Sta Vama znaci ljubav?

Nikada nije prekasno. Ni večeras. Ni sutra. Nikada nije kraj. Novi je početak. Pogledaj more. Osjećamo isto. Kada osmijeh briše suze. Znam da možemo. Ne mogu nam uzeti. Vjeru u ljubav.

Sanjaj lepe snove, Maho :D
dream.jpg
 
Suština ljubavi

U psihički zrelog čovjeka stapaju se potrebe da voli i bude voljen u jedinstvenu cjelinu. Bitan sadržaj ljubavi je povjerenje među ljudima koji se vole. Uzajamno povjerenje omogućava im da se jedno drugom potpuno otvore: da iznose svoje misli, skrivene želje, pokažu osjećanja, vrline i slabosti, povjere sve svoje radosti i razočaranja, uspjehe i neuspjehe, sve svoje doživljaje, zamisli i dileme. Istinska ljubav ne može postojati ako odnos prema voljenoj osobi ne sadrži i poštovanje tog čovjeka. Poštovanje je priznanje čovjekove ličnosti, ljudske individualnosti i različitosti, u vidu obzirnosti prema voljenoj osobi, suzdržavanja od: potcijenjivanja njenih sposobnosti, ismijavanja njenih shvatanja, prišivanja pogrdnih imena "voljenoj osobi" i od bilo kakvih drugih oblika agresivnosti prema njoj. Na poštovanje voljenog bića direktno se nadovezuje zauzimanje ravnopravnog stava prema njemu. Ako nekoga smatramo manje vrijednim od sebe, ne možemo ga u pravom smislu ni voljeti. Voljenu osobu ne smatramo ni u čemu svojim "vlasništvom", dakle objektom umjesto subjektom ljubavne stvarnosti. Predmet se, sam po sebi, ne može poštovati a tako ni istinski voljeti. Polna ljubav - prava i potpuna - nužno nosi u sebi i odanost voljenoj osobi. Kad nekoga zaista volimo i kad nam je ljubav uzvraćena, kad nas i emocionalno i seksualno potpuno ispunjava i zadovoljava, onda se ne moramo posebno prisiljavati da bismo ostali polno vjerni. Onda to nismo zbog nekih moralnih načela ili zato što smatamo da nam je to dužnost, nego vjernost partneru doživljavamo kao vlastitu potrebu, nešto što sami želimo i što nam niko ne mora nametati. Dok je ljubav altruistična, usmjerena na ličnost drugog čovjeka i spremna na poklanjanje sebe, nagon je egocentričan, usmjeren isključivo na vlastito zadovoljenje, pun prohtijeva i spremnosti jedino da uzima. Ljubav je strpljiva, nenametljiva i obzirna; nagon je nestrpljiv, agresivan, sebično bezobziran stoga je svako nametljivo ili čak nasilno zahtijevanje polnog odnosa izraz nagona, ali ne i polne ljubavi. Za ljubav je karakteristično da je postojana i individualna, veže se uz određenu osobu i ostaje joj vjerna. Naprotiv, nagon je hirovit i trenutan, određenom osobom lako se zasiti, pa se prebacuje na drugog čovjeka ili se u isto vrijeme usmjerava na više "žrtvi". To je zato što nagon obuhvata samo polne karakteristike ličnosti, a ljubav sve njene osobine. Nagon ne može ostati vjeran, jer se usmjerava samo na nečiju libidnost koja je mnogo manje individualna: jednaka ili vrlo slična seksualna svojstva ima mnogo ljudi na svijetu, dok se ljubav povezuje sa kompletnom ličnošću pojedinca, njegovom individualnošću koja je zapravo jedinstvena, te joj ostaje vjerna. Prirodni, sastavni dio polne ljubavi jeste i želja da čovjek s voljenom osobom u prisnom tijelesnom dodiru zadovoljava svoj polni nagon. To je njezina pasivna komponenta koja je uvijek prisutna. Aktivna komponenta ljubavi odražava se u potrebi čovjeka da zadovolji polni nagon i voljene osobe. U nečijem ponašanju to je mjerilo da li se tu uopšte radi o ljubavi jer želja za zadovoljavanjem samo vlastitog seksualnog nagona nije dokaz nečije ljubavi prema osobi koju polno želi. "Isprva su bila tri ljudska roda, ne kao sada samo dva, tj. muški i ženski, nego je bio još i treći koji je pripadao i jednom i drugom rodu ..." Ti prvobitni ljudi bili su, po toj priči, vrlo snažni. Bogovi se uplašiše njihove snage pa ih podijeliše na pola. "... I otuda svaki uvek traži drugo znamenje koje mu pripada", kaže Aristofan u Platonovoj "Gozbi" jer : "žudnja za celinom i lovu na nju ime je lj u b a v.
 
