ANTI-MATERIJA

GOGI101:
POSTOJI LI ILI JE TO SAMO ILUZIJA? :o [/i]

Postoji. naucnici su napravili par atoma antimaterije kao sto je anti-vodonik, aknti-helijum, problem je sto kada se spoji anti-materija sa materijom dodje do njihovog ponistavanja (anti-H i H) uz oslobadjanje ogromne energije.
U ptpisu ZimCo
 
polako decko zavrsi prvo bar osnovnu skolu pa onda smisli lepo pitanje pre nego sto lupis ...
inace to je najskuplja supstanca na zemlji ...[/quote]

Mozda jeste najskuplja ali nema je nigde da se kupi. A da li postoje u svemiru podrucja u kojima su planete, zvazde napravljene od antimaterije, naucnici kazu "DA" buduci da su uspeli da detektuju male kolicine antimaterije koje dolaze iz svemira.
 
speedy1:
polako decko zavrsi prvo bar osnovnu skolu pa onda smisli lepo pitanje pre nego sto lupis ...
inace to je najskuplja supstanca na zemlji ...

Mozda jeste najskuplja ali nema je nigde da se kupi. A da li postoje u svemiru podrucja u kojima su planete, zvazde napravljene od antimaterije, naucnici kazu "DA" buduci da su uspeli da detektuju male kolicine antimaterije koje dolaze iz svemira.[/quote]

Da ako bi postojala takva podrukcja isto bi na rubovima izmedju materije i antimaterije postojao ogroman odusak energije koji bi se sigurno registrovao... :?:
e to je problem da li postoje anti-svetovi? :shock:
 
ZimCo:
speedy1:
polako decko zavrsi prvo bar osnovnu skolu pa onda smisli lepo pitanje pre nego sto lupis ...
inace to je najskuplja supstanca na zemlji ...

Mozda jeste najskuplja ali nema je nigde da se kupi. A da li postoje u svemiru podrucja u kojima su planete, zvazde napravljene od antimaterije, naucnici kazu "DA" buduci da su uspeli da detektuju male kolicine antimaterije koje dolaze iz svemira.

Da ako bi postojala takva podrukcja isto bi na rubovima izmedju materije i antimaterije postojao ogroman odusak energije koji bi se sigurno registrovao... :?:
e to je problem da li postoje anti-svetovi? :shock:[/quote]

pa ko kaze da ne postoji ta energija? mozda je ima relativno malo i daleko je - ipak izmedju bilo koje dve zvezde - postoji ogroman vakuum prostor.
a ko kaze da nema da se kupi :) ? naruchi pa ces dobiti(verovatno) - sve za pare. zasto bi neko pravio dzaba.
zivi bili pa videli - planiraju u buducnosti da AM bude pogon za daleka putovanja.
 
Niko ne kaze da ovaj svet u stvari napravljen od anti-materije, a ne od materije. Mi smo mozda materiju nazvali antimaterijom, a antimateriju materijom. U svakom slucaju, znamo da se ta dva ne kombnuju jer bi dolazilo do potiranja i samim tim do oslobadjanja velike energije, svetlosti. Nama je u stvari svejedno mozda smo mi antiljudi.
 
la la la:
Niko ne kaze da ovaj svet u stvari napravljen od anti-materije, a ne od materije. Mi smo mozda materiju nazvali antimaterijom, a antimateriju materijom. U svakom slucaju, znamo da se ta dva ne kombnuju jer bi dolazilo do potiranja i samim tim do oslobadjanja velike energije, svetlosti. Nama je u stvari svejedno mozda smo mi antiljudi.

:roll: To je dijalekticko cepidlacenje. Mi smo logicno posli od premise da je ovaj nas skup cestica materija. Sve je to relativno; ako postoje dva skupa cestica (sastavljenih od kvarkova i antikvarkova), onda su oni medjusobni antagonisti i nema potrebe favorizovati jedan od njih.

