TITO u New York Times-u

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056
TITO U DIJALOGU
SA SVIJETOM

„Ako je taj čovjek metalski radnik, onda ja nisam britanska kraljica!“
Elizabeta II

Filip Erceg

U vrijeme bestijalnih napada Informbiroa na Jugoslaviju i Tita, naši su narodi pjevali: „Što je više kleveta i laži, Tito nam je miliji i draži!“. A tih je „kleveta i laži“ i nakon raspada Jugoslavije izgovoreno i napisano u tolikoj količini, da ih ni pas sa maslom ne bi mogao pojesti. Možda ih pas i ne bi mogao pojesti, ali narod je u stanju svašta „progutati“! Još za života, Tita se na različite načine htijelo prokazati, i u tu se svrhu nastojalo sve i svašta dokazati; od toga da akronim Tito ne znači ništa drugo, nego – Treća Internacionalistička Teroristička Organizacija, pa do toga da Tito uopće nije on, nego – ona! Šaputalo se i da je prvi Tito poginuo na Sutjesci, a da je drugi Tito ruski agent, a govorkalo se i da Josip Broz uopće nije Joža iz Zagorja, nego unuk Franje Josipa. Ljudi kažu, da se za dobrim konjem uvijek prašina diže, a oko Titovog lika i djela doista se podigla takva prašina, gusta prašina od koje ljudi više ne vide ni tog konja, ni Tita kako na njemu jaše. Jer, oko Titovog života do sada je isprepleteno dugačko klupko priča i pričica, u kojima se „jugoslavenski Robin Hood“ zapetljao kao Stvarnost u Legendi. Proces detitoizacije simbolički je započeo zabijanjem glogovog kolca ispred Kuće cvijeća, i nastavio se rušenjem Titove kolibe u Drvaru i miniranjem Augustinčićevog spomenika u Kumrovcu, a taj se proces, po svemu sudeći, nije okončao ni do dana današnjeg. I neki dan je na HTV-ovoj emisiji „Nedjeljom u 2“ jedan „povijesnik“ izjavio sasvim hladnokrvno da je „Tito najveći zločinac hrvatskog naroda“, a ta se monstruozna laž nekoliko puta mogla čuti i u Hrvatskom Saboru. Pa ipak, i pored svih „kleveta i laži“ Tito je mnogima još uvijek drag, i čak sve draži, a to se može zaključiti i po sve brojnijem okupljanju ljudi u Kumrovcu na Dan mladosti. Koliko je još uvijek veliko zanimanje za Tita, potvrđuje i činjenica, da se gotovo u isto vrijeme kod nas snimaju dva dijametralno suprotna dokumentarna filma o Titu: jedan Antuna Vrdoljaka, koji želi prikazati Tita kao hoštaplera i, dakako – „najvećeg zločinca hrvatskog naroda“ (i taj je projekat poduprt od HTV-a sa čak 7.5 milijuna kuna, i to bez javnog natječaja!), i drugi Lordana Zafranovića, koji Tita želi prikazati objektivno u kontekstu prostora i vremena (a taj je projekat na natječajima prošao znatno skromnije). Uzgred rečeno, nedavno se i na kioscima, kao prilog uz Slobodnu Dalmaciju pojavio na DVD-u sasvim solidan ruski dokumentarni film Sergeja Kostina: „Tito – posmrtna biografija“, što će reći, da Tito kao povijesna ličnost nije zanimljiv samo Južnim Slavenima, nego i strancima.
Knjiga Blaže Mandića
O Titu je posljednjih godina napisano i brdo knjiga različite kvalitete i sadržaja, od kuharica u kojima možemo saznati što su jeli Tito i Jovanka, pa do apologetskih i pristranih povijesno-političkih studija. Ima tu i memoarskih zapisa, jer svatko tko je barem jedanput u životu popio kavu sa Titom imao je potrebu da podijeli sa javnošću, što je baš njemu u tim neformalnim trenucima Tito šapnuo na uho o Koči Popoviću, Golom otoku ili Kosovu. Jer mali čovjek uvijek je veći u očima drugih, ako se njemu, i nikome drugome, povjeri netko poput Tita. Ali, naravno, ima i onih koji su pozvani, i koji s punim kredibilitetom mogu svjedočiti o Titu, a jedan od tih je nesumnjivo i nekadašnji savjetnik za štampu predsjednika Republike, novinar i publicist Blažo Mandić (1926.). Zbog mlađih generacija valja reći da je Blažo Mandić, prije odlaskau Maršalat, surađivao u sarajevskom Oslobođenju, i da je bio glavni urednik lista Riječ mladih. Od 1982 do 1986. bio je ambasador SFRJ u Portugalu (po povratku iz Lisabona objavio je knjigu putopisne proze Portugal – ruža vjetrova na pragu Evrope) i Zelenortskoj Republici. Objavio je i knjigu Tito izbliza, po kojoj je snimljen istoimeni dugometražni film i TV serija. Blažo Mandić pratio je Tita na njegovim brojnim putovanjima po svijetu, pa nije nikakvo čudo, da se odlučio svoja svjedočanstva ukoričiti u knjigu Tito u dijalogu sa svijetom. Knjiga je doživjela drugo izdanje (izdavači su Agencija „Mir“ i „Prometej“ iz Novog Sada), a sada je, zahvaljujući V.B.Z.