Win98--->XP

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
B

Brane5

Gost
Mislim da je konacno vreme da predem sa Win98 na XP,
ali sam cuo da XP nema podrsku za Internet.
Da li to znaci da treba da nabavim neki "paket" kao
recimo Office ili nesto drugo koji sadrzi Internet
Explorer?
 
uz duzno postovanje, ovo je najgluplja stvar koju sam cuo u skorije vreme. Naravno da ima "po-drsku" za internet, sta god to znacilo. samo instaliras drajvere za modem (ako ih vec nema sam XP) i moz da surfas koliko hoces :lol:
 
Postovani, ma koji bili....
Po pravilu a ne mora da znaci da su sinovi uvijek pametniji od oceva tako je i sa sistemima. Naravno da je XP sistem daleko bolji i naporedniji od Win98. Ali da te ne zbunjuje. Pitanje koje si postavio.la je bas pocetnicko i nije ti zamjweriti. Naime, vidi se da o racunarima malo znas. Dakle nema sta da te brine opcija to sa internetomm, samo moras po svoj prilici da nekog pozoves da ti to sve lijepo uradi.. Naravno ne bih ti preporucio takav posao jer ocigledno brkas dosta pojmova. No nije tragedija. Moras dosta uciti u samoj osnovi a tek kasnije se baciti na posao. A sto se tice XP-a on je daleko napredniji od win98.. ali prvo pokusaj da savladas win98 pa ces ubrzo saznati sta je i cemu je XP. Ovde te napadose ali nije sramota ne znati a nije lose ni pitati... Pozdrav...
 
Ma nije frka...
Brzo ces se uklopiti u Xp ako znas eng. Samo to.
Windows ko Windows ..postoje samo neke precice i dodaci koje 98 nema a o opstoj strukturi Xp-a necu ni da komentarishem previse bi bilo...
 
™:
Ma nije frka...
Brzo ces se uklopiti u Xp ako znas eng. Samo to.
Windows ko Windows ..postoje samo neke precice i dodaci koje 98 nema a o opstoj strukturi Xp-a necu ni da komentarishem previse bi bilo...
A zašto da zna engleski? Pošo je početnik, može da koristi interfejs paket, tj. XP na srpskom( lično imam ćirilicni interfejs, koga sam stavio da bi mi računar mnogo ljepše izgledao :lol: :lol: Eh, OS pisan ćiriličnim krasopisom)
 
milospv:
™:
Ma nije frka...
Brzo ces se uklopiti u Xp ako znas eng. Samo to.
Windows ko Windows ..postoje samo neke precice i dodaci koje 98 nema a o opstoj strukturi Xp-a necu ni da komentarishem previse bi bilo...
A zašto da zna engleski? Pošo je početnik, može da koristi interfejs paket, tj. XP na srpskom( lično imam ćirilicni interfejs, koga sam stavio da bi mi računar mnogo ljepše izgledao :lol: :lol: Eh, OS pisan ćiriličnim krasopisom)

Nemoj da zbunjuješ čoveka, to NIJE XP na srpskom to je DELIMIČNO preveden interfejs ...
 
XP na cirilicu je FUJ! uopste softver na srpskom je ruzan...nas je jezik ko bogom dan za psovke i slicne stvari, al ne i za tehniku - prebaci, (pljuni pa)zalepi i ostalo moze samo da te zbuni i zasmeje.
u redu je samo ako si bas anti za engleski...
pozdravi 8)
 
stormbringer:
XP na cirilicu je FUJ! uopste softver na srpskom je ruzan...nas je jezik ko bogom dan za psovke i slicne stvari, al ne i za tehniku - prebaci, (pljuni pa)zalepi i ostalo moze samo da te zbuni i zasmeje.
u redu je samo ako si bas anti za engleski...
pozdravi 8)
Ne seri
XP interfejs na srpskom je OK. Jos da prevedu help i sve ce biti OK.
Engleski sam naucio dok sam koristio Win 3.11-98se.
Pa ipak mnogo znaci kad je nesto na maternjem jeziku nego na tamo nekom engleskom...
A to ako koristis iseci, zalepi...onda za tebe i nije racunar.
 
