PERU

Sirkepa

Početnik
Poruka
48
Imam u planu da obidjem Peru ali ne zelim da idem u nekom klasicnom aranzmanu, vec bih otisao private i da ostanem mesec dana , mozda i koji dan vise... Iznajmio bih stan u Limi pa bi se onda odatle organizovao da obidjem lokalitete, dzunglu a i malo da ostane vremena za bahanalije u gradu... Elem, ako neko moze da mi da neku korisnu informaciju na ovu temu jer ja samo znam sta bi zeleo ali ne i kako je to najbolje da se realizuje a zanima me naravno SVE :) Tnx unapred onima sa dobrom voljom :)
 
odes lepo na www.lonelyplanet.com , i odes na forum gde imas sve informacije koje su ti potrebne,samo nije mi jasno sto bi iznajmljivao stan na mesec dana u limi kad neces biti u gradu vise od tri dana,za sva ostala mesta moras dugo putovati i traziti smestaj u tim mestima
 
Ja sam na myspace-u upoznala devojku/zenu koja zivi tamo....ako zelis mogu ti dati njen kontakt pa da pitas nju, onako iz prve ruke...zena verovatno najbolje zna...
 
@ Vladeks
Dobronamerno, ali ne baš dobar savet, očigledno neiskustvo....

Najbolje rešenje u avanturama ovog tipa je UVEK iznajmljivanje stana na mestu dolaska avionom, ostavljanje suvišnih stvari u stanu, i onda dobro isplanirani odlasci po okolini, uz povratak u bazu ( stan ). Po mogućstvu putovanje vozom noću, jer se tako uštedi i vreme i eventualni trošak za noćenje u nekom usputnom hotelu.....

Taj stan u Limi će platiti 200 $ za MESEC dana, a da ide po tom savetu, i plaća usput hotele, pa čak i po 20 $ dnevno ( što je TEŠKO izvodljivo ), koštaće ga najmanje DUPLO.

Poslušaj ti mene, ja ovo iz dugogodišnjeg iskustva....
 
ima logike,ali sto se tice perua mislim da nema.u peru prvo nije razvijena zeleznica i zemlja je na visokoj nadmorskoj visini,svi gradovi koje vredi obici su daleko od lime.cusco,puno,nasqa,ica i to su sve juzno od lime i mislim da je glupo ici juzno 500 km pa se vratiti do lime ,pa opet na jug 700 km i opet se vracati do lime,malo sam se vise interesovao jer u februaru bi trebalo,ako bog da ,da obidjem neke zemlje juzne amerike
 
Inca Trail ture. Umesto da od Kuska ide vozom za Machu Pichu, ide se pesice preko planina i spava se u satorima. Prolazi se pored starih napustenih gradova Inka, kroz sela u kojima i danas zive Peruanci, pored reke, kroz kisnu sumu. A na kraju se dolazi na Kapiju Suncu i posmatra se izlazak sunca iznad Machu Pichua. Za 4 dana predje se otprilike 50km, i kosta otprilike $300. Videla sam preko interneta da ima dosta Peruanskih agencija koje to reklamiraju. Mozda neko ne voli ovakve stvari, ali meni je ovo bas velika zelja
 
malo vise je od 300 $ ali je i problem naci termin za tu turu,nekad je i dva-tri meseca rasprodato unapred,mozes da se prijavis na sajtu peruanske zeleznice a i ta tura se ne radi u nekim odredjenim mesecima u toku godine
 
E narode hvala svima na savetima i predlozima... pratim vas i ocekujem da ce se tu naci jos informacija... Ja od prilike imam ideju sta bi i kako nedostaju mi vise servisne informacije, do Machu Picha bi mozda cak i otisao avionom, postoje te ture i nisu preskupe osim samog ulaska u grad koji je 80$, 10 dana bi proveo u nekom kampu u dzungli jer tu postoji dosta toga sto bi voleo videti a stan u Limi bi definitivno uzeo jer da bi moja "misija" bila potpuna voleo bih da ostanem u gradu 10-15 dana jer pauzdano znam da je tamo za Evropljane zezanje zagarantovano, kao sto rekoh bahanalije :) nego (jesmo li mi Evropljani?) hehehehe, salu na stranu dobro bi mi dosao kontakt sa nekim nasim ljudima tamo koji bi mi eventualno mogli pomoci da pre nego odem resim taj stan i da mi daju neke informacije iz prve ruke bez ikakvih drugih obaveza a neko gore mi je pomenuo neki takav kontakt pa... svakako se pisemo jos i tnx jos jednom svima...
 
