TELO

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Po nekim učenjima, telo kao stanište ljudske duše.
Neka druga učenja ipak tvrde da je duša ta koja nosi telo (zato i kažemo da svaka osoba ima neku svoju auru, da je svako biće, svako telo obavijeno sopstvenom, samo njemu odgovarajućom i prepoznatljivom energijom, kažemo da neki čovek ''zrači'').

Dalje, telo kao simbol ovozemaljskog, grešnog, i duša koja je večna.
Smatra se da je duša sposobna da napusti telo i da je to postojanje, oslobođeno telesnih okova, ono jedino istinsko postojanje, nesputano, slobodno, kadro da oseti onu iskonsku Ljubav, koja je Bog, Kosmos, Pokretač svega.
Druge knjige govore da telo i duša predstavljaju celinu, tako da umirući, duša sa sobom na ''onaj svet'' nosi i svoje telo, ma koliko činjenice pokazivale da ono je i tokom života potrošno, a posle smrti da truli (reč je o drugačijim ravnima postojanja).
Kao jedinstvo, dušu i telo treba podjednako negovati. Nenegovanje tela se, prema nekim učiteljima, tretira kao podjednako štetno kao i nerazvijanje uma. Ako se neko loše odnosi prema svom telu u ovom životu, u sledećem će to preneti kao ''nepoložen ispit'', kao kaznu, karmu.

Meni je teško da sudim o svemu tome i da se priklonim nekom od protivrečnih učenja.
Ja verujem u to da je ''u zdravom telu - zdrav duh'', i samo u tom kontekstu da psihičko stanje utiče na fizičko i obratno (u šta sam se bilion puta uverila) mogu da razmišljam o toj celovitosti.
Nekad sam pričala sa svojim društvom o tome kako bih - zapravo, kako bismo, u slučaju da umremo mlade, volele da oni zdravi delovi našeg tela budu dati u donacije nekom živom kome bi mogli da pomognu.
A sad se ja pitam - da li je to skrnavljenje tela, i ako se smatra mrtvo telo svetinjom, da li se to podvodi pod grešnost?
Hrišćanstvo je, bar je to moj zaključak, opasni protivnik medicine. Ali medicina je naša budućnost, koliko hrišćanstvo (ili neka druga religija) uopšte može da pomogne, sem u onom autosugestivnom delu? Ali treba li imati neku granicu u kojoj se ide do ispitivanja moći i slabosti ljudskog uma i tela?

Priča je predugačka, ali morala sam da sintetišem sve što sam iščitala i čula o tome, vi pišite bilo šta što vam iz moje priče privuče pažnju ili rodi neku asocijaciju.
 
Prvo za donaciju organa u slučaju smrti 100% sam za to, nije mi to
nikakvo skrnavljenje bilo čega.
Moje je ubeđenje da je energija ono što nastavlja da živi posle smrti.
Tj. da će naša energija da bude upotrebljena na neki način i da će zauvek
nositi naše obeležje.
Mislim da je celo naše društvo zaslepljeno dogmama, velika većina čovečanstva
zamišlja neki nastavak života kao neku individualnost. To je po meni greška.
Individualnost je na zemlji i to je ono što vidimo i razumemo. Ali to nije razlog
da tako sujetno uzimamo sebe kao nešto što ima neku veliku vrednost u razmerama
svega što postoji, pritom ne mislim samo na ovaj fizički svet koji vidimo i razumemo,
u stvari delimično razumemo.
Ne znam da l' sam opet promašio temu il' su mi digresije velike, ali čovek bi trebao
da odluči šta će biti sa njegovim telom nakon smrti bez pritisaka bilo koje religije, jer
ako uzmemo da je hrišćanstvo u pitanju, samom donacijom možemo spasiti nekoliko
života, pa još njihovim porodicama poboljšati kvalitet životaa i u mnogome smanjiti
patnje i muke. Nije li to više nego nesebično i hrišćanski. Bolje nego da sve to istruli
u zemlji. Neka mi neko kaže logičan razlog za ovo drugo (truljenje) umesto prvog.
Ima još puno stvari koje bih napisao, ali da vidim kako će da se razvije tema...
Da ne smaram mnogo.
 
osoba A ,predstavite se: JA sam osoba A
osoba B,predstavite se: JA sam osoba B
osoba C,predstavite se: Ko je osoba C?
to mi pade kao prva asocijacija na temu....
 