Uzmimo sledeci primer. Izmislicu. Materija i antimaterija su isto tako mogle da se zovu "Materija tipa W" i "Materija tipa Z". Sada razmisli koliko ima smisla razmisljati u fazonu "a znate, mozda mi nismo materija tipa Z, mozda smo materija tipa W?" Nismo, zato sto smo mi ti koji su dali ime materiji; "nasoj sorti" materije smo dali ime "Materija tipa W". Ergo, sastavljeni smo od materije tipa W.

I ne vidim zasto su ljudi opsednuti time "da li postoje antisvetovi". Nisam upucen u najnovija istrazivanja, mozda je dokazano i da postoje. Pa sta. Planeta k'o i svaka druga, osim sto su pojedini kvantni brojevi invertovani. Ono sto je stvarno bitno pitanje, to je: otkud to da materije ima TOLIKO MNOGO vise od antimaterije?

O pitanju "da li postoje antiljudi" takodje je vrlo glupo raspravljati. To bi bilo isto kao pitati: "Da li negde postoje fizicki potpuno ista bica kao mi, cija je evolucija trajala milionima godina potpuno u istom toku kao i nasa, koji imaju dva oka, dva uveta, nos BAS ISTI KAO I MI, a koji se razlikuju jer (sad cu da lupim) imaju potpuno plavu kozu/sastoje se od anticestica/imaju 6 prstiju na rukama/koja god druga sitna razlika?"

Btw, oslobodjena energija nastala kolizijom materije i antimaterije (anihilacijom) se ispusta vise u gama-podrucju EM spektra nego u svetlosnom podrucju.
 
Uopste nisam opsednuta antisvetovima, napisala sam tu poruku da ukazem na to da je to nevazno za nas i da bi trebalo da se koncentrisemo na vaznije stvari od toga da li postoje anti ljudi jer i kad bi postojali sta bismo uradili? jedino bismo mogli da se potremo sa njima tako da ja nisam cepidlacila nego samo govorila sta je nevazno po meni.
A ti da si neki evolucionista znao bi da uopste nije nevazna razlika u boji koze, procitaj malo o tome videces da je velika razlika izmedju tamnoputih i svetloputih ljudi(mislim oni blizu Ekvadora i na Severnom polu recimo) jer sve to ima veze sa zastitom od Sunca, rak koze melanin bla bla. Isto vazi i za razliku od jednog prsta, Darvin polazi od toga da upravo tako male razlike mogu da donesu presudan znacaj u tome koliko je odredjena vrsta sposobna da opstane.
 
to pitanje jeste vazno i evo moguceg odgovora: velike objedinjenne teorije dopustaju da se kvarkovi pretvaraju u antielektrone pri visokim energijama, i obrnuto da se antikvarkovi pretvaraju u elektrone, elektroni i antielek. u antikvarkove i kvarkove. Ako podjemo od Velikog Praska, u toj vrlo ranoj vaseljeni je postojao period kad je temp. bila toliko visoka da su energije cestica imale dovoljno visoku vrednost da se to i desi.
Posto se rana vaseljena ne pokorava simetriji T(to znaci da ako se okrene smer kretanja cestica i anticestica, sistem bi trebalo da se vrati u proslo stanje kao da su fizicki zakoni isti kod kretanja napred i nazad kroz vreme) tj. kako vreem ide, vaseljena se siri, kad bi islo vreme unazad ona bi se skupljala. E sad, kako postoje te neke sile koje se ne pokoravaju simetriji T prilikom sirenja v. te sile mogu da izazovu da se vise antielektrona pretvara u kvarkove nego elektrona u antikvarkove. Kako se Vaseljena siri dalje i temp. opada, antikvarkovi se potiru sa kvarkovima ali bi kvarkova bilo malo vise od antik. tako da bi taj mali visak obrazovao ovui materiju koja nas okruzuje i od koje smo mi napravljeeni. Zato sam napisal da bi moglo biti da su antikvarkovi mozda kvarkovi, ali mi ne znamo jer su kod izracunavanja neodredjenosti takve da se ne moze predvideti broj kvarkova posle potiranja ni da li su te preostale cestice kvarkovi ili antik. Nadam se da ti je jasno, izvinjavam se sto nisam odmah sve objasnila, sta sam podrazumevala pod tim. :wink:
 
