+SNIPER+

Mnogo hiljada metaka. Sad bi trebalo da pucas par stotina dijabola svaki dan. Da treniras ono sto moze, koncetraciju , okidanje i tako dalje neki trener ce ti vec objasniti detalje. Koncetracija se vezba kao i sve drugo. Moras da utreniras sebe da kad pogledas kroz optiku iskljucis sve drugo, nema buke, nema metaka koji zvizde, nema straha, nema nicega samo ti i meta.
 
bas sam danas pucao,50ak dijabola. i nije nesto bilo najsretnije. moram priznati da je poslednja godina zbog svojih stresnih desavanja ostavila svog efekta na mene, nekako ne uspevam da se umirim dovoljno dok nisanim... ali upravo zato sam i pucao, da bi uvezbavao koncentraciju, umirenje, povlacenje obaraca i tako.
 
bas sam danas pucao,50ak dijabola. i nije nesto bilo najsretnije. moram priznati da je poslednja godina zbog svojih stresnih desavanja ostavila svog efekta na mene, nekako ne uspevam da se umirim dovoljno dok nisanim... ali upravo zato sam i pucao, da bi uvezbavao koncentraciju, umirenje, povlacenje obaraca i tako.

Koncentracija jeste deo vezbe ali zashto gadjash bez oslonca?
Snajperista nikad ne gadja bez dobrog oslonca.
 
gadjao sam Sa osloncem, iz klececeg polozaja, jer mi je oslonac bio prozor. tj otvorio sam prozor pa onda kroz prozor. ranije mi je bio vrhunac da sa 10m pogodim orah iz stojeceg polozaja. medjutim juce sam jedno 15 komada ispromasivao samo na orah. pogodim 10 puta neku grancicu od cveca koja je tanja od prsta, a tacno je iza njega bila. nikako po visini da pronadjem orah, na kraju sam pogodio pola cm ispod njega (stajao je na merdevinama u dvoristu) pa je odskocio i pao :)
 
gadjao sam Sa osloncem, iz klececeg polozaja, jer mi je oslonac bio prozor. tj otvorio sam prozor pa onda kroz prozor. ranije mi je bio vrhunac da sa 10m pogodim orah iz stojeceg polozaja. medjutim juce sam jedno 15 komada ispromasivao samo na orah. pogodim 10 puta neku grancicu od cveca koja je tanja od prsta, a tacno je iza njega bila. nikako po visini da pronadjem orah, na kraju sam pogodio pola cm ispod njega (stajao je na merdevinama u dvoristu) pa je odskocio i pao :)

Podesi nishan. Postavi nekoliko oraha i probaj da ih poskidash jednog po jednog bez mashenja. Kad to budesh odradio, povecaj daljinu za duplo. Nishan cesh morati ponovo da podeshish. Poshto si vec proshao i taj deo "obuke":D, postavi nekoliko naduvanih balona na 25m (ne preteruj u duvanju, da izvinesh: i prichvrsti ih za drvo, merdevine, ogradu...budi mashtovit) jer meta treba da bude shto manja. Primeticesh da se baloni pomeraju levo, desno u odnosu na vetar. Posmatraj njihovo kretanje i pokushaj da pronadjesh slichnost u kretanju i najpogodniji momenat za gadjanje.
 
Podesi nishan. Postavi nekoliko oraha i probaj da ih poskidash jednog po jednog bez mashenja. Kad to budesh odradio, povecaj daljinu za duplo. Nishan cesh morati ponovo da podeshish. Poshto si vec proshao i taj deo "obuke":D, postavi nekoliko naduvanih balona na 25m (ne preteruj u duvanju, da izvinesh: i prichvrsti ih za drvo, merdevine, ogradu...budi mashtovit) jer meta treba da bude shto manja. Primeticesh da se baloni pomeraju levo, desno u odnosu na vetar. Posmatraj njihovo kretanje i pokushaj da pronadjesh slichnost u kretanju i najpogodniji momenat za gadjanje.