Zaustavi se na trenutak i uspokoji svoje misli.
Oslobodi se tjeskobe i pogledaj oko sebe.
Što vidiš?
Vidiš svijet ispunjen ljepotom.
Vidiš život ispunjen mogućnostima.
Vidiš snove koji se rađaju,njeguju i ostvaruju.
Da,postoje izazovi.
Da,postoji tuga.
Da,postoji nasilje i mržnja.
Ali još više postoji ljubav dobrota i radost.
Budućnost je neizvjesna.
To znači da nema ograničenja koliko je lijepom
i radosnom možeš učiniti.
Ono što imaš jest sadašnji trenutak.
Razmišljaj o dragocijenostima svog života i o tome
kako si blagoslovljen jer si ga iskusio.
Sada si u poziciji stvarati stvarne i pozitivne
vrijednosti za svijet u kojem živiš.
Kako?????

BUDI ONO ŠTO UISTINU JESI.
Diši u ljepoti koja te okružuje,ljepoti i bogatstvu života.
To je tvoj DAR.
To je tvoja SREĆA.
To je tvoja LJUBAV
image001.jpg
 
Posebna prilika

Jednog dana, moj prijatelj je otvorio jednu od fioka koja je pripadala njegovoj zeni.
Izvadio je jedan zamotuljak u ruzinom papiru i rekao: "Ovo nije bilo sta, ovo je nesto specijalno."
Odmotao je paketic i bacio papir, a onda se duboko zagledao u biranu svilu i cipku.
Ona je ovo kupila kad smo bili prvi put u New Yorku, pre otprilike osam ili devet godina.
Nije to nikada upotrebila. Cuvala je to za neku "specijalnu priliku".
Dobro... ja mislim da je sada prilika za to.
" Prisao je krevetu i polozio rublje pored druge garderobe, koju ce ona imati na sahrani.
Njegova zena je umrla.
Okrenuo se prema meni i rekao:
"Ne cuvaj nikada nista za neke specijalne prilike, svaki dan u tvom zivotu je specijalan."
Jos uvek se secam njegovih reci... one su promenile moj zivot.
Vise citam, a manje cistim.
Vise sedim na terasi i uzivam u pejzazu, i ne smeta mi korov u vrtu i nepokosen travnjak.
Provodim vise vremena s porodicom, a manje na poslu.
Shvatio sam da je zivot u sustini jedna celina ispunjena uzicima, a ne kurs prezivljavanja.
Vise nista ne cuvam.
Upotrebljavam moje kristalne case svaki dan.
Obucem moj novi sako, kad idem u supermarket, ako mi je zelja.
Ja ne cuvam moj najbolji parfem za specijalne izlaske, ja ga upotrebljavam uvek kad pozelim. Fraze: "jednog dana" i "jednog od ovih dana" nestale su iz mog recnika.
Ako nesto vredi videti, slusati ili raditi, onda ja to zelim videti, slusati ili raditi SADA.
Nisam siguran u to, sta bi zena mog prijatelja uradila, da je samo znala da je nece biti ovde sutra, u sta mi svi verujemo.
Mislim da bi ona bila vise u kontaktu sa svojom familijom, svojim najblizim prijateljima.
Ona bi mozda nazvala svoje stare prijatelje i molila za oprostaj zbog nekih nesporazuma, i pomirila se s njima.
Verujem da bi ona isla da jede u kineski restoran, to je njena omiljena hrana.
Upravo ove neuradjene male stvari sto meni smetaju, ako bih ja znao da su mi sati izbrojani.
Smeta mi sto sam prestao da vidjam moje dobre prijatelje koje sam ja "jednog dana" hteo nazvati. Smeta mi sto ne pisem pisma, koje sam mislio pisati "jednog od ovih dana".
Smeta mi i zalosti me da nisam rekao mojim roditeljima, mojoj braci i deci, cesce, koliko ih volim.
Sada pokusavam da ne zakasnim, ne drzim po strani, ili cuvam nesto, sto moze obogatiti nas zivot sa smehom ili radoscu.
I svaki dan kazem sebi samom, da je danas jedan specijalni dan...

