Koliko treba za otvaranje prodavnice?

dulebass

Domaćin
Poruka
3.337
Pozdrav svima. Otvorio bih prodavnicu (ne mnogo veliku, malo vecu od trafike, ali da ima svasta. Preko hleba, mleka novina, suhomesnatih proizvoda, slatkisa. Nesto kao mini market, ali da stane u 20-ak kvadrata) pa me interesuje koliko mi para treba da zapocnem posao. Nasao sam povoljno lokal, pa me interesuje koliko se placa drzavi otvaranje prodavnice, fiskana kasa i sva ta procedura koja je potrebna. Ako neko zna vise o tome, neka kaze i koliko mi treba para za robu? Otprilike, jer stvarno nemam predstavu. Hvala
 
Прво мораш да се региструјеш. Претпостављам да ћеш радити као предузетник, ту је процедура брза, за предузеће имаш већ тему отворену. За фискалну касу иди на сајт Пореске управе па види за процедуру, а цене каса варијају у зависности од произвођача и намене. Не верујем да има испод 100 евра. Па ту иде још ГПРС уређај...

За робу немам појма, а купуј од проверене велепродаје. Не знам из ког си места, па не могу да то прокоментаришем.
 
Posto sam bio vlasnik STR u trajanju od 5 god. da ti kazem moje misljenje>
Moj savet ti je da prvo ispitas lokaciju, odnosno kakav bi ti bio profil potencijalnih musterija i kakva je konkurencija. Ako nema ni jedan dragstor (mini market) u blizini onda otvaraj to sto si naumio.

Ako ima, onda razmisli o opciji da se fokusiras na robu koja se brzo kupuje i prodaje (tj. sve ono sto imas u trafici). Ovo ti kazem iz razloga sto ti hleb i mleko ne donose neku veliku zaradu, a vuku ti dosta problema i propratnih, cak nekad i nepredvidivih troskova (moras da imas masinu za secenje, rashladnu vitrinu, vagu..) a mislim da to bas ne mozes efikasno da smestis u 20 m2, a i kosta ko sam djavo.

Bolje se fokusiraj na prodaju robe iz trafike u lokalu, sto podrazumeva: cigarete, novine, dopune, slatkisi, pice i sl.

NA ovaj nacin mozes sa manjim sredstvima da napunis lokal, jer treba da kupis samo fiskalnu kasu, bar kod citac i sve ostalo da investiras u robu, sto je i najbitnije za pocetak da imas pun lokal robe i da je sva tvoja, odnosno da nisi uzeo na odlozeno placanje, jer je to smrt za pocetak poslovanja. Frizider za pice, razne reklamne police dobijas od distributera, tj. ne ulazes svoje pare za kupovinu.
Sa druge strane veca ti je sansa da uspes jer ces na taj nacin privuci ljude da za brzu kupovinu dolaze kod tebe u lokal, a ne da u mini marketu cekaju u redu da kupe cigare ili novine.

Mislim imam ja sad da ti pricam pricu (i knjigu mogu da napisem o maloprodaji mesovite robe) ali ako te jos nesto interesuje pitaj.

Sve detalje oko pravnih poslova (registracija firme, pravljenje i placanje racuna, prijava radnika, obracun poreza) - pronadji dobrog knjigovodju da te obuci i ne zali da platis i vise jer on/ona moze da ti ustedi vise para nego sto ti mozes da zaradis (dok malo ne udjes u stos i ne pokupis neke cake).

Tvoje glavno pitanje: "Koliko para treba?"

- Sto vise to bolje, ali bez nekih 5000 EUR min nemoj ni da pomisljas. Cak mislim da ti za 20-ak kvadrata lokal treba bar 7-8000 EUR da lepo napunis.

Nemoj da se polakomis pa da uzmes 50% robe na odlozeno, jer veruj mi 30 dana brzo prodje, a ti neces prodati ni 1/3 robe, pa za 2-3 meseca eto frke i problema kako platiti dospele racune.

Odvoji bar 5-6000 EUr i zaboravi na njih jedno 6 meseci dok ne krece da se obrce, pa tek onda mozes da odredis da 40-50% neto prihoda potrosis za svoje potrebe, a ostatak dalje da investiras.

Nek ti je sa srecom i da zaradis puno love.
 
