UTISAK A NIJE NA LISTI

IDI_DADA_AMIN

Iskusan
Banovan
Poruka
5.486
Nebojša Milenković

U filmu Geto – tajni život grada, autora Ivana Markova (produkcija B92) glavni junak-narator Goran Čavajda – Čavke kroz ličnu, emotivnu istoriju, govori o istoriji najodvratnijih godina između 1991. i 1995. godine:

Čavke je roker. O sebi govori kao o pripadniku jedne izgubljenje i potrošene generacije. Ima trideset i tri godine i oseća se prestar da nešto novo započne a premlad da se pomiri sa onim što se dešava. Luta gradom (Beogradom), u koji je pre nekoliko godina beskrajno verovao, posećuje mesta gde se još uvek svira prava muzika, lamentira nad potrošenom energijom i vremenom... Glasno se pita kako je moguće da pobede oni koji nisu bili ni pametniji, ni lepši, ni talentovaniji, pa čak (u početku) ni brojniji.

Pri kraju filma Čavke odlazi na jedan koncert tzv, narodne muzike. U sportskoj hali, na čuvenom "Poselu ", okupilo se desetak hiljada ljudi. Bez mimike, bez ikakvog gesta, Čavke stoji okružen čudnom mešavinom veoma mladih i sredovečnih ljudi, dok najstrašnija muzika pokreće tela lica i gomile. Dok nije došao među njih Čavke nije bio svestan brojnosti i energije ovog paralelnog sveta. Osećao je kako se grad u koji je verovao topi i nestaje...

Daleko od grada u koji je verovao, Čavke umire na Tasmaniji 1997. godine. U vremenskom ramu kojim se film Geto ─ tajni život grada bavi, prvi bubnjar EKV (Katarine II), Šarla Akrobate i Limunovog drveta Ivan Vdović ─ Vd umire 1992.godine. U Beogradu 1994.godine umire Milan Mladenović (1958). Bojan Pečar (1960), basista EKV, umire u Londonu 1998.godine. U Sao Paolu, u požaru koji je zahvatio njegov studio, pokušavajući da spase master trake albuma Tanto Tempo Bebel Gilberto, novembra 1999. ugušio se Mitar Subotić Suba. Margita Stefanović Magi (1959) umire 2002. godine u beogradskom Centru za smeštaj beskućnika.
 
Već fragmentarno prisećanje na devedesete ukazuje da su protiv ratnog ludila i totalnog poseljačenja Beograda i Srbije, kao motorna snaga građanskih (mirovnih) protesta, i, uz studente, politički najsvesniji deo našeg društva, svoj glas uvek dizali vodeći rok muzičari. Pod (programskim) geslom Nećemo da pobedi narodna muzika, čitave devedesete ovdašnji umetnici, odnosno onaj osvešćeni(ji) deo, ponašali se onako kako su jedino i mogli ─ kao aktivni učesnici u izazivanju i iniciranju procesa društvenih (političkih) promena. Milan Mladenović i EKV, Zoran Kostić Cane i Partibrejkersi, Srđan Gojković Gile i Električni orgazam uz produkcijsku podršku Radija B92 formiraju Rimtutituki bend koji, 1992.godine, ustondirani Beograd - što od depresije što od represije - budi harizmatičnom melodijom: Mir, mir brate mir, više volim tebe mladu nego pušku da mi dadu... Hoću da tucam, neću da pucam. Mir, mir brate mir...

Iz proleća 1992.godine s Trga slobode pamtimo antiratni koncert Ne računajte na nas, posvećen nastojanjima da se očuva mir u Bosni. Režim, naravno, na njih, kao ni na Ramba Amadeusa, Dušana Kojića Koju i Disciplinu kičme, Obojeni program, Boje, Direktore... nije mogao da računa. Antiratni angažman srpskih rokera Miloševićev režim dovešće do fatalnog zaključka po kom je upravo Rock&Roll jedan od osnovnih energetskih potencijala nezadovoljnog naroda.
 
Peti oktobar i toliko čekane demokratske promene ─ dočekane ritam-sekcijom bubnjara Dragoljuba Đuričića ─ na ovom planu nisu donele nikakve promene. Naprotiv!

Estetika kulturnog genocida ─ posebno u periodu nakon ubistva premijera Đinđića - inaugurisana kao kontrateža beogradskoj urbanoj muzičkoj sceni ─ legalizovana je i institucionalizovana (nacionalnim frekvencijama, Grand paradama i ostalim Piramidama, opštom ekspanzijom rialiti šou emisija)...

