Ko koga laže?

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Građani, prema statističkim podacima, na hranu i piće troše 39,3 odsto mesečnih prihoda. Potrošači tvrde da sve što zarade ostave u prodavnicama, pa ne idu na odmor, ne obnavljaju garderobu, ne idu na utakmice i koncerte, ne kupuju knjige, nemaju za školovanje dece i zato dižu kredite

Thumb_06pijaca_RAJKO-RISTIC_KVANTAS_RODIC_PIJACA][1].jpg


Mladi par Mirjana Stanojević i Danilo Arsić iz Beograda raspolažu mesečno sa 32.000 dinara i prinuđeni su da „debelo“ kalkulišu, balansiraju, odriču se jednog zadovoljstva na račun drugog.

.- Živimo u stanu koji nam je prijatelj ustupio pa, na sreću, ne plaćamo kiriju. Računi za Infostan su 4.000 dinara, ali na sitne „poroke“ ode 10.000 mesečno. Sve ostalo odlazi na hranu i hemikalije. Prevoz ne plaćamo jer radimo blizu, ali je nemoguće odvojiti za neke druge stvari ukoliko nam roditelji ne pomognu i ako se ne odradi neki dodatan posao - ističe Danilo Arsić.

Kako li tek kalkulišu oni koji imaju jedno ili više dece, plaćaju kiriju, i imaju mesečna primanja ispod proseka od 37.396 dinara.

Redovi pred šalterima banaka koje nude povoljne kredite za kupovinu udžbenika, renoviranje stana, odlazak na letovanje, ili neke druge potrepštine pokazuju da prosečna, tročlana porodica u Srbiji nije u mogućnosti da sa mesečnim primanjima sastavi kraj s krajem.

Statistika kaže drugačije. Sudeći po podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je u drugom kvartalu 2007. godine bilo moguće preživeti sa samo 39,3 odsto mesečnih primanja.

Sudeći po istraživanjima „na papiru“, tročlana porodica na hranu i bezalkoholna pića mesečno potroši svega 14.697 dinara (pomenutih 39,3 odsto), na prevoz 4.297 dinara (11,5 procenta), odeću i obuću 2.054 (5,5 odsto), a za nameštaj i opremu domaćinstva 1.869 dinara.



Život demantuje statistiku, a stvarna slika je drugačija. Odeća, obuća, nameštaj i oprema za domaćinstvo, tvrde sagovornici Glasa, ne kupuju se svakog meseca, a od plate treba izdvojiti za komunalije i, ako nešto ostane, rekreaciju i kulturu. Istina, istraživanja su pokazala da su upravo na rekreaciju i kulturu građani trošili najmanje, svega 1.757 dinara, ili 4,7 odsto od prosečne plate. BEOGRAD NAJSKUPLJI

Stručnjaci u Zavodu za statistiku navode da su do podataka o prosečnoj potrošnji došli na osnovu dnevnika koje su vodila domaćinstva u Vojvodini i centralnoj Srbiji
- Na svakih petnaest dana anketirali smo 200 domaćinstava, odnosno njih 4.800 za godinu dana. Jedinica anketiranja je bilo svako samačko ili višečlano domaćinstvo, izabrano prema planu uzorka. Domaćinstvo je vodilo dnevnik potrošnje dve nedelje - kažu u zavodu za statistiku.
Neki od rezultata koji su na ovaj način dobijeni, pokazuju da se za stan i komunalne usluge najviše trošilo u Vojvodini, 16,3 odsto, pa u Beogradu 13,7 odsto i centralnoj Srbiji, bez Beograda 13,3 odsto.
Na zdravstvene usluge, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u centralnoj Srbiji bez Beograda trošilo se 1.128 dinara mesečno, a u Beogradu 2.209 dinara mesečno.
Na komunikacije je najviše trošio grad Beograd, mesečno 1.406 dinara, pa centralna Srbija bez Beograda, 1.037 dinara i Vojvodina 945 dinara.





Danilo Arsić primećuje da ne zna po kojoj to statistici se za rekreaciju i kulturu troši u proseku 1.700 dinara, kada je karta za Egzit, primera radi, koštala 8.000 dinara.

- Da bismo otišli, nas dvoje moramo da odvojimo 16.000 dinara. Za teretanu i aerobik trebalo bi platiti bar 2.500 dinara, što za pedeset odsto premašuje „računicu“ Zavoda. To što govore podaci nikako ne može da bude pravi pokazatelj o životu. Da bi sebi priuštio neko zadovoljstvo, moraš da se odrekneš drugog - zaključuje Arsić.

