Da li su potrebne reforme unutar SPC?

Da li su potrebne reforme?

  • nisu potrebne

  • delimicne reforme

  • potpuna reforma


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Potpuna reforma. Treba nam reformacija. Katolici su je imali. Kada se danas poredi protestantizam i katolicanstvo uvidja se da je ovo prvo mnogo blize i prijateljskije coveku.

Treba nam reforma koja ce pribliziti crkvu narodu, koja ce crkvu da ocisti od korupcije i zlatoljublja.
 
Da li je u redu da svestenici svakodnevno mesaju prste u politiku...ucestvuju u pregovarackim timovima...pomazu osumnjicene za ratne zlocine...pljuju po drugim nacijama...
Da rade svoj posao kako treba nas narod ne bi nosio hranu na grob,ne bi smeo da dozvoli da ne zna simbol vere,Oce nas,pritom psuje Boga i na praznike ne odlazi u crkvu vec na politicke mitinge...Nas narod to jos ne zna,ali zato zna sve dnevno politicke dogadjaje,danonocno se bavi politikom i to zajedno sa svojim popovima....
 
Raymond Berenger:
Potpuna reforma. Treba nam reformacija. Katolici su je imali. Kada se danas poredi protestantizam i katolicanstvo uvidja se da je ovo prvo mnogo blize i prijateljskije coveku.

Treba nam reforma koja ce pribliziti crkvu narodu, koja ce crkvu da ocisti od korupcije i zlatoljublja.


Nema potrebe. U Srbiji imaš predstavnike različitih protestantskih grupa kao i rimokatoličku crkvu
pa Bože moju samo odeš tamo i pobegneš od ''zlatoljubivih'' pravoslavnih sveštenika
 
Pa nije bilo u redu ni spaljivati ljude na lomachi jer su tvrdili da je zemlja okrugla,ali shta cemo...
Nasho ko da nam pricha o reformi crkve,Amerika u kojoj je posle Arapa verski fanatizam raznih sekti 2.po snazi.
Missim da nije tuzno bilo bi smeshno.
Kad se pogledaju zlochini Katolichke crkve kroz istoriju Hitler je za njih bio malo dete,i takvi sad nadju nekome da moralishu,kao oni su se "reformisali"...moz mislit...a do pre 50 godina Papa je stajao kao ideoloshki guru iza Fashizma.To shto neko kaze "evo sad sam dobar" nije nikakva reformacija nego prikrivanje zlochina.
 
medved_bg:
Ne na dogmatsku, već kadrovsku.

Da se i u tadašnjem Rimokatoličanstvu sprovela jedna takva, možda do Reformacije ne bi ni došlo...da, skoro da bi se tako moglo reći. Materijalni uzroci izazvali dogmatsko odcepljenje.

Pošto se razumeš u kanone pravoslavne crkve, postavljanje episkopa, kao i sve sabore
počev od Nikejskog, objasni mi kako se kadruje u SPC i kako se smenjuju episkopi.
 
SPC za razliku od Katolichke nema svju drzavu,a ovde neko prosipa nebuloze o potrebi reformacije SPC.
U SPC sveshtenici nisu obavezni na celibat-nenormalnu mazohistichku stvar koja je protiv zivotna.
Ako nekome treba reformacija to je zapadnim crkvama.
Kakve god bile istochne u toliko licemerje dekadenciju i politikanstvo kao zapadne nikada nisu upale.
 
Не дао Бог да будемо као римска или протестантске цркве. Ове друге су поготово потонуле у пост-модерни релативизам да се тешко више црквама и могу назвати.
 
Dikan:
Pošto se razumeš u kanone pravoslavne crkve, postavljanje episkopa, kao i sve sabore
počev od Nikejskog, objasni mi kako se kadruje u SPC i kako se smenjuju episkopi.
Nisam rekla da se razumem, i ne bih da se svađam ili igram profesora i đaka :D
Moje mišljenje je da izvestan broj predstavnika SPC svojim delovanjem i aktivnostima šteti samoj Crkvi. Takve stvari su pipave pogotovo zato što dobar deo populacije sada takoreći "otkriva" veru. Sama Crkva, kao institucija, po meni, neadekvatno reaguje u takvim situacijama. To za posledicu ima potpuno nepotrebnu polarizaciju stavova naroda o Crkvi. Ljudi misle da su svi sveštenici ili apsoutno savršena, nedodirljiva bića ili zlatoljubivi, pokvareni...šta već.
 
Derer:
SPC za razliku od Katolichke nema svju drzavu,a ovde neko prosipa nebuloze o potrebi reformacije SPC.
U SPC sveshtenici nisu obavezni na celibat-nenormalnu mazohistichku stvar koja je protiv zivotna.
Ako nekome treba reformacija to je zapadnim crkvama.
Kakve god bile istochne u toliko licemerje dekadenciju i politikanstvo kao zapadne nikada nisu upale.

potpisujem, a ujedno covek koji je postavio ovaj topic je jedno obicno djubre.
 

Back
Top