Slučaj nestanka beogradske urbane (rok) scene, odnosno njene potpune marginalizacije, paradigmatsko je mesto ukupnog socio-političkog stanja (umetnosti) današnje Srbije u kojoj je, uz neokrnjenu vitalnost populističkog šunda iz Miloševićevog vremena, kao dominantan kulturni obrazac nametnuta tendencija potpune tabloidizacije šireg polja i konteksta kulture. Većinski nekritičkim odnosom prema populističkoj histeriji tokom devedesetih, srpska elita praktično se samoukinula - umesto nje na scenu je ponovo stupio tip poluintelektualca i više nego provincijalizovani duh predgrađa.

Ovo potvrđuju i nedavno objavljeni rezultati istraživanja mr Predraga Cvetičanina, sociologa umetnosti i kulture na Filozofskom fakultetu u Nišu, na temu "Kulturne potrebe, navike i ukus građana Srbije i Makedonije". Na reprezentativnom uzorku od 2.300 ispitanika, mr Cvetičanin je utvrdio da: U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.[4]

Krivicu za ovakvo stanje svakako snosi grupacija koja vlada ovom zemljom, koja, samim tim, ima i istorijsku odgovornost za kreiranje društvenog, socio-političkog, kulturnog i kulturološkog ambijenta u kom se njihova vladavina odvija. Tačnije, ambijenta koji uveliko obeležava njihovu vladavinu.
 
rukovodstvu Televizije B92 upućujem molbu da, u prilog deprovincijalizaciji srpskog duha, (ako ništa drugo ono zarad nas idealista, ili nostalgičara, svejedno) u udarnom večernjem terminu pusti (reprizira) film GETO ─ tajni život grada!
 
Derer:
Znachi treba milicija da bije narod ako voli Cecu a ne Partibrejkerse..je l tako rudigudidudi?

Prvo, Derperu, u ovoj zemlji , odavno ne postoji milicija, nego je to policija.....

Drugo, svaki dobar Jocin policajac, otkida na Cecu, tako da ne ocekujem da biju pristalice, one jadne, sifiliticne mafijaske pevaljke........naprotiv.....Cane je ne jednom dobio batine od brkate tarabe, samo zato sto ne zavija ko u tarabinom zavicaju

Narod koji u vecem broju dodje na koncert Cece fukosha, nego na Stonse ili Peperse, ima sve upravo onako kako mu pase.......od drzave, preko politike, pa sve do plata
 
DukeofSerbia:
A шта је са Рибљом Чорбом? Они се не рачунају је не воле Беее92.

Onaj ko ne zna razliku izmedju "Riblje Corbe" , i "Partibrejkersa, Discipline Kicme, ili EKV............bolje da se vrati na Baju malog Knindzu , i slicne, i to iskljucivo na kasetama PGP RTS....ne na disketama, nego kasetama...... :roll:
 
Jedan od razloga što 5. oktobar nije uspio je i to što je taj dan Pink preživio, a sa njim naravno i njegov duh.
A kao što je poznato ono što te ne uništi to te ojača.

Da parafraziram Katona str. Pink fuisse delendam.
No ta je šansa propuštena i teško je povjerovati da će se ukazati druga.
 
krauterbox:
Jedan od razloga što 5. oktobar nije uspio je i to što je taj dan Pink preživio, a sa njim naravno i njegov duh.
A kao što je poznato ono što te ne uništi to te ojača.

Da parafraziram Katona str. Pink fuisse delendam.
No ta je šansa propuštena i teško je povjerovati da će se ukazati druga.

С обзиром на то какав се шљам кити тим датумом могу само да кажем: хвала Богу да није успео!
 
krauterbox:
Jedan od razloga što 5. oktobar nije uspio je i to što je taj dan Pink preživio, a sa njim naravno i njegov duh.
A kao što je poznato ono što te ne uništi to te ojača.
Bolno tačno. To je trebalo da nam bude znak.
Manje-više zbog kičerice i narodnjaka.
Nego sam pre 5.10. smela da se zakunem, eej, duboko sam verovala da će, kad dođe taj dan, onaj kriminalac Mitrović otići u Honduras da pobegne od katrana i perja.
A da mi je neko rekao da će Srpska Majka Ceca 2007. da izjavi "voljeni premijer", zatvorila bih ga u ludnicu na doživotno. :(
 
medved_bg:
Bolno tačno. To je trebalo da nam bude znak.
Manje-više zbog kičerice i narodnjaka.
Nego sam pre 5.10. smela da se zakunem, eej, duboko sam verovala da će, kad dođe taj dan, onaj kriminalac Mitrović otići u Honduras da pobegne od katrana i perja.
A da mi je neko rekao da će Srpska Majka Ceca 2007. da izjavi "voljeni premijer", zatvorila bih ga u ludnicu na doživotno. :(

jel vidis kako se stvari menjaju....
 
