Robert De Niro

Quiet Rebel

Ističe se
Poruka
2.112
Videla sam da postoje teme o nekim glumcima pojedinacno, na primer o Brad Pitt-u i Depp-u, pa sam pomislila da je mozda nepravedno da ne postoji tema o jednoj pravoj glumackoj legendi i otvorila ovu temu o Robertu De Niru.

Mozete da pisete koje ste njegove filmove gledali, koji su vam se dopali, koje su njegove uloge ili cak scene ostavile najjaci utisak na vas, ali i sta vam se ne dopada vezano za njegov rad i karijeru.


Ja bih licno volela da cujem konstruktivne komentare, misljenja i zapazanja :)


Znaci, Robert Mario De Niro Jr. u vasim ocima ....

zaforum4-1.jpg
002-1.jpg

zaforum2-1.jpg
avatar2-1.png
 
a najbolja slika? :)

raging_bull_01.jpg


I remember those cheers / They still ring in my ears / After years, they remain in my thoughts. / Go to one night / I took off my robe, and what'd I do? I forgot to wear shorts. / I recall every fall / Every hook, every jab / The worst way a guy can get rid of his flab. / As you know, my life wasn't drab. / Though I'd much... Though I'd rather hear you cheer / When you delve... Though I'd rather hear you cheer / When I delve into Shakespeare / "A horse, a horse, my kingdom for a horse", I haven't had a winner in six months.
Though I'm no Olivier / I would much rather... And though I'm no Olivier / If he fought Sugar Ray / He would say / That the thing ain't the ring, it's the play. / So give me a... stage / Where this bull here can rage / And though I could fight / I'd much rather recite /... that's entertainment.

jednostavno majstorija. njegov najbolji film.
 
Mnogi ubrajaju njegovu ulogu u Raging Bull-u u najbolje performanse u istoriji filma.

Mnogo je jaka scena kad boksuje zid u zatvoru. Meni je uvek mucno kad to vidim.

Inace, ta uloga je, s obzirom na zahtevnost, definitivno pokazala da De Niro ima neverovatnu snagu duha. Druga stvar, treba pogaziti svoj ego (a mozemo da pretpostavimo koliki su glumci egomanijaci) i dopustiti svetu da te vidi u ovakvom izdanju.

Mislim da bi retko ko pristao i uopste mogao da odigra to sem njega.
Jer ima jedno bitno pitanje, sta ako ne uspes da smrsas uopste? :)

U sustini, veoma teska i odlicno odradjena uloga, koja dosta govori o njemu kao glumcu, ali i kao osobi.

Evo kako je izgledao samo par meseci kasnije. Inace trebalo mu je da smrsa isto onoliko za koliko se i ugojio - 2 meseca. Ladno moze da reklamira preparate za mrsavljenje :)

21-1.jpg
 
Are u talking to me? Theres nobody else here, so you must be talking to me


Kad si vec pomenuo tu cuvenu repliku iz Taksiste, evo jedne zanimljivosti vezane za film.

Ne znam da li je nekome poznata prica da je covek koji je pokusao atentat na predsednika Regana tvrdio da ga je na tu odluku najvise naveo film "Taxi Driver" odnosno glavni lik Travis Bickle. Atentator je film gledao mnogo puta u bioskopu i oponasao je lik Travis-a, tvrdeci da se oseca i razmislja bas kao i on.
Neki vazni ljudi i FBI su onda posumnjali da film ima stetan uticaj na omladinu i gradjane USA uopste. Trazili su da film ponovo pogleda odbor za cenzurisanje i da eventualno zabrani dalje prikazivanje ako je to potrebno.
Ali, nikakve sankcije i cenzure se nisu desile, jer kako rece Scorsese "covek ubija, a ne film".

Jedino je Scorsese-a i De Nira saslusavao FBI, sto je zapravo i dokaz da ova prica nije propaganda koja bi pomogla popularnost filma. Problemi te prirode su zaista postojali kad je ovaj film u pitanju i Scorsese govori o tome, mada ne bas tako cesto, jer nije mala stvar da plod vase maste navede nekog psihopatu da izvrsi atentat.

De Niro ne voli da mu neko kaze tu cuvenu repliku kad ga sretne, delom zato sto mu to verovatno svi pricaju, a i delom zato sto je bas njegov lik bio uzor i inspiracija atentatoru.