Dragantaur:
osoba A ,predstavite se: JA sam osoba A
osoba B,predstavite se: JA sam osoba B
osoba C,predstavite se: Ko je osoba C?
to mi pade kao prva asocijacija na temu....

Doći ću i ja na tvoju temu, videćeš ti... ;) ŠALIM SE.

Što se tiče prvog odgovora, zanimljivo. Natavi... zainteresovana sam da čujem od onoga ko ima šta da kaže...
 
Sokolica_M:
Što se tiče prvog odgovora, zanimljivo. Natavi... zainteresovana sam da čujem od onoga ko ima šta da kaže...
Jel' to ono kao Nita, nita... Natavi... Jezik beba. :D
Valjda po hrišćanstvu kada Isus, ili bog, isto je to valjda bog je i otac i sin
i sveti duh, siđe ponovo, podići će sve mrtve, itd... Biće to dobar trip,
Night of the living Dead... :) Anyway, tela će tada istruliti a od istih niko
ni po'' k. nije imao... Da, da... to za tela verujem da je loše i bukvalno tumačenje
biblije, zamisli molim te mora da se sahrani sve na jednom mestu inače svemogući
bog to neće moći da 'spoji', pa kad' može da spoji istrulilo zašto ne i odvojeno u dva
groba... Ulazim u banalnosti, ali šta ću kad' je cela priča banalna, mislim na
hrišćanstvo u kontekstu sahranjivanja i ožživljavanja. E' posle današnjih par postova
na ovom podforumu, ako me ne proglase đavolom lično, oonda ništa nisam uradio. :)
 
Sokolica_M:
...Hrišćanstvo je, bar je to moj zaključak, opasni protivnik medicine...
Svaki pop ce ti reci da Bog nece tebi pomoci ako ti sam(a) sebi ne probas pomoci. To je direktna stimulacija medicine, zar ne?

Rastafari (zasnovano na Hriscanstvu) veruju da su telo i dusa sastavni delovi te i da nazdravo telo prouzrokuje bolesnu dusu kao i da nekompletno telo prouzrokuje skrnavljenje/sakacenje duse. Zato, oni veruju da ne treba uživati nezdravu hranu (strogo prirodno, sa minimalnom obradom, bez zacina, ne jesti ribu vecu od sopstvene sake...), da ne treba skrnaviti telo (amputacija ikojeg dela tela je kardinalni greh, nema sisanja ili brijanja...). Da bi doziveli Bozanstvo (tj kao nacin priblizavanja Bogu) oni koriste "herb" ili "gomma" (indijska konoplja i hasis) jer na taj nacin mogu da pomognu da dusa prevazidje telesne granice koje su i granice ka Bozanstvenom.
 
Meda Božanin:
Svaki pop ce ti reci da Bog nece tebi pomoci ako ti sam(a) sebi ne probas pomoci. To je direktna stimulacija medicine, zar ne?

Rastafari (zasnovano na Hriscanstvu) veruju da su telo i dusa sastavni delovi te i da nazdravo telo prouzrokuje bolesnu dusu kao i da nekompletno telo prouzrokuje skrnavljenje/sakacenje duse. Zato, oni veruju da ne treba uživati nezdravu hranu (strogo prirodno, sa minimalnom obradom, bez zacina, ne jesti ribu vecu od sopstvene sake...), da ne treba skrnaviti telo (amputacija ikojeg organa je kardinalni greh, nema sisanja ili brijanja...). Da bi doziveli Bozanstvo (tj kao nacin priblizavanja Bogu) oni koriste "herb" ili "gomma" (indijska konoplja i hasis) jer na taj nacin mogu da pomognu da dusa prevazidje telesne granice koje su i granice ka Bozanstvenom.
sreca,pa koristim i herb i gommu.....
 