Da! to je neto prihod (mislim bio), kad se odbiju svi troskovi.
Al opet ponavljam, sve zavisi od gore navedenih parametara.

Ja zanm neke likove koji imaju preko 20.000 Eur robe u radnji, a mesecno zaradjuju tek nesto ispod 1000 eur jer su na losijoj lokaciji i imaju velike rashode (kirija, 4 radnika i sl)
Opet sa druge strane znam jedan bracni par koji imaju trafiku na zeleznickoj stanici u BG i koji prodaju samo novine, cigare i zvake (ulog otprilike 3000 EUr za robu) a mesecno im cisto ostaje 2 - 3000 EUR.

Znaci lokacija, lokacija i ....lokacija. (za vrstu robe o kojoj pricamo)
I naravno tvoj trud.
 
pa da li moze recimo delta da vrsi pritisak na tebe da mu ustupis lokaciju, ako je lokacija dobra, ili bilo koja jaca firma. kako se bori protiv toga, da li postoji neki sindikat str-ova, npr.

zasto se ti vise ne bavis time, i koja je sad oblast? (izvini ne pitam konkretno posao, nego da li sad recimo radis u nekoj jacoj firmi, zaposlen si, ili .. nesto samostalno...) kakvo je sad zaposlenje u odnosu na prethodno, da li ti je posedovanje str-a donelo prednost u izboru posla, tj verovanto jeste.. i koliko si godina drzao to? seticu se jos nekog pitanja mozda. ... mada mozda neki gazda ne voli da drzi nekog ko je vec bio gazda... zasto si uopste prestao da ga drzis ako je dobro islo

recimo secam se "zlatnog doba" ; )) 90tih kad su na svakom koraku bile trafike. recimo tad je bas bila popularna rinfuza, ono slatkisi i slane grisine na kilo... prosto navikne se covek na to, sad to i nije tako cesta roba, a to je bilo simpaticno. sad moram da mozgam gde mogu da kupim kikiriki, cak mi je bio mali sok kad su ukinuli. al navikne se covek... sada pamtim gde su tacke sa zdravom hranom : ))... ali recimo.. oko tehnickog fakulteta kad izadjes, moras ili da prelazis ulicu ili da ides skroz dole do masinskog do trafike, stoje dve trafike ispred, ali su nesto zatvorene, da li rade krace ili ni ne rade... bas neprakticno. mada postoje automati u samom fakultetu, mozes da kupis cips ili cokoladice... mada ne znam kako za cigare, recimo.

uh, ispisala sam ceo traktat o prodavcima i prodavacicama, ali ne mogu ponovo, valjda se nesto zeznulo p anisam poslala..

uglavnom cesto imam otpor prema prodavnicama bas zbog odnosa prodavaca. nije to nesto strasno, sitno ali dovoljno da izbegnem da udjem. cesto nemaju neku ljudsku crtu, ili me malo gledaju s visine.... opet, ne mogu da ih krivim, jer verovatno imaju neke jadne plate (oko 15.000 za osam sati svaki dan cimanja??) i mozda nervoznog gazdu koji oce da se obogati preko noci... ne volim ni namestenu "finocu"... mislim da se u trgovce mora mnogo vise ulagati, da se razradi ta psihologija kupac-prodavac, da mi bude prijatno kad kupujem, da se ne osecam ko kreten. recimo u turskoj postoji dinamika u tom odnosu.. mada oni su mozda i napadni, mogu da idu na drugu stranu... ( u kusadasiju su prodavci 90% bili muskarci??? pre jedno 5 godina )... ne znam, da budu prirodni, a da znaju da se ne moze sa svakim isto... ok to je nekad tesko, ali mislim da su oni vrlo bitna karika u lancu :I recimo neprijatno mi je da udjem u neke zenske radnje, sa sminkom, jer hocu samo da udjem i razgledam... a one stanu ko kerberi i gledaju me.. ne uvek ali mozda... hm mozda to ima jos neke veze : )) ili u neku bogatiju radnju...
ok mozda preterujem... mada mi se cini da se mozda nekim preteranim pravilima "nikad musteriju nemoj da napusis" ubija neka ljudskost kod prodavaca sto isto ubija... ok mozda glup primer ali me nervira i kad mi kroz tzv. finocu provuce neku opasku..
he ok mozda su i moje projekcije na njih... ok moram i ja da budem fina prema njima... i tako

hvala ako mi ukazete na greske u razmisljanju

gadna je i ta obuka.. ono ti si mali i glupi prodavac, da da, mi te poshtujemo, ali da znas da su oni uvek u pravu.. normalno dam e mrzi onda... mozda to en moze preko noci da se nauci..
 
