aneurizma na aortu

kumanovka

Početnik
Poruka
1
Moj tata ima 63 godina ima dijagnozu dilatiranu ascedentnu aortu otkrivena pre godinu dana pri ehu na srcu.Komentar: dilatirana aorta i aorten prsten, na nivo zalistoka 44 mm a u ascedentnom delu 50-51 mm,sa urednom otvaranju aortnih zalistoka i registrirana AoP2+/3+ prema prednog mitralnog zalistoka.Nakon godinu dana nivo na zalistoka 41-42 mm a u ascedentnom delu do 50 mm.Na 28 cm od zuba aorta je 30mm ,na 32cm je 25mm i u tom delu descedentne aorte nema vecih arteroskleroticnih plaka.Na 38cm aorta je 23mm.Interesuje me dali je neophodna operacija? Gde da se obavi? Inace on nema nikakvih problema i ova dijagnoza je sasvim slucajno otkrivena.Pije redovno lekove za pritisak, izbegava svakakav fizicki napor.
 
Stvarno mislim da završnu reč ima kardiolog.Moje mišljenje je da treba da operiše aneurizmu i to dok je asimptomatska.Inače ako prsne veoma su male šanse da preživi.Operaciju rade svi veći klinički centri u Srbiji a obavlja je vaskularni hirurg.Obrati se kardiologu za mišljenje i obavezno vaskularcu sa svim nalazima.I nemoj oklevati bez obzira što se sad oseća dobro.Aneurizma je tempirana bomba i nikad ne znaš kada će prsnuti,može i pri najmanjem naporu.Aneurizma je istanjenje krvnog suda i ona može dugo da se podnosi bez nekih većih tegoba i najčešće se slučajno otkrije.Oboleli se žali na bol u leđima najčešće u lumbalnom delu pa se sumnja na bubrege,pesak,upalu itd.Vidi se čak i na običnom ultrazvuku stomaka ili rtg snimku.Ako već ima dijagnozu aneurizme ne gubite vreme.Hitno na pregled kod vaskularnog hirurga.Operiše se u opštoj anesteziji,ugradi se proteza na mesto proširenja i za 10 dana ide kući svojim nogama.Naravno kada se na vreme uradi.
 

Back
Top