-u dostupna i čitateljima iz Hrvatske. Na promociji u Tribini Grada Zagreba o knjizi su pored autora govorili i savjetnik predsjednika Mesića Tomislav Jakić i predsjednik Društva „Josip Broz Tito“ dr. Tomislav Badovinac... „Tekst je pisan – uz korišćenje protokolarne i druge dokumentacije – u sintezi zapisa i sjećanja, u spajanju onoga što je u notesu sačuvano i ponečeg što je ostalo upečatljivo u pamćenju.“, piše autor u predgovoru. Knjiga je teška čak 669 stranica, i na tih 669 stranica čitatelj može posjetiti i upoznati šezdeset zemalja: od Amerike, preko Afrike do Azije; Blažo Mandić putuje sa Titom punih osamnaest godina, od 1961. do 1979. godine. Knjiga je kombinacija putopisa i reportaže, a autor je najbolji kada suhoparne brifinge i dosadne protokole „začini“ sa ponekom anegdotom.
Tito na čelu kolone „trećeg svijeta“
Iz današnje perspektive izgleda upravo nevjerojatno da je jedna Jugoslavija, koja se poslije raspala u krvi i pepelu, uživala toliki ugled u svijetu. A taj je ugled u najvećoj mjeri zasluga Titove vanjske politike! Tito nije samo stajao na čelu kolone partizana u toku NOB-a, nego je i poslije u miru stao na čelu kolone „trećeg svijeta“ koji se počeo dekolonizirati. Tita su „poniženi i prezreni na svijetu“ doživljavali kao Mesiju Socijalizma „s ljudskim likom“, a u njegovom su liku siromašni i obespravljeni vidjeli Osloboditelja i Izbavitelja. Njegova bijela maršalska uniforma i bijele rukavice, topli osmijeh i vizionarski pogled, njegovo „boga ti“, pa kubanke i cigaretšpic, njegova Karizma zapakirano u jedan jedinstveni Lik Bonvivana, koji na „Galebu“ plovi po nemirnim morima i oceanima, sve je to prepoznatljivo u svijetu kao brend, i gdje god došli svi će znati odakle smo, dovoljno je reći: Tito!! Njegovi se dočeci u stranim zemljama mogu slobodno usporediti (iako usporedba možda nije umjesna) sa dočecima pokojnog Pape Ivana Pavla II. A propos Pape, Tito je vraćajući se iz Liberije uz osmijeh rekao novinarima: „Neki naši drugovi u Liberiji odlikovani su Ordenom Krista. Mogu sada da uđu u Vatikan kad god hoće. Kad dobiješ orden za širenje kršćanstva, to je najbolji dokaz da kod nas nema progona crkve.“ Tito je imao duha: kada mu je Rato Dugonjić, tadašnji ambasador u Kairu, govorio kako marokanci pripremaju patku zamotavanjem u novine, Tito će doskočiti: „Takve su najbolje...pojedeš patku, zajedno s novinarskim patkama.“ Za vrijeme posjete Maroku, 1 - 6. travnja 1961. godine, mimo predviđenog protokola, pred Titom se našla delegacija radnika sa buketima cvijeća i poklona, a vozeći se u otvorenom automobilu ulicama Rabata, obasut konfetima, Tito je čak sat i pol neprekidno stajao i otpozdravljao mase koje su mu franetično skandirale: „Ruka mi se već bila ukočila, otpozdravljajući“ – reći će kasnije Blaži Mandiću. Jedan od najspektakularnijih dočeka je, bez sumnje, onaj u Kini 1977. godine: „Kineskinja, jedna simpatična, šarmantna Ču, koja nam je na aerodromu predstavljena kao dodijeljeni pratilac, kaže da to nije do tada priređeno niti jednom stranom državniku...“ (str. 534). Mnogim je državama bila velika čast ugostiti Tita, a od Tita su mnogi htjeli čuti i savjet o raznim pitanjima. Tito je ravnopravno razgovarao sa predsjednicima, premijerima, kraljevima i carevima, a nerijetko je znao arbitrirati u kriznim situacijama i miriti zavađene strane. Na konferenciji KESS-a u Helsinkiju 1975. godine, Titov govor bio je vjerojatno i najzapaženiji, a ruski pisac i prevoditelj Ivan Ivanji ovako bilježi svoje doživljaje sa te konferencije: „U pauzama je u isuviše malim salonima bila neopisiva gužva: 35 šefova država ili vlada, pa njihovi ministri, savjetnici, prevoditelji, ljekari, ađutanti...Kad bi se Brežnjev i Ford kretali kroz masu, pred njima bi išli njihovi tjelohranitelji i bezobzirno gurali ostale predsjednike i njihovu svitu u stranu...Tito je volio da briljira, sam razgovarajući na više jezika. Kad bi se on pomakao, ostali velikani su se samo pomicali pred njim i s poštovanjem povlačili kao Crveno more pred Mojsijem“.
Svi mi koji želimo znati tko je bio Tito, znamo da je bio velik, a kada pročitamo i ovu knjigu, složit ćemo se da je doista bio „posljednji velikan 20. stoljeća“ (The New York Times).
 