upucavao sam je proslog leta, sto sam bolje mogao, sa osloncem i onim standardnim metama za VP, na daljinu od 10m. tada sam bio upamtio na koju daljinu kako mi stoji nisan (posto nema onako podeoke na zadnjem nisanu kao npr zastavine) e sad ta puska je kojestarija neka madjarska iz doba okupacije, sa nekoliko manjih zahvata kontam da se pretvara u onu SVT40 :D i nije narocito precizna. npr najdalja stvar koju sam gadjao je bila jedna motikica, velicine kutije cigara, na 35m koliko sam u svom dvoristu uspeo da nadjem odgovarajuceg prostora, iz lezeceg polozaja i tu sam tacno bio pronasao algoritam za gadjanje :D
bilo je otprilike jednu velicinu mete iznad, i toliko ulevo. i opalim, sacekam i samo cujem ding :D


kada budem dosao do para, ne znam da li da kupujem MK pusku, ili da kupujem neku vazdusnu. nervira me sto i za jedno i drugo treba papire da vadim :evil:
 
Malo slika sa mog radnog stola, verujem da nemoram da objasnjavam sta je sta. Broj optike sam izbrisao, za svaki slucaj. Idem da brojim delove.Pogledajte prilog 32747

Pogledajte prilog 32748

Pogledajte prilog 32749

Pogledajte prilog 32750

Lep ZRAK-ov teleskopski nishan, mislim da je to onaj sa konchanicom koja ima sa leve strane uporednu tabelu... vidim i izvuchenu zonericu...

Dooobar primerak dnevnog teleskopskog nisana... pre neki dan probah ga na 8X57 prepravljenoj od M75/76... shteta shto su odfikarili zvuchni refraktor sa skrivachem plamena...
 
dal bi neko mogao da mi odgovori na par pitanja koja me zbunjuju:
kakva je razlika izmedju metka koji koristi m76 i zrna na cijoj kutiji pise zrno 7.9mm M49?

kakva je razlika u municiji i puski vojni m76 i lovacki?
i da li postoji za m76 snajperska municija i kako je razlikovati?

da li se moze koristiti zrno od 53-ojke i koliko je precizno?

hvala unaprijed
 
dal bi neko mogao da mi odgovori na par pitanja koja me zbunjuju:
kakva je razlika izmedju metka koji koristi m76 i zrna na cijoj kutiji pise zrno 7.9mm M49?

kakva je razlika u municiji i puski vojni m76 i lovacki?
i da li postoji za m76 snajperska municija i kako je razlikovati?

da li se moze koristiti zrno od 53-ojke i koliko je precizno?

hvala unaprijed

pa trebalo bi da M76 moze da koristi taj metak, koja je tacna razlika ne znam jer moze i ona razlicite modele metka da koristi, ne znam koji je konkretno M49 (ofkors oba treba da su 7,9x57)

vojnicka M76 bi trebalo da je preciznija, ako se ne varam to se u fabrici proverava.
vojnicka municija prema haskoj konvenciji ako se ne varam, mora da bude presvucena ( npr bakarnom kosuljicom), da nije rasprskavajuce ni suplje zrno. lovacka naprotiv mislim da je suplja upravo da bi momentalno usmrtila divljac da divljac nebi ranjena rominjala po sumi i uginula negde u nekoj rupi.

snajperska municija... ne znam nisam jos baratao sa posebnim municijama, ono sto znam je da ko i za svako oruzje postoje zapaljiva zrna, protivpancirna zrna, obelezavajuca, pa kombinacije svega toga. moguce je i da postoji posebno izbalansirana municija za snajpersko dejstvo, tj malo bolje napravljena takoreci.
 
OK kada se gađaju mete i konzerve, ali...

@10 i @ZORAN
Kako razlikuješ civila od neprijatelja na preko 500-600 metara?
Naročito neprijatelja koji koristi gerilsku taktiku?

Šta je sa uniformama za snajperiste? Da li se razlikuju od običnih?
 
OK kada se gađaju mete i konzerve, ali...
@10 i @ZORAN
Kako razlikuješ civila od neprijatelja na preko 500-600 metara?
Naročito neprijatelja koji koristi gerilsku taktiku?
Šta je sa uniformama za snajperiste? Da li se razlikuju od običnih?
odg cu i ja.
pa prvo ga razlikujes po tome sto nosi pusku. sakriti je ne moze tek tako, a neko ko je nosi se ne smatra civilom vec borcem.
drugo moras koristiti logiku - da li komunicira s nekim, u kakvom je polozaju, gde stoji... ako stoji na bundevi evidentno nesto osmatra,a ako se negde ususkao verovatno upravo gledas snajperistu u ulozi osmatraca. da li se uopste trudi da se sakrije, da li je kaljav od valjanja po zemlji ili nije... ili npr ako hrani stoku vrv nije preko potrebno da ga gadjas...
Sto se gerilske taktike tice, ne znam na sta mislis tacno. gerila je obicno rasprostranjena po sumama gde neces naici na takvu daljinu osim ako nije proplanak, a ako tamo i vidis nekog, sigurno nije tu bez razloga... ako mislis na gradske uslove, to je vec vise terorizam a jednostavno se po pokretima vidi ko je borac a ko civil koji se nasao u nebranom grozdju.