Кулиража:
stormbringer:
XP na cirilicu je FUJ! uopste softver na srpskom je ruzan...nas je jezik ko bogom dan za psovke i slicne stvari, al ne i za tehniku - prebaci, (pljuni pa)zalepi i ostalo moze samo da te zbuni i zasmeje.
u redu je samo ako si bas anti za engleski...
pozdravi 8)
Ne seri
XP interfejs na srpskom je OK. Jos da prevedu help i sve ce biti OK.
Engleski sam naucio dok sam koristio Win 3.11-98se.
Pa ipak mnogo znaci kad je nesto na maternjem jeziku nego na tamo nekom engleskom...
A to ako koristis iseci, zalepi...onda za tebe i nije racunar.

ko si bre ti da me tako napadas, ja nikog nisam kritikovao, vec glupavi XP na srpskom (pogotovo na cirilici). to je moje misljenje i moze da ti se svidja ili ne, tvoj problem. a za ono da za mene nije kompjuter...ti nisi normalan?! meni srpski smeta iz prostog razloga sto vise od pola zivota (12 od 20 godina kolko imam) koristim kompjutere na engleskom. na osnovu cega mozes da me napadas??? ajd da vidimo sta si ti uradio na kompjuteru, a sta ja..i sta znas, a sta ne...
muka mi je vise vas sveznalica
 
Dobro ljudi, nemojte se svađati, nikom nisam mislio ništa loše. Znam dobro Engleski, mada rekoh Windows mi je mnogo ljepši ispisan ćirilicom. Sem toga, to nije SrpskiXP već samo interfejs paket. Znači, help nije preveden. :(
 
nije da se svadjamo, covek me bez razloga napada. ko ne zna engleski ne bi trebalo da koristi kompjuter jer su sve dobre strane toga - na engleskom: vecina informacija na internetu, programiranje, vecina korisnickih programa itd, itd. jedino sto mozes u srpskom XP-u je da vidis CTAPT umesto START :lol: engleski je neminovnost i teba ga prihvatiti - sto pre to bolje.
ja primenu XP-a vidim samo kod 60-godisnjaka koji comp koriste da razmene koji mail sa familijom u inostranstvu pa im je problem engleski...i nikom vise.
 
stormbringer:
nije da se svadjamo, covek me bez razloga napada. ko ne zna engleski ne bi trebalo da koristi kompjuter jer su sve dobre strane toga - na engleskom: vecina informacija na internetu, programiranje, vecina korisnickih programa itd, itd. jedino sto mozes u srpskom XP-u je da vidis CTAPT umesto START :lol: engleski je neminovnost i teba ga prihvatiti - sto pre to bolje.
ja primenu XP-a vidim samo kod 60-godisnjaka koji comp koriste da razmene koji mail sa familijom u inostranstvu pa im je problem engleski...i nikom vise.
Ne kritikujem tebe nego one koji se prave da znaju engleski bolje nego srpski (ako si se prepoznao medju njima ko ti je kriv).

Takvih znam dosta i mnogo me nervira kad neko kaze da je bolje na engleskom nego na srpskom.

Zbog takvih smo i dogurali ovde gde jesmo.
Svi bi u "Evropu", ne moze ti tako. Ne treba bezati ni od cega, a narocito od glavnog obelezja svoje nacije. Sta ce biti kad se "Englezi" nakote?
Zaboravicemo i ko smo i sta smo, svi cemo biti "Evropljani" i svima ce biti super (jednog dana)
:cry: . Nije ni njima tako lako.

Istina je da je vecina jos ostala neprevedena, ali uvek vise volim da vidim maternji jezik na racunaru, nego tamo neki svetski engleski kojeg bajagi svi znaju.

