DRUGARSTVO

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
`ku noc

025.jpg
 
Kad se ugasi sunce i tama na zemlju zadje
i velom zvezdanim svojim pokrije burni grad
i polja i dolje gore,kad lahor carlija sidje
kroz opusteli sad.

Ja sidjem usamljen u noc.I reci tajanstvene
Sa usana mojih tada ogone san i smrt,
Duhne nenadni vihor i sve se iz sna prene
Ozivi ceo svet.
Iz mraka , neba, zemlje, izviru cudne price
glasova sve jace biva i vazduh cisti vri
Jedan se cereka ludo,a jedan ocajno klice
Kao duhovi zli.

No i ja ih razumem lepo.To nisu neciste seni
No moje nemirne duse neopevani jad
oni9 se otimlju burno i svu noc pevaju meni
Kroz opusteli sad.
 
Danas sam jako srecna! Upravo sam se cula sa drugaricom i rekla mi je da je njena cerka sa kojom je imala problema da je to zavrsena prica i da je sve u redo sto me jako :) obradovalo...... :) :)
 
JESENJI NOKTURNO

Ponekad mi jos ruka
tuzni osmeh dira
u jutru kad vetar niz polje
Jesenje magle tera,
pa uvija ih uz moju dusu
nekad mi je ta tvoja setnja
Najmilija bila.

S crnim pticama noci
Vezan sam nitima samoce
pa ispracam zenicu oka
da sa umornom rukom
Po bescilju mog razuma
Zvezdama odsjaj miluje.
 
U svetu postoji jedno carstvo
u njemu caruje drugarstvo

U njemu je sve lepo
u njemu je sve nezno
u njemu se svet raduje
(2x)

Tamo su kuce od cokolade
prozori su od marmelade
tamo svako radi ono sta hoce
tamo raste svako voce
 
Drugarstvo....ovo je tema na kojoj mozete pisati sve sto je vezano za drugarstvo...iskreno lazno itd.(neko me je pitao dali moze da pise) ovo je moj odgovor DA.
Pozz.
2h2guvl.jpg
[/IMG]
 
Predjimo na drukciji oblik ljubavi – drugarstvo. Ranije (u staro vreme, sredinom veka, u epohi Renesanse) i u novije vreme drugarstvo je cenjeno tek nesto vise od svih ostalih vrsta ljubavi. Stvar je u tome, sto ono za razliku od privrzenosti i zaljubljenosti nikako nije povezano sa palom, plotskom ljudskom prirodom i u epohi kada su se nje gnusali, drugarstvo se cenilo vise od svega.

Otprilike od XVIII-XIX veka je pocelo vise da se polaze na prirodu i osecanja i drugarstvo se u poredjenju sa “prirodnim” vrstama ljubavi cinilo besplotnim i dosadnim.

Pored toga, drugarstvo sjedinjuje licnost sa licnoscu, pa ono samim tim odvlaci od “mase” ne manje (ako ne vise) kao i usamljenost. U drustvu, gde se masovno postavlja iznad licnog, drugarstvo se ne moze prihvatiti kao pozitivna vrednost, i izgleda sumnjivo.

Na zalost, drugarstvo se cesto podredjuje njemu slicnoj, ali sasvim drugacijoj pojavi, koja se moze nazvati “prijateljastvom”. Njega i nazivaju drugarstvom oni koji ne znaju za radost licnog opstenja. Prijatelje, verovatno svi imaju; medjutim drugove daleko od toga da ima svako. Drugarstvo se radja iz duhovnog ili umnog srodstva. Za tu vrstu ljubavi pitanje “Da li me volis?” znaci “Da li spoznajes tu istu istinu?” I zato je drugarstvo moguce samo onda kada postoji nesto sto je vaznije od samog po sebi druzenja.

