Prvi razred

tastinapraznine

Obećava
Poruka
68
Pitanjce uzbuđene mame: dete mi je krenulo u prvi razred i srpski jezik uči po takozvanoj kompleksnoj metodi po knjizi (ako se ne varam) Jelene Šain. Naime, na taj način se odjednom uči grupa slova a ne slovo po slovo. Međutim, moje dete bez obzira što već zna sva slova piše ih u pogrešnom smeru (npr. slovo I piše odozdo na gore, dok u bukvaru Kreativnog centra lepo je objašnjeno da se linije pišu odozgo na dole). Da li treba da pitam učiteljicu o tome (sada će roditeljski), da li da očekujem da će oni to ispraviti ili da sama radim za detetom.
Treba mi savet roditelja koji su se susreli sa ovim načinom opismenjavanja. Unapred hvala!
 
Moje je dete takodje prvak. U njegovoj skoli ne rade tu kompleksnu metodu. Jos uvek nisu ni poceli da uce slova, za sada pisu cik-cak linije, spirale, kukice i sl. On vec zna sva slova, uglavnom ih je sam naucio, ostalo u predskolskom. Mi smo primetili da neka slova i brojeve pise u drugacijem smeru. Suprug je bas insistirao da on to ispravi, ali izgleda da je tako njemu lakse.
I mene interesuje da li treba insistirati da pise slova bas na zadati nacin. Slova su na kraju dobra samo je smer pisanja pogresan.
 
e ja sam veceras inzistirala da pocne da ih pise u pravilnom smeru i naucila je.
malo brisanja i rada ispocetka ali isplatilo se.
i sama kaze da joj je sada lakse.
jedino M malo razvuce u poslednjem delu ali nije strasno.
 
mame opustite se.predpostavljam da vam je to prvo dete u prvom razredu.meni je drugo,pa lakse disem.moj savet je,ne stojte detetu non-stop iznad glave,pustite ga i da gresi,nemojte ga terati,brisati,insistirati.ono sto treba,uradice uciteljica.i moje dete radije slova pise od dole na gore.kaze,tako mu je lakse.kako god,ja se trudim da ga uvek pohvalim za trud.a sad dal je od dole ili od gore...
 
Moja cerka je sada u cetvrtom razredu.U prvom razredu je koristila takodje knjigu kreativnog centra kojom sam bila vrlo zadovoljna.Iako je znala sva slova(normalno na pogresan nacin je pisala),sve su ucili iz pocetka.Ja se nisam opterecivala time jer je uciteljica bila zaduzena da ih nauci tome i cela godina je protekla bez stresova i frke.Mislim da roditelji previse drame u vezi polaska u skolu,jer taj prvi razred je uostalom i prilagodjen za taj uzrast.Deca treba sama da rade domace zadatke,jer tako sticu samopouzdanje,a stalnim nadgledanjem i mesanjem,roditelji salju poruku da je nesposobno za taj posao.Pustite ih da uzivaju u tom periodu privikavanja na nove obaveze i novo okruzenje.Samo opusteno.Iznenadicete se na kraju godine kad ih cujete kako tecno citaju,lepo pisu i znaju da racunaju.I ne mesajte se u posao uciteljice jer ona najbolje zna kako da im sto jednostavnije sve objasni.Pozdrav i srecno!
 
Моја ћерка је учила по врло неформално схваћеној комплексној методи. Наиме, учитељица је инсистирала да уопште није битно како и одакле се вуку линије, важно је да напише слово... Већину слова она зато данас пише наопако (то јест, линије вуче наопако), што је с једне стране много успорава, а са друге утиче на то да нека слова изгледају другачије од оног како би требало да изгледају.
Ја нисам хтела да свом детету будем учитељица, нисам је исправљала нити инсистирала на правилном писању, препустила сам то правој учитељици, којој можда замерам то, али имала је неке друге квалитете због којих сам јој захвална!
 
Hvala na savetima.
Jeste, to mi je prvo dete u prvom razredu. Ipak se trudim da se opusteno odnosim prema tome.
Ne nameravam da nesto pritiskam dete, niti mu stojim nad glavom. Njegovo je da radi, ja mogu da prekontrolisem ili da pomognem ako zatreba.
Ovo je samo nesto sto smo primetili, pa me je interesovalo da li treba to ispravljati.
Licno mislim da je to individualna stvar, kao sto neki ljudi pisu levom rukom.
Mislila sam da mozda postoji neko strucno misljenje o tome.
Oslonicemo se na ucitelljicu, pa cemo videti.
 
mislim da su ta slova u ogledalu normalna faza u razvoju
nema deteta koje nije u nekom trenutku pisalo naopako
cak prvo nauce lepo da ih pisu, i onda samo u jednom trenutku krenu da ih okrecu

bas sinoc matija (6) resava neke decije ukrstene reci, zvirnem ja, kad svuda R naopako
kazem ja "ovo ti je naopako"
on kaze:"paaa? tako mi je lakse!" :lol:

(mnogo mi je sladak kad mi kaze to paaa? , ali to nema veze sa temom, izvinjavam se :D )
 
@tastinapraznine

Moj drug u prvom srednje pise slova odozdo na gore jer nije hteo da radi onako kako nam je uciteljica govorila... Nije mu rukopis bog zna kakav, ali sve moze normalno da se procita... Za razliku od mene, koja sam kao mala pisala pravilno... Sada mi se desava da me pitaju za neko slovo koje nije napisano do kraja, kao sta mi tu pise (na primer, hocu da napisem malo pisano A, a ono nekima izgleda kao O)..... Tako da.... Opusteno, svakako ce jednog dana ispisati rukopis ;)
 

Back
Top