Evo sta je ona meni malocas rekla
"It's not usual people rent appartments for only one month, in this case, he'll must go to an hotel. There are hotels called "pension" are like old fashioned houses that rents rooms for more time than hotels and are less expensive.

Well, I hope to hear from you soon. Ask whatever you want to know and if can help your friend it'll be great! No problem and it's not boddering :)"
 
Peru

Peru (šp. República del Perú) je država na zapadu Južne Amerike. Glavni grad je Lima
Peru se na severu graniči sa Ekvadorom i Kolumbijom, na istoku sa Brazilom, na jugoistoku sa Bolivijom, na jugu sa Čileom, a na zapadu sa Pacifikom.


panorama.jpg


Vidi takođe: Drevne kulture Perua, Istorija Perua
Peru je teritorija na kojoj su se hiljadama godina razvijale civilizacije. Prvi naseljenici su se pojavili 20.000 do 10.000 godina pne. Prva razvijena kultura bila je kultura Čavin, nazvana po arheološkom nalazištu Čavin de Huantar. Ona se razvijala od oko 800. godine pne. do 300. godine pne. Uz obale jezera Titikaka, od 1. veka pne. do 10. veka nove ere, postojala je kultura Tiahuanko. Tokom prvog milenijuma nove ere, uz obalu su se pojavile različite kulture, recimo Močika. Pre pojave Inka, grad Čančan je bio najrazvijenija gradska zajednica (kultura Čimu).

Carstvo Inka je nastalo oko 1200, i do 1532. obuhvatalo velike delove današnjih država Ekvadora, Kolumbije, Perua, Bolivije, Argentine i Čilea. Grad smešten visoko u planinama, Kusko, bio je prestonica carstva Inka.


Mapa Perua iz 17. vekaŠpanci su zauzeli ovu državu 1532. i osnovali Vicekraljevinu Peru, koja je bila pod okriljem španske kraljevske kuće. Teritorija vicekraljevine se protezala od Paname do krajnjeg juga Amerike.

Godine 1821. Hoze de San Martin i Simon Bolivar su oslobodili Peru i proglasili njegovu nezavisnost. Pobune i građanski ratovi ometali su razvoj ove mlade države. Nezavisnost je konačno potvrđena decembra 1824.

Peru je zajedno sa Bolivijom ratovao protiv Čilea, u Pacifičkom ratu, od 1879. do 1883. Rat se prvo vodio na moru, a kasnije su Čileanske trupe zauzele Peru. Mirovnim ugovorom, Čile je preuzeo teritorije na jugu Perua i nekadašnje primorje Bolivije.

Kasnija politička istorija Perua se uglavnom svodi na smenjivanje vojnih hunti i diktatora.

1980-ih u Peruu se pojavila levičarska teoristička gerila Sendero Luminozo (Sendero Luminoso, „svetleća staza“). I gerila i vlada su počinile brojne masakre stanovništva u beskompromisnom sukobu. Ovaj sukob se okončao 1990-ih.

Danas u Peruu postoji relativno stabilan demokratski politički sistem.



machu-picchu-peru-IMG_5155.jpg



cusco-IMG_4774.jpg


IMG_4824.jpg


IMG_4831.jpg


IMG_4812.jpg


IMG_4815.jpg


img_5978.jpg


img_5892.jpg


Iza sušnog regiona, počinje region planina. Sastoji se iz više venaca planina, ponegde razdvojenim dolinama. Tipično je za ceo region Anda da se duboko usečene doline (kanjoni) i velike reke protežu pravcem istok-zapad.

Tipična konfiguracija Anda vidi se u preseku centralnog dela: Od zapada ka istoku protežu se „Crni Kordiljeri“ (visine do 5.000 m), iza njih su planine Kalehon de Huajlas (Callejón de Huaylas, do 3.000 m). Sledeći venac su „Beli Kordiljeri“, ovde se nalazi najviši vrh Perua Nevado Huaskaran (6.768 m). Ka istoku su planine Kalehon de Končukos, koje reka Maranjon (pritoka Amazona) deli od daljih planina.