Pozdrav svima. Otvorio bih prodavnicu (ne mnogo veliku, malo vecu od trafike, ali da ima svasta. Preko hleba, mleka novina, suhomesnatih proizvoda, slatkisa. Nesto kao mini market, ali da stane u 20-ak kvadrata) pa me interesuje koliko mi para treba da zapocnem posao. Nasao sam povoljno lokal, pa me interesuje koliko se placa drzavi otvaranje prodavnice, fiskana kasa i sva ta procedura koja je potrebna. Ako neko zna vise o tome, neka kaze i koliko mi treba para za robu? Otprilike, jer stvarno nemam predstavu. Hvala
Imala sam prodavnicu deset godina... Mora puno da se radi...nema bas vremena za privatni zivot...ali to nije bilo tvoje pitanje...onako sam prokomentarisala...treba ti para...Ne znam koliko ali evo ti jedan savet koji sam ja cula od jednog iskusnog trgovca ali ga nisam primenjivala...nisam zaista mogla...Ako hoces da radnja zazivi i radi besprekorno 5 god ne uzimaj za sebe iz nje ni dinara....samo obrci...Ko to moze svaka mu cast...posle je valjda pravi gazda...Na zalost meni je to bio jedini izvor prihoda tada....Bila sami gazda i radnik....Puno srece ti zelim....
 
Pa imas napisano u prethodnim mojim postovima: min 4 - 5.000 EUR
Fiskalna kasa - 200-300 eur
Police, pult, stolica i sredjivanje objekta - 300-700-1000 EUR (zavisi jel treba da krecis, menjas izlog ili ...)
Neka reklama (tabla, svetleca ili ne) - 100-300 eur
Sitan kancelarijski materijal - 50 eur
Eventualno jedan frizider u tvom vlasnistvu (ostale ces dobiti od distributera i proizvodjaca) - 100-200 eur
Registracija firme - ??? (mislim da nije vise od 100-200 EUr (najskuplja je taksa za dozvolu da prodajes cigarete, mada se to treba proveriti jer u nekim slucajevima nece da ti daju dozvolu ako nisi na bar 200m od skole ili tako nesto)
Ostatak za robu, a to nikako ne sme da bude ispod 150.000 - 250.000 din u trafici, a u vecem lokalu i vise.

I narednih 6 meseci do godinu dana NE SMES da uzimas profit iz radnje, ako zelis da osptanes na duzi period.

Ali je zato lokacija pored skole zakon za ovakav objekat, jer klinci kupukju kao ludi. Nekom to izgleda sitno (23,30-100-200 din) ali veruj mi nakupi se tako pazara i preko 30.000 din svaki dan, a vikendom ti je udarno uvece, ako ima nekog desavanja u blizini.
 
Hvala lepo na odgovoru. O tome trenutno razmisljam jer sam bas prekoputa skole. Nije prometno mesto tako da, kako kazes vikendom ovde nebi bilo desavanja i tada mogu i da neradim a i od cigareta nema nista [osnovna skola] ali bi koka-kole, slatkisi i ostale zezalice isle ko lude. Nisam pitao za promet ali komsija koji je imao kiosk je radio ok. Non-stop mu je bila guzva ali je morao da zatvori jer je prodao plac investitorima za izgradnju 3-spratnog objekta koji se radi. Kiosk bi bio smesten u mom dvoristu kuce da neplacam koriscenje javne povrsine i to bi bila jos jedna olaksavajuca okolnost. Za struju bi se svercovao malo na moju kucnu itd. Nerazumem, zasto prvih 6 meseci NESMEM da uzimam profit iz radnje ? Pa to je samo kiosk i nemislim da se vise sirim. Pozz
 
PA kazem ti jer sam video milion ljudi koji su tako propali - kako su prve pare krenule da pristizu, oni sa punim dzepom para (a koje nisu njihove) pa na trosenje...i onda kada sutra treba nabaviti robu - CVRC! nema para i prazna radnja...i onda nema ni musterija i BANKROT.
Zato ti kazem, jer ti kada prodas pola paketa soka ili cokoladica i ides u nabavku, ne mozes da uzmes pola paketa vec ceo paket, pa se pojave novi proizvodi koje nemas u radnji i sl. - zbog toga moras profit dalje da investiras u robu.