Inace, to nije prvi put da su Scorsese i De Niro upadali u takve nevolje, posto su stari rokeri i otkacenjaci. Prica se da i dan danas vole da idu po nekim rupcagama od jazz i rock klubova u SoHo-u.
Scorsese je na primer jedan od reditelja koji su radili Woodstock i dan danas rezira koncerte poznatim rock bendovima. A De Niro ima par rock muzicara i bendova cije koncerte ne propusta. Extra gotivi na primer Bob Dylan-a, o kome je Scorsese bas skoro radio dokumentarac "No Direction Home: Bob Dylan"

De-Niro-Dylan1977-1.jpg
Dylan & De Niro 1977.



P.S Nadam se da sam vam ispricala nesto novo i zanimljivo :)
 
Nisam znala da Skorseze i De Niro vole rok. :)
Meni se dopao u "Heat" , zatim u "Analyze that", naravno "Meet my parents" itd...
Dopada mi se to sto moze da odglumi razlicite licnosti i da totalno bude ubedljiv.
 
Nisam znala da Skorseze i De Niro vole rok. :)


Ja mislim da bi, uz duzno postovanje, bili pravi tupsoni da ne vole s obzirom da su bili mladi u doba hippie pokreta, dece cveca i ostalih stvari :)

Scorsese je bas radio dosta rock koncerata, voli da radi dokumentarce o rock muzicarima, cula sam da sad sprema neki o George Harrison-u. I ako malo vise obratis paznju na muziku iz njegovih filmova skapiraces da je soundtrack najcesce pun nekih dobrih, starih rock pesama. Najvise je na primer upotrebljavana Gimme Shelter od Stones-a.

A sto se tice De Nira- secate se u poslednje vreme forsirane price o njegovom boravku u Srbiji, tacnije selu Čokot u okolini Niša. On je dospeo u Srbiju tako sto je kao devetnaestogodisnjak obilazio autostopom celu Evropu, sto su u to vreme radili clanovi hippie pokreta. I rodjak lika koji ga je ugostio u tom selu ga se sada seca, kako tvrdi u nekom intervjuu, kao mladica za to vreme neobicno duge kose.

Mada De Niro takodje voli i crnacku muziku- jazz i soul. Valjda zato sto su mu crnci posebno bliski - voli crkinje i ima decu iskljucivo sa crnkinjama :) Ma lik je crnac u dusi, posto ne samo da voli crne zene nego totalno podrzava i gotivi crnce. Ali to je druga prica....


Ja ovo znam, jer sam freak koji je cak i citao knjige o njima :oops:
JekaiGeorge, imas u Platou knjigu o Pacinu, ako si zainteresovana. I pogledaj neke starije De Nirove filmove, posto mi nabrajas Meet the parents i Analyze That :) Ako vec nisi naravno :)
 
Ja sam iz Nisa, tako da ne znam gde je ta knjizara, ali ovde je najbolja IPS a tu nema. Nishta, cekacu sajam.
Gledala sam i njegove starije filmove: "The Fan" , "Deer Hunter" , onaj sa Kostnerom itd...
 
Plato je u Beogradu. Ali mocices da nadjes knjigu na sajmu verovatno :)

To sa Kostnerom je "Nesalomivi". Obavezno pogledaj "Bilo jednom u Americi" i "Pasje popodne"( ovo drugo je sa Pacinom) ako vec nisi :)
 
Odlicno govori i francuski. Glumio je u nekom francuskom filmu sa Catherine Deneuve, Delon-om, Belmondo-m i Gerard Depardieu. Film se zove "Hiljadu i jedna noc" i zapravo je francuski nezavisni film snimljen u cast poznatog starog francuskog glumca koji se zove Michel Piccoli.

Film je tesko naci posto je u pitanju nezavisna produkcija, kao sto rekoh. I sva poznata imena koja sam pomenula se u filmu pojavljuju gotovo za dzabe, jer su hteli da naprave tribute starijem i legendarnom kolegi. De Niro ima neku scenu sa Catherine Deneuve i tu se vidi da odlicno prica francuski. A i gledala sam neke intervjue sa njim na francuskom tako da sam zakljucila da se prilicno lepo snalazi.