la la la la:
A ti da si neki evolucionista znao bi da uopste nije nevazna razlika u boji koze, procitaj malo o tome videces da je velika razlika izmedju tamnoputih i svetloputih ljudi(mislim oni blizu Ekvadora i na Severnom polu recimo) jer sve to ima veze sa zastitom od Sunca, rak koze melanin bla bla. Isto vazi i za razliku od jednog prsta, Darvin polazi od toga da upravo tako male razlike mogu da donesu presudan znacaj u tome koliko je odredjena vrsta sposobna da opstane.

:lol: Hvala na mini-kursu, upucen sam u Darvinovu teoriju evolucije. Poprilicno sam upucen, to jest, sto cu dokazati malom primedbom: ovo sto si ti rekla je u redu, ali ne dokazuje mnogo toga, osim mozda teoriju selekcije, koju priznaju i najokorelije crkve na planeti; medjutim, ne ukazuje striktno na osnovni princip evolucije (kako se samo povoljne devijacije prenose na naredne generacije).
Moj ocigledno neshvaceni post se odnosio na to da se ljudi bespotrebno fokusiraju na pitanje da li negde, u nekom drugom kutku svemira, postoji rasa koja je po svim pitanjima ista kao i nasa samo sa jednom (zaista nije bitno kojom) malom razlikom. Drugo, ako postoje inteligentna bica stvorena od antimaterije, ti pretpostavljas da, ako ne mozemo da se nadjemo u istoj sobi ili na istoj planeti sa njima, da to automatski znaci da ne treba da nas interesuju? Posto ne postoje fotoni i antifotoni, mogli bismo i te kako da komuniciramo sa njima.
I kada sam rekao da su ljudi opsednuti antiljudima, stojim iza toga (iako ne upirem prstom u tebe) jer sam bar milion puta na kraju mnogih "ozbiljnih" clanaka o antimateriji procitao dramatican zakljucak tipa:
"ko zna, mozda se negde, u drugom kutku univerzuma, nalaze antigalaksije, sa antizvezdama, na kojima zive neki drugi ljudi, antiljudi. Ali svaki pokusaj kontakta bi propao, jer cim bismo se dodirnuli sa nasim kosmickim blizancima, bili bismo unisteni u bljesku svetlosti i pretvoreni u energiju".
(ovo je tipicno americki "be afraid, be very afraid fazon").

la la la la:
Posto se rana vaseljena ne pokorava simetriji T(to znaci da ako se okrene smer kretanja cestica i anticestica, sistem bi trebalo da se vrati u proslo stanje kao da su fizicki zakoni isti kod kretanja napred i nazad kroz vreme) tj. kako vreem ide, vaseljena se siri, kad bi islo vreme unazad ona bi se skupljala. E sad, kako postoje te neke sile koje se ne pokoravaju simetriji T prilikom sirenja v. te sile mogu da izazovu da se vise antielektrona pretvara u kvarkove nego elektrona u antikvarkove. Kako se Vaseljena siri dalje i temp. opada, antikvarkovi se potiru sa kvarkovima ali bi kvarkova bilo malo vise od antik. tako da bi taj mali visak obrazovao ovui materiju koja nas okruzuje i od koje smo mi napravljeeni. Zato sam napisal da bi moglo biti da su antikvarkovi mozda kvarkovi, ali mi ne znamo jer su kod izracunavanja neodredjenosti takve da se ne moze predvideti broj kvarkova posle potiranja ni da li su te preostale cestice kvarkovi ili antik. Nadam se da ti je jasno, izvinjavam se sto nisam odmah sve objasnila, sta sam podrazumevala pod tim.

