Dusa

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
Dusa je energija, zbir energija od kojih su neke u coveku a neke su rasute culima oko njega. Nerasipanjem snaga Duse, askezom, uzdrzavanjem, disciplinom, tihovanjem, meditacijom , smirenjem uma I cula, sve ove energije se ponovo sabiraju u coveku I tako njegova Dusa raste.

Ljudi zrelijih Dusa, oni koji ne rasipaju previse snage Duse na cula ; takvi ljudi su osetljiviji – kod njih su reakcije na svet izrazenije, bilo da je to ljubav , mir ili razdrazljivost , nemir. Zbog toga oni posebno treba da obrate paznju na vaspitanje uma I usavrsavanje samokontrole. Zbog toga je za njih korisno da tu samokontrolu svesno vezbaju u svetu, kroz interakcije I situacije kako bi postali imuni na otrove sveta. Tako se jaca Dusa I tako se postaje srecan.

Podseca me I na definiciju “ licne moci ” don Huana : “ Licna moc je osecanje. Nesto poput srece. Ili moze da se nazove I raspolozenjem. Licna moc je nesto sto se stice borbom tokom celog zivota. “

Ovo su neke moje definicije Duse…ako imate neke svoje, napisite, ako hocete.
 
"Umukla kisa. Dusa koja je opet stigla svoju ravnotezu otvara sjecanja minulog dana i dusa govori:
Zar je u blatnim ulicama, po uglovima sumljivih kuca tvoje mjesto bilo? Zasto dragovoljno trpis besmisleni teror prilika i stvari? Zasto si mir svoj vezao za tvrdu zemlju i krhke ljude?
Zasto ne pogledas iznad zemlje i preko sebe?
Zasto mislis da srecu svoju moras prstima opipati?
Zasto ne izidjes nikad iz sebe?
Zasto zivis nedostojno , strahujuci i prezajuci nad kukavnim dobrima koja ti zivot prezirno dobacuje?
Zasto nemas mirne noci ni radosne dane? Zasto si vezan i bespomocan? Zasto si gresan?
Tako govori sa mnom moja dusa ove noci, dok je umukla kisa." Andric
 
‚‚Intelektualna životinja koja se pogrešno naziva čovekom, jeste mašina koju kontroliše legija‚‚JA''. Ovo ‚‚JA'' je pluralizovano. Sva ova ‚‚JA'' se izmedju sebe bore. JA koje se danas zaklinje na vernost Gnozi, zamenjeno je drugim koje mrzi Gnozu. JA koje danas obožava jednu ženu, kasnije je zamenjeno drugim koje je mrzi. Samo stvaranjem DUŠE utvrdjujemo jedan stalan princip svesti u nama. Onaj koji ima DUŠU živi svesno posle smrti. DUŠA se može stvoriti akumulacijom najsuptilnijih energija koje proizvodi organizam i njihovom kristalizacijom kroz krajnje napore kako bismo postali potpuno i definitivno samosvesni. Na nesreću, intelektualna životinja koja se naziva čovek glupo troši ove energije na porive, strahove, bes, mržnju, strasti, ljubomoru, itd.
Hitno je stvoriti svesnu volju, neophodno je podvrgnuti sve naše misli i dela UNUTRAŠNJEM SUDU. Samo tako možemo stvoriti ono što se zove DUŠA. Potrebno je da duboko poznajemo sami sebe da bismo stvorili DUŠU.''

Samael Aun Weor



"Citav zivot pojedinca nije nista drugo do proces radjanja samoga sebe.I zaista,trebalo bi da smo u potpunosti rodjeni kada umiremo.Mada je to tragicna sudbina vecine pojedinaca,da umru pre nego su rodjeni."

Erih From



“ Ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace “

Isus Hrist
 
Zanimljivo zanimljivo. Nekako mi je bliza ona verzija o spavanju duse i da se treba probuditi nego da je
treba formirati ili stvoriti. Dusa vec postoji u coveku, kako bi ziveo bez duse?
 
Ličnost je skup osobina :grin: ili tako nekako.
Ne znam baš koliko ima veze sa dušom ... Mislim, nije isto u svakom slučaju, toliko da se može poistovetiti.
 
sta je licnost ?
Pojmovi dusa, licnost, duh, srce, um... moram priznati , sve su mi nejasniji sto vise o njima citam ili razmisljam. Odustala sam sasvim od njihovog definisanja.
Trud donosi znanje koje nekad jeste a nekad nije moguce uobliciti u definicije.
Na kraju krajeva sama definicija je relativno nov pojam, a danasnji ljudi se zakacili na nju kao na svaku modu.;)
 
sta je licnost ?

Licnost je ono sto pripada samo jednom pojedincu i ne postoji nigde duplikat.
Mi smo jedinstveni. To je ono sto je i dusa.
Nesto sto mi posedujemo i sto je samo nase. Sama dusa tezi usavrsavanju i savrsensrvu.
I eto onda kako je nastala sva nauka i citav progres ljudskog drustva.
 
