WIN VERSIONS

  • Začetnik teme WIN VERSIONS
  • Datum pokretanja
Ne znam sto će ti to al ajde

1. 3.x
2. 95
3. 97 (koliko se ja sećam ova verzija ne postoji već su to nešto kao dodaci za 95)
4. 98
5. 98 Second Edition (SE)
6. Windows ME - Milenium (eror)
7. (Windows NT (Nice try))
8. Windows 2000
9. Windows XP/Home
10. Za 2006 najavljen Longhorn

P.S. Možda sam pogršio kod 97 tu me secanje ne sluzi najbolje
 
Malo drugacije to ide:

1. Windows 1.0
2. Windows 3.0 (mada je brzo zamenjen, 2.0 nikad nije izasao u javnost)
3. Windows 3.1
4. Windows 3.11
5. Windows 95
6. Windows NT 3.x
7. Windows 95 OSR2
8. Windows NT 4.x
9. Windows 98
10. Windows 98SE
12. Windows Me
11. Windows 2000
12. Windows XP
13. Windows XP Media Edition (valjda se tako bese zvao)
14. Windows 2003

To je ono sto je do sad javno izaslo... Ne racunam OS-ove koji su izasli sa tzv. service pack-om (posto imas da kupis Windows XP SP1 i sl., posto se to radi maltene o istom OS-u).
 
Incognito:
Malo drugacije to ide:

1. Windows 1.0
2. Windows 3.0 (mada je brzo zamenjen, 2.0 nikad nije izasao u javnost)
3. Windows 3.1
4. Windows 3.11
5. Windows 95
6. Windows NT 3.x
7. Windows 95 OSR2
8. Windows NT 4.x
9. Windows 98
10. Windows 98SE
12. Windows Me
11. Windows 2000
12. Windows XP
13. Windows XP Media Edition (valjda se tako bese zvao)
14. Windows 2003

To je ono sto je do sad javno izaslo... Ne racunam OS-ove koji su izasli sa tzv. service pack-om (posto imas da kupis Windows XP SP1 i sl., posto se to radi maltene o istom OS-u).

Bar sam bio blizu
Kakav je ovaj XP Media Edition? Za njega prvi put cujem :oops: :? :shock:
 
Zove se Windows XP Media Center edition.

Ma to je specijalni upgrade XP-a za one tzv. box-media kompjutere (poput MSI-ovog Media Centra), tj. onih koji objedinjuju kompletni media sistem sa racunarom. Izasao je pocetkom ove godine (i ako je poceo da se pojavljuje u Media Center PC kompovima u vreme kad je izasao Win 2K3). Ne postoji u slobodnoj ponudi, vec samo sa tim racunarima. Malo je poboljsan po pitanju multimedije (neke stvari koje recimo Windows 2003 ima a XP ih ne poseduje). Mozes citati o njemu na:

http://www.microsoft.com/windowsxp/mediacenter/evaluation/default.asp

Inace, Longhorn nece zameniti XP, i suska se da ce izaci XP EE (Extended Edition... ili mozda Error Edition ;) ) sledece godine, da premosti gap dok Longhorn izadje. Do tad ce izaci i 64-bit edition XP-a i 2003, i verovatno ce izaci i Windows 2K5 (jos jedno 'suskanje')... Da bi pose Longhorn objedninio sve njih (a polako ce se dodavati nove opcije koje treba da postoje u Longhorn-u, da se vidi kako trziste reaguje).

Inace, do tad ce i Linux i BSD uzeti povece parce kolaca, tako da ocekujem da ce Longhorn biti prvi Windows za koji se moze reci da je Operativni Sistem u prvom smislu te reci. Stize konkurencija, a samim tim i bolji OS-ovi sa obe strane tabora.

Usput, zaboravio sam da pomenem Windows CE i Windows XP PocketPC Edition.
 