Nemam nista protiv engleskog, naprotiv smatram da svako u ovoj zamlji treba da zna bar 1 strani jezik (engleski je svetski jezik i najrasireniji i to je OK), ali kad sam u svojoj zemlji i kad pricam sa Srbima hocu da pricam na srpskom, a ne da mi se pravi da zna engleski, a ne zna ni 1000 reci, Ni clanak iz novina da procita sa tim fondom...

Dakle kad god imam mogucnost da menjam srpski za neki "svetski" jezik uvek cu to uraditi i nemojte me ubedjivati da bolje znate engleski jer koristite racunar 100god.

Koristio sam i ja kao sto rekoh od 3.11, pa do danas i trebalo mi je 5-6 dana da se naviknem na srpski interfejs (zato sto ne znam engleski verovatno :lol:)
:twisted:
 
JA BIH SVOJ JEZIK BRANIO DO POSLEDNJE KAPI KRVI. Inače, osim XP interfejs paketa na srpskom, WinRAR mi je na ćirilici, imena svih mp3-ova i wma fajlova- sve na ćirilici. Nažalost, engleski je neminovnost, mnogo veća i moćnija sila se obrušila na naš jezik. Sem toga, mislim da bi prestali da pričamo o tome, jer je tema skrenula na sasvim pogrešnu stranu. Mislim da bi modelator mogao ovo da zaključa, jer bi se u protivnom ova tema mogla još više da skreće neželjenim tokom.
 
milospv:
JA BIH SVOJ JEZIK BRANIO DO POSLEDNJE KAPI KRVI. Inače, osim XP interfejs paketa na srpskom, WinRAR mi je na ćirilici, imena svih mp3-ova i wma fajlova- sve na ćirilici. Nažalost, engleski je neminovnost, mnogo veća i moćnija sila se obrušila na naš jezik. Sem toga, mislim da bi prestali da pričamo o tome, jer je tema skrenula na sasvim pogrešnu stranu. Mislim da bi modelator mogao ovo da zaključa, jer bi se u protivnom ova tema mogla još više da skreće neželjenim tokom.

Bravo! Da se nadje neko pametan ovde.
Naravno da cu braniti svoj jezik.
Ne smeta meni sto je engleski neminovnost. To je tako vec duze vreme i tesko ce se promeniti. Samo mislim da si pogresio kad si rekao da se obrusio na nas jezik, mislim da smo mi sami krivi sto smo poceli i na ulici da pricamo engleski i da se pravimo da znamo.

I jos jednom da kazem.
Zasto kaljati najvaznije i najznacajnije obelezje ove nase jadne skoro kolonizovane nacije ?
Trebali bi bar da pokusamo da zadrzimo i ono malo sto je ostalo od nas (ovde ne mislim konkretno na srpski interfejs nego uopste).

P.S. Moderator udari de putacu molim te ovo vise stvarno nema veze sa zapocetom temom.
 
Кулиража:
stormbringer:
nije da se svadjamo, covek me bez razloga napada. ko ne zna engleski ne bi trebalo da koristi kompjuter jer su sve dobre strane toga - na engleskom: vecina informacija na internetu, programiranje, vecina korisnickih programa itd, itd. jedino sto mozes u srpskom XP-u je da vidis CTAPT umesto START :lol: engleski je neminovnost i teba ga prihvatiti - sto pre to bolje.
ja primenu XP-a vidim samo kod 60-godisnjaka koji comp koriste da razmene koji mail sa familijom u inostranstvu pa im je problem engleski...i nikom vise.
Ne kritikujem tebe nego one koji se prave da znaju engleski bolje nego srpski (ako si se prepoznao medju njima ko ti je kriv).

Takvih znam dosta i mnogo me nervira kad neko kaze da je bolje na engleskom nego na srpskom.