Dovoljno je samo baciti letimičan pogled na cene u prodavnicama, pa zaključiti da prosečna proletošnja zarada od 37.396 dinara nije bila dovoljna za podmirenje svih troškova. Sudeći po ovome, cifre iz statistike mogu da posluže samo za ekonomske kalkulacije.

Građanin s prosečnim primanjima reći će da na hranu i piće troši sve što zaradi, tako da mu ne ostaje novca nizašta drugo. Reći će - ne idemo na odmor, ne obnavljamo garderobu, ne idemo na utakmice i koncerte, nemamo za knjige, školovanje dece... I zato dižemo kredite, zadužujemo se.

Kad na kraju meseca građanin podvuče crtu, ispada da statistika laže.

Sa ovakvim stavom saglasan je i Goran Papović, predsednik potrošača Vojvodine.

- Statistika pokazuje sve, a u stvari ne otkriva ništa i s njom se lako manipuliše. Nije tačno da se trećina prihoda troši na osnovne životne namirnice. Prema našim saznanjima, koja smo dobili anketiranjem građana u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, taj procenat je negde oko 50 odsto. Podaci do kojih je došao Zavod za statistiku nerealni su i to nije teško dokazati. Izračunajte koliko se troši na komunalije, i koliko je minimalno potrebno hrane da bi se preživelo, pa ćete dobiti realnu sliku - ističe Papović.

Tvrdnje predsednika potrošača potvrđuju i oni kojima se brojke „sa papira“ ne slažu sa situacijom „na terenu“.

Aneta Petrović, koja sa svojom penzijom od 9.500 dinara jedva sastavlja „kraj s krajem“, prinuđena je da pažljivo „prevrne“ svaki dinar.

- Stanarina i struja me koštaju 3.500 dinara, što je trećina mojih prihoda. Za čišćenje zgrade koje svi plaćamo, televiziju i telefon odvajam još 1.000 dinara. To znači da mi ostane 4.000 dinara. Kada bih kupovala samo hleb, do kraja meseca bi mi ostalo 3.250 dinara. Znači da polovina penzije odlazi isključivo na hranu. Samo kilogram mesa je 500 dinara. Od čega da kupim televizor, ako se ovaj stari pokvari? Nemam dovoljno ni za onu njihovu minimalnu potrošačku korpu. O njoj mogu samo da maštam - iskrena je Aneta.

Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda, ne osporava vrednost statistike, ali tvrdi da ti podaci ne mogu da se koriste kao direktan izvor za sagledavanje stvarnog položaja potrošnje i socijalnog stanja stanovništva.

- Problem je što postoje velike razlike između najviših i najnižih primanja, kao i što je mnogo onih građana ispod egzistencijalnog minimuma. Republički zavod mora da ima u vidu stvarna kretanja. U protivnom, njihovi podaci ne mogu da se uzmu kao relevantni - smatra Bogosavljević i podseća da su prosečne plate stanovništva veštački izvedena kategorija.

Statistika tvrdi da se od proleća u javnim preduzećima znatno povećao rast primanja. S druge strane, u privatnom sektoru je bilo minimalnih pomeranja plata. U svakom slučaju, rast plata nije pratio rast cena namirnica.

Ali, prosek obe kategorije zarada daje rezultat od 37.000 dinara. Zato je pravo pitanje koliko porodica zaista prima i tu prosečnu platu.
Glas javnosti.
 
Karlito Brigante:
Stručnjaci u Zavodu za statistiku navode da su do podataka o prosečnoj potrošnji došli na osnovu dnevnika koje su vodila domaćinstva u Vojvodini i centralnoj Srbiji
- Na svakih petnaest dana anketirali smo 200 domaćinstava, odnosno njih 4.800 za godinu dana. Jedinica anketiranja je bilo svako samačko ili višečlano domaćinstvo, izabrano prema planu uzorka. Domaćinstvo je vodilo dnevnik potrošnje dve nedelje - kažu u zavodu za statistiku.
Neki od rezultata koji su na ovaj način dobijeni, pokazuju da se za stan i komunalne usluge najviše trošilo u Vojvodini, 16,3 odsto, pa u Beogradu 13,7 odsto i centralnoj Srbiji, bez Beograda 13,3 odsto.
Ne znam kako ovo: podaci su iz domaćinstava u Vojvodini i Centralnoj Srbiji, a dobili su podatke za BG ?
Ali,hajde, neka bude.
Ja sam sračunala svoj Infostan+telefon+struja+pretplataRTS+kablovska=6000din
Dakle, najosnovnije stvari koje plaćaju svi Beograđani, bez podstanarske kirije, održavanja zgrade, mobilnog telefona, interneta i sl. To je već 16% prosečne plate. Pritom moje domaćinstvo je dvočlano u 40m2, sa parnim grejanjem i smešnim troškovima telefona i struje u odnosu na domaćinstva sa decom...Ne znam samo kakav im je ovo uzorak.
I ne vidim gde su smestili npr. troškove goriva? Komunikacije? 1400 dindži mesečno? Sa tim parama ne možeš ni 5 puta da pređeš Gazelu u spicu.
 