Meshate babe i zabe.
Nije problem ovog drushtva Pink,to je zamena teza za maloumnike.
Vetjina ovde ce uvek nazalost voleti narodnjake.To nema veze ni sa chim...i pravo je svakoga da sam bira shta mu je po "ukusu".
To je ista ona debilna pricha da je doshao zli Miloshevic i unishtio Rok da bi furao narodnjake..moz mislit..nije imao pametnija posla-kvazi teorije kvazi intelektualaca da nekako sebi i drugima opravdaju svoje bitisanje po medijima.
A ako vam Pink izgleda kao neshto shto je kich i shund pogledajte malo "zabavni"program RAI televizije..pa opet i ako tamo josh vishe bljeshti i shljeshti na sve strane Italija je Italija a mi smo tu gde jesmo.
 
IDI_DADA_AMIN:
Onaj ko ne zna razliku izmedju "Riblje Corbe" , i "Partibrejkersa, Discipline Kicme, ili EKV............bolje da se vrati na Baju malog Knindzu , i slicne, i to iskljucivo na kasetama PGP RTS....ne na disketama, nego kasetama...... :roll:

IDI, da li verujes da jos ima onih koji nisu dosli ni do kasete (znaci-vrte Long Play)?

Dobro, o ukusima ne vredi raspravljati. Mi ovde govorimo o neukusu. Neko je rekao ,,svaki narod ima onakvu vlast, kakvu zasluzuje...,, Sve ostalo je nadgradnja i ,,original falsifikata,,. Mislim da je srozavanje pocelo sa ,,Brenom nacionale,,. Zamisli tu situaciju i nacionalnu histeriju! To je bio pocetak kraja...
 
Derer:
Meshate babe i zabe.
Nije problem ovog drushtva Pink,to je zamena teza za maloumnike.
Vetjina ovde ce uvek nazalost voleti narodnjake.To nema veze ni sa chim...i pravo je svakoga da sam bira shta mu je po "ukusu".
To je ista ona debilna pricha da je doshao zli Miloshevic i unishtio Rok da bi furao narodnjake..moz mislit..nije imao pametnija posla-kvazi teorije kvazi intelektualaca da nekako sebi i drugima opravdaju svoje bitisanje po medijima.
A ako vam Pink izgleda kao neshto shto je kich i shund pogledajte malo "zabavni"program RAI televizije..pa opet i ako tamo josh vishe bljeshti i shljeshti na sve strane Italija je Italija a mi smo tu gde jesmo.

reci mi kako je do osamdesetih bilo najveca sramota slusati narodnjake ljudi koji su ih i slusali nisu smeli to javno da priznaju.......... ja sam u serednjoj skoli imala samo jednog lika koji je obozavao Cecu koja se tada i pojavila......... njega su svi zezali i prozivali..........mi ostali smo visili u SKC-u i na Akademiji i pili kaficu i igrali lore sa ljudima iz prvog posta a sada kad kazem da ne slusam narodnjake svi su u fazonu LAZES..................kuda ide ovaj svet..........
Palma i Pink su unistili sve sto su mogli...........a i druge televizije na kojima nema vise ni jedna emisija koja se bavi nekom normalnom muzikom su krive za ovo sta nam se desava.............
 
IDI_DADA_AMIN:
rukovodstvu Televizije B92 upućujem molbu da, u prilog deprovincijalizaciji srpskog duha, (ako ništa drugo ono zarad nas idealista, ili nostalgičara, svejedno) u udarnom večernjem terminu pusti (reprizira) film GETO ─ tajni život grada!

'oće, 'oće...Samo nemaju trenutno slobodnih termina, evo čim završe sa provincijalizacijom srpskog duha, baČiće se na deprovincijalizaciju...Samo da se malo namlate para, na onom prvom, znaš već, mrzi me da pišem :cool:
 
Derer - Nije problem ovog drushtva Pink,to je zamena teza za maloumnike.
Pa nije baš tako. Pink i u globalu, kao generator jedne poremećene percepcije svijeta, a i u onom svom najtrasparentnijem segmentu, kao propagator kiča poznatog pod nazivom turbo-folk, već je napravio ovom društvu problem, koji ono već sada osjeća, a kako vrijeme bude prolazilo osjećaće ga sve više i više.

