ŠPANIJA

visky

Početnik
Poruka
4
Pa, evo me sada u Spaniji,moram priznati da sam poprilicno razocaran. Ako nas Srbe nazivaju ciganima, onda su oni demokracki cigani. Seljak je seljak , sa parama i bez njih, kulturu nemoz izmeniti sa novcem a oni sutoliko nekulturni da nemogu da ih razumem ponekad. Sto se tice obrazovanja, zlo i naopako, ovde sam u kampu sa 11 spanaca i niko nece da prica sa ostatkom nespankih ljudi, mnogo su ponosni na svoj jezik i nema sanse da progovore engleski, iako neki znaju, ali nece, i mnogo su ljti ako ih nerazumes. Sad sam u tipicnoj spanskoj provinciji Murcia, na jugu spanije, ali kad sam bija u Baskiji, oni su poludeli. Non stop ponavljaju kako nezive u spaniji, vec u Baskiji, nema nigde spanske zastave, nepricaju spanski vec baskijski.Mnogo su ponosni, nemam pojma na sta, obicni su ljudi kao i svi ostali, ali naravno ja postujem njihovu kulturu i njihovu odluku da nenapreduju u komunikaciji sa ostatkom sveta.
Jos jedna stvar, Madrid je veoma prljav grad, bar sam ga ja tako doziveo, Pariz je svetiliste naspram Madrida.
 
visky:
Pa, evo me sada u Spaniji,moram priznati da sam poprilicno razocaran. Ako nas Srbe nazivaju ciganima, onda su oni demokracki cigani. Seljak je seljak , sa parama i bez njih, kulturu nemoz izmeniti sa novcem a oni sutoliko nekulturni da nemogu da ih razumem ponekad. Sto se tice obrazovanja, zlo i naopako, ovde sam u kampu sa 11 spanaca i niko nece da prica sa ostatkom nespankih ljudi, mnogo su ponosni na svoj jezik i nema sanse da progovore engleski, iako neki znaju, ali nece, i mnogo su ljti ako ih nerazumes. Sad sam u tipicnoj spanskoj provinciji Murcia, na jugu spanije, ali kad sam bija u Baskiji, oni su poludeli. Non stop ponavljaju kako nezive u spaniji, vec u Baskiji, nema nigde spanske zastave, nepricaju spanski vec baskijski.Mnogo su ponosni, nemam pojma na sta, obicni su ljudi kao i svi ostali, ali naravno ja postujem njihovu kulturu i njihovu odluku da nenapreduju u komunikaciji sa ostatkom sveta.
Jos jedna stvar, Madrid je veoma prljav grad, bar sam ga ja tako doziveo, Pariz je svetiliste naspram Madrida.
-slicna iskustva sam imao u Barseloni-grad je pun Pakistanaca i pravo razocarenje-niko naravno ne spika engleski--zato je francuska azurna obala za mene bila odusevljenje :D
 
Mozda je to ipak samo licni dozivljaj. Pre razocarenje ljudima nego samom Spanijom. Ja sam prvih par puta bila prilicno razocarana.A bila sam na istocnoj, citaj:turistickoj Spaniji i u Madridu i okolini.Upravo sam stigla sa Severo-zapada i to me je potpuno odusevilo. Druga Spanija mozda sasvim prava i dugo ochekivana. Preporuka je definitivno SEVER, Santander, San Sebastijan, Burgos, Pamplona... Severne plaze su prave i lepe, neverovatno lepe. Istok i jug su gomila vestackih plaza i solitera. Izuzetak su istorijske znamenitosti.U celoj Spaniji stvarno ima puno tih stvari,ali ja lichno trazim nesto vise od zgrada... Znaci od sveg dosad vidjenog u Spaniji moja preporuka je sever. I zbog autenticnosti i zbog ljudi. Ljudi nisu tako srdacni i napadni kao na jugu i istoku Spanije, ali se posle malo upoznavanja ispostavi da su bash gotivni...
 
Ne razumem zbog cega imate toliku averziju prema Spaniji,ja tamo letujem vec 5 godina i uvek me iznova odusevljavaju.Madrid je izuzetno lep grad,imaju svoju kulturu koju jako dugo neguju,tako da bi neki gradjevine mogli opisati kao starinske.Najlepse ostrvo,ubedljivo je Tenerifa.Tamo obavezno posetite vulkane i malu pustinju,ako se to teko moze nazvati.Priroda je gotovo netaknuta,a opet nezaboravna.
 