Zbog takvih smo i dogurali ovde gde jesmo.
Svi bi u "Evropu", ne moze ti tako. Ne treba bezati ni od cega, a narocito od glavnog obelezja svoje nacije. Sta ce biti kad se "Englezi" nakote?
Zaboravicemo i ko smo i sta smo, svi cemo biti "Evropljani" i svima ce biti super (jednog dana)
:cry: . Nije ni njima tako lako.

Istina je da je vecina jos ostala neprevedena, ali uvek vise volim da vidim maternji jezik na racunaru, nego tamo neki svetski engleski kojeg bajagi svi znaju.

Nemam nista protiv engleskog, naprotiv smatram da svako u ovoj zamlji treba da zna bar 1 strani jezik (engleski je svetski jezik i najrasireniji i to je OK), ali kad sam u svojoj zemlji i kad pricam sa Srbima hocu da pricam na srpskom, a ne da mi se pravi da zna engleski, a ne zna ni 1000 reci, Ni clanak iz novina da procita sa tim fondom...

Dakle kad god imam mogucnost da menjam srpski za neki "svetski" jezik uvek cu to uraditi i nemojte me ubedjivati da bolje znate engleski jer koristite racunar 100god.

Koristio sam i ja kao sto rekoh od 3.11, pa do danas i trebalo mi je 5-6 dana da se naviknem na srpski interfejs (zato sto ne znam engleski verovatno :lol:)
:twisted:

kako me ne kritikujes kad si mi reko da ne serem i da kompjuter nije za mene! i nisam naucio "tehnicki" fond od 1000 reci, ucim engleski, sto privatno, sto u skoli od 3. razreda, mislis da nisam dovoljno naucio da mog da baratam kompjuterom??? sta ce mi bre srpski, koj ****, kad ova zemlja nema sta da mi ponudi. teba kao programer da radim na trafike, a? ko ce ovde da mi omoguci da radim ono sto treba kad je piraterija sve pojela??? lep je patriotizam i sve to, al treba od neceg da se zivi, i necu da znam imena svih aktuelnih politicara, i da se ne secam kad su bili zadnji izbori i jos mnogo toga. udaljio sam se bas od teme, al tako stoje stvari. ucim engleski da, ako ovako bude i kad zavrsim fucks, mogu da zbrisem, a ti se mlati sa cirilicom slobodno. bilo sta ozbiljno (ili cak neozbiljno) da radis na compu ima da se susretnes sa engleskim. ako te interesuje nesto i odes na google jel ces da kucas cirilicu pa da trazis informacije??? i sta hoces vise srpski, pa mi smo jadna, mala zemlja, ne proizvodimo ni kompjutere ni software (bar ne primetno) i sta mi ima da trazimo tu??? uzmi pa napravi OS koji ce da radi samo na cirilici, ako mislis da ces nesto time postici. na osnovu cega mozes da kazes dati je malo srpskog na compu???jel zasluzujemo vise?

pozdravi

PS nije ovo nista licno, samo si me iznervirao
 
'ajd dosta sa prepucavanjima... Ovde svi grese i svi su u pravu. Nemam ja nista protiv upotrebe srpskog jezika igde. Problem je u fontovima... Za sada ne postoji ni jedan profesionalni javno dostupni cirilicni font. Ovo sto ide uz Windows, to je blago receno skrnavljenje cirilice. Fontovi odradjeni u Micros~1 garazi za par nedelja. Gotovo i da nemaju delta hint-ove, i slicne peripetije koji ce ih lepo definisati i prikazivati pri razlicitim velicinama... I zato kad vidim cirilicu na ekranu prosto se zgrozim. Najiskrenije.

Drugo, Engleski JE kompjuterski jezik. Sve se radi na engleskom, smislja na engleskom, a tek onda prevodi na ostale jezike. Hteli mi to ili ne, tako je... I mozemo mi dizati nas jezik u nebesa, ali stvar je tehnicke prirode... Bez engleskog jezika, nema ozbiljnijeg rada na racunarima!

