Раци (средњовековни Банаћани)

Bogart

Poznat
Poruka
9.747
До сада смо видели тврдње да су само Банаћани из 21. века сматрали себе Србима. Може ли неко да овде напише списак извора из средњег века? Све до једне. И молим да се ово не претвори у још једну страницу непотребних дискусија. И ако бисте могли да напишете нешто што није из оне једне једине књиге која се стално понавља на интернету. На пример, сећам се да сам на Кафе дел Банат негде (не знам где) прочитао силне ствари о томе. Између осталог, сећам се да се један Јакшић једном прозвао "владаром Срба". Молим вас да се ово не претвори у један националистицки клеш, само набрајање извора и дискусија САМО ЊИХ (не изван).
 
Pa kako mogu krokodili i gušteri Banatskih močvara da smatraju u 10. veku sebe Srbima????

Немој тако, Славик, мало познавања чињеница није наодмет.

Подручје Баната, као појаса Подунавља и касније Паноније, насељено је од праисторијских времена, и континуитет насеља постоји до данас. У време пада Зап. Римског царства, ту се настањују Словени и Авари, касније завладају Бугари, а у 10. веку у своју државу укључују га Угари. Не можеш тај 10. век да сврставаш у "мочваре" (у којима нема гуштера, већ само тритона и даждевњака), јер још из 6. века имаш трагове словенских насеља на подручју данашњег Новог Бечеја и Зрењанина, а да не говоримо о Гепидима, Роксоланима и осталим Дачанима који су ту живели пре досељења Словена и Авара.

Ma begaj bre Bogarte, opet zayebavaš narod... opet će da padne krljanje... a ako ko ukapira i dok ne ukapira... ccccccccc...:lol:

Ма, више досадише са тим Црногорцима. Има их мање од 250.000 који се не сматрају Србима, покушавају да измене историју, неће у томе успети и крај приче. Најбоље сад да за свако писмо неког Шћепана неком Милуну где није изричито написано од слова до слова да се сматра Србином, али не у верском, него у националном 19-вековском смислу, и да говори језиком који је српски, отварати посебне теме и дивити се таквим "доказима"...
 
Znam da si se zezao i za ono sa grcima, al' neki se primili...
1.gif



Zamisli, odustajali od njihovog pogleda na more
1.gif
da bi došli u brdovito/šumovito područje Srbije
3.gif
9.gif
 
Знаш шта Богарте, ти и ја нисмо исте националности... Ти си Лала по националности, а ја сам Соса!
Немамо чак ни слично национално име...и ношња нам је различита..и свашта још...:wink:.

Ех, истина... Чак ни исто национално име немамо. Него, шта мислиш, шта је од пре, Лала или Соса? :lol:

Ми смо нације које су осуђене на међусобно мешање како би опстале. :wink:
 
Немој тако, Славик, мало познавања чињеница није наодмет.

Подручје Баната, као појаса Подунавља и касније Паноније, насељено је од праисторијских времена, и континуитет насеља постоји до данас. У време пада Зап. Римског царства, ту се настањују Словени и Авари, касније завладају Бугари, а у 10. веку у своју државу укључују га Угари. Не можеш тај 10. век да сврставаш у "мочваре" (у којима нема гуштера, већ само тритона и даждевњака), јер још из 6. века имаш трагове словенских насеља на подручју данашњег Новог Бечеја и Зрењанина, а да не говоримо о Гепидима, Роксоланима и осталим Дачанима који су ту живели пре досељења Словена и Авара.



Ма, више досадише са тим Црногорцима. Има их мање од 250.000 који се не сматрају Србима, покушавају да измене историју, неће у томе успети и крај приче. Најбоље сад да за свако писмо неког Шћепана неком Милуну где није изричито написано од слова до слова да се сматра Србином, али не у верском, него у националном 19-вековском смислу, и да говори језиком који је српски, отварати посебне теме и дивити се таквим "доказима"...

Nema "manje od 250.000", vec "vise od 350.000".

A kao drugo, ja ni malo ne osporavam srpstvo lovcenskih Crnogoraca. Ta tema je prezvakana toliko puta da je jednostavno ne treba vise otvarati - ali bas zato sam otvorio temu o srednjem vijeku, koju si ti nazalost osudio na propast.
 

Back
Top