Mrzi me da citam dug ti post ;)

Nego gledam na PINKU kao pustili kako nas predsednik Tadija iako je predsednik on je kao i svaki gradjanin i ide u prodavnicu i sve ostalo ;cak ga ni gradjani nisu prepoznali.Ali pazi cuda bas slucajno se tu nasao kamerman PINKA ,hahahaaaaaaaa! E pa da umres od smeha.

4toyj9s.jpg
 
eh,meni je kuca malo veca,tako a mi svi ti racuni izadju mao vise...oko 9000....radim u drzavnoj firmi...ono strogo na budzetu,pa ti vidi bato,ode mi skoro pola plate samo na komunalije.......a gde je uzina za decu...svaki dan
gde su knjige,patike,jakne...zimnica....gde je mega market gde kad odes nemozes da skucas manje od 8000
eh,sad meni supruga malo bole zaradjuje...ali i vise radi...i kad vidi mene da sedim pred kompom...preti da ce mi uz sve te troskove uleteti i alimantacija :):):)
ah da,zezancije i sitne popravcke oo kola...nisam pomenuo....a majstori odrase..onako bez milosti
tako da drugari moji......to sto kazu da je standard bolji,a korpa punija...naravno kao i dzep..LAZU

ipak Karlito,nije trebalo da postavljas ovu temu....****** sad mi prodje kroz glavu da uskoro treba da registrujem kola:(:(
 
dobro ajd,nama su u srbiji kola luksuz
sad pazi,kad rekoste korpu,zavisi ko koliko i sta jede....nije isto ako u korpu recimo ubacis pecennicu ili big bull parizer
mada i pecenica je luxuz
ne stvarno jer ima neko predstavu sa kojim artiklima oni to obracunavaju
ja kad odem u tempo ili rodic......brate mogu da napunim 10 korpi :):)
jel grickalice spadaju u korpu i slatkisi:(:(
 
3500 infostan
5100 struja i RTS
1000 telefon
+525 SBB-TV
4000 cigaretete za mene i ženu

50m2 - petoro plus Sindi zl.retriver. Al to je sića za praškove, sapune, hranu itd. A deci usta ovoooolika ... :lol:
 
Lacibg:
3500 infostan
5100 struja i RTS
1000 telefon
+525 SBB-TV
4000 cigaretete za mene i ženu

50m2 - petoro plus Sindi zl.retriver. Al to je sića za praškove, sapune, hranu itd. A deci usta ovoooolika ... :lol:

uh brate... prestani da pusis za 5 godina imas putovanje na barbados za jednu osobu. zena nek plati samo. bar 10 dana da budes ko gospodin ;)
 
naravno da lažu-to im je posao....
samo, da bi jedna četvoročlana porodica preživela, kolko tolko normalno, i imala još jedan"normalan auto" je potrebno najmanje 100.000 din,što je jako teško......
 
timmy ima pravo,i ja am nekako osetio da bi toliko bilo otprilike potrebno za neki pristojan zivot
ja i zena po 50.000
pazi,ko ima recimo dete u vrticu...bato moj,dodaj odmah tu jos oko 6000
malo li je
ko ima bebu....rasturanje....nesmem ni da pomislim..samo pelene,papice,cipelice ko privezak sa cenom ko da su velicine za Divca

sve u svemu braco i sestre....dobro ce da pukne po nasim ledjima ova tranzicija
 
ooo kosho...iz tvojih usta u bozije usi.....ne to za EU
vec za plate
kad te vidim tako sa dvogledom....nemoze da mi se neotme ona cuvena....
vidi li je neko....ceo dan bije po nama...nevidim je bata kole....ko da ispod zemlje radi
 
ljuta_mamba:
timmy ima pravo,i ja am nekako osetio da bi toliko bilo otprilike potrebno za neki pristojan zivot
ja i zena po 50.000
pazi,ko ima recimo dete u vrticu...bato moj,dodaj odmah tu jos oko 6000
malo li je
ko ima bebu....rasturanje....nesmem ni da pomislim..samo pelene,papice,cipelice ko privezak sa cenom ko da su velicine za Divca

sve u svemu braco i sestre....dobro ce da pukne po nasim ledjima ova tranzicija

pa dobroooo... ni je sve bas toliko crno! bar ce deca nasih praunucica da osete malo taj pristojan zivot.










valjda :roll:
 

Back
Top