Sto se mene tice, bolje je i nikakav srpski nego ono ruglo koje su ko zna koji mamini sinovi, koji ne znaju ni engleski ni srpski, skrpili i pokusavaju da uvale kao region pack. Pa poceli da nazivaju foldere fijokama (tako im preveo recnik), a i ne znaju da se vec vise od deceniju nasi ljudi uce na teku/datoteku i/ili direktorijum. Da ne pominjem najsmesniju stvar: HELP nije preveden... To je zaista necuveno, jer covek i sa malo znanja engleskog jezika ce se snaci u tom okruzenju, ako mu objasnis to na srpskom... Covek sa puno znaja iz srpskog jezika se nece snaci u srpskom interfejsu ako ima slabo poznavanje engleskog jezika, jer nece moci da procita ono najosnovnije: Help.

Dakle, kao sto rekoh, svi su u pravu, i niko nije u pravu... A sad dosta prepucavanja i vredjanja da ne ode ovo pod kljuc.
 
Brane, na stranu ove pametnjakovice, ja sam pre jedno mesec dana presla sa 98 na XP i kompjuter mi radi savrseno! Nikakve drasticne razlike, nemam problema sa softverom (samo su mi ucitali novije drajvere za modem), sta si znao na 98 - znaces i na XP-u - radjen je za totalne pocetnike! Preporucujem iz sve snage!!!
 
ana2202:
Brane, na stranu ove pametnjakovice, ja sam pre jedno mesec dana presla sa 98 na XP i kompjuter mi radi savrseno! Nikakve drasticne razlike, nemam problema sa softverom (samo su mi ucitali novije drajvere za modem), sta si znao na 98 - znaces i na XP-u - radjen je za totalne pocetnike! Preporucujem iz sve snage!!!
Pa naravno, tako i treba, jer nisu svi informatički zaluđenici :lol:
 
Ne bih da raspirujem vatru, samo neka mala zapažanja

ko ne zna engleski ne bi trebalo da koristi kompjuter jer su sve dobre strane toga - na engleskom: vecina informacija na internetu, programiranje, vecina korisnickih programa itd, itd.

Zaboravio si na nemački, španski, francuski, italijanski i druge jezike razvijenih evropskih država. To što je većina sadržaja na Internetu na engleskom je verovatno zbog Amera koji znaju samo 'maternji' engleski jezik.

ucim engleski da, ako ovako bude i kad zavrsim *, mogu da zbrisem, a ti se mlati sa cirilicom slobodno. bilo sta ozbiljno (ili cak neozbiljno) da radis na compu ima da se susretnes sa engleskim.

U državama sa gde je engleski zvanični jezik inače (bar što se Windowsa tiče) on dobro radi i na nemačkom, francuskom, italijanskom, švedskom ...


uzmi pa napravi OS koji ce da radi samo na cirilici, ako mislis da ces nesto time postici.

Windows na ruskoj ćirilici već postoji.

jedino sto mozes u srpskom XP-u je da vidis CTAPT umesto START :lol: engleski je neminovnost i teba ga prihvatiti - sto pre to bolje.
na osnovu cega mozes da kazes da ti je malo srpskog na compu???jel zasluzujemo vise?

Kad većina korisnika bude plaćala za programe koje koristi biće ih i na srpskoj ćirilici ...
 