Takodje sam upoznat sa inflatornim modelom prvobitnog svemira i problemu kvantne asimetrije. Opet, kao sto rekoh, ne vidim zasto favorizovati bilo koji od dva vida materije, pa makar i po kriterijumu ukupne kolicine u svemiru. I da, slazem se da je moguce da smo mi sastavljeni od malobrojnije grupe cestica. Mada je i ovo otvoreno za debatu; naime, ako je suncev sistem sastavljen od tog tipa materije, onda je i cela nasa galaksija od tog tipa jer bi u suprotnom bilo anihilatornog gama-zracenja na mestima granice 2 medjuzvezdana prostora. Isto vazi za medjuprostore izmedju nase galaksije i ostalih galaksija u Lokalnoj grupi. Pa onda za medjuprostor izmedju Lokalne grupe i ostatka svemira... Koliko se ja secam, medjuzvezdani prostor, cak i u najpraznijem delu svemira, ima dovoljnu gustinu da stvori detektabilno zracenje u slucaju anihilacije. Kako to zracenje ne primecujemo, onda postoji samo jedno (za sada) moguce objesnjenje: gde se dede antimaterija?

A nista od ovoga i nije toliko bitno, jer, kao sto i prilici jednoj egocentricnoj vrsti kao sto je ljudski rod, ono od cega smo mi sastavljeni jeste i uvek ce se zvati materija, a ono drugo antimaterija, pa makar otkrili da je sunce jedina zvezda u svemiru koja je sastavljena od tog vida materije.

Nego, mislim da ima jedno jos vaznije pitanje od problema antimaterije: sta cemo sa tamnom materijom i tamnom energijom?

P.S. Ako jos jednom cujem rec Vaseljena izrasce mi plikovi po kozi
 
nemo se svadjate oboje imate fine ideje za razliku od vecine na ovom forumu ...
dakle ti tvrdis da i ako se spoje materijalni i antimaterijalni(ukoliko postoji) medzuzvezdani(dakle skoro vakuum) prostor bilo bi dovoljno energije da se detektuje u nasem sistemu, jer tvrdis da ima dovoljno cestica u tim vakuumima da izazovu zracenje dovoljne jacine?
malo mi to sumnjivo jer habl je tek skoro otkrio chitave galaksije koje su ultraudaljene - sta ako se taj spoj tesi isto tako ultradaleko - znaci to zracenje bi moralo biti vece od zracenja citave galaksije (naravno drugacijeg je porekla zracenje daleke zvezde i zracenje koje bi se desilo tim "kratkim spojem")?
 
Anonymous:
nemo se svadjate oboje imate fine ideje za razliku od vecine na ovom forumu ...
dakle ti tvrdis da i ako se spoje materijalni i antimaterijalni(ukoliko postoji) medzuzvezdani(dakle skoro vakuum) prostor bilo bi dovoljno energije da se detektuje u nasem sistemu, jer tvrdis da ima dovoljno cestica u tim vakuumima da izazovu zracenje dovoljne jacine?
malo mi to sumnjivo jer habl je tek skoro otkrio chitave galaksije koje su ultraudaljene - sta ako se taj spoj tesi isto tako ultradaleko - znaci to zracenje bi moralo biti vece od zracenja citave galaksije (naravno drugacijeg je porekla zracenje daleke zvezde i zracenje koje bi se desilo tim "kratkim spojem")?

Pa, definitivno bi bilo radijacije, bilo bi je malo i verovatno bi se rasula preko velike udaljenosti, ali to i nije toliko bitno jer bi se superponiralo nad vec postojeci mikrotalasni sum i mogli bismo to da vidimo samo ukoliko bi bilo iznad odredjenog praga. To ne bi bio tackast front kolizije vec planaran i sigurno bi bilo mogucnosti da uhvatimo toliko podrucje. Ako bi bilo blizu samog ruba svemira, istina je da bismo to tesko uhvatili.

Mozda mogu da potrazim nesto o procenjenoj gustini vakuuma i energiji koja bi od toga nastala, pa da uporedim to sa rezolucijom danasnjih posmatrackih uredjaja...