Heeheh ti bas volis Tita... Pitam se jeste li vi Titoisti i Staljinisti izgladili sukobe medju sobom? Jesu li crkli ti matorci sto ste cekali, pa da se ujedinite, ili je SKOJ jos rascepljen na bar dva poznata dela...
Pa pitam se ko bi vladao Srbijom i da dodjete na vlast... koja frakcija...
Znam da zbog loseg odziva u svoje redove primate sve zive, nadam se da imate negog sa vecom skolom od vaseg bivseg vodje--- bravara... Al dobro, posto ovi vasi iz skola sada pustaju sve zive da prodju i bez ikakvog znanja, valjda sad imate nekog sa cetvorogodisnjam?
Dok mi gledamo u buducnost, SKOJ se prepire oko proslosti... da 7 oktobra ne dodjete s kuburam i macevima na konjima protiv nas? hehehhehehheeh :)
 
Ma koliko taj covek imao losih strana i gresaka a mozda i nekih namernih losih poteza on je ipak bio najbolji predsednik koga smo ikad imali. Ko je hteo da ostane u zemlji mogao je a ko nije hteo e on je imao crven pasos pa je mogao da putuje i na mars. Covek je bio genije izigrao ruse kao lude a bio uz Amere. Ali kad je on umro mi nismo shvatili da sa rusima nismo prijatelji vec sa Amerima nego se mi zaleteli kod "crvene mame" u krilo i onda Ameri prestali sa kreditima i eto ga krah ekonomije.
 
dr.koki:
Ma koliko taj covek imao losih strana i gresaka a mozda i nekih namernih losih poteza on je ipak bio najbolji predsednik koga smo ikad imali. Ko je hteo da ostane u zemlji mogao je a ko nije hteo e on je imao crven pasos pa je mogao da putuje i na mars. Covek je bio genije izigrao ruse kao lude a bio uz Amere. Ali kad je on umro mi nismo shvatili da sa rusima nismo prijatelji vec sa Amerima nego se mi zaleteli kod "crvene mame" u krilo i onda Ameri prestali sa kreditima i eto ga krah ekonomije.