Najviši vrhovi su Nevado Huaskaran (6.768 m), Jurupaja (6.634 m), Koropuna (6.425 m), Ampato (6.310 m) i drugi.

Dok na severu zemlje planine Andi ne dostižu snežnu granicu, i stoga su pokrivene vegetacijom, u središnjem delu postoje vrhovi pokriveni stalnim snegom i ledom (glečeri). Na jugu Perua, uključujući zaleđe Lime, planine dostižu 3.000 do 4.000 metara, i retki su snežni vrhovi iznad 5.000 metara.

U ovom području postoji povremena vulkanska aktivnost. Na jugu, u regionima Arekipa, Puno i Tacna, planinska oblast je zaravnjena, a ova oblast se naziva Altiplano. Na ovoj visoravni se nalazi jezero Titikaka.

Srednja godišnja temperatura na visini od 3.300 m je oko 11 °C. Česti su pljuskovi u periodu oktobar-april. Veći gradovi ovog područja su (od severa ka jugu): Kahamarka, Huankajo, Kusko, Puno, Arekipa.

U blizini Kuska se nalazi legendarni grad Inka Maču Pikču.




img_5278.jpg


img_6040.jpg


Obala Perua je pod uticajem hladne Humboltove struje i stoga je obalska pustinja u kojoj je poljoprivreda moguća samo uz reke koje se slivaju sa planina Anda.

Na jugu Perua, na granici sa Čileom, počinje najsušnija pustinja na svetu, [[Atakama].

Na južnom delu obale, uključujući prestonicu Lima, padavine su tokom godine veoma retke.

Severno od Lime, padavine i kvalitet zemljišta su nešto bolji, pa je poljoprivreda moguća i van oblasti rečnih tokova. Temperature variraju od 12 °C zimi do 35 °C leti.

Veći gradovi u obalskom regionu (pored Lime) su (od severa ka jugu): Piura, Čiklajo, Truhiljo, Čimbote, Ika,


img_5357.jpg

Crkva u Peruu

IMG_4908.jpg



Peru
 
Hvala VIRGINIJA, vrlo iscrpno... iako sam vecinu podataka znao lepo je skockano, sazeto a puno receno... mene su zanimale neke druge servisne informacije ali i ovo dobro dodje tako da se jos jednom srdacno zahvaljujem kako u svoje ime tako i u ime ostalih forumasa kojima je ova destinacija interesantna!
 
Sirkepa:
Hvala VIRGINIJA, vrlo iscrpno... iako sam vecinu podataka znao lepo je skockano, sazeto a puno receno... mene su zanimale neke druge servisne informacije ali i ovo dobro dodje tako da se jos jednom srdacno zahvaljujem kako u svoje ime tako i u ime ostalih forumasa kojima je ova destinacija interesantna!

Pocni pripremu putovanja od odlicnog sajta www.virtualtourist.com , imas forum sa pregrst informacija, itd...........takodje, procesljaj Google News grupu vezano za J. Ameriku...........
 
Ok... ja svakako ceshljam forumcice, sajtove i sl... kao sto rekoh i dalje svaka sugestija dobro dodje ali bi mi pre svega znacio neki "zivi" kontakt tamo, jos ako je neko od nasih ljudi (a znam da ih puno radi tamo) utoliko bolje i svaka druga inf. servisnog tipa je dobrodosla! Tnx jos jednom svima koji su se ukljucili...
 
Misterija izgubljenog grada

Sa prvim zracima sunca, pred nama se odvija neverovatan prizor. Magla se povlači neverovatnom brzinom, a pred nama izranja prelepi grad. Maču Pikču je otkriven 1912. godine, ali se i danas ne zna ko ga je i kada gradio, a još manje šta se dogodilo sa njegovim stanovništvom

Cilj naše ekspedicije je vrh Ausangate (6.372 metra) na Andima, koji mnogi Peruanci smatraju svetim. Prva stanica je Lima, glavni grad ove južnoameričke države u kojoj živi 12 miliona stanovnika. Ili, dve trećine ukupnog stanovništva zemlje. Osim Peruanaca, tu su i Indiosi – Kečua i Ajmari, svaki deseti stanovnik je Mestik, a među žiteljima su i malobrojni belci i crnci...

http://www.casopishorizont.com/andiplaninarenje.html
 

Back
Top