stormbringer:
kako me ne kritikujes kad si mi reko da ne serem i da kompjuter nije za mene!
Rekao sam da nije za tebe ako koristis ono sto si rekao (seckaj, lepi itd)
stormbringer:
i nisam naucio "tehnicki" fond od 1000 reci, ucim engleski, sto privatno, sto u skoli od 3. razreda, mislis da nisam dovoljno naucio da mog da baratam kompjuterom???
Pa naucio sam i ja. Sate sam proveo sa recnikom u ruci dok nisam naucio skoro sve komande, pa opet nisam zalio svo to silno vreme (naravno upetrbicu to znanje na drugim stvarima), ono u skoli da ne racunam, jer se u osnovnoj (gde se jedino moze nesto i nauciti) uci knjizevni jezik koji ne koristi ni 2% Engleza, srednja je nesto bolja ali ni ona nije odmakla daleko od osnovne.
stormbringer:
sta ce mi bre srpski, koj ****, kad ova zemlja nema sta da mi ponudi.
To je najlakse reci. Upali smo u govna i bezimo odavde. Srnija nema sta da ponudi, ko je onda ****.
Kad je da se nesto uzme svi su tu. "Mala" kriza, svi bi preko grane. Pa ne cvetaju ni tamo ruze.
stormbringer:
teba kao programer da radim na trafike, a? ko ce ovde da mi omoguci da radim ono sto treba kad je piraterija sve pojela???
Vidjao sam mnogo programera. Mogu ti reci da su jedni od retkih ljudi koji se ne zale na svoj posao, i na sav glas govore da je unosan i preporucuju ga svima koji imaju talenta i mozga za to...
E sad kad neko nece da radi ko mu je kriv (nemoj shvatati licno molim te, dosadila mi je vise ova rasprava).
Piraterija se polako suzbija. Ne moze legalizacija softvera tek tako da se sprovede. Dovoljno je sto kontrolisu OS-ove za sad (kroz dogledno vreme ce valjda preci i na celokupni sadrzaj harda, nadam se)
Inace sto se tice legalnog softvera (OS) u zadnjnoj godinu-dve je skocio sa 2% na 25% (opasni ovi iz BSA), jos koja godina i eto nas u Evropi jeb*ote.
stormbringer:
lep je patriotizam i sve to, al treba od neceg da se zivi, i necu da znam imena svih aktuelnih politicara, i da se ne secam kad su bili zadnji izbori i jos mnogo toga.
Puca i meni **** i za politicare i za izbore, ionako znam desetak njih. E za izbore me je vec briga, mamu im ***** pokupise sve pare iz budzeta da bi dobili predsednika i opet nista... IDIOTI.
stormbringer:
udaljio sam se bas od teme, al tako stoje stvari. ucim engleski da, ako ovako bude i kad zavrsim *, mogu da zbrisem, a ti se mlati sa cirilicom slobodno.
Ja koliko se secam uopste nisam rekao da koristim cirilicu (koristim latinicu, ali na nasem jeziku. Mozda nije bas nase knjizevno pismo, ali smo ga mnogo prilagodili tako da mi vise latinica odgovara), istina je da su je mnogo usrali font i jos vise sto nisu preveli help, al' kad bude bilo sve ce to da bude.
stormbringer:
bilo sta ozbiljno (ili cak neozbiljno) da radis na compu ima da se susretnes sa engleskim. ako te interesuje nesto i odes na google jel ces da kucas cirilicu pa da trazis informacije???
Ja sam i rekao da je engleski neminovnost i da smo mi niko i nista sa nasim jezikom (frtalj Balkana i to je to, a Engleski prica pola sveta), ali koristim srpski koliko toliko, jer mi zaista olaksava rad.
stormbringer:
i sta hoces vise srpski, pa mi smo jadna, mala zemlja, ne proizvodimo ni kompjutere ni software (bar ne primetno) i sta mi ima da trazimo tu???
Nista, da se zahvalimo onima koji su preveli i ono malo sto su preveli (eh, taj help:cry: )
stormbringer:
uzmi pa napravi OS koji ce da radi samo na cirilici, ako mislis da ces nesto time postici. na osnovu cega mozes da kazes dati je malo srpskog na compu???jel zasluzujemo vise?
Kao sto kolega iznad mene rece, OS na Ruskom vec postoji, i njima ne smeta, sto bi onda nama smetalo?

stormbringer:
pozdravi

PS nije ovo nista licno, samo si me iznervirao

Ma da

8)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top