uniforma je ista za sve. medjutim snajperista se moze koristiti i dodacima, kao sto su maskirna mreza, to sam ja imao to je onako socijalno mada sa 3m vec nisi mogao lice da mi raspoznas vec samo gomilu neceg koja stoji, a vec sa 30ak m nema sanse sve i kad znas gde sam...ako koristi ko zna, efektivno je. imas i tzv ghillie suit, to ti je ono kao dugacka trava u raznim bojama koja visi sa tebe. to je dobro ali je redje kod nas i nije bas univerzalno jer maska treba da ima veze sa okruzenjem. u srbiji nema takve vegetacije nesto preterano.
 
@Sign. koliko kapiram ti si obavio trening, ali nisi bio na borbenim dejstvima, tako da je tvoj komentar smešan.
Ti si kao i ja "realne" situacije video na Jutjubu, Diskaveriju, filmovima i igricama... a ti si opisao baš situacije iz "Call of duty" :)
Pusti ljude da odgovore.
 
@Sign. koliko kapiram ti si obavio trening, ali nisi bio na borbenim dejstvima, tako da je tvoj komentar smešan.
Ti si kao i ja "realne" situacije video na Jutjubu, Diskaveriju, filmovima i igricama... a ti si opisao baš situacije iz "Call of duty" :)
Pusti ljude da odgovore.
??
nisam bio u borbenim dejstvima, tada sam bio previse mlad, objasni sta je tu smesno u tome sto sam ti rekao?
bas je tvoje pitanje nesto sa jutuba diskaverija itd, jer snajperista osim ako nije neki serijski ubica ili manijak, nece doci u situaciju da gleda kroz nisan i razmislja jel ovo civil ili nije... tako se ne ratuje, ne puca se napamet. nije on pao s neba, uvek se zna manje vise sta ti se nalazi u okruzenju i sta da ocekujes...
jesi bio u vojsci?
 
Poslednja izmena:
Npr. Sarajevo 90 tih? I celo to okruženje? Kako su razlikovali civile of "freedom figters" boraca? Podaci su da je bilo mnogo civilnih žrtava snajpera! Jel to greška ili namerno?
Otkud znaš ko ti stoji na prozoru? Koliko je solitera srušeno zato što su se u njima štekovali snajperisti? Vidi slike Sarajeva iz tog doba.
Jel ima smisla pitanje?
 
Npr. Sarajevo 90 tih? I celo to okruženje? Kako su razlikovali civile of "freedom figters" boraca? Podaci su da je bilo mnogo civilnih žrtava snajpera! Jel to greška ili namerno?
Otkud znaš ko ti stoji na prozoru? Koliko je solitera srušeno zato što su se u njima štekovali snajperisti? Vidi slike Sarajeva iz tog doba.
Jel ima smisla pitanje?
pa nema bas. zato sto ti pricas u jugoslovenskom gradjanskom ratu. u tom slucaju na kraju krajeva cesto i ne znas ko je ko... a bilo je puno civila ubijano u tom ratu, iz osvete, obesti, pijanstva itd... dobro tesko pijan snajperista moze, al drugi su ubijali. a prica o snajperistima je savrsena za teror stanovnistva. na kraju krajeva bilo koji lovac moze biti taj neki snajperista koji ubija civile... to nikada necemo znati.
tako da, ti si pitao na temi snajper pa sam ti odg shodno tome. sad, ovo je bila takva situacija da je sve bilo moguce... i civili su ubijani i namerno i slucajno, i borci koji su bili cas borci cas civili... mada ja bih pre rekao da je vise civila od snajperske vatre poginulo namerno.
inace po medjunarodnom ratnom pravu, ti kao civil mozes biti naoruzan i ucestvovati u borbi u trenerci i patikama, a cim bacis pusku postajes civil opet, bez obzira. ako takav padnes u zarobljenistvo na tebe se ne primenjuju odredbe o ratnom zarobljenistvu, jer ti vise nisi borac.
 