Ali dobra ti je fora sa tim sitnim grickalicama, sokovima zvakama i sl., jer na njima imas i najvecu zaradu (20,30 cak i 50%), a na cigarama i novinama imas 8-10%, dok na dopunama 2%.
 
Pozdrav svima,
Ja takodje planiram otvaranje kioska. On ce se nalaziti na prometnom mestu u blizini tri srednje skole.
A zanima me koliki su mi dnevni pazari potrebni da pokrijem osnovne troskove(tri radnika, kirija 12000, ostale dazbine...). Odnosno zanima me kako da izracunam koliko je moje od dnevnog X pazara.
Jos nesto cigarete pretpostavljam da ce biti 65% pazara?
 
Planiram otvaranje mini-marketa na dobroj lokaciji u Novom Sadu, gde u blizini nema nijednog marketa, na 30m2. Lokal je u mom vlasnistvu, extra sredjen sa spustenim plafonom i rasvetom, plocice, ima resetke, dobar izlog, nalazi se na cosku zgrade, ali nema prometnice blizu, vec iskljucivo pesaci prolaze, doduse ima dosta solitera u blizini. Imam oko 10.000 eura za potrebe otvaranja marketa.

Zanima me sledece:
- da li veleprodavci donose svu robu na lokal direktno i po koju robu se mora ici? Npr. video sam da Tempo vrsi dostavu na adresu i rabat na avansnu uplatu. Zatim, ostala roba - pretpostavljam da svi proizvodjaci dovoze svoju robu - pivare, sladoledzije, stampari, mlekari, itd.
- koliki bude dnevni pazar u proseku? Ja sam kontao ako bude 50.000 din, da ce biti odlicno, ali pretpostavljam da realna cifra nije ni toliko daleko ako se napravi dobar biznis i usluga. Planiram takodje vremenom da sirim biznis i da napravim brandname sa jedno 5-7 minimarketa u Novom Sadu u sledecih 10 godina, a cene ne bi bile vise od onih koje su u Merkatoru ili Maxiju npr.
 
Imala sam prodavnicu deset godina... Mora puno da se radi...nema bas vremena za privatni zivot...ali to nije bilo tvoje pitanje...onako sam prokomentarisala...treba ti para...Ne znam koliko ali evo ti jedan savet koji sam ja cula od jednog iskusnog trgovca ali ga nisam primenjivala...nisam zaista mogla...Ako hoces da radnja zazivi i radi besprekorno 5 god ne uzimaj za sebe iz nje ni dinara....samo obrci...Ko to moze svaka mu cast...posle je valjda pravi gazda...Na zalost meni je to bio jedini izvor prihoda tada....Bila sami gazda i radnik....Puno srece ti zelim....

Ariela -PRETERUJES!

Kakva je to radnja iz koje PET GODINA ne smes da uzimas pare?

Idi molim te!

Takve koji otvore radnju, uloze pare u nju i posle 5 godina nista ne uzimaju - treba ubiti toljagom da ne nastavljaju vrstu.

Radnja MORA da VRATI ULOZENI KAPITAL u NAJVISE 36 meseci!

Ako to ne uspe - radnja NE VALJA! (Odnosno gazdovanje ne valja).

Znaci, ako u radnju ulozis recimo 50.000 eura, ti u 36 meseci MORAS ZARADITI 50.000 eura!

Kod manjih radnji to je jos krace i normalno je da se ulozena sredstva vrate u NAJDUZE 2 godine.
 
Pozdrav svima,
Ja takodje planiram otvaranje kioska. On ce se nalaziti na prometnom mestu u blizini tri srednje skole.
A zanima me koliki su mi dnevni pazari potrebni da pokrijem osnovne troskove(tri radnika, kirija 12000, ostale dazbine...). Odnosno zanima me kako da izracunam koliko je moje od dnevnog X pazara.
Jos nesto cigarete pretpostavljam da ce biti 65% pazara?

Nadam se da ce malo mog iskustva da vam pomogne.Ja se bavim razlicitim delatnomstima pa s pravom mogu reci da je kiosk na dobroj lokaciji odlicna poslovna odluka.