Samo da pitam nesto :

1. Koja je razlika izmedju WIn. NT 3.x i NT 4.x?
2. Kakav je taj Windows Server 2003? Sta on ima sto Xp nema i da li je bolji od Xp-a?
3. Kada se pojavio Windows 1.0, ondosno prvi Windows....?]

Hvala.
 
Windows NT 3.x je bio delom baziran na ukradenom OS/2 (od IBM-a), i podosta nestabilan... Zato se 4.x revizije NT-a smatraju kao prvi pravi 32-bitni OS u Windows porodici.

Windows 2K3 je nesto unapredjenija verzija Windows 2k, s' tim sto je dosta ulozeno na multimedijalnost istog... Medjutim, kako ljudi pricaju, pun je bug-ova i generalno nije vredno prelaziti na isti.

Prvi Windows (ex Interface Manager) je Microsoft predstavio sredinom '83. Prva zvanicna verzija, 1.0, je izasla Novembra '85, tacno 10 godina pre nego sto je Microsoft objavio Windows 95. U svakom slucaju, Windows sve do verzije 95 nije bio Operativni Sistem, vec samo graficki interfejs. Cak se i 9x/Me windowsi smatraju polu operativnim sistemima, jer oni i dalje koriste DOS kao jezgro. Windows 2.0 je izasao ubrzo (negde '87) ali je slabo isla prodaja, i retko da je neko zapamtio isti... Zato je Windows napravio 'bum' tek '90 sa pustanjem 3.0, a vrlo ubrzo, tj. 2 godine kasnije, izdao je 3.1 verziju. I tu su poceli bukvalno da plivaju u parama.

I Windows 97 NIKAD nije ni nastao ni postojao, to je ustvari Windows 95 OSR2. Samo nasi pirati su se igrali sa uvodnim logoom, pa mu dodali 7 umesto 5 kako bi ga bolje prodavali.

Toliko.
 
Informacije se sakupe vremenom... Smesno je pljuvati po kompaniji koju ne poznajes, pa sam se tako potrudio da je dobro upoznam...

A i moj zivotni san je da sakupim dovoljno para da odkupim veci deo Microsofta, i unistim ga iznutra! Sta ce meni tolike milijarde... vazno je da cu ostati poznat u istoriji kao osoba koja je lisila svet informatickog tiranina ;)

Sto se tice Win 2K3, vec sam odgovorio... Sem sto je jaci na multimedijalnom polju, sve ostalo mu itekako manjka, i zaista je pun bug-ova...

Poz.
 
Pa to su opste skracenice... 2K == 2000, 2K3 == 2003, K23 == 1023, 23K = 23000...

Inace, slicniji je Windows-u 2K, nego XP-u, iz prostog razloga: Serveru ne treba ona grozna sminka iz XP-a (Teletabis-like interface... inace to je jedno trogodisnje dete izjavilo kad je videlo XP :lol: ) ;)
 
Incognito:
A i moj zivotni san je da sakupim dovoljno para da odkupim veci deo Microsofta, i unistim ga iznutra! Sta ce meni tolike milijarde... vazno je da cu ostati poznat u istoriji kao osoba koja je lisila svet informatickog tiranina
Ideja nije nova,mada bih se ja ugledao na talibane.Jeftinija je varijanta sa avionom. :wink:
 
Samo malo...

Windows Xp Media Center Edition i Windows.NET Server 2003 nemaju nista zajednicko? To su potpuno dva razlicita Windows-a?

Inco, jesi li radio na Xp Media Ceneter?
 
Nemaju... XP Media Center je samo malo prosireni XP... Imao sam prilike da ga vidim na MSI-jevom MegaPC-u. Nista novo sem sto ima ugradjen modul za daljinski upravljac, FM/TV tuner sopstvenu kontrolu i tako to...
 
Brate ti ne spavas...
:D

A znas sta sam procitao na jednom sajtu...
Rekli su da Win Server 2003 nema onakve sarene teme kao Xp nego samo jednu klasicnu kao Windows 98., a kod mene je kao xp samo siva/braon boja... JE*EM li ga sta im sada to znaci....
 

Back
Top