeda naređivao da se sve,po svaku cenu da njima.Neka malo podmeću leđa za svoju decu,pa će više da paze od čega će da žive!8-)
 
problem siptara nije plroblem ljudskih prava. problem je sto oni mrze drzavu srbiju i sve srpsko i ne zele da budu deo te drzave tj zele da svaki deo ili kraj koji naseljavaju otcepe od drzave Srbije.

Stoga drzava sa Siptarima ima dve mogucnosti:

- da im udovolji i da im to sto traze
- da ih protera iz Srbije

sve ostalo je mrcvarenje kao trenutna situacija na jugu Srbije
 
Albanci imaju ista (ako ne i veca) prava kao i svaka manjinska zajednica u Srbiji i,uopste, kao i svi gradjani Srbije. Ako hoce neka veca prava, ili mozda autonomiju, neka ih zatraze u SE. Oni ce im reci isto sto i mi, da nas kolektivno uFate za yaya.
 
... samo fino sa njim, lako se naljuti...

ma jok bre nikola, ja samo ponekad reagujem na glupost, pa se to nekome cini da se ljutim, ali veruj mi nije tako. evo procitaj sta jerry kaze, i ja to isto tvrdim, ali on to kapira drugacije

albanci sebe nazivaju siptarima . tacnije na albanskom se albanac kaze shqiptar a ne albanac.

ako albanca na albanskom pitas ko si ti to ces reci:
kush je ti? = ko si ti
a on ce ti na to reci

jo more shqiptar jam = ja sam siptar

eto pogledaj u titlu ovog sajta i videces da se englesko-albanski recnik kaze

fjalor anglisht-shqip .

znaci albanski se kaze shqip a ne alban a to je zato sto oni sebe nazivaju shqiptarima a ne albancima. albancima ih nazivaju stranci.

znaci svidjalo se nekom to ili ne svaki nealbanac je za nas stranac, barem sto se upotrebe jezika tice. znaci ja sam albanac ili kako jerry rece
 

Back
Top