Sto se tice registracije radnje taksa za otvaranje je 540 dinara.Uz to moras racunati na jos neke troskove kao sto su obrasci...itd.,ne vise od 1000.00.Registracija traje nekoliko dana.Kad dobijete resenje prvo sto uradite morate napraviti pecat.Ti troskovi iznose od 1000-1500.Onda popunjavate obrazac za PIb koji predajete Poreskoj upravi.Usluga je besplatna.Procedura za dobijanje PIB-a traje oko nedelju dana.Nakon dobijanja Pib-a mozete otvoriti racun u nekoj od banaka.Za otvaranje racuna potrebno je: fotokopija resenja o registraciji,fotokopija licne karte vlasnika,fotokopija Piba i OP obrazac(overeni potpisi ovlascenih lica,overava se u Sudu ili opstini ,a obrazac se kupuje u knjizari.U mojoj opstini overa kosta 280 din.) Nakon otvaranja racuna predajete poresku prijavu PPDG-1 Poreskoj upravi.Od dokumentacije sa poreskom prijavom prilazete sledece:
fotokopije- resenja,piba,ugovora s bankom,OP,licnu kartu osnivaca.Poresku prijavu predajete u dva primerka.Sto se tice kase imate razlicitih cena na trzistu.Za novu prosecnu kasu i GPRS vam treba oko 50.000 dinara bez fiskalizacije.Predlazem da kupite polovnu.Preko oglasa mozete naci i noviju kasu.To bi sa GPRS-om mogla da Vas kosta oko 300 evra.Dalje imate troskove fiskalizacije koji su oko 100 evra kao i karticu za GPRS oko 1000 dinara.Ukoliko kupujete polovnu kasu gledajte da je disfiskalizovana da se ne bi izlagali dodatnim troskovima.

Sto se tice nabavke robe imate dosta dobavljaca.Za nabavku robe bi Vam u startu trebalo 3000 evra(govorim za kiosk) i jos toliko u steku.Imate dosta robe koju dobijate na odlozeno placanje.Npr. sto se tice sladoleda i Frikom i Delta za prvu navbavka daju valutu 30 dana, a svaka sledeca dopuna je 15 dana.Zarada na sladoledu je 16%.Cigarete navavljate od Philip Morisa,Future plus, Duvan prometa...Zarada je u proseku oko 8%.
Na dopunama je mala zarada ali usput treba i to imati.Da ne duzim mnogo...Sto se tice dobavljaca imate dobru ponudu i ne tako lose uslove.Zaboravila sam da dodam da na reklamama mozete da imate dopunsku zaradu.Npr. ako odredjeni proizvodi imaju zahtevano mesto na vasem izlogu dobavljac vam to posebno placa.Dobro placaju za cigarete a sve zavisi od lokacije lokala.

Sto se tice troskova tj rashoda radnje mozete racunati na:
Ako imate tri radnika imace te 3xneto platu(ono sto radniku dajete na ruke) Doprinosi i porezi su oko 55% na neto zaradu pa sve puta tri.Takodje vlasnik radnje placa doprinose po resenju poreske uprave.Moze se ocekivati oko 10.000 dinara.To vec zavisi od opstine.Od ostalih troskova imate troskove kirije,komunalija,sanitarnh pregleda....( u slucaju da prodajete odredjene vrste robe).

Prostom racunicom na pazar dnevni od 50.000 dinara imali bi sledecu zaradu:

30x50000= 1.500.000

ako 65% od prodaje cigareta oko 1000 evra bice vam zarada na cigaretama
Na ostalim proizvodima prosecno imate oko 25% oko 1700 evra zarade.
Na nivou meseca mozete imati oko 3000 evra +dodatni profit na reklamu.
Od zarade trebate odbiti svoje rashode koji su individualni.
Zaboravila sam da u ove troskove ukalkulisem racunovodju.Dobrog racunovodju trebate dobro platiti.Tu ne treba stedeti.
 
Moreplovka, malo govoris u evrima, malo u dinarima , pa je nama koji ne zivimo u Srbiji tesko da razumemo i da se snadjemo...

Kazi JASNO: koliko evra treba OTPRILIKE za otvaranje jednog kioska od 20 m kv i koliko se u evrima moze ocekivati zarada i kolike su prosecne plate radnika u evrima?
 

Back
Top