Dragantaur:
daleko si ti od djavola....suvise si mekan i verujes u americke filmove..
E' al' verujem samo u francuske filmove. Ne ne sad' će da pomisle da si
ti drugi đavolov nick i da me zato predstavljaš kao nevinašce... :D
Ah, da... Nuit des morts-vivants (La), de George A. Romero. :D
 
Dragantaur:
Audition...Takashi Miike.....pogledaj...
Evo već počeo da skidam torent, Oodition, Miike (2000.), jel' taj?
Il' da bataljujem... :D Ma taj je sigurno...
edit: neka uncut verzije na japanskom...To mi se sviđa...Si gled'o Marebito?
Malo je komerc. jpn produkc., al' koji film sa vampirima i ostlaim likovima nije komerc.
 
Hej, imam samo 768 kbps... Biće dosta protoka za par filmova. :D
Nego kažu da je najbolji sa zombaćima Shawn of the dead, al' me mrzelo da ga
tražim, naš'o samo torrent DVD 4.3 gb...Jbt, što ga ne enkodovaše.
Tema: Telo treba što bolje iskoristiti, ja ću da doniram sigurno, posle smrti. :)

edt. Bijitâ Q (2001) (V)
Aha..naš'o i njega... Ću ga pogledam. Što ne...
Volim japansku kinematografiju, makar bila i najgori trash, bolja je od
američke. (: :)
 
Dragantaur:
volim rege muziku..ali ovo pop...vredjas me covece...

Ma ja to zato sto se priblizavas Bogu po Rastafari tradiciji, sa herb i gomma... ;-) nista vise. Rastafari nemaju svestena lica u tradisionalnom obliku.

Ali pozdravljam iskrenost po pitanju koriscenja oba medijuma :D

________________________________________________________________

Setih se, Obia (Eng: Obeah) vracevi na Jamajci (slicno sa Vudu na Haitima) primenjuju svoje vradzbine na ikog ako je prisutan ikoji deo tela zrtve (tj objekta vradzbine). Dovoljan je pramen kose, isecen nokat... išta sto je deo tela, jer na taj nacin, preko primene vradzbina na deo tela, oni uticu na dusu. Ako njihove vradzbine rade, a mnogi veruju da rade, onda je to direktan dokaz o uskoj povezanosti duse i tela.
 
Dragantaur:
bas je dawn of the dead i imam taj film...kada se cela planeta pretvori u zombije...
E baš nije. :lol:
Ozbiljno, kažu da je zanimljiv, evo ga plot:
A man decides to turn his moribund life around by winning back his ex-girlfriend, reconciling his relationship with his mother, and dealing with an entire community that has returned from the dead to eat the living.
http://www.imdb.com/title/tt0365748/
Shaun of the dead...
 
preporucujem ti japanske filmove....Battle Royal,skini i taj film...nevidjena prica...jos ludja radnja.....ali poskidaj sve sto mozes od Takashi Miikea....covek radi najjace filmove sto sa ikada gledao...
 
Tsutomu:
E baš nije. :lol:
Ozbiljno, kažu da je zanimljiv, evo ga plot:
A man decides to turn his moribund life around by winning back his ex-girlfriend, reconciling his relationship with his mother, and dealing with an entire community that has returned from the dead to eat the living.
http://www.imdb.com/title/tt0365748/
Shaun of the dead...
gresis..radnja je drugacija..pocinje kao neko divno jutro u nekom malom gradicu i od prve scene pocinje klanje...
 

Back
Top