Beijing 2008 - нова сила у пуном сјају

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
The New York Times је објавио један занимљив чланак у коме се Кина описује као "земља у којој се не помиње Ирак". Поента текста је да док су Амери потрошили пет година на борбу са Ал каидом (у суштини мала група револуционара коју су они створили), Кинези су за тих пет година припремали Олимпијаду. Говори кинеских званичника су "досадни" - своде се на развој њихове земље у протекле две деценије и будуће планове, изазове, евентуалне проблеме који се појављују... Нема ту идеолошке хипертрофираности "бастиона слободе", прича о сталним претњама њиховом начину живота, о ратовима које "само што нису добили"... И резултат је већ видљив - у тексту који следи.

Сви олимпијски објекти грађевински су завршени. Треба још само да се “обуку”. Спортисте и новинаре чекају куће-апартмани од шест до осам спратова и станови од 70 до 120 квадратних метара


Како би било добро наћи се овде у августу 2008! – прва је помисао сваког од путника при слетању “Чајниног” авиона на пекиншки аеродром. Већ сада технолошки најсавршенији у свету, аеродром у главном граду Кине управо уграђује и нови дизајн – стаклени кров који ће максимално користити сунчеву светлост, уједно бити и навигациона олакшица јер ће се с њега емитовати различите нијансе жуте и црвене боје које ће путницима помоћи да разликују секције огромног простора! Асортиман аеродромског фри-шопа комплетно је олимпијски. Ентеријер авиона који је полетео из Франкфурта за Пекинг такође.

Петнаестомилионску престоницу најмногољудније земље света данас ретко може да препозна и онај ко је до пре само годину дана у њој боравио! Кина је у последње четири године у развој Пекинга уложила око 100 милијарди долара, од којих су трајне инвестиције само у другом полугодишту 2006. и првом кварталу ове године достигле трећину поменуте суме! Подземна железница у Пекингу повећана је са 55 на 148 километара и олимпијско село повезала са свим осталим железницама, уграђени су контролни системи за смањење загађења ваздуха и воде, завршени гасоводи који су повезали неколико провинција са престоницом, а у току је реализација великог пројекта пошумљавања Пекинга и Тјенцина да би се заштитили од пешчаних олуја из пустиње Гоби која је “у комшилуку”. Домаћини тврде да ће пешчане олује бити много већа претња Играма од “традиционалног” смога!

комплетан текст
 
Где је ту геополитика у том тексту? Па развој ПР Кине је финансиран америчким новцем, пардон, америчким и све више јапанским, европским и тајванским компанијама. Шта то црвени Кинези производе, а да није махом лоша копија Запада?
 
Уф...уф...уф... зар не мислиш да Косово већ не би било чланица УН да је Америка и даље неприкосновена?! И није баш све ту у Русији. Има утицаја што су се Амери зајебали у Ираку, а "прокомуниста" из New York Times -а то примећује. А зар не мислиш да успон и невиђена стопа раста у најмногољуднијој земљи света нема утицаја!?
Јеси ли чуо за актуелни пад долара, за јавни дуг од 9000 милијарди???

Него ти си видим острашћен, па ћу ја да будем мало безобразан. Ниси ми одговорио, па следи следеће питање - шта ти је битније антикомунизам или српство?
 
Duh Sekire:
Уф...уф...уф... зар не мислиш да Косово већ не би било чланица УН да је Америка и даље неприкосновена?! И није баш све ту у Русији. Има утицаја што су се Амери зајебали у Ираку, а "прокомуниста" из New York Times -а то примећује. А зар не мислиш да успон и невиђена стопа раста у најмногољуднијој земљи света нема утицаја!?
Откуцао сам ти ко стоји иза успона. Кинески капитал сигурно није одлучујући. Велики спољнотрговински дефицит САД са ПРК су направиле америчке компаније које су пребациле погоне у ПРК и онда увезе у САД своју робу као ср*њ* са Мателом сада.

Duh Sekire:
Јеси ли чуо за актуелни пад долара, за јавни дуг од 9000 милијарди???
А поента тога је?

Duh Sekire:
Него ти си видим острашћен, па ћу ја да будем мало безобразан. Ниси ми одговорио, па следи следеће питање - шта ти је битније антикомунизам или српство?
Православље.
 
У Америци се води кампања око квалитета кинеске хране. Питање је колико је то пропаганда, Кинези су чинили неке кораке да поправе слику, али то није толико битно... Поента: Кина извози храну!

Иначе "прехрањивање" није проблем ако се има валута, а 1.330 милијарди долара резерви (рецимо 1.000 по глави становника) је довољан аргумент. Може ли Јапан себе да прехрани? Сингапур? Норвешка?
 