On potice iz umetnicke porodice- otac mu je bio slikar, pesnik i vajar, a majka slikar, lektor i prevodilac. Otud mozda ta njegova sposobnost da dobro savlada jezike i uopste upucenost u tom smeru.Mozda se ne bi reklo, jer uloge koje neko najcesce tumaci umeju kod nekih ljudi da stvore predrasude, ali covek potice iz porodice umetnika i intelektualaca.
 
ALi glavna prekretnica u njegovom zivotu je kad je proputovao kroz Srbiju i, neplanski, dva puta nocio u Medjurovu pored Nisa.
To mu bila priprema i inspiracija za nadolazecu glumacku karijeru.
Da nije bilo toga Robert BE Niro bi ostao samo glumac koji je mozda malo bolji od Ronalda Regana.

Barem mi drago da tako kazem kad vec nije naucno dokazana moja tvrdnja.
 
Cula sam da ce doci 7.decembra u Beograd. Navodno su ga pozvali Novak i Ana da dodje na egzibicioni turnir koji ce se odrzati u Areni. Njih dvoje su bili gosti De Nira i njegove supruge u NY, pa su ga navodno pozvali da im uzvrati posetu. Mnoge nase novine su pisale da im je odgovorio da ce doci.

Koliko je to tacno, ne znam, jer nasi mediji, posebno stampani, umeju da preuvelicavaju ili prenagljuju sa nekim vestima, tako da su mozda ovog puta od obicnog poziva vec napravili obecani dolazak. Mozda je covek rekao da ce pokusati da dodje, mozda nije nista sigurno obecao, a mozda je pak teniserima i zvanicno potvrdio dolazak.

Ostaje nam da vidimo....
To bi mu bio 5. dolazak u Srbiju i verovatno poslednji ....
 