Stvar je u tome (jbg ovo sam čini mi se već jednom pisao i to baš ovde) da je Pink proizvodnjom paralelne realnosti, one u kojoj nije bilo ni bijede, ni nasilja, ni rata, ni patnji stvorio jedan «bajkoviti» azil.
Azil, u koji se ad hominem i po liniji manjeg otpora, umjesto promišljanja i suočavanja sa stvarnošću, od stvarnosti sklanjalo.
Na taj način stvorene su generacije «bjegunaca», ljudi koji su već jednom okrenuli glavu i od zla i od nepravde i kojima to neće biti problem opet učiniti.
«Filozofija» koju je Pink nudio je filozofija nečinjenja i ignorancije.

Sledeća usluga Pinka srpskom društvu je turbo-folk i njegovo pogubno djelovanje.
Ako kič najednostavnije definišemo kao formu, kojoj nedostaje onaj duhovni sadržaj koji čini nešto umjetničkim djelom, onda turbo folk, sa svojim minimumom zadovoljavanja muzičke forme, predstavlja hiper kič produkt.

Kao takav on je postao instrument mentalnog genocida nad srpskim narodom. Turbo-folk je uspješno uspio iz ukusa, na žalost dobre većine, izbaciti minimum kriterija i stvoriti jednu zastrašujuću masu estetskih invalida.
A što je najgore među njima (opet na žalost) postoji i dobar broj etičkih bogalja, stvorenih turbo-folkovskim glorifikovanje i tekstualno-vizuelnim promovisanjem onih slojeva društva u kojima se i moć i slava stiću preko subjektivizacije i relativiziranja moralnih principa.

U svemu tome paradoksalne su dvije stvari.
Prva je to da turbo-folk, naravno nesvjesno, upravo kroz te svoje poruke nabijene etičkim relativizmom, predstavlja i egzemplarni izraz srpskog postmodernizma, jer promoviše djelovanje koje ne treba da se obazire na bilo kakve iracionalizme (religiju i njezine moralne postulate npr.), pošto to sve može samo da uspori ostvarivanje cilja, odnosno zadovoljavanje neke potrebe.

A druga je da je turbofolk nanio strahovit udar onom istinskom srpskom folkloru, koji je još od strane V. Karadžića definisan kao «okvir života nacije». Korumpirajući sliku nacije, srozavajući je na nivo štandova nacionalne bižuterije pred beogradskom željezničkom stanicom, turbo-folk je korumpirao i sam «okvir».
To je ista ona debilna pricha da je doshao zli Miloshevic i unishtio Rok da bi furao narodnjake..moz mislit..nije imao pametnija posla-kvazi teorije kvazi intelektualaca da nekako sebi i drugima opravdaju svoje bitisanje po medijima.
Moguće da si u pravu, ali jedno pitanje se jednostavno samo od sebe nameće.
Zašto čovjek, koji je instrumentalizirao apsolutno sve što je naslijedio iz SFRJ, nije iskoristio i to što je pred sobom imao jedan veći dio rok scene zemlje, koja je krajem '80-tih po nekim parametrima označena kao četvrta rok sila svijeta?
Jedan dio odgovora Ti daje Rambo Amadeus kada kaže:»Ne mozete prisiliti ljude u rovovima da slusaju ‘Disciplinu kicme’, Vagnera (Wagner) ili Snitkea (Schnittke). Ti atavizmi u osobi, ti primitivni impulsi koji nagone na plemenski rat mogu se pobuditi samo primitivnom muzikom. Eto zasto su se, kada je to bilo neophodno, papci ispod satri preselili direktno u Centar »Sava«.

Drugi dio leži u roku – nepouzdan je, nepouzdan je i kada je najkomercijalniji, a pogotovo je nepouzdan onaj koji se kalio u totalitarnom režimu i koji je od slobode očekivao da bude ono što ona i treba da bude.

Treći dio odgovora nalazi se u činjenici da je režim najmanju podršku imao u urbanom dijelu stanovništva, što se najviše vidjelo u broju odbijenih poziva za vojsku. A jedna od karakteristika tih urbanih mladih ljudi je bila i pripadnost rok kulturi, koja je nepouzdana.

Ima toga i još, ali već sam i previše odužio.
A ako vam Pink izgleda kao neshto shto je kich i shund pogledajte malo "zabavni"program RAI televizije..pa opet i ako tamo josh vishe bljeshti i shljeshti na sve strane Italija je Italija a mi smo tu gde jesmo.
Ne možeš porediti RAI i Pink. Pored tog “zabavnog” RAI ima i sve ostale vidove programa, a Pink je npr. tek 2000. dobio svoj informativni segment.
 

Back
Top