Drugarstvo je na prvi pogled potrebno drustvu. Sve velike religije (pa samim tim i hriscanstvo) su nastale u krugu drugova-istomisljenika. Mnoge nauke i mnoge umetnicke skole su nastale onog trenutka kada je nekolicina drugova shvatila da imaju isto misljenje o necemu. Ali upravo ta karakteristika drugarstva moze da nanese i veliku stetu. Da se pravo kaze, pitanje se zavrsava na tome, cemu sluzi odredjeni krug drugova: necem dobrom ili zlom? Ako on postoji radi neke besmislice, stete koju pritom stvara, onda on daleko prevazilazi stetu, koju bi drustvu (covecanstvu) naneli ti isti ljudi pojedinacno.

Neobicna duhovna sila te udruzene grupe drugova, kao i svaka duhovna sila, moze da sluzi ili veoma uzvisenom dobru ili veoma gnusnom zlu. Nasi najgori gresi su upravo duhovni kao naprimer, duhovna gordost ili duhovna prelest. Drugarstvo se zasniva na duhovnoj povezanosti, pa se upravo zbog toga u njemu kriju posebne opasnosti. Kada je covek sam u tudjoj sredini, on je bojazljiv, nesiguran u sebe, i sklon da sumnja u svoju ispravnost. I njemu predstoji da nadje drugove-istomisljenike, jer njegovi pogledi postaju potresno nepokolebljivi. Drugarstvo je – skola vrlina, ali i skola poroka. Ona ce dobrog coveka uciniti jos boljim, a loseg – gorim. U drugarstvu je pre svega opasno to sto delimicna i opravdana gluvost za tudje misljenje moze da preraste u potpunu i neopravdanu, hladnu i surovu gluvost. Bilo koji nedostaci, zadobijeni ili ucvrsceni u drugarskom krugu, postaju neizlecivi. Narocito je opasno sto se tim nedostacima, bez obzira kakvi oni bili, dodaje i najtezi greh – gordost, demonsko uporiste.

Spoznati gordost “u krugu drugova”, kao i egoizam svebrizne majke nije lako jer cini se da u njoj nema sopstvene koristi. Medjutim, njoj nije svojstvena licna korist, vec “korist kruga”. Svi mi znamo kakvu uvredljivu ravnodusnost ona moze da izrodi. i zato posebno ostroumno treba pratiti da se ona ne pojavi u nasoj drustvenoj zajednici, u nasoj pravoslavnoj sredini. Drugarstvo koje postaje idol, razrusava samog sebe. Mozda je “gordost kruga” u pocetku nekako opravdana. Medjutim ni to nije zadugo. Krug koji je uobrazio da je iznad drugih, ce uskoro zaboraviti da je ova ili ona istina bila za njega vrednija od zajednice. On vec vise ne prihvata one koji isto vide, misle i veruju, vec oni koji znaju da mu se dodvore. I tada se pojavljuje nepromenjena “pomoc svojima” protiv stranaca, to jest licemreje. Drugarstvo, liseno svoje sustine, se pretvara u najbesmislenije prijateljstvo, u “potrebne veze”.

Na taj nacin nas drugarstvo kao i svaka prirodna ljubav ne moze sama po sebi spasti. Njegove osnove su duhovne, i njegove opasnosti su prefinjenije i zbog toga ono narocito treba da pribegava nebeskoj zastiti. Njegova staza je uska. Drugarstvo ne moze da postoji bez uzajamnog odusevljenja, ali ono ne treba da postane “zajednica uzajamnih pohvala”. Ono pretpostavlja neku gluvost prema “spoljasnjem”, ali nema prava da ga prezire. I sto ima vise istina u osnovi drugarstva, time je strasnije njegovo izvrtanje. Ako je drugarstvo zasnovano na veri u Boga, njegovo izvrtanje je – demonsko.

Da bi se izbegle te opasnosti, treba zapamtiti da drugarstvo nije nagrada za um i ukus, vec Bozije orudje. Ne upravljamo mi drugarskom gozbom, vec Gospod. On poziva nase goste. On nam odredjuje drugove ne radi naseg sopstvenog misljenja, vec radi Svojih Promisli.