Robert De Niro - Uz Al Pacina jedan od najmocnijih, najtalentovanijih, najuticajnijih i najupecatljivijih glumaca u tzv. post-Brandovskoj generaciji i po mnogima jedini pravi Brandov naslednik. De Niro je kombinovao kvalitete izvanredne filmske zvezde - opasnost, nepredvidivost i neodoljivu privlacnost. Jedan od retkih glumaca koji je samo jednom svojom "grimasom" umeo da docara kompletnu situaciju. On je umetnik neverovatnog senzibiliteta koji jenostavno ni jedan jedini put nije podbacio sto se tice izbora svojih uloga. Tacno je znao sta treba da prihvati i kako to na najverodostojniji nacin predstavi piblici.
Prvo vaznije pojavljivanje na filmu posle par brodvejskih predstava imao je kod Brajana De Palme u filmu "Pozdrav" pokazavsi tu prkosnog coveka koji ne odaje postovanje sto ce kasnije umnogome uticati na njegovu karijeru. Jos jedna od uloga koja je jako vazna za pocetnicke dane Roberta De Nira je uloga cudljivog kriminalca u filmu Bloody mama, kao i sarmantnog sitnog prevaranta u filmu "Bandit koji nije umeo da puca"
Kriticari u SAD-U (cije misljenje ne treba puno uvazavati, ali treba ga cuti) definitivnim probojem smatraju De Nirovu ulogu u filmu Mean streets, sto je i najpametniji korak u karijeri Roberta De Nira jer je tim filmom pocela cuvena saradnja SKORSEZE - DE NIRO.
De Niro je u karijeri ostvario vise vrhunskih uloga, ali dve pisuci o njemu, moraju da se pomenu. Prva je uloga Vita Korleonea u Kumu 2 najpopularnijeg kriminalca u filmskoj istoriji. Zasto? Tu se suocio sa najtezim izazovom u karijeri. Mozda je cak mnogo bolje odigrao LaMott-u u Razjarenom biku, ali slozicete se, dobiti za zadatak da glumite Marlona Branda (i to uradite tako kao De Niro), nije ni malo jednostavno jer svi znamo kakva je Brando velicina. Npr. u Kumu 1 isao je dotle da mu bez zahteva Kopole u usta ugrade protezu da bude sto slicniji liku iz Puzove knjige. Bas zbog ovakvih razloga svi poklonici ovog filma ocekivali su nesto spektakularno od De Nira. I dobili su!
Druga Uloga jednako dobra je uloga Travisa Bicklea u Taksisti. Coveka kome se smucio zivot u "njujorskom blatu" i koji uzima stvar u svoje ruke, da bi, ako ne nista drugo spasao bar jednu maloletnu prostitutku. Odgledavsi taj film, beskrajno sam zavoleo De Nira jer je preneo na platno i to na samo njemu svojstven nacin bas onaj trenutak sto moze da se pojavi kod svakog od nas, trenutak kada covek zaboravlja koje i sta je i u svom bolu i besu stremi samo ka cilju bez obzira koliko taj cilj bio ispravan ili ne. Onakvu ravnodusnost, pogubljenost, fanatizam, patnju i nezadovoljstvo zivotom niko ne bi umeo bolje da prezentuje.
Saradnja SKORSEZE - DE NIRO donela je svetskoj kinematografiji nekoliko nezaboravnih uloga. Pored gore pomenutog Taksiste i Razjarenog bika koji je nagradjen oskarom, tu je i jazz saksofonista Jimmy Doyle iz filma New York New York, kao i frustrirani komicar Rupert Pupkin u filmu Kralj komedije. ROBERT DE NIRO JE USPEO DA IZVANREDNO IZNESE NA SVETLO TAMNE STRANE OVIH LICNOSTI, NE IZGUBIVSI PRI TOM NI TRUNKU MOCI NJIHOVE LJUDSKOSTI!! On je sebe izgradio kao glumca kroz ono najteze, najmracnije i ono sto svako ljudsko bice skriva od pogleda drugih. Najbolje se snalazi u ulogama ljudi na ivici razuma i gubitku rata sa svojim vecitim demonima. Recenica "DA HODAM PO IVICI ZILETA I PREZIVIM, TO JE MOJ SAN I MOJ KOSMAR" koju Brando izgovara u Apokalipsi opisuje najbolje De Nirove uloge. To je pokazao u Taksisti kao i u ulozi opsesivnog, ali ipak dobrocudnog lovca na ucene u filmu Midnightrun i briznog ali posesivnog vijetnamskog veterana u filmu Jacknife.
De Niro se nije libio najrazlicitijih uloga u svojoj bogatoj karijeri: od pobunjenika u filmu Brazil, preko ambicioznog gospodina u filmu "Ispovest", do zamisljenog gangstera u filmu "Bilo jednom u Americi" i svestenika u filmu Misija. Treba pomenuti i film Andjeosko srce u kojem igra samog djavola i gde je njegova uloga najrazlicitija od svih dotadasnjih, ali je on to izveo savrseno.
De niro je krajem 80-ih godina postajao sve manje izbirljiv sto se uloga tice. To se desavalo zbog potrebnog novca za finansiranje svojih filmova i filmskih projekata. Odabrao je da glumi u filmu Penny Marshall "Budjenja", gde nas je fantasticno uverio da je pacijent koji boluje od strasne bolesti. Ali bez obzira na maestralnu glumu, zbog dotadasnjih uloga, bilo je malo verovatno da ce on pristati na ovako nesto. Slicno se desilo i sa filmom "Rt straha" Martina Skorsezea gde igra monstruma Maksa Kodija koji zbog nanete mu nepravde na sudu maltretira porodicu advokata.
1993. godine, De Niro rezira svoj prvi film "Prica u Bronksu" i to veoma uspesno. 1995 godine odlucuje se posle saradnje sa Skorsezeom na jos jedan dobar (finansijski) potez, ali se kasnije ispostavilo da bas i nije bio. Snima film Vrelina sa vecitim rivalom Al Pacinom. Film je imao prilicno dosadnu tematiku pa je zbog toga lose prosao, inace njihove su uloge brilijantne.

Kako bilo, u ovom tekstu sam probao da priblizim jednog glumca ciji je doprinos u kinematografiji ne merljiv i koji glumi svakim delom svoga tela. Nadam se da jos dugo nece prestati da snima. Imao bi ja jos mnogo reci o ovakvom glumcu, ali nema papira!!! Mislim da sam dosta rekao i sa ovim.

Cisto da se zna, ja vise volim njegovog gore pomenutog rivala o kome cu pisati drugom prilikom.



Tekst je u potpunosti posvecen jednoj devojci... prepoznace se ona...
 