Moze li mi neko navesti neke agencije koje organizuju ljetovanje u Spaniji, posto je takvih cini mi se ove godine bas malo ili ja ne znam koje su to. Na internetu nema ponuda za Spaniju. A Spanija je nesto ekstra u svakom pogledu! Barselona je jedan od najljepsih gradova na svijetu ja mislim, mada ukusi su razliciti. Spanija nije skupa, pa me cudi zasto nasi ljudi tamo malo ljetuju. Pozdrav svima i lijep provod ovog ljeta!
 
Sto se tice odlaska u spaniju vecina agencija radi takve aranzmane.Raspitaj se u Zepter Pasport-u,Jolly travel-u,Argus tours itd.Sto se tice cijena u Spaniji relativno su pristupacne.A ako ides u Spaniju da bi nesto vidjela pripremi za fakultativne izlete do 150 eura. Nikako nemoj da propustis obilazak Barselone jer je definitivno prelijep grad,degusaciju Sangrije(samo polako :D )zatim odlazak na vitesku veceru kao i vece flamenka. Srecan put i svakako lijep provod.
 
Nisam bila,ali hocu da idem pa sam se raspitivala.Kazu da je super,tj citava Andaluzija je vauuuu,jeftino,blizu mora.Najjeftinije je letiti za Jerez i tamo imaju busevi od Ryana koji voze do Seville.To je sve sto ja znam,e da vrijeme je super i u oktobru.
 
ja sam trenutno u sevilli.grad je prelep kao i cela andaluzija.
pored seville vredi videti i granadu sa alhambrom ,kordobu,kadiz i malagu ali i nije bas za kupanje jer su plaze prilicno prljave i voda mutna.
vreme je trenutno super u sevilli.u avgustu je bilo pretoplo ali je sada bas prijatno i kazu da bi trebalo da potraje negde do oktobra pa i vise.
pozdrav
 
Banshee:
ja sam trenutno u sevilli.grad je prelep kao i cela andaluzija.
pored seville vredi videti i granadu sa alhambrom ,kordobu,kadiz i malagu ali i nije bas za kupanje jer su plaze prilicno prljave i voda mutna.
vreme je trenutno super u sevilli.u avgustu je bilo pretoplo ali je sada bas prijatno i kazu da bi trebalo da potraje negde do oktobra pa i vise.
pozdrav
Hvala Bogu da je neko bio (je) tamo. Reci mi koliko ima voznje do mora, koliki je grad, da li su ljudi prijatni, kakvo je vreme cele godine itd. :D
 
Hvala Bogu da je neko bio (je) tamo. Reci mi koliko ima voznje do mora, koliki je grad, da li su ljudi prijatni, kakvo je vreme cele godine itd. :D[/quote]

grad ima oko milion stanovnika,ali sve skupa sa okolnim selima.nije nesto mnogo veliki,tako da neki siri centar mozes da prepesacis za pola sata do 45 minuta.
ja samo ovde samo dva meseca tako da nisam sigurna kakvo je vreme tokom cele godine.za vreme leta je jeko toplo-u julu su imali nekoliko dana kada je bilo 52 stepena,a sada je vreme jako prijatno.zimi kazu da nema snega i da nije mnogo hladno ali da cesto pada kisa.
od najblize obale grad je udaljen autobusom oko 40 minuta,a do kadiza ti treba oko sat i po vozom i povratna karta kosta 15 eura,s tim da mozes da dobijes popust ako imas euro 26.do malage vozom se putuje oko 2.5 sata.
sto se ljudi tice,veoma su prijatni i uvek spremni da ti pomognu,pogotovo ako pricas spanski,dok na engleskom sve to malo teze ide.
sto se cena tice,spanija definitivno nije skupa kao engleska ili nemacka ali je sve skuplje nego kod nas,i sve se placa ukljucujuci i muzeje , katedrale,dvorce...
 
Da li je neko bio u Shpaniji (Barsa) i ako jeste ,da li je bio sa onom ponudnom 9 dana 250 evra ili 11 dana 285 evra ? Kod mene je u pitanju maturska ekskurzija pa se raspitujem preventivno ...
 
