Vasko Popa... Revolucija ili ne?

Jao ljudi, što ste tako hladni?!
Ja mislim da je Popa puno učinio za srpsko književno stvaralaštvo. On i Miodrag Pavlović su postavili temelje nove srpske lirike. U njegovim pesmama oseća se jačina emocija, oseća se sklad čula, i sve što nam se čini realnim, dobija neku novu nerealnu boju.... To je neko moje mišljenje...
 
blacknymph:
To je zato sto ga nisi razumela...On nikada nije bio pesnik "za poneti".

Stvar ukusa, to je sve. Ne kažem da ne priznajem njegov uticaj, u pitanju je sasvim subjektivno mišljenje. Nema razloga za uvrede.
A što se tiče toga ko šta razumije... ti tako dobro razmiješ tekst da misliš da sam žensko, iako ja trideset i kusur godina znam da sam muško. Ko zna šta još tako dobro tumačiš.
 
quentin:
Stvar ukusa, to je sve. Ne kažem da ne priznajem njegov uticaj, u pitanju je sasvim subjektivno mišljenje. Nema razloga za uvrede.
A što se tiče toga ko šta razumije... ti tako dobro razmiješ tekst da misliš da sam žensko, iako ja trideset i kusur godina znam da sam muško. Ko zna šta još tako dobro tumačiš.
Dobro citajuci tvoju poruku sam previdela da si musko, to se moze svakom desiti...Mislim da to nije toliko strasno pa da se sad vredjamo.
 
Citam sta ste napisali i slazem se i ne slazem :) pa hocu da podelim svoje misljenje ...

Ne samo da je revolucionarno uticao na srpsku knjizevnost nego je uticao i na svetsku a posebno americku savremenu. Charles Simic (Dusan Simic) je ove godine poeta laureatus USAe, a on je mozda najveci postovalac i nastavljac dela Vaska Pope ... Popu proucavaju po svetu i verovatno najprevodjeniji srpski pesnik. Mislim da imamo boljih pesnika od njega, ali Popa je prevodiv. Apsolutno je originalan uvek, a ponegde je genijalan ... a povremeno je i "za poneti", neke stihove pamtim i nosim sa sobom ... Na casu knjizevnosti smo pricali o pesnicima koji su genijalni a nisu poznati i jedna devojka iz Jute, SAD, je rekla da je za nju jedan od najboljih primera p.o.lj.s.k.i. pisac Vasko Popa, e da sam imala zastavu da je rasirim preko cele ucionice :) Tih 10 sekundi dok nisam "pokusala da ne viknem" da je iz Srbije mi je trajalo kao citav jedan zivot ... Lupio me patriotizam u glavu ko nikada do tada ... Ali nevezano, mislim da je divan ... "iz usahlih dlanova blistava mi se pojavi, zeleo bih da te vidim pa oci zaklapam" ... divno, nezaboravno ...

Hvala za temu i pozdrav!
 
Dva pisca, koji su bili i prijatelji, H. L. Borhes i Vasko Popa, imali su u XX veku najviše epigona širom sveta.
Njihov uticaj na svetsku književnost je nemerljiv.
O Vasku Popi je, iz pera najuticajnijih svetskih teoretičara književnosti, napisano na stotine obimnih radova.
Na njegovom delu na Balkanu je branjeno tridesetak doktorskih disertacija, u Engleskoj četiri, u Americi dve, u Francuskoj pet, jedna čak u Japanu.
Istorija kulturnog razvitka prostora bivše Jugoslavije kao ključne tačke nabraja, uz izložbu Petra Lubarde, ljubljanski referat Miroslava Krleže i beogradsko izvodjenje "Čekajući Godoa" Semjuela Beketa, knjige "Kora" Vaska Pope i "87 pesama" Miodraga Pavlovića.
 
Nije Vasko Popa za svakoga.
Jedna lepuškasta studentkinja književnosti birala temu za seminarski rad, pa je poneo naslov "Vrati mi moje krpice".
Mislila je da u toj pesmi Vasko Popa peva o "leptirićima u stomaku".
Lupala je glavom šta će i kuda će, kako će izaći na kraj sa ovom pesmom i na kraju je zamenila temu.

Njegova poezija, čak i kad je naizgled ljubavna, ide dalje od ljubavi, pa sugeriše na duhovne kontakte sa nekim višim, tananijim i misterioznim pojavnim oblicima.
 

Back
Top