ROBERT DE NIRO JE USPEO DA IZVANREDNO IZNESE NA SVETLO TAMNE STRANE OVIH LICNOSTI, NE IZGUBIVSI PRI TOM NI TRUNKU MOCI NJIHOVE LJUDSKOSTI!! On je sebe izgradio kao glumca kroz ono najteze, najmracnije i ono sto svako ljudsko bice skriva od pogleda drugih. Najbolje se snalazi u ulogama ljudi na ivici razuma i gubitku rata sa svojim vecitim demonima. Recenica "DA HODAM PO IVICI ZILETA I PREZIVIM, TO JE MOJ SAN I MOJ KOSMAR" koju Brando izgovara u Apokalipsi opisuje najbolje De Nirove uloge.

Ovaj citirani komentar mi se mnogo svideo, ali najiskrenije !!!
Drago mi je da je neko pomenuo vise filmova, posto su svi do sad pominjali po 1 ili 2 .... Posebno mi je drago da su pomenuti filmovi Srce Andjela, Budjenja i Rt Straha.

Jedino bih dodala da mi je upala u oci rec "rivali" kad je pomenut Pacino i podsetila me da napisem nesto interesantno o tome.
Njima licno jako smeta to sto ih i publika i kritika dosta uporedjuje. Oni su diplomirali u klasi istog profesora, cuvenog Lee Strasberg-a, tako da je po prici jedne njihove koleginice i zajednicke prijateljice, to uporedjivanje pocelo jos i na akademiji. I evo prati ih do danas :)

Ne bih da obasipam podacima i smaram pricama, ali oni su za svo ovo vreme koliko se bave glumackim poslom bili veliki dzentlmeni jedan prema drugom. Mnoge uloge su bile ponudjene obojici, ali nikad nisu igrali prljave igre, cak su se u nekim slucajevima i dogovarali i ustupali uloge jedan drugome. De Niro je na primer, odustao od kastinga za ulogu Majkla u Kumu i prijavio se za ulogu Santina, jer nije hteo jos i da bude konkurencija Alu pored pakla kroz koji je Pacino prolazio dok su ga ljudi iz Paramaunta odbijali i šikanirali pod izgovorom da je suvise ruzan za ulogu, o cemu sam pisala u temi o Alu. Kopola je insistirao da Al igra Majkla i nastojao da ubedi producente da grese sto ne zele Pacina, i De Niro nije hteo da se tu pojavljuje kao konkurent. Kad De Niro nije prosao na kastingu za ulogu Santina, Pacino mu je ustupio svoju ulogu u filmu "Bang the drum slowly".

Ljudi su ceo zivot maksimalno korektni jedan prema drugom i tvrde da ih izuzetno nervira da ih porede i pricaju ko je bolji :) Cak postoje i tracevi da su nekim zenama prilazili zajedno :)
Ali dobro, to su tracevi....
 
Ovo rivali se odnosi na to kako ih vidi pojedina publika i fanovi jednog i drugog.

Naravno :)
Pitanje je da li oni sebe ne smatraju rivalima. Mozda taj rivalitet postoji negde u dubini njihovih dusa, ali su dovoljno pametni da znaju da treba da budu dzentlmeni i da ga ne iskazuju.
Mozda..... A mozda i nema rivaliteta. Ko ce ga znati :)
 
Ne znam u kom sam topic-u napisala da postoji nezvanicna informacija da ce se Scorsese pojaviti u novom Pacinovom i De Nirovom filmu.
Zvanicno je objavljeno da je to bio trač i da Scorsese nece igrati epizodu u pomenutom filmu.
Da ne bude da vas dezinformisem, napisala sam tu vest ovde, posto ne mogu da se setim gde sam pisala da se prica kako ce se Scorsese pojaviti u filmu.
 
Ne znam u kom sam topic-u napisala da postoji nezvanicna informacija da ce se Scorsese pojaviti u novom Pacinovom i De Nirovom filmu.
Zvanicno je objavljeno da je to bio trač i da Scorsese nece igrati epizodu u pomenutom filmu.
Da ne bude da vas dezinformisem, napisala sam tu vest ovde, posto ne mogu da se setim gde sam pisala da se prica kako ce se Scorsese pojaviti u filmu.

Bas bi bilo super da Scorsese bude u tom filmu,to bi bila jedna od najacih glumackih ekipa.
 

Back
Top