Па да знаш чему служе девизне резерве, не би тако нешто писао. Оне не показују стандард, нити људи боље живе, а како већина у ПРК живи, знамо.

У Јапану људи живе од рибе и пиранча, само ми још кажи да немају довољно да произведу. Па Јапан је 2. светски произвођач рибе на свету (боље откуцати улову), за твоју информацију. Наравно да морају увозити, али далеко од тога да су гладни.

И Србија производи храну, па су нам цене такве какве јесу.
 
А мислиш да ће гладовати поред својих резерви?
Него, рекох ти већ да ти нећу одговарати.
Православни фундаменталисти нису глобална претња, и као такви ме не занимају. Чекам неког домаћег "Американца".

А што се тиче прехрањивања - ево ја лично нисам пољопривредник, нити имам земљу у власништву. Ипак, уопште не страхујем да ћу рецимо следеће године гладовати. Осим ако не буде цела планета гладовала. Ипак живимо у времену глобализације.

А видим да је тема неког веома погодила. Ко те шљиви кад си паор!
 
Немој да си таки... Тако и она радикалка Вариола (или већ како), чим сам споменуо Лесковца одма' избегава дискусију.

Кад би кренули да троше резерве пукла би незапамћена инфлација у историји. Толико о не/познавању економије.

Нисам православни фундаменталиста ма шта то значило. :lol:
 
kk evo sa xinhua izvoz
http://news.xinhuanet.com/english/2007-08/17/content_6555767.htm
2007-08-17 22:52:49
China exported 24 million tons of foodstuffs in 2006, worth 26.7 billion U.S. dollars. The largest buyers were Japan, the United States, Korea, Russia, Germany and Malaysia.
shto i nije mnogo s obzirom na uvoz
izgleda da kinezi nisu dali egzaktnu cifru uvoza
ali definitivno je vechi od izvoza
 
Кад би кренули да троше резерве пукла би незапамћена инфлација у историји. Толико о не/познавању економије.

Глупости!
"Незапамћена" инфлација избија када се троши без девизног покрића. Као рецимо код нас кад су штампали паре. Ако браниш курс девизним резервама то ће држати инфлацију (као рецимо код нас сада).
Инфлација може да избије, но она би била расподељена на цео свет, а у великој мери на Америку, где је долар ипак платежно средство. Амери иначе сад покушавају да искористе ову подударност свопје домаће и светске претежне валуте, па да економске проблеме Америке пребаце на неку светску инфлацију. Кина, Русија и остали који имају девизне резерве у Америци ће зато полако пребацивати њих а евро, а онда на локалне валуте.
У Русији рецимо расте штедња у рубљама на рачун долара. Путин је промовисао московску берзу која ради рубљама.
Дакле Америка неће још дуго бити "најјача економија света". Поверење у ту економију пада. На другом форуму сам питао докле ће они паламудити те мантре... и лепо је један лик рекао.
Док се кинеска застава не завијори у Порторику!
Мислите о томе...

п.с. Ова тема је почела као приказ кинеских достигнућа. Видим да некоме то много смета. Лепо сам питао зашто!?
 
porin50:
Sve što mogu reći o Kini je "Falun Gong" i "Tibet"
najveća svjetska sramota

Јеси сигуран да ово није већа светска срамота

DSC00049_small.JPG

22916.jpg


п.с. Пази како се лепо слаже паор из Сомбора, члан Нове Србије са овим Крватом.
 
Alekasandar3:
Највише што о Европи могу рећи је
Први светски рат, други светски рат Холокауст, Аушвиц, Јасеновац...

Европа-Кина 10:1
Kako to misliš Europa?
Ako misliš na fašizam i ja ga osuđujem
kao jednu mrlju čovječanstva.
Ovo u Kini traje i traje bez rata.
Bez naznaka da se promjeni.

Ako na ovaj način braniš situaciju u Kini
a ne osuđuješ što ja tu mogu
da ti pametno kažem.....
 
porin50:
Kako to misliš Europa?
Ako misliš na fašizam i ja ga osuđujem
kao jednu mrlju čovječanstva.
Ovo u Kini traje i traje bez rata.
Bez naznaka da se promjeni.

Ako na ovaj način braniš situaciju u Kini
a ne osuđuješ što ja tu mogu
da ti pametno kažem.....

Тако, Европа је била фашистичка, а Немачка само предводник. Хитлер је ратовао исамо против Француске (А пола њих било његови савезници) Пољске и Југославије.
Сви остали су били авезници (Бенелукс и Норвешку не рачунам у рат)

Фашизам је изникао у Европи а не у Кини.
 

Back
Top