Masno tkivo

  • Začetnik teme Kacuncica
  • Datum pokretanja
K

Kacuncica

Gost
Zanima me sta je u stvari to masno tkivo i da li moze bilo gde da se pojavi, usled cega i kakvo je "lecenje". Zamolila bih dr da mi odgovori. Hvala
 
Pretpostavljam da mislis na lipome,postoji vise vrsta ali u principu sve su to benigni tumori masnog tkiva.Otprilike su 2 puta cesci kod zena i javlja se kod nesto starije populacije.Lecenje je hirusko ali primenjuje se u slucaju kada pretstavlja estetski ili funkcionalni problem.
Moram samo da napomenem da se u nasem narodu cesto brkaju lipomi sa ateromima,sto je retenciona cista lojne zlezde.Naravno ne brkaju to lekari nego pacijenti,u pitanju su 2 razlicite stvari koje imaju hirusko lecenje s tim da aterom se mora obavezno operisati a lipom ne.
 
Moj brat godinama ima na desnoj ruci, skroz gore prema ramenu tvrdo zadebljanje kruznog oblika precnika 7-8cm. Kad sam ga poitala sta mu je to, odgovorio je kratko "masno tkivo". Neboli ga, ne smeta mu. Pretpostavljam da je to neki lekar pogledao, ali znajuci ga - mozda i nije. Da li je o tome ovde rec? I da li je to samo estetski "problem"?
 
Masno tkivo je mekse konzistencije,moze biti vecih dimenzija ali se po boji koze ne razlikuje od ostalog dela tela,jednostavno izgleda kao visak na jednom mestu.
Stvarno tesko je samo na osnovu opisa reci da li je u pitanju masno tkivo ili nije ali nas covek nekad sam proglasi nesto za masno tkivo jer je cuo za to ili mu je iz nekog razloga logicno.
Cesto nije u pitanju masno tkivo.
Imala sam pacijenta koji je dosao na pregled jer je imao masno tkivo na ledjima i ubi se covek objasnjavajuci da ga to svrbi i da hoce da poludi koliko mu smeta,medjutim kad se skinuo jeste imao lipom za koji je zakazana intervencija ali je takodje imao dermatolosko oboljenje za koje nije znao.
Poenta price nemojte sami postavljati sebi dijagnoze ma koliko bezazlene bile.
Pozdrav!
 

Back
Top