dobrim dijelom dijelim tvoje misljenje..
posmatran u povijesnom kontekstu i ideoplogijama, on je bio veliki , karizmatican politicar..
imam kazetu njegova pogreba, bio je zastupljen cio svijet...
mislim da mu je najveca zasluga stvaranje nesvrstanih u prilikama hladnoga rata..
i sto nas je izvukao iz staljinistickog zagrljaja
 
baner11.jpg
 
dr.koki:
Ma koliko taj covek imao losih strana i gresaka a mozda i nekih namernih losih poteza on je ipak bio najbolji predsednik koga smo ikad imali. Ko je hteo da ostane u zemlji mogao je a ko nije hteo e on je imao crven pasos pa je mogao da putuje i na mars. Covek je bio genije izigrao ruse kao lude a bio uz Amere. Ali kad je on umro mi nismo shvatili da sa rusima nismo prijatelji vec sa Amerima nego se mi zaleteli kod "crvene mame" u krilo i onda Ameri prestali sa kreditima i eto ga krah ekonomije.
I sa tim krahom ekonomija je 1989. stajala bolje nego posle toga u svim bivšim republikama. Ovo što sad imamo je tek oporavak od onih koji su srušili vladu Ante Markovića i zemlju uopšte.
 
nesha taxista:
I sa tim krahom ekonomija je 1989. stajala bolje nego posle toga u svim bivšim republikama. Ovo što sad imamo je tek oporavak od onih koji su srušili vladu Ante Markovića i zemlju uopšte.

Само да вам је пара, ма спалили ви би све Србе, Српске цркве и манастире, само да вам дају паре. тито је злотвор антисрпски, и његови обожаватељи, су исти антисрби који као он воле голи оток и антисрпство.
 
По који већ пут...

Каква гомила глупости:

"Велики човек", "каризматичан..."

Један обични, локални диктатор и зликовац, доспео на власт само захваљујући тадашњој таквој констелацији снага, боље рећи - договору "великих".

Чији је режим индиректно одговоран за све оно што се затим догодило од краја деведесетих.

Дакле, ни по чему велики, сем по несрећи коју је оставио овдашњим народима, јер није обезбедио јаку државу иза себе.
 
slavonija:
dobrim dijelom dijelim tvoje misljenje..
posmatran u povijesnom kontekstu i ideoplogijama, on je bio veliki , karizmatican politicar..
imam kazetu njegova pogreba, bio je zastupljen cio svijet...
mislim da mu je najveca zasluga stvaranje nesvrstanih u prilikama hladnoga rata..
i sto nas je izvukao iz staljinistickog zagrljaja
Pa što i da nemaš videosnimak njegove sahrane, vama Hrvatima je bio dobar.
 
Norma Kampl:
По који већ пут...

Каква гомила глупости:

"Велики човек", "каризматичан..."

Један обични, локални диктатор и зликовац, доспео на власт само захваљујући тадашњој таквој констелацији снага, боље рећи - договору "великих".

Чији је режим индиректно одговоран за све оно што се затим догодило од краја деведесетих.

Дакле, ни по чему велики, сем по несрећи коју је оставио овдашњим народима, јер није обезбедио јаку државу иза себе.
ma pusti ti prazne price i filozofiranja,
ne znam koliko si stara ali ja znam kako je bilo u Tiletovo doba a kako je sada....i tacka.
 
timmy:
ma pusti ti prazne price i filozofiranja,
ne znam koliko si stara ali ja znam kako je bilo u Tiletovo doba a kako je sada....i tacka.
Не кријем године, имам 46, дакле, довољно сам стара да говорим из директног искуства живота у тој "дивној" СФРЈ.

А ово ваше су пусте приче.

Слабо памћење, или, код млађих, погрешна представа.

Или је многима праву слику о Титовом, "замаглило" време СМ, доиста најгоре и најтеже које смо имали у последњих 100-тинак година (не рачунајући, наравно, оне раније ратове).
 
Norma Kampl:
Не кријем године, имам 46, дакле, довољно сам стара да говорим из директног искуства живота у тој "дивној" СФРЈ.

А ово ваше су пусте приче.

Слабо памћење, или, код млађих, погрешна представа.