Mnogo teksta, a pitanje je krajnje bilo jednostavno.
Prvenstveno, pitanje se odnosi na iznet komentar iskusnih ovde da je optika na m76 4x zoom i složili su se da je to loša optika (toliko je optika na prosečnim fotoaparatima).
Gledano kroz to, mene interesuje da li se razaznaju žene, deca, muškarci na preko 500-600-1000m. U prilog pitanju ide i komentari iskusnih o visini ljudi, širini ramena, da li staje između crtica na optici ili ne... znači ipak nije lako razaznati ko ti je sa druge strane?

"pa nema bas. zato sto ti pricas u jugoslovenskom gradjanskom ratu."
?? Da nećeš možda ti kao običan vojnik da biraš rat u kome ćeš učestvati i na kojoj strani :-)
Snajper je snajper, rat je rat, strana A i B se ne bira. Nema pogrešne i prave strane.
Što kaže jedan od iskusnih na forumu, parafraziram: "treba samo preživeti i to prepričati unucima, to je jedini cilj"
 
Mnogo teksta, a pitanje je krajnje bilo jednostavno.
Prvenstveno, pitanje se odnosi na iznet komentar iskusnih ovde da je optika na m76 4x zoom i složili su se da je to loša optika (toliko je optika na prosečnim fotoaparatima).
Gledano kroz to, mene interesuje da li se razaznaju žene, deca, muškarci na preko 500-600-1000m. U prilog pitanju ide i komentari iskusnih o visini ljudi, širini ramena, da li staje između crtica na optici ili ne... znači ipak nije lako razaznati ko ti je sa druge strane?
"pa nema bas. zato sto ti pricas u jugoslovenskom gradjanskom ratu."
?? Da nećeš možda ti kao običan vojnik da biraš rat u kome ćeš učestvati i na kojoj strani :-)
Snajper je snajper, rat je rat, strana A i B se ne bira. Nema pogrešne i prave strane.
Što kaže jedan od iskusnih na forumu, parafraziram: "treba samo preživeti i to prepričati unucima, to je jedini cilj"
:dash:
jednostavno je kad ne znas.
a u gradjanskom ratu manje ima taktike i pravila, zato sto tu ne ratuje normalna vojska vec naoruzane bande. i tu ubija ko koga stigne.
nije poenta optike da citas knjigu iz njegovih ruku... i zrakova m76 4x24 optika je namenjena za ono za sta je ta puska i namenjena. a to je vatrena podrska u odeljenju, na srednjim daljinama. mana te optike nije mali zum vec mali precnik sto ima za posledicu slabu osvetljenost. ako je sumrak a meta nije dobro osvetljena namucices se. ali zato postoji pasivni nisan za nocna dejstva. jeste da je velik kao flasa od 2 litre ali sta sad. moja optika je bila 6x32, nije se samo ta 4x24 montirala.
kao sto vidis M76 je poluautomatska puska, i sa malim zumom ti omogucava da imas siri vidokrug dok nisanis, sto ce reci da mozes relativno brzo da pucas iz nje na vise meta koje su u blizini. poenta je da ne izgubis orijentaciju i pojam o prostoru jer svako ima svoju zonu dejstva a ako ti stavis optiku od 40x, zanemaricemo mane velikog uvecanja kao i to da ne postoji, ti kad gledas u to nemas pojma vise gde si uperio pusku.
tako da sad odluci se o cemu pricas. jel pricas o M76 ili o snajperistima koji ce sa 800m da gadjaju nesto sto mrda tamo? ne znam sta ti znaci ovo o visini i sirini ljudi kao i "da li staje izmedju crtica"... sve staje samo je pitanje koliko ih zauzme. svaki nisan ima podelu na hiljadite, bilo u linijama od 5,10,15... ili tackama ili cak sam video sa kvadratima... a imas i najdebilniji daljinomer na svetu, logaritamski preuzet od rusa, za visinu 1,7m kao i na nisanu od M76.

i opet ti kazem uvek je prisutan kontekst. niko ne gadja napamet, jedino ako zeli namerno da ubija iz zabave. taj snajperista kojeg si ti zamislio da je sam negde i dvoumi se dal da puca u nekoga... postoji samo u filmu. snajperista ako tako sam ide, on ide sa zadatkom Koga teba da ubije, i nece gadjati tek tako kad mu padne napamet jer rizikuje otkrivanje.
 

Back
Top