SSJ4:
Da li je neko bio u Shpaniji (Barsa) i ako jeste ,da li je bio sa onom ponudnom 9 dana 250 evra ili 11 dana 285 evra ? Kod mene je u pitanju maturska ekskurzija pa se raspitujem preventivno ...

Hehe...jesam ja...9 dana, 200 e,prosle godine...apsolventska ekskurzija...
 
Hehe, trebali smo ici ali ipak je destinacija promenjena pa Rim ili Grchku ,,, Nemaju ljudi para ... Majku im :lol: Ali moj drug iz Jovine gimnazije je bio ,pa cu ga pitati dal vas je sreo ....
 
Odusevices se u svakom slucaju. Ali, recimo prvo cu ti reci da se ni malo nisam odusevila njihovim akvarijumom, bez obzira sto kazu da je najveci u Evropi, nista posebno, zaista.
Ali obavezno poseti Gaudijevu katedralu i njegov park, kao i muzej u donjem delu parka, zatim Nou Kamp (ali pretpostavljam da to ne treba ni da ti kazem :)), spansko selo, vidikovac, njihovu Knez Mihajlovu i ono sto defitinitivno nikako ne treba da propustis je magicna fontana. Ona se nalazi ispred Nacionalne palate i ima program samo dva puta nedeljno, mislim cetvrtkom i nedeljom od 20:00. Moras da se raspitas da li je tako i u zimskim danima, ako ides uskoro...Ali, to defitivno ne smes da propustis!!
Srecan put i lep provod
 
Ne znam sta da ti kazem za Dalijev muzej, meni licno je bio prilicno morbidan, a i on se ne nalazi u Barseloni, nego u Figuerasu, a on i nije bas tako blizu.
Za taj Diznilend, ne znam, nisam bila...
A sto se utakmice tice, ne znam koliko kosta karta, ali znam da smo sam ulaz na stadion platili 6e
 
cao!
ne slusaj nikoga sto ti govore nego se zaputi i vidjeces.
sve je super, a i put do tamo je ispunjen sa jako lijepi destinacijama Monako, Kan, Marsej...

Predivno je a u ostalom ne zaboravi da se napijes vode sa gradske cesme na glavnom trgu, ako ti se svidi kazu da ko se napije ponovo ce doci..

Baj
 
avatar2:
cao!
ne slusaj nikoga sto ti govore nego se zaputi i vidjeces.
sve je super, a i put do tamo je ispunjen sa jako lijepi destinacijama Monako, Kan, Marsej...

Predivno je a u ostalom ne zaboravi da se napijes vode sa gradske cesme na glavnom trgu, ako ti se svidi kazu da ko se napije ponovo ce doci..

Baj
;) to kazu za trg u svakom gradu, nema veze sa Barsom.
Sto se puta tice, slazem se da je prelep, sa koje god strane da dolazis. I Barsa je super i svakako ce ti se dopasti, ali je jako velika i ako nemas puno vremena tamo, najbolje je da unapred znas gde treba da ides i sta treba da vidis.
 
Da dodam na listu "pod obavezno" i Barri Gotico (gotsku cetvrt), gotske katedrale, Gaudijeve gradjevine u Passeig de Gràcia, La Boqueria market u Rambla ulici. Ako imas vremena, lepo je i prosetati se od luke (gde je akvarijum) do Barcelonete (plaza). Naspram Barcelonete se nalazi cetvrt koja deluje autenticno spanski gde mozes videti kako obican svet zivi. Meni je bilo interesantno da se prosetam tuda, tu neces naci horde turista. Totalno razocarenje je Tibidabo, nije vredan truda. Cetvrt koja je sa desne strane Ramble, gledano u smeru kada se ide ka luci, je prepuna sumnjivih likova, narkomana i dzeparosa.
 
Obiđi i El Ensanche, ne znam da li sam dobro napisao, tri razlićita kompleksa, ambijentalne celine, zanimljiv je taj kvart pored luke koji se i zove Ribarski kvart. Poseti sve moguće muzeje, Pikasov muzej, Miro, Muzej savremene umetnosti, onda Gotsku katedralu iz 13.v u kojoj je muzej, . Muzej muzike, Muzej parfema recimo, obavezno Muzej katalonske umetnosti, Gaudijev muzej i Palatu, ma sve što stigneš, naravno, ali čuvaj se, lopovi su..
 

Back
Top