Svaki dan, svaki sat, svaki minut... je specijalan.
 
Pjesme

Kad bi barem znao

KAD BI BAREM ZNAO..............

Kad bi barem znao da te volim ko Boga,
Kad bi barem znao da ne spavam zbog toga.
Jer, kad bi znao možda ne bi bilo ovako,
Sve je počelo dobro, a završilo naopako!

Proklet bio dan kad sam te prvi put vidila,
Jer, od tog sam trenutka svakim danom šizila,
Zbog tih očiju, umiljatog pogleda, te plave kose,
Moje je lice bilo prepuno kapljica suza poput jutarnje rose.

Svakim danom volim te sve više,
Tako i u mom srcu piše,
Nadu nikad nisam gubila,
Iako bih se sad zbog tog ubila.

Da bar je sve ko prije,
Sad iz mojih očiju kiša lije.
Da bar to nikad nisam doznala,
I istinu o tebi spoznala.

Pokušavam se praviti da te ne poznajem.
Ali, to je nemoguće, kakav si tek sad spoznajem,
Svake noći molim boga,
A i činim više od toga:
Da bar istina nije kriva,
Bože molim te nek mi oprosti što sam živa.
...jer kad bi znao da te volim, možda ne bi bilo ovako.
Sve je počelo dobro, a završilo naopako..........


.........
 
Ljubav to je ON meni
ona prva i poslednja
PRAVA JEDINA ...
Ljubav to je kada te toliko boli
da nemozes da dises
kada mu srecu pozelis celog sveta
jer nemozes drugacije
jer ga volis
uvek moja molitva
moj san moja java
kada se sve u dusi pocepa
i dusa njegovu trazi jer ti nedostaje
onaj drugi deo u tvojoj dusi
kada ga gubis zbog
smicalica nekih zlih ljudi
ljubav je kada ga bez ociju vidis
bez usiju cujes
i zelis da te posle svega samo zagrli
i da cutite skupa
ljubav je kada se molis za njegov zivot
i osecas njegove boli
ljubav je kada cutite a razumete se
pricate onim jezikom koji drugi ne razumeju
vasim jezikom
ljubav je kad svaki put drhti u tebii nesto
jer osecas da je pored tebe
iako je daleko
kad osetis njegov dah na usni
kad te telo boli od zelje za njim
ljubav je kad svaki tren zelis da budes sa njim
samo njegova
kada ti nisu potrebni prijatelji drustvo familija
jer ON ti je sve
ljubav je kada si uz njega uvek
u losem i dobrom i kada ga svi napuste
ti si sa njim jer mu verujes
ljubav to je kada moje suze teku
i nikako nemogu da stanu iako me ljudi gledaju
ljubav to je kada u jednom danu vidis sve poruseno
i svi zajednicki snovi se rasplinu u nista
ljubav je kada sanjas sa njim o nama
kada grlis nase jos nerodjeno dete
kada te to isto gleda i place sa tobom
jer nikada ga nece biti
ljubav to smo bili mi
ljubav to je i pored svega ja ga volim

ljubav je moj zivot sa njim
i moj umrli zivot
BEZ NJEGA
 
Sad i jedna gruba rijec tako zaboli
guraju godine, vrijeme prolazi
sami magla i ja izvan prozora
nisam ti prva, znam, ni poslednja


Hej da mi je znati
ljubav kad nestane kako da se vrati
ne bi ova noc tako boljela
da te nisam ja ludo voljela
ne bi ova noc tako boljela
ja bih tebe voljela

