Koliko trosi napajanje?

Potrošnja el. energije nema veze sa deklarisanom snagom napajanja, već sa komponentama u kompjuteru i sa onim šta se na njemu radi ( potrošnja nije ista kada na pc-u ništa ne radiš i kada se npr. igraš ).
 
Otrilike zavisi kakvu mashinu imash..... Recimo od nekih 40 W pa nadalje...... Nije isto ako imash Semprom ili AMD X2 6000+ sa 125W TDU...... Nije isto ako imash HDD na 7200 rpm ili na 10000 rpm..... Nije isto ako imash ATI karticu ili nVidia..... Monitor je posebna pricha.... CRT troshi duplo ili triplo vishe od TFT-a iste velichine....
Evo moja 19'' wide troshi <42 W....
 
overkill:
... koliko trosi "otprilike", ako neko zna.
Primer:

SocketA MBO, Sempron 2300+, R9250, modul od 512MB RAM-a, HDD, DVD RW, PCI Audio, USB Wireless Adapter:

pri boot-u: ~ 100 W
nakon boot-a, idle: ~ 80 - 90 W
full load ( video kompresija ): ~ 120 W
full load ( igra ): ~ 130 W

Na cifre u idle stanju prvenstveno utiče broj HDD-ova i RAM modula, a pod opterećenjem CPU i GK.
 
Ma ovih stvari ima na svakom forumu. Procita se samo prva poruka, pa onda odgovore samo na nju. Nemoj se mnogo nerviras. :) Btw ti kobajaga kalkulatori grese i po 100w tako da oni sluze jednostavno da bi se orijentisao koje napajanje da kupis.
 
Klothius:
Btw ti kobajaga kalkulatori grese i po 100w tako da oni sluze jednostavno da bi se orijentisao koje napajanje da kupis.

To shto taj kalkulator izrachuna mozesh da okachish machki o rep.... :lol:

Video sam na forumu choveka koji ima Enermax od 385 W i na njemu vozi 1 Raptor @ 10.000 rpm + 4 HDD-a @ 7200 rpm / Core2Duo @ 2.7 GHz + 2 Gb rama + 7900 GS i optiku....
Nije vazno koliko napajanje ima W nego koliko +12 V i +5V grana ima i koliko Ampera moze da isporuchi po svakoj.....
Na istom forumu sam video drugog lika koji ima kuci server i vozi ga na CoolerMaster igreen od 500 W ( ali zato napajanje koshta oko 110 € ) i na njemu ima 6 raptora @ 10.000 rpm / serversku plochu / 7800 GS / 4 GB rama i optiku.....

A mozesh da kupish kineza od takozvanih 600 W i na njega prikvachish C2D / 2 GB rama / i 4 HDD-a 7600 GT i nemora da znachi da ce raditi poshto je to kinez.....

Moram i ja ovo moje napajanje da menjam za neko jache i iz normalne firme ( Cooler master / Xilence / Antec )
 
Brkate babe i zabe.Coveka interesuje potrosnja struje, a ne snage napajanja ili preporucene snage napajanja iz onih kalkulatora.

Teoretski ce tesko doci do tacnih podataka, nego:
-Sve potrosace(monitor,kuciste i ostalo sto radi) nakaciti na produzni i ampermetrom izmeriti struja a zatim napon(prebaciti unimer u voltmetar)
- P(snaga W)=U(napon V)xI(struja A) pa puta t(vreme h) i dobije se Wh pa podeljeno sa 1000 i eto KWh. Iz EDB uplatnice procitati cenu KWh pa racunicom dodati 18%PDV i ......:lol: :lol: ili :cry: :cry:
 
Oggy:
Brkate babe i zabe.Coveka interesuje potrosnja struje, a ne snage napajanja ili preporucene snage napajanja iz onih kalkulatora.

Teoretski ce tesko doci do tacnih podataka, nego:
-Sve potrosace(monitor,kuciste i ostalo sto radi) nakaciti na produzni i ampermetrom izmeriti struja a zatim napon(prebaciti unimer u voltmetar)
- P(snaga W)=U(napon V)xI(struja A) pa puta t(vreme h) i dobije se Wh pa podeljeno sa 1000 i eto KWh. Iz EDB uplatnice procitati cenu KWh pa racunicom dodati 18%PDV i ......:lol: :lol: ili :cry: :cry:


Bravo, Oggy! Konacno da neko ukapira...Samo jos da nadjem ampermetar.
 
overkill:
Mislim da i druge clanove zanima koliko jedan PC koji je 24/7 online trosi struje mesecno i koja je razlika izmedju 350, 400, 500, 600W...Da li je to npr 400W x 24h = 9.6kW x 30dana = 288kW mesecno ili...?
Po svom' iskustvu racunar P4 aktuvnim radom kompresije podataka i sl 5h sati trosi 1kwh..., razlika izmedju napajanja u kilovatima naravno da zavisi potrosnja struje,samo ne drasticnim tokom...osim ko je bas matematicar ili picajzla :D
 
Nenad-Click-ME:
Po svom' iskustvu racunar P4 aktuvnim radom kompresije podataka i sl 5h sati trosi 1kwh..., razlika izmedju napajanja u kilovatima naravno da zavisi potrosnja struje,samo ne drasticnim tokom...osim ko je bas matematicar ili picajzla :D
Znaci da ti konfiguracija ima(trosi) 200W sto je realno za opterecen PC, ali ovaj drugi deo ne razumem:(
 
Evo bez nagadjanja i racunjanja sa nekim konfiguratorima, zainteresovalo me je jer mi PC radi 24/7 i evo rezultata:
--XP2000,1HDD,1X DDR,TNT riva na UPS MUSTEK600 0,96A bez monitora, 1.25A sa monitorom PhilipsCRT17" PC radi 100%CPU. Prevedeno 216w bez i 280w sa monitorom.

--XP2500,2HDD,2X DDR,6600GT na UPSu 525VA 0.7A bez monitora, 1.13A sa SONY 21" CRT CPU100% 1.25A iliti 158w bez, 255w sa monitorom i 280w sa 100%CPU.

To je 183 KWh mesecno pa tarifa skupa\jeftina, pa grupa zelena\plava\crvena pa +PDV18% i mesecno je to dinara ~300-500.
 
Evo bez nagadjanja i racunjanja sa nekim konfiguratorima, zainteresovalo me je jer mi PC radi 24/7 i evo rezultata:
--XP2000,1HDD,1X DDR,TNT riva na UPS MUSTEK600 0,96A bez monitora, 1.25A sa monitorom PhilipsCRT17" PC radi 100%CPU. Prevedeno 216w bez i 280w sa monitorom.

--XP2500,2HDD,2X DDR,6600GT na UPSu 525VA 0.7A bez monitora, 1.13A sa SONY 21" CRT CPU100% 1.25A iliti 158w bez, 255w sa monitorom i 280w sa 100%CPU.

To je 183 KWh mesecno pa tarifa skupa\jeftina, pa grupa zelena\plava\crvena pa +PDV18% i mesecno je to dinara ~300-500.


Znaci, oko 180 - 200 KWh mesecno, za 2 PC-ja(?). Ili po 1PC-ju bih pre rekao. Pa to i racunam, otkad je ADSL dosao medju srbe, ja placam 300 din vise za struju. Sad se slaze racunica, BIG THANK'S, Oggy!
 

Back
Top