Povrće

scarlet.ohara

Zainteresovan član
Poruka
454
dakle, ja nemam nekih ideja šta da kuvam a da mi ishrana bude raznovrsna i bogata raznim povrćem. kad god smislim neki ručak, eventualno od povrća tu bude neka salata, ali baš kuvano/bareno/pečeno... jelo u kome ima povrća, uglavnom ne znam da napravim. obzirom da mi je radno vreme do 4, a kući budem najranije do 4.30, nemam baš vremena za jela koja se dugo pripremaju. Što se tiča salata, to me ne zanima, znam da pravim razne salate, ali su mi dosadile, iskreno. ja bih naprosto da pojedem neku termički obrađenu povrćku.
Molim sve koji imaju neke lepe recepte koji bi mi odgovarali da napišu, a ja ću takođe pisati, ako nađem neki recept :)
 
Tikvice i brokule su dobre kuhane na pari. Tikvice i patliđane možeš i pohati, meni je to super, ili ih peći (kao i papriku) na gradelama pa zaćiniti s maslinovim uljem,... Blitva i špinat su super kada se skuhaju sa krumpirima, na lešo. Od poma se može napraviti toć, pa jesti sa tjesteninom. U takav toć se mogu staviti i tikvice ili patliđani. Fažoleti su isto super kuhani sa krompirima pa začinjeni. Ako ti se nešto od toga sviđa ili ako te nešto zanima, pitaj...
 
Za početak, ako ne možeš na parii, povrće NIKAKO ne ubacuj u hladnu, nego u već ključalu i osoljenu vodu. (ima ljudi koji ne znaju, nek mi ne zamere kulinarski autoriteti)
Ja volim ovo da pravim
šargarepe isečem na prutiće,
krompir na kockice stranice oko 1 cm
brokoli iskidam,
ako imam dodam i karfiol i/ili prokelj
Sve se kuva koliko već šta treba, ocedi, istrese u varostalnu posudu i zalije bešamelom. Stavi se u rernu, malo peče, pred kraj se doda rendani kačkavalj i zapeče jioš malo.

..imam utisak da sam već jednom pisala ovaj recept, ali šta ću kad volim =D
 
Slicno ovom prethodnom ali bez pecenja.

Iseckam 2-3 sargarepe
nekoliko krompira na kockice
brokoli na cvetice kao i karfiol
jedan paradaiz na kockice
jedna sitno seckana glavica luka.
Sve u svemu ustvari strpas ono sto imas od povrca
Kuvas dok ne omeksa i dodas biber, kocku supe, jos soli po ukusu, vegete i eto ti zdravo jelo a imaces ga verovatno i za sutra.

i ja sam ovo vec negde pisala cini mi se
 
Snite patlidjana kratko ispeci na teflonu, poredjaj u namazan vatrostalni sud, gore ide red pecenih paprika pa se sve zalije pavlakom sa jajima (zacini naravno po zelji). Moji to zovu LUFT MUSAKA, kazu sve je to lepo ali ovaj sloj vazduha umesto sloja mesa...

Druga opcija je: konzerva crvenog pasulja, ocediti, skuvati zlatnu ili balkansku mesavinu, pomesati i dodati par kockica feta sira... ili maslinovo ulje i obareno testo... ma svasta ima...

Iskreno, meni je the best kineski mix (mesavina povrca by Higlo) spremljen sa soja sosom, bez mesa, uz to malo obarenog int pirinca, sasvim ukusno i lepo.
 
volim spanac i boraniju, od malena!
Klasican spanac i jaje na oko,
corba od spanaca sa pavlakom i barenim jajetom,
musaka od spanaca,
birjam kosovski,
lazanje sa spanacem,
rolat od spanaca sa fetom,
spanac a la blitva na dalmatinski nacin...
A boranija corbasta, pa sa kiselim mlekom
ili barenakao salata sa belim lukom...
 
http://www.leprodelacuisine.fr/recettes/81

oprati dobro pirinac hladnom vodom i ostaviti da se cedi 30min.staviti u serpu sa 30cl vode i poklopiti serpu da bude hermeticki zatvoreno, cim prokljuca smanjiti vatru na min. i kuvati 15min.bez da se otvara poklopac, kad je gotovo ostaviti 10min sa otvorenim poklopcem
u drugu serpu staviti sirce,so i secer i cim se secer istopi ostaviti da se ohladi, pomesati smesu sa pirincem, mesati vise puta i delikatno da se zrna ne bi polomila, pokriti sve to vlaznom krpom.Prijatno
 
A koliko sirceta-secera-soli?
Dobar savet ovo za prekrivanje vlaznom krpom, da se pirinac ne osusi. Fala.

na moju veliku zalost nisam nikakav kuvar,samo sam hteo da pomognem i prepisao sam recept, e sad i mene je zacudilo sto nisu dali proporcije,pisalo je "praviti u velikoj kolicini":roll:
 
moje omiljeno povrće je svež paradajz! a veoma volim i masline, i crne i zelene, zelenu salatu, svež krastavac, papriku, ali nju čak više volim pečenu ili kuvanu ili na kineski način nego svežu, zatim tikvice (mljac varivo od tikvica), volim i kisele krastavčiće i dobru turšiju (npr, karfiol, šargarepa, mini paradajz,...), volim i salatu od svežeg kupusa. volim bundevu, kad se samo iseče i pošećeri i ispeče u rerni. volim mladu slatku šargarepu. takođe, veoma cenim lep svež celer i paštrnak, ali ne da ih jedem, nego da daju šmek u supi. volim i još razno povrće, ali moji favoriti su svakako: svež paradajz, masline, pržena paprika!
 
Na ovom sajtu mozes pogledati video materijal o nacinu pripreme sushija koji smo snimili u restoranu IKKI sushi bar u Beogradu.Nadam se da ce ti pomoci.


Embedded media from this media site is no longer available
 

Prilozi

  • sushi.jpg
    sushi.jpg
    32,3 KB · Pregleda: 1
Varivo od tikvica

Propržiti crni luk na malo ulja, dodati tikvice sečene na kockice od 1 cm, doliti malo vode i seckane mirođije, posoliti, pa kuvati dok tikvice ne omekšaju. Onda pomešati pola pavlake i 2 kašike brašna, doliti u tikvice i još malko prokuvati.
 
uh, to je nesto sto mora dugo da se kuva... i sa suvim mesom... valjda?
Sanja?
A paradajz je prvo bio cvece, ukrasno i "otrovno". Pitam se ko je kome prvu paradajz corbu skuvao, da ga makne sa ovoga sveta :) ?
 
a šargarepa je bila ljubičasta pa su joj holanđani dali današnju narandžastu boju. i zato je narandžasta njihova nacionalna boja a nemaju je na zastavi.
ako je politikin zabavnik slago mene onda sam i ja vas =)
 

Back
Top