Sad i jedna gruba rijec tako zaboli
suze nek budu lijek da zaboravim
to sto smo bili mi nije sudbina
lako me prevari laz sa usana



Hej da ti je znati
ljubav kad nestane kako srce pati
ne bi ova noc tako boljela
da te nisam ja ludo voljela
ne bi ova noc tako boljela
ja bih tebe voljela
 
Imam samo tebe. U ovom vremenu ludom. Moja ljubav. To si ti. Bez tebe sam nitko. Kad te nema. Nema mene. Tek sam sanjar.
Reći ću ti. Pregršt stihova napisati. Iz snova do zbilje. Pokazat ću ti svijet. Drugačijih boja. Zažmuri. Kada otvoriš oči. Poklonit ću ti cvijet. Kiša je prestala padati. Oboje znamo. Ponekad se dogodi. Kroz život. Vetrom nošeni. Jedno u drugom. Probudili smo ljubav.
zenalk.gif
[/IMG]
 
[COLOR=Navy]Lakoćom odneseš oblake. Daješ mi snagu potrebnu za dalje. Kada me lome vjetrovi. Na morima bez mjeseca. Ti si moj otok i svjetionik nade. Želim te. Ono što osjećam. Pokušavam ti reći. Ruku ti pružam. Cijelog sebe ti dajem.Ljubav moju.Tebi.
1615129883.jpg
sttangodz8.jpg
 
Ljubav je društvo.
Ne znam više sam da hodam putevima,
Jer više ne mogu da hodam sam.
Neka nevidljiva misao nagoni me da brže hodam
A vidim manje, a da u isti mah vidim sve.
Čak i njeno odsustvo u korak sa mnom ide.
A ja je toliko volom da ne umem da je želim.
Ako je ne vidim, zamišljam je i tada sam snažan kao visoko drveće.
Ali ako je vidim, uzdrhtim i ne znam šta se zbilo s onim što sam osećao u njenom odsustvu.
Sav sam neka snaga koja me napušta.
Svekolika stvarnost me posmatra poput suncokreta s njenim licem u sredini.
 
Lako je izgubiti. Osećaje. Imati tajnu koja veže. Za obalu tuge. Akvarel masline. Stablo. Treba znati. Prepoznati. Dobrim vetrom. Otploviti. Prema pučini. U pravi trenutak. Govorim ti o slobodi. Kada srce vodi. Ljubi. Stvarno (I kada nedostaju slike). Oslobodi reci. Kaži. Volim te. Istom željom. Sanjam. Dodir. Ne pitam ništa. Trebam. Onu istu. Tebe. Zauvek.
1620448167.jpg

1620450568.gif
 
Ljubav-Samo on je moj osmeh, moje sve ....
Ljubav to je verovati u nju
i kada je neverovatno
verovati njemu
verovati sebi
verovati nama


Ljubavi verujem ti i kad cutis
i kada nisi pored mene
verujem u tvoje srce
u tvoju ljubav
VERUJEM u NAS
I NASU ISTINU
:D
 
Koliko postova na ovoj temi, divno je procitati koliko nas veruje u ljubav :D
ljubav.jpg
[/IMG]

Donosiš osmeh. U vedrini tvoga duha. Oseca se radost. Kada smo zajedno. Slavimo. Otvaramo vino.Volimo se. Najdraže sate.Kao muziku. Čuvamo. Zovemo ih ljubav.
ruza-1.jpg
[/IMG]
 
karta za srecu

stojim na uglu
prijepodnevni sat
zicam kartu za srecu
u jednom pravcu

stojim na uglu
siguran sam da znas
karta mi je u dzepu
u jednom pravcu

razmisljam
trazim razlog da ne brinem
odlazim da ti kazem da te volim

stojim na uglu
izmedju deset i dva
odlucujem se da ti pisem
u jednom pravcu

stojim na uglu
tako obican dan
sanjam o tome da je nadjem
u jednom pravcu

razmisljam
trazim razlog da ne brinem
odlazim da ti kazem da te volim

stojim na uglu
prijepodnevni sat
zelim pravu kartu za svoje snove
i da me postedis
kad ti kazem da te volim


(azra)
 

Back
Top