Precizirajmo jednu, ne malo vaznu karakteristiku drugarstva: ono o cemu se govori, nimalo ne znaci da drugarstvo treba da bude “svecano”. Bez lakoce i smirene jednostavnosti, drugarstvo veoma brzo dobija primesu nadmene nepravde, koja je neodvojivo povezana sa farisejskom netrpeljivoscu i samozadovoljstvom
 
Moji drugovi

Moji su drugovi biseri rasuti
po celom svetu
i ja sam selica
pa ih ponekad sretnem u letu

Da l' je to sudbina
il' ko zna sta li je
kad god se sretnemo
uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama

Moji su drugovi
zestoki momci velikog srca
i kad se pije i kad se ljubi
i kad se puca
gore od Aljaske do Australije
kad god se sretnemo uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama


Da smo zivi i zdravi
jos godina sto
da je pesme i vina
i da nas cuva Bog
da su najbolje zene
uvek pored nas
jer ovaj zivot je kratak
i prozuji za cas

Za moje drugove
ja molim vetrove za puna jedra
puteve sigurne a noci zvezdane
i jutra vedra
Da l' je to sudbina
il' ko zna sta li je
kad kod se sretnemo
uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama



Moji su drugovi biseri rasuti
po celom svetu
i ja sam selica
pa ih ponekad sretnem u letu

Da l' je to sudbina
il' ko zna sta li je
kad god se sretnemo
uvek se zalije
uvek se zavrsi
s nekom od nasih pesama
 
ja sam ranije imala mnogo,mnogo prijatelja i poznanika al eto vremenom,skratila sam spisak na svega nekoliko...i sta mi se desilo skoro?
neka drugarica bila s momkom skoro 4 godine i za to vreme se jedino s momkom i vidjala a mi se sretale na faxu ponekad al ja se nisam ljutila,razumem kad se neko zaljubi...i ona skoro raskinula s njim jer je on ovakav i onakav pa ja kao drugarica zelela da sto vise budem s njom,znate da ne bude sama posle raskida i mi se tu ponovo lepo zdruzimo...kad mi pre nekoliko dana stigla od nje poruka da se ona razocarala u nase prijateljstvo?!? Te ne zovem je dovoljno(a ona meni ni poruku da posalje tokom letnjeg raspusta) pa provodim puno vremena s momkom,ne vucaram je svuda sa mnom i na kraju ja ispadoh losa drugarica...jeste i vi imali slicno iskustvo?
 
DRUGARSTVO JE ZVEZDA STO NA NEBU SJA.....
Rec PRIJATELJSTVO ima 12 slova.......


1. poverenje
2. razumevanje
3. iskrenost
4. jasnocu
5. avanturu
6. toplinu
7. ekstremnost
8. ljubav
9. spontanost
10.temperament
11.velikodusnost
12.odgovornost


Ako su svi navedeni pojmovi opisuju vaše odnos sa nekim onda budite sigurni da je to
PRAVO I ISTINSKO PRIJATELJSTVO ! ! !
 
j-a-c-a:
Rec PRIJATELJSTVO ima 12 slova.......

1. poverenje
2. razumevanje
3. iskrenost
4. jasnocu
5. avanturu
6. toplinu
7. ekstremnost
8. ljubav
9. spontanost
10.temperament
11.velikodusnost
12.odgovornost

jaco,
ne zelim da te razocaram odgovorom,
ali ovih 12 stavki bi mi sasvim odgovaralo
ako je osoba muskog pola - i za nesto vise !
;) :lol: 8-)
 
пријатељ је онај кога зовеш у невољи...
јер знаш да ће остати уз тебе и када си
ђубре од човека,
а напустиће те када је то последње
што још може учинити за тебе
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top