Ako se ne varam ti mislis da je moguce da je antimaterija blizu "ivice" svemira? Cool, onda bismo imali svemir napravljen na principu luka... :)
 
Sta sa tamnom materijom oces mozda i nju da pljujes?
I opet nisi izneo neku poentu samo si citirao ono sta sam ja rekla i onda si se trudio da me sahranis. Ja verujem da je tamna mat. sasvim logicna stvar, tio sto je ne vidimo ne znaci da ne postoji.
Kasnije cu ti napisati detaljnije sad mi je sestra tu nju sve ovo smara.
 
jel sam samo ja to cuo ali nedavno sam gledao emisiju u kojoj se govori da su naucnici koji su ocekivali da vide samu ivicu svemira(naravno hablom) doziveli razocaranje jer su ocekivali da tu pred ivicu vide neke nebuloze ali naziru se totalno oformljene galaksije !?!?
 
Pa sta, postojanje tamnih materija je dokazano i ne mislim da je to neki zid o koji treba razbijati glavu, mislim da crne rupe postoje, jos samo da uletis u nju pa da budem sigurna :D .
Osim toga vecina materije je tamna i to ugklavnom nebarionicna, one dzinovske galaksije su obmotane tamnim haloima, a ima je i jatima galaksija. Pitanje je u stvari pravo: da li ima dovoljno tamne materije koja bi zaustavila sirenje VASELJENE?ni ja ne olim ovu rec deluje kao nesto ukiseljeno, ali svejedno je prikladna.
 
ivica svemira je takva glupost da ja nemam reci! u stvari imam reci a to jeSRANJE! Nismo se valjda vratili u doba Ptolemeja. Mada mozda pricate o granici opservabilne vasione, ali kad bismo videli tu garnicu, samim tim bismo je pomerili valjda. A osim toga mi ni ne znamo tacno to, jer ne znamo koliko je tacno vasiona stara.
A ti nazivi ivica rub vasione itd. totalno dovode u zabludu. Mislila sam da je jos Njutn shvatio da je vasiona najverovatnije beskrajna zbog one sredisnje tacke i samim tim kolapsa vasione bla bla, a mi sad raspravljamo o tome. ne kapiram, ali nema veze.
 
I opet ne kapiram darkstere tvoju poentu, samo si pluvao ono sto sam ja rekla a pri tom nisi mi rekao nista novo samo si postavio pitanje.
Jesi li mozda by the way razmisljao o ispravnosti evolucije, sve je to u redu ali je pocetak svega malo nategnut zar ne. mislim sve je pocelo slucajno?verovatnoca spontanog formiranja zivota iz nezive materije je 1:1o na 40 000. jedan molekul proteina prosecene velicine je sastavljen od 280 aminokiselina kojih ima 20 vrsta. one mogu da budu poredjane na 1o na 300 razlicitih nacina znaci verovatnoca formiranja jednog molekula proteina samog od sebe je 1:1na 300. a postoje kao sto sigurno znas i gigantski molekuli proteina koji se sastoje od nekoliko hiljada aminokis...
sve je to suvise nategnuto a ja mrzim nategnute stvari.
 
la la la la:
I opet ne kapiram darkstere tvoju poentu, samo si pluvao ono sto sam ja rekla a pri tom nisi mi rekao nista novo samo si postavio pitanje.
Jesi li mozda by the way razmisljao o ispravnosti evolucije, sve je to u redu ali je pocetak svega malo nategnut zar ne. mislim sve je pocelo slucajno?verovatnoca spontanog formiranja zivota iz nezive materije je 1:1o na 40 000. jedan molekul proteina prosecene velicine je sastavljen od 280 aminokiselina kojih ima 20 vrsta. one mogu da budu poredjane na 1o na 300 razlicitih nacina znaci verovatnoca formiranja jednog molekula proteina samog od sebe je 1:1na 300. a postoje kao sto sigurno znas i gigantski molekuli proteina koji se sastoje od nekoliko hiljada aminokis...
sve je to suvise nategnuto a ja mrzim nategnute stvari.
recimo da nesto prvo evoluira u nesto drugo tada mora bar jos jedno prvo istovremeno da evoluira u to isto drugo da bi se ta dva druga razmnozila ... jel sam se lepo nadovezao - nisam jelda :) ?
 

Back
Top