Или је многима праву слику о Титовом, "замаглило" време СМ, доиста најгоре и најтеже које смо имали у последњих 100-тинак година (не рачунајући, наравно, оне раније ратове).
verovatno imaš stan ili kucu,zavrsen "komunisticki" fakultet,ali besplatan,i koliko se secam zdravstveno osiguranje nam je bilo na visokom nivou itd......
sada ?
 
sevilja:
Norma, kao svaka pametna osoba, razmišlja dalekosežnije.
Titova politika ( ako se uopšte može nazvati Titovom) nas je dovela ovde gde smo sad.
nije Titova nego politika nacionalista,sto ih je nažalost,narod podržao po celoj Jugi.....seti se raznih mitinga "istine" pa "kontra istine",pa za ovo pa ono i........ode sve u PM
sad sam se iznerviro,majku mu.......
 
timmy:
nije Titova nego politika nacionalista,sto ih je nažalost,narod podržao po celoj Jugi.....seti se raznih mitinga "istine" pa "kontra istine",pa za ovo pa ono i........ode sve u PM
sad sam se iznerviro,majku mu.......

Kakvi mitinzi i kontramitinzi, zna se ko je imao vlast u rukama. Zna se kakva je diktatura postojala, zna se kako se krala država, kako je sva intelektualna elita ili proterana ili uterana u mišije rupe, zna se da je sva žgadija isplivala na površinu, bilo je dovoljno da se u nekog uperi prst s optužbom da je protiv Tita i znalo se šta mu se piše. Pa je Bora Čorba ležao u zatvoru jer je napisao pesmu ''Pogledaj dom svoj andjele''- ej, zbog pesme!!!...pročitaj ''Sudiju'' - Vuk Drašković...nisi ti dobro zapamtio to vreme, i očito se nisi pitao mnogo ''a šta posle?''.
 
sevilja:
Kakvi mitinzi i kontramitinzi, zna se ko je imao vlast u rukama. Zna se kakva je diktatura postojala, zna se kako se krala država, kako je sva intelektualna elita ili proterana ili uterana u mišije rupe, zna se da je sva žgadija isplivala na površinu...pročitaj ''Sudiju'' - Vuk Drašković
persona na "nivou"
i ti svasta citas.......Vuk ti je kako vetar duva,gde ima više para.....
 
timmy:
verovatno imaš stan ili kucu,zavrsen "komunisticki" fakultet,ali besplatan,i koliko se secam zdravstveno osiguranje nam je bilo na visokom nivou itd......
sada ?
Опет неке будалаштине, и демагогија о "бесплатном"... бла, бла, бла...

Већ смо говорили о томе колко је све то , ЗАПРАВО, било "бесплатно".

А какав квалитет услуга... :roll: :roll:

Јесте, БУ, мора се принзати, био један од бољих универзитета, и у светским оквирима. Као, и уопште, на известан начин, (али само у неким сегментима) образовни систем.

И, јесте, рецимо, доста вођено рачуна о култури.

Али, то је, опет, нешто друго.

Сем тога, постојало је много више оног лошег, лоше организованости у читавом друштву.

Речју - лош, у неким областима и зао систем. У готово сваком погледу.

Што је било највећим делом последица комунистичког, пардон, тачније - титоистичког режима. "Самоуправљање". :roll: Али не само тога.

Кажем - не дајте да вам репер буду 90-те. С тим се скоро ништа не може поредити.
 
Norma Kampl:
По који већ пут...

Каква гомила глупости:

"Велики човек", "каризматичан..."

Један обични, локални диктатор и зликовац, доспео на власт само захваљујући тадашњој таквој констелацији снага, боље рећи - договору "великих".

Чији је режим индиректно одговоран за све оно што се затим догодило од краја деведесетих.

Дакле, ни по чему велики, сем по несрећи коју је оставио овдашњим народима, јер није обезбедио јаку државу иза себе.

taman da ne kucam dvaput.
fino recheno
 
Norma Kampl:
По који већ пут...

Каква гомила глупости:

"Велики човек", "каризматичан..."

Један обични, локални диктатор и зликовац, доспео на власт само захваљујући тадашњој таквој констелацији снага, боље рећи - договору "великих".

Чији је режим индиректно одговоран за све оно што се затим догодило од краја деведесетих.

Дакле, ни по чему велики, сем по несрећи коју је оставио овдашњим народима, јер није обезбедио јаку државу иза себе.

И ја то исто кажем: по који пут и докле више?!
 

Back
Top