Šakal podsetio si me na nesto jako smesno.
Meni je bilo simpaticno, kada se jedna devojka raspravljala sa mojim drugom...
On joj je rekao u zezanju ljubim te u dusu.
I ona kaze, ajde. A on budala, kaze pa ne znam gde je.
I onda ja uskocim i odradim stvar. Svi mi znamo gde je devojkama dusa :lol: ;) :D
 
DJM fino si rekao to o dusi i licnosti , samo si u stvari potvrdio da su to pojmovi koji se ne mogu definisati.
Pojam koji se ne definise je onaj koji ne mozemo objasniti "prostijim" pojmovima, za koji mozemo prihvatitri da je svima "jasan", da svi ljudi imaju predstavu o tom pojmu. Kao sto se ne definisu tacka , prava i ravan. Vidis devojka je fino znala gde joj je dusa:)
 
Moguce je da se ne moze definistati precizno ali verujem da puno ljudi ponekad moze da oseti neko suptilno, etarsko telo…bilo u polusnu ili svesno na nacine koje sam gore naveo.
Ne mislim da su Dusa I licnost isto – licnost nastaje I formira se najvise pod uticajem spoljasnjem sredine. Mislim da se do Duse dolazi kad se oslobodi okova licnog I licnosti ( ega ) – tad ostaje taj deo koji je cista etarska supstanca ili iskra Bozanskog ili kako god to nazvali.
 
A sad malo filosofije :

Recimo ako je licnost = Dusa, onda je npr. Raj pun licnosti, onih koji imaju I gaje nesto svoje licno sto ih RAZDVAJA od drugih.
Ja Raj dozivljavam kao stanje najviseg JEDINSTVA, stanje u kojem nema podeljenosti na licno I sveukupno…
Ako je Raj pun licnosti, onda je Raj vec sad na Zemlji , koja je puna licnosti, ali ne bih rekao da je Raj sad na Zemlji, bar ne za vecinu ljudi…
Upravo zbog tih koji gaje kult licnosti I licnog Raj danas nije na Zemlji za mnoge…to je neko moje vidjenje.
 
Šakal podsetio si me na nesto jako smesno.
Meni je bilo simpaticno, kada se jedna devojka raspravljala sa mojim drugom...
On joj je rekao u zezanju ljubim te u dusu.
I ona kaze, ajde. A on budala, kaze pa ne znam gde je.
I onda ja uskocim i odradim stvar. Svi mi znamo gde je devojkama dusa :lol: ;) :D

Ew, it's not.
 
Jos malo mojih vidjenja o licnosti I licnom:

Mnogi “ Hriscani” I “ Budisti” itd. obozavaju KULT LICNOSTI I prave sebi idola ( nije li to greska ? ) jer mislim da ne znaju ni sta je Hrist ni sta je Buda , mislim da ne znaju cega su Hrist I Buda ustvari simboli.

Hrist ( Buda ) je SIMBOL zrele , rodjene, probudjene Duse, Duse koja se oslobodila okova licnog I stopila se sa Bozanskim I Apsolutnim gde je sve JEDNO.

Isus je bio licnost a Hrist je simbol probudjene Duse.

Sidarta Gautama je bio licnost a Buda je simbol probudjene Duse.
 
Šakal podsetio si me na nesto jako smesno.
Meni je bilo simpaticno, kada se jedna devojka raspravljala sa mojim drugom...
On joj je rekao u zezanju ljubim te u dusu.
I ona kaze, ajde. A on budala, kaze pa ne znam gde je.
I onda ja uskocim i odradim stvar. Svi mi znamo gde je devojkama dusa :lol: ;) :D

Hm, znači, bilo je... kojekude po duši te tvojoj...:lol:
 
Jos malo mojih vidjenja o licnosti I licnom:

Mnogi “ Hriscani” I “ Budisti” itd. obozavaju KULT LICNOSTI I prave sebi idola ( nije li to greska ? ) jer mislim da ne znaju ni sta je Hrist ni sta je Buda , mislim da ne znaju cega su Hrist I Buda ustvari simboli.

Hrist ( Buda ) je SIMBOL zrele , rodjene, probudjene Duse, Duse koja se oslobodila okova licnog I stopila se sa Bozanskim I Apsolutnim gde je sve JEDNO.

Isus je bio licnost a Hrist je simbol probudjene Duse.

Sidarta Gautama je bio licnost a Buda je simbol probudjene Duse.


Дон Жуан

Сократ

Христ
 
Кад сам размислила о дон Хуановом објашњењу ствари, схватила сам да је оно што сам целог живота (без размишљања) називала душом, у ствари био двојник.

Двојник је наше унутрашње биће. "Двојник је свест о